Sayfa 3851/7020 İlkİlk ... 285133513751380138413849385038513852385338613901395143514851 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 30,801 - 30,808 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Amerikali hard rock grubu Van Halen, 5.studyo albumu Diver Down’i 14 Nisan 1982’de Warner Bros. Records etiketiyle piyasaya surdu.

2. Fransiz Roman, felsefe politik ve sosyal deneme, biyografi ve otobiyografi yazari, gazeteci Simone de Beauvoir'nun olum yildonumu (14 Nisan 1986)

"Eger olumlu olsaydin, dunyanin sonuna kadar sende yasardim, cunku senin olumun benim icin dunyanin sonu olurdu. Oysaki ben bitmeyecek bir dunyada olecegim.''

"Si tu étais mortel, je vivrais en toi jusqu'à la fin du monde, car ta mort serait pour moi la fin du monde. Tandis que je vais mourir dans un monde qui ne finira pas."

“Cunku su an buradayim, ama asla geri donmeyecegim; cunku dunya hem cok zengin hem de cok yoksul, gecmis ise hem cok yogun hem de cok hafif; cunku su guzelim ani mutluluga donusturemiyorum. Cunku askim oldu ve ben ona ragmen yasamimi surdurecegim."

"Parce que je suis la, parce que je ne reviendrai pas, parce que le monde est trop riche, trop pauvre, le passe trop lourd, trop leger; parce que je ne peux pas fabriquer du bonheur avec cette heure trop belle, parce que mon amour est mort et que je lui survivrai."

"Kadini kurtarmak, ozgur kilmak, onu erkekle arasindaki ilintilerin daracik dunyasina kapatmamak demektir, yoksa bu ilintileri yadsimak degil; kadin, kendisi icin var olmaya devam edecektir: iki cins de, hem birbirlerini ozne olarak kabul edecek, hem de karsilarindaki varlik icin baskasi olarak kalacaktir; iliskilerindeki karsiliklilik , insanogullarinin birbirinden ayri iki kategoryaya bolunusunun dogurdugu arzu, tutku, ask, dus, seruven gibi mucizeleri yok etmeyecektir; ve hepimizi heyecanlandiran vermek, elde etmek, birlesmek gibi sozcukler yine ayni anlama gelecektir; insanligin yarisinin koleligi ve bunun getirdigi butun o iki yuzluluk yok edildigi zaman ortaya cikacaktir insanlik denen 'varlik kesimi'nin gercek anlami ve yine ancak o zaman kadinla erkek arkadasligi gercek yuzune kavusacaktir." Kadin

3. Ingiliz heavy metal grubu Judas Priest, 10.studyo albumu Turbo’yu 14 Nisan 1986’da CBS Records International etiketiyle piyasaya surdu.

4. Romen sair, cevirmen, gazeteci, film elestirmeni, basarili piyanist ve besteci Nina Cassian'in olum yildonumu (14 Nisan 2014)

Yagmurun perdesini ellerin gecer,
    Oksar gulum damlalari ellerin,
    Ellerin incedir Anka'nin sekisinden...
    Guzelsin, sevgilim benim.
    Ariyor ellerin gecenin saclarinda
    Yanip sonen ve altin hisirtisiyla
    Gogun sessizligini dagitan
    Minik yildizlari ...
    Kar ustunde dolasan ellerin,
    Iki mavi iz birakiyor, bir kizak gibi...
    Yazla gidiyor ellerin,
    Gagalari acik iki turna sanki
    Akiyor, artik gorunmuyor ...

I see your hands traversing rain’s curtains,
    those silvery fixtures
    more supple than the prancing Firebird ...
    I see your hands searching through night’s hair
    for the tiny, roaming, fragile stars
    whose golden rustling
    disturbs the big silence ...
    How beautiful you are, my love.
    I see your hands wandering over snowy slopes,
    leaving two blue traces
    like those left by sleighs ...
    Your hands depart with summer.
    They leave fluidly,
    like two cranes with open beaks,
    until they vanish...

5. Starz, kadrosunda Monica Raymund, James Badge Dale, Riley Voelkel, Shane Harper, Amaury Nolasco, Atkins Estimond, Dohn Norwood gibi isimlerin yer aldigi ve. Massachusetts'teki Cape Burnu'nda Deniz Kuvvetleri'nde calisan Jackie Quiñones'un, sahilde bir ceset bulmasi ve bu cinayeti cozme hikayesine odaklanan dizisi Hightown’in fragmanini yayinladi.

6. Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Javier Bardem, Zendaya gibi isimleri bir araya getiren; Denis Villeneuve’un heyecanla beklenen Dune uyarlamasindan yeni gorseller geldi

7. 15 Nisan Dunya Sanat Gunu

Sayfa 3851/7020 İlkİlk ... 285133513751380138413849385038513852385338613901395143514851 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •