Sayfa 439/1312 İlkİlk ... 339389429437438439440441449489539939 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 3,505 - 3,512 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by Cilginfenci Yazıyı Oku
    15 yıl vadeli 1 yıl ödemesiz 0.64 den kredi aldılar. Ankara bağlıcada 300 bin olan evler şuan 2 milyon. 1.5 milyona bodrum kat falan anca alırsın.
    Finansal piyasalar hep du bakali ne olcak modunda olmayı gerektirir.Daha erken .hele şu buhran biraz daha devam etsin o zaman bakarız ev fiyatlarına araba fiyatlarına.İlk dayağı ikinci el araba piyasası yedi.Ev araba arazi bunlar yenen içilen şeyler değildir ,yeme içme ısınma bile artık baya sıkıntılı hale gelmek üzere.Ben çok emin değilim o işlerin devamında sıkıntı olabilir

2.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Herkes nasil hep bi agizdan enflasyon cok yuksek artik konut gibi araclar prim yapacak demeye basladi? herkesin zaten bildigi bi yatirim aracini normal vatandasa yedirirler mi?

Bugun eksi sozlukte bile konut kredisi ile ev almak cok ovulur olmus( eskiden tam tersi idi)

Hisse senetlerindeki beklenti/gerceklesen meselesine benziyor, yani bi sirket super bilanco acikladiktan sonra oo bu sirket supermis diye hisse alanlar uzun sure zarar edebiliyor, asil kari eden o bilanconun iyi gelecegini onceden tahmin edenlerdi.

Ev olayini da biraz buna benzetiyorum.
    yuksek enflasyon goruldu, evler 6 ay oncesine gore bile muthis artti, simdi herkes trene binmek istiyor. Yine birilerine mali kilitliyor olamazlar mi?

Ayrica enflasyonist ortam hep boyle devam edecek mi? Hem dunyada hem trde baz etkisi ve emtia fiyatlarinin dusmesi ile bi bakmissiniz enflasyon yerlerde.

Hayir konut yatirimina karsi degilim (biraz sesli dusunuyorum sadece), aksine su an 1.29 ile konut kredisi kullanmak bedavadan biraz pahali gibi ama bedava peynir sadece fare kapaninda olur dusuncesi de aklimin bi kosesinde.
    şahsen benim en azından önümüzdeki üç yıl için ciddi enflasyon beklentisi argümanlarım şunlar:

-seçim yaklaştığı için seçim ekonomisi için sınırsız para basılacak olması
    -KKM denen garabetin doğası gereği bir noktada çökmek zorunda olması ve çökünce sınırsız para basılacak olması.
    -savaş salgın vb. konular kaynaklı sınırsız para basımı.
    -kamu bankalarındaki batık kredilerin kapanması için para basılması

enflasyonun düşmesi için enerji maliyetlerinde düşüş dışında aklıma gelen bir konu yok.

3. Uzerimde konut kredisi varken, yeni bir krediye basvurdum ve cikti. Evin %80 degeri onaylandi. (1,29 oran)

Sirf uzun vadeli tl faizli konut kredisi kullanma amaciyla yatirim icin almayi planliyordum ama bir yandan da onceki yazida paylastigim gibi herkes konutu ovuyorsa hic bulasmasam mi diye dusunmeye basladim.

4. %90 değerine veren kamu bankası var mıydı ?
     Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Uzerimde konut kredisi varken, yeni bir krediye basvurdum ve cikti. Evin %80 degeri onaylandi. (1,29 oran)

Sirf uzun vadeli tl faizli konut kredisi kullanma amaciyla yatirim icin almayi planliyordum ama bir yandan da onceki yazida paylastigim gibi herkes konutu ovuyorsa hic bulasmasam mi diye dusunmeye basladim.

5.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    %90 değerine veren kamu bankası var mıydı ?
    500bin altı %90, üstü %80.

6. Hangi bankadan çektiniz ? İşlemler son zamanlarda uzun sürüyor ? Sizde onay süreci ne kadar tuttu
     Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    500bin altı %90, üstü %80.

7. https://www.globalpropertyguide.com/Europe/rent-yields

Yukarıdaki tabloya göre Avrupa'nın en yüksek BÜRÜT kira çarpanına sahipmişiz.

51 yıl yani 612 ay gözükse de henüz bu çarpanlara sıklıkla denk gelinmediği aşikar.

Ama son sıralarda BÜRÜT kira çarpanlarının 40 yıl civarında seyretmesi sıradan hale gelmeye başladı.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Hangi bankadan çektiniz ? İşlemler son zamanlarda uzun sürüyor ? Sizde onay süreci ne kadar tuttu
    halkbank.
    ön onay belgeleri teslim ettikten 2-3 gün sonra çıktı, fakat expertiz onay süreci neredeyse 1 hafta sürdü.

Sayfa 439/1312 İlkİlk ... 339389429437438439440441449489539939 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •