Sayfa 295/637 İlkİlk ... 195245285293294295296297305345395 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 2,353 - 2,360 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,285
    http://www.businessinsider.com/benja...ign=pockethits

Bu yazi beni cok etkiledi.

Icinde frugality=tutumluluk maddesi de var..

Franklin bu ozellik hakkinda ne dusunuyor bir bakin derim.

Syg,
    Son düzenleme : Dudu; 21-01-2018 saat: 13:35.
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2. Sn Dudu ve Sn Cautionary yazılar için teşekkürler..

Bir süredir İş Yatırım hissesini araştırıyorum; henüz kesin kararımı vermedim ancak temettü sonrası portföye ekleyebilirim. Haftalık kenara koyduğum 40 lira ile mesela 5 tane Hektaş alıp kalan 5 lira ile de 5 tane İş Yatırım alırım, böylece kenarda kalan 1-2 liralar değerlenir. Ayrıca defansif hisse tanımına da oldukça uygun bir hisse gibi duruyor.

Verdiği temettünün enflasyon kadarını İş Yatırım'a aktarıp geri kalanı ile de diğer hisselerden birini alırım.

Henüz karar aşamasındayım ve tabiki bu yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Ne dersiniz?

Bu arada tesadüfen uygulama konunun ilk sayfasını açtı; Sn Cauitonary sizin ekonomi doktoranız olduğunu kaçırmışım. Ekonomi lisans öğrencisi olarak memnun oldum.

3.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Sn Dudu ve Sn Cautionary yazılar için teşekkürler..

Bir süredir İş Yatırım hissesini araştırıyorum; henüz kesin kararımı vermedim ancak temettü sonrası portföye ekleyebilirim. Haftalık kenara koyduğum 40 lira ile mesela 5 tane Hektaş alıp kalan 5 lira ile de 5 tane İş Yatırım alırım, böylece kenarda kalan 1-2 liralar değerlenir. Ayrıca defansif hisse tanımına da oldukça uygun bir hisse gibi duruyor.

Verdiği temettünün enflasyon kadarını İş Yatırım'a aktarıp geri kalanı ile de diğer hisselerden birini alırım.

Henüz karar aşamasındayım ve tabiki bu yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Ne dersiniz?

Bu arada tesadüfen uygulama konunun ilk sayfasını açtı; Sn Cauitonary sizin ekonomi doktoranız olduğunu kaçırmışım. Ekonomi lisans öğrencisi olarak memnun oldum.
    Öncelikli olarak öğrenci olmanıza rağmen tasarruf edebilmeniz, hatta bu tasarruf ile uzun vade hisse yatırımı yapmanız tebriği hak ediyor...Samimi olarak şunu söyliyeyim, ileride maddi açıdan çok İyi durumda olacağından emin olabilirsin.

Gelelim işyat konusuna..benim için temettu ve hisse değer kazancı eşit önemde..10-15 yıl gibi bir vadede enflasyon altında getiri sağlamış bir hisse %15 temettu verse bile yeterli değil benim icin...hisse öncelikle enflasyon karşısında reel olarak erimeyecek.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Öncelikli olarak öğrenci olmanıza rağmen tasarruf edebilmeniz, hatta bu tasarruf ile uzun vade hisse yatırımı yapmanız tebriği hak ediyor...Samimi olarak şunu söyliyeyim, ileride maddi açıdan çok İyi durumda olacağından emin olabilirsin.

Gelelim işyat konusuna..benim için temettu ve hisse değer kazancı eşit önemde..10-15 yıl gibi bir vadede enflasyon altında getiri sağlamış bir hisse %15 temettu verse bile yeterli değil benim icin...hisse öncelikle enflasyon karşısında reel olarak erimeyecek.
    Teşekkür ederim Sn Cautionary, umarım bu şekilde olur

İş Yatırım konusunda ise; kendi başlığı altında yapılan çalışmalar var, aslında 10-15 yılda enflasyona yenilmiyor zannedersem tabi verdiği temettüyü hisseye aktarmak şartı ile. Ancak temettünün hepsini değil de enflasyon oranı kadarını aktarıp geri kalanla da portföydeki diğer hisseleri almak daha çok aklıma yattı ilk etapta. Tabi şu anda inceleme aşamasındayım, zaten 2 aydan fazla da bir süre var temettüye.

Hisse değer kazancı açısından da söylediğinize katılıyorum; portföydeki 5 hisse buna yönelik(Tüpraş, Ford, Soda, Hektaş, Brisa), bu da defansif ve ne vereceği hemen hemen belli olan hisse klasmanından porföye giriş yapabilir diye düşündüm. Bir de dediğim gibi kalan 2-3 liranın da yatırıma dönüşmesini sağlayacak unsur olarak düşündüm.

Yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Teşekkürler.

5.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim Sn Cautionary, umarım bu şekilde olur

İş Yatırım konusunda ise; kendi başlığı altında yapılan çalışmalar var, aslında 10-15 yılda enflasyona yenilmiyor zannedersem tabi verdiği temettüyü hisseye aktarmak şartı ile. Ancak temettünün hepsini değil de enflasyon oranı kadarını aktarıp geri kalanla da portföydeki diğer hisseleri almak daha çok aklıma yattı ilk etapta. Tabi şu anda inceleme aşamasındayım, zaten 2 aydan fazla da bir süre var temettüye.

Hisse değer kazancı açısından da söylediğinize katılıyorum; portföydeki 5 hisse buna yönelik(Tüpraş, Ford, Soda, Hektaş, Brisa), bu da defansif ve ne vereceği hemen hemen belli olan hisse klasmanından porföye giriş yapabilir diye düşündüm. Bir de dediğim gibi kalan 2-3 liranın da yatırıma dönüşmesini sağlayacak unsur olarak düşündüm.

Yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Teşekkürler.
    Senin yaşında ve aylık az ama düzenli bir miktarı hisselere yatıran biri için işyat gibi bir hisse önermem..Yaşı 60 ve üzeri, ciddi bir miktar yatırımı borsada olan biri için, işyat mantıklı olabilir...Sonuçta işyat alınan riske göre mevduata tercih edilebilir bir yatırım. Yani mevduata göre biraz riskli, ama ona göre de getirisi var, tercih edilebilir.

Benim tercih etmediğim ya da önermediğim hisse alınmaz diye bir kural yok. Herkesin öncelikleri ve beklentileri farklı..Dediğim gibi, senin için uygun değil derken, yeterince maddi birkimi-varlığı olan bir amca için iyi bir tercih olabilir.

önemli not: getirisi enflasyonu yenememiş derken, alınan temettüler hariç getirisne bakarak söylüyorum bunu...son 8 senede ortalama yıllık getirisi %10 civarında..bu benim için yeterli değil Net temettü getirisi çok iyi olduğu için tercih ediliyor, ama önümüzdeki 5 sene aynı temettü verimini sağlar mı soru işareti...Ayrıca son 8 senede u-100 ortalama yıllık getiri de %1-2 kadar daha iyi bir getiri sağlamış.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,285
    Ben de gencler icin ISYAT onermem.
    Gencler temettuyu az odeyen, kari buyume amaci ile kullanan kucuk sermaye ve piyasa degerli sirketlere oncelik vermeliler.
    Benim portfoyun TUPRS HEKTS FROTO kismi yuksek temettu orta seviye buyume, ASELS POLTK dusuk temettu ve yuksek buyume, BRISA orta seviye temettu orta buyume olarak gorulebilir.
    Ayrica her sirket surekli ayni kategoride kalmaz.
    Mesela BRISA yatirimlari bitince yuksek temettu sinifina gecebilir.
    POLTK 5 sene sonra yuksek temettu sirketi olabilir.
    Genclere bu nedenle en yuksek temettuleri odeyen cimento sirketlerini kesinlikle onermem.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

7. Benim anlamadığım şey, yatırımın yaşla olan ilgisi.

Aslolan portföy büyüklüğü değil midir?

Geçmiş yılların getirilerine bakınca tüm zamanların birincisi Aselsan değil midir? Aselsan'ı 10 yıldır toplayan birisinin yaşının 22 veya 52 olmasının önemi nedir? Sonuçta yaştan bağımsız olarak 1'e 100 kazanmış mı herkes? Ona bakılmaz mı?

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Ben de gencler icin ISYAT onermem.
    Gencler temettuyu az odeyen, kari buyume amaci ile kullanan kucuk sermaye ve piyasa degerli sirketlere oncelik vermeliler.
    Benim portfoyun TUPRS HEKTS FROTO kismi yuksek temettu orta seviye buyume, ASELS POLTK dusuk temettu ve yuksek buyume, BRISA orta seviye temettu orta buyume olarak gorulebilir.
    Ayrica her sirket surekli ayni kategoride kalmaz.
    Mesela BRISA yatirimlari bitince yuksek temettu sinifina gecebilir.
    POLTK 5 sene sonra yuksek temettu sirketi olabilir.
    Genclere bu nedenle en yuksek temettuleri odeyen cimento sirketlerini kesinlikle onermem.
    Syg,

aynen öyle dudu abi. geçen tavana doğru bir atak yaptı ömrümden ömür gitti yeteri kadar biriktiremedik henüz. biraz daha yatayda gitse çok iyi olur.

borsada yeni alım için biraz beklemek iyi olabilir. malum haberleri 112 ve hatta 106 bine tulum çıkarmak için kullanabilirler.

yatırım tavsiyesi içermez.

Sayfa 295/637 İlkİlk ... 195245285293294295296297305345395 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •