Sayfa 415/1312 İlkİlk ... 315365405413414415416417425465515915 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 3,313 - 3,320 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. konut genelde kira geliri için değil değer artışı ve sabit faizli tl kredi kullanmak için alınır.
    bu nedenle içindeki kiracı az ödüyor diye satılan konutu daha makul fiyata alabiliyorsanız mantıklıdır.

ayrıca içindeki eski kiracı eğer yeni girmediyse yani belli bir süre olduysa belli haklarınız var; 5 sene bitince dava edip kirayı güncel rayiçe yakın bir rakam yaklaştırabilirsiniz üstelik mahkeme bitiminde dava sürecindeki farkı da alırsınız.
    10 sene bitince 11. senede tahliye davası açarsınız.

sorunlu ve kirasını ödemeyen kiracı ise daha kolay; 2 haklı ihtarla sözleşme sonunda 6 aylık bir tahliye davası ile kapı önüne koyabilirsiniz.

2.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku

ayrıca içindeki eski kiracı eğer yeni girmediyse yani belli bir süre olduysa belli haklarınız var; 5 sene bitince dava edip kirayı güncel rayiçe yakın bir rakam yaklaştırabilirsiniz üstelik mahkeme bitiminde dava sürecindeki farkı da alırsınız.
    10 sene bitince 11. senede tahliye davası açarsınız.

sorunlu ve kirasını ödemeyen kiracı ise daha kolay; 2 haklı ihtarla sözleşme sonunda 6 aylık bir tahliye davası ile kapı önüne koyabilirsiniz.
    Hazır konusu açılmışken aklıma gelen soruları sorayım

Taşınmazı (hem dükkan hem de konut) aldık. İçindeki kiracı 4 yıldır bulunuyor. Güncel rayiç davası hemen açılabilir mi yoksa eski sözleşmenin dolacağı 1 yıl sonrayı beklemek gerekir.

Aynı şekilde Taşınmazı (hem dükkan hem de konut) aldık. İçindeki kiracı 9 yıldır bulunuyor. Hemen 11. senede başkasına kiraya vermek için eski kiracıyı çıkartabilir miyiz?

Diğer bir ifade ile eski kiracı ile sözleşme yıllık imzalanmış ve 1.1.2000 tarihinde imzalanmış. Yeni alan kişi 1.1.2009'da almış. 1.1.2011'den sonra artık seni istemiyorum davası açabilir mi?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Hazır konusu açılmışken aklıma gelen soruları sorayım

Taşınmazı (hem dükkan hem de konut) aldık. İçindeki kiracı 4 yıldır bulunuyor. Güncel rayiç davası hemen açılabilir mi yoksa eski sözleşmenin dolacağı 1 yıl sonrayı beklemek gerekir.

Aynı şekilde Taşınmazı (hem dükkan hem de konut) aldık. İçindeki kiracı 9 yıldır bulunuyor. Hemen 11. senede başkasına kiraya vermek için eski kiracıyı çıkartabilir miyiz?

Diğer bir ifade ile eski kiracı ile sözleşme yıllık imzalanmış ve 1.1.2000 tarihinde imzalanmış. Yeni alan kişi 1.1.2009'da almış. 1.1.2011'den sonra artık seni istemiyorum davası açabilir mi?
    10. yıl meselesi biraz muglak, hak kaybı yaşamamak için avukatla çalışmanızı tavsiye ederim.

aşağıda işaretlediğim kısımdan çıkarılan anlam ancak 11. yılın sonunda sözleşmeye bitimine en az 3 ay kala ihtar çekerseniz oluyor.
    yani pratikte neredeyse 12. sene bitince çıkarabiliyorsunuz. ama dediğim gibi avukatla çalışın.

borçlar kanunu
    MADDE 347- Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin
    bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış
    sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. Ancak, on yıllık
    uzama süresi sonunda
    kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce
    bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir.

4.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    10. yıl meselesi biraz muglak, hak kaybı yaşamamak için avukatla çalışmanızı tavsiye ederim.

aşağıda işaretlediğim kısımdan çıkarılan anlam ancak 11. yılın sonunda sözleşmeye bitimine en az 3 ay kala ihtar çekerseniz oluyor.
    yani pratikte neredeyse 12. sene bitince çıkarabiliyorsunuz. ama dediğim gibi avukatla çalışın.
    Laf lafı açıyor diye sordum. Bu konuya örnek bir yatırımım olmadığı için avukatlık bir durum söz konusu değil.
    Gruba ortaya sormuştum.

Genel olarak hem dükkan hem de dairede boş şekilde iken yatırım yapılması nispeten daha sağlıklı olduğu su götürmez bir gerçek.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5. Mülk sahibi- kiracı uyuşmazlığı sebebiyle, mahkemelerdeki dava sayısı fazlaca artarak tüm dosyaların %20'sine ulaşmış diye haber yapmışlardı.

Üfe %93,5 Tüfe %48, kira artış oranı %22,6.

Her şeyden önce bu farkın düzeltilmesi gerekiyor. Yoksa mülk sahibi-kiracı çatışması çok olur daha.

Son 1 yılda ev kiralarının %150 arttığı yerler var, Maaşlara gelen zam %40-50. Kiracı yeni eve çıksa ne yapacak? %22,6 zam ile ev sahibi ne yapacak?

%100-150 zam ülke gerçekleri ile ne kadar uyuşmuyorsa %22,6 zam da o kadar uyuşmuyor.

Ev sahibi bakıyor yıllar içinde kirası eriyecek o zaman ilk baştan verirken yüksek vereyim diyor. Ne de olsa dolar bazında dahi %20-30 değerlendi evim, kira gelmese de olur deyip evini boş tutuyor ta ki istediği yüksek kirayı veren biri çıkıncaya kadar.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6. Bu başlık eskiden de böyleydi..o zamanlar 1-2 kadrolu karamsar vardı, aldınız vi, elinizde patladı, çöp olacak, satmaya kalakrsanız üçün birini alırsınız deniyordu..3-4 sene bunlar konuşuldu başlıkta.

Şimdi ev fiyatları katlandı, kiralar uçtu..ki bu kira konusunda zamanında kimse enayi değil, ev alanlar da enayi değil, ileride kiralar ev fiyatlarından da çok artacak dediğimizde pek destek görmemiştik...geldiğimiz nokta ortada...son 2 yılda 2-3 katına çıkan kiralardan bahsediliyor.

şimdi de topiğin derdi kiracıyı çıkarmak olmuş..mevcut kiracı ev sahibi olarak benim sahip olduğum haktan fazla hakka sahip..bazen o kadar karamsar bir tablo çiziliyor ki, evi olsa yakar insan...şimdi bu noktaya geldik.

nasıl şikayetvarı okuyan, tüm araçlar, tüm aletler bozuk, sıkıntılı çıkıyor sanır..burayı okuyan da her ev sahibi-kiracı ilişkisi berbat, felaket sanır.

istanbulda kirada evim yok..ama memlekette var. ara ara bahsediyorum zaten..12 yıldır oturuyor oturan...her yıl enf. a yakın arttırdım...belki rayiç biraz artmıştır ama ben enf. fazla arttırma derdinde değilim zaten...dediğim gibi 12 sene olmuş, istersem rayiç yükseldi der tahliye et derim.

Onu geçtim, adama zaten yasal enf. artışı kadar zam bile yapamıyoruz ki..ınk, mınk diyor, kırma diyor, tamam diyorum...sonuçta 12 yıl bir gün bile aksatmamış, çok sıkıştığında 1-2 kez bir sonraki ay ikisini birlikte ödeyeyim mi demiş...şimdi ben bu adamı niye kırayım.

Yahu, zaten adama çık evimden desem, biraz kaba konuşsam, bir dakika durmaz çıkar...ki ben de öyleyim...kirada otursaydom, ev sahibi terbiyesizlik yapsa bir saniye durmaz çıkardım..o kadar mı toplum dejenere olmuş, her şey yasa, kanun mu..gurur, onur kalmamış mı kimsede.

ben ev sahibi-kiracı ilişkilerinin üçte ikisinin sorunsuz olduğunu düşünüyorum...bu oran küçük anadolu şehirlerinde daha da yüksektir. yani buraya bakıp, dünya tümden böyle düşünmeyin diye yazdım bunları.

Tabi ki kiracıdan kiracıya fark var..3 lira fazla olsun ne olursa olsun demiyeceksin...adamı ciddi araştırıp, nedir, ne değildir bakacaksın...vergini kuruşuna kadar ödeyeceksin..haram yemeyeceksin, karnın da ağrımayacak sonra.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Mülk sahibi- kiracı uyuşmazlığı sebebiyle, mahkemelerdeki dava sayısı fazlaca artarak tüm dosyaların %20'sine ulaşmış diye haber yapmışlardı.

Üfe %93,5 Tüfe %48, kira artış oranı %22,6.

Her şeyden önce bu farkın düzeltilmesi gerekiyor. Yoksa mülk sahibi-kiracı çatışması çok olur daha.

Son 1 yılda ev kiralarının %150 arttığı yerler var, Maaşlara gelen zam %40-50. Kiracı yeni eve çıksa ne yapacak? %22,6 zam ile ev sahibi ne yapacak?

%100-150 zam ülke gerçekleri ile ne kadar uyuşmuyorsa %22,6 zam da o kadar uyuşmuyor.

Ev sahibi bakıyor yıllar içinde kirası eriyecek o zaman ilk baştan verirken yüksek vereyim diyor. Ne de olsa dolar bazında dahi %20-30 değerlendi evim, kira gelmese de olur deyip evini boş tutuyor ta ki istediği yüksek kirayı veren biri çıkıncaya kadar.
    tam üstüne denk gelmiş yazın.

yahu yasa açık..ortalaam enf diyor..bu yıl böyle oldu..seneye de yıl sonu enflasyonu %30 olur, senin zam yapacağın ay ortalama enf %40 olur...ben temmuzda yasal yakkım %17 iken %15 yaptım...ne olacak yahu...70-80 tl küsüratla mı uğraşacağız.

seneye %40 yapma hakkım olursa muhtemelen o kadar da yapamam..%30-35 bir şey yaparız...bu para işlerinde çok aç gözlü olmamak lazım...malın sana göre çok değerli belki, ama o malı da adama emanet ediyorsun...kötü niyetli olsa, ilk başta gözükmeyecek, sonradan ortaya çıkacak çok zarar verebilir evine...hiç bir şey yapamazsa evini hor kullanır, kendi malı gibi itinalı olmaz.

Bazen burada %17,3 artış yapma hakkım var, onu yaparım diyenler görüyorum, 0,3 ün hesabı yapılıyor...hayret ediyorum...mal dediğin nedir, bir deprem olur yerle bir olur o çok güvendiğin mal..abartmamak lazım.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

8. Tabi şunu da belirteyim, hacı baba tekkesi değil evimiz..ne ev sahibi kiracıyı, ne de kiracı ev sahibini sömürmeyecek..kimse kendini akıllı zannedip, karşısındakini enayi yerine koymayacak.

karşılıklı anlayış, nezaket ve hakkaniyetle çözülecek meseleler bunlar..eğer hep kötüler, sorunlu tipler size denk geliyorsa kendinizi sorgulayın derim...belki sizde bir sıkıntı vardır.

Sayfa 415/1312 İlkİlk ... 315365405413414415416417425465515915 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •