Sayfa 492/1252 İlkİlk ... 392442482490491492493494502542592992 ... SonSon
Arama sonucu : 10014 madde; 3,929 - 3,936 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1. yield in % 15.21.. yani bu bonoyu bugün alıp vadesine kadar tutarsan alacağın yıllık garanti getiri..
    daha neyin hesabını yapıyoruz ki..

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    En iyisi c# veya excelde algoritma ya da makro olarak yazmak. Eurobond hesabında formül pek sevmiyorum en güzeli iteratif makro ile hesaplamak. Boş bir zamanda kontrol edeceğim.
    excel'de XIRR hazır fonksiyonu var. ama kupon ödeme tarihlerini tek tek yazmak gerekiyor. ayrıca excel goal seek işlevi ile de hesaplattırabilirsiniz.
    yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by gk1986 Yazıyı Oku
    Valla halkbanka dolar mevduat yatıracağıma buna yatırırım Önce inanamadım dediğinize 12-13 leri gördüğünü biliyordum lakin açıp bakınca ağzım açık kaldı.
    Bu yazdıklarımı biraz düzeltmeliyim anlaşılan. Sene başında halkbank'taki döviz hesabımı taşıdım(ki sene başında 4.5% oran alıyorken). Sadece TL tutuyorum bankada. Ben bankaya devlet arkasında oldukça birşey olacağına inanmıyorum. Devletin tahviline eurobound'una nasıl güvenip para yatırıyorsam halkbank'a da yatırırım. Ancak, ceza kesilecek diye dedikodular iyice çığrından çıkmışken bankada dolar bulundurmak istemem.

Eurobound'unu bulabilir miyim almak için ondan bile emin değilim çünkü vadesine az zaman kalmış. Ancak 100k-200k $ gibi uçuk alt limitler istemeseler mesela 50k $ la da bu eurobound'u alabilirsiniz deseler şu an alırdım. Ama almayanı da almayacak olanı da anlıyorum. Para kolay kazanılmıyor. Ortada fiyatlanmış bir risk var ve o riski alıp almamak bir tercihtir. Halkbank'ın borcunu ödeyemeyecek hale gelmesi benim gözümde devletin borcunu ödeyemeyecek olması demek. Ben şu an için TC'nin o noktadan çok uzak olduğunu düşünüyorum. Ben kendi bütçemde 50K $'ı riske edebilirim ama 100k $' etmem.

Bir arkadaş 80'lik kağıt 10'a düşerse naparsın demiş. Düşerse düşsün. Halkbank kuponu ödedikten sonra ve itfa tarihinde paramı verdikten sonra %20 faizimi almış olacağım. Ama halkbank yani devlet paramı ödemezse o zaman iş başka. O noktada sadece A bankası bana paramı ödememezlik yapmamış olur. Tüm sistem domino taşı gibi devrilir. Özel bankalarda dahil tüm sistem çökmeye başlar.

Ben ülkenin o noktadan uzak olduğunu, geç kalınmış hatta bazı noktalarda çok geç kalınmış bile olsa belli önlemlerle ekonomideki kan kaybının sınırlı olacağını düşünüyorum. Kendi yatırım sepetimdeki döviz miktarını artırdım. Bekliyorum. Ama TL'den tamamen kopmam.

Söylediklerim kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by Joe Dalton Yazıyı Oku
    yield in % 15.21.. yani bu bonoyu bugün alıp vadesine kadar tutarsan alacağın yıllık garanti getiri..
    Aynen ben de onu dicektim, yield denen şey bu işe yaramıyor mu zaten
    Her halükarda oran çok iyi

Bir de bu var, daha cazip gibi: https://markets.businessinsider.com/...0-xs0882347072

5.  Alıntı Originally Posted by mdemir Yazıyı Oku
    excel'de XIRR hazır fonksiyonu var. ama kupon ödeme tarihlerini tek tek yazmak gerekiyor. ayrıca excel goal seek işlevi ile de hesaplattırabilirsiniz.
    Ben direk iteratif for next döngüsünü seviyorum. Hazır fonksiyonlarda bazen hata olabiliyor. Örneğin exceldeki nakit akımı fonksiyonu hatalı deniyordu. Finansçılar kesinlikle kullanmıyordu XIRR fonksiyonunu bildiğim kadarıyla.

XIRR kullanırken sistem içinde bulunan bazı buglara dikkat etmek gerekli özellikle iterasyon kısmında. Aşağıda çeşitli örnekler verilmiş.

https://www.financialwisdomforum.org...f/XIRR-bug.htm
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

6.  Alıntı Originally Posted by Joe Dalton Yazıyı Oku
    yield in % 15.21.. yani bu bonoyu bugün alıp vadesine kadar tutarsan alacağın yıllık garanti getiri..
    bazı sitelerdeki hesap hassas değil. örnek olarak bu site. şu anki verilerle yield %15.51 olması gerekirken %15.21 gösteriyor. belki bid/ask arasındaki farktandır tabi onu bilemem...
    yatırım tavsiyesi değildir.

7. Arkadaşlar arada borsaya bakın derim .Mevduatdaki parçalı paranın 250 k sı ile dün HALKBANK almıştım.Sadece 1 günde 17 k para kazandım .Yani arada çıkan fırsatları değerlendirin tek bir yere takılmayın .

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 492/1252 İlkİlk ... 392442482490491492493494502542592992 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •