Sayfa 54/450 İlkİlk ... 444525354555664104154 ... SonSon
Arama sonucu : 3595 madde; 425 - 432 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1. Sizde gençsiniz galiba. Benim gibi düşünen birilerinin olması sevindirici.
    Bende eyt ye karşıyım. Hükümetin dik durması taktir edilesi. Ama dayanamayackalar bence.

Eyt lilerin emekli edilmesi gençlerin hayatlarına, yaşamlarına gasptır. Asıl istek ülkenin refahı, iş imkanlatının artması olmalı.
     Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    ise baslarken ya da sgk primi yattigi gun size tahattutname mi imzalayip verdiler emeklilik yasiniz su, sartlari budur diye?

Emekli olup skgden belgeyi alana kadar her sey degisebilir, bu simdi calisanlar icin de gecerli, ayrica sgk odemesi istege bagli degil yani sartlari bu ise odemeyecegim ben bunu diyemiyorsunuz. Bu bir sosyal guvenlik sistemi sartlari her zaman degisebilir.

Onceden ilac alirken mesela muayene ucreti vs odemezdik, sigortaya baslarken yoktu bu ne yapalim biz basladigimizda yoktu diye itiraz mi edelim?

Ya da ben 18 yasinda iken kapali mekanlarda sigara icilebiliyordu, bu benim kazanilmis hakkim yasa geriye dogru uygulanamaz sadece yeni doganlari etkilesin ben icerim mi diyecegiz
    Bu eytlilerin �kazanilmis hak� argumani kadar bos bir sey yok.

Dersiniz ki 50den sonra is bulmak zor ulke sartlarinda genel bi duzenleme yapilsin amenna, ama kazanilmis hak cart curt hayvan terli yemezler.

Mevcut eytilere bi secenek sunulsun; sizi yas sarti olmadan emekli edecegiz ama 1999 sonrasi emekli yasini 80 yapacagiz, aninda kabul ederler ;))

2.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    ise baslarken ya da sgk primi yattigi gun size tahattutname mi imzalayip verdiler emeklilik yasiniz su, sartlari budur diye?

Emekli olup skgden belgeyi alana kadar her sey degisebilir, bu simdi calisanlar icin de gecerli, ayrica sgk odemesi istege bagli degil yani sartlari bu ise odemeyecegim ben bunu diyemiyorsunuz. Bu bir sosyal guvenlik sistemi sartlari her zaman degisebilir.

Onceden ilac alirken mesela muayene ucreti vs odemezdik, sigortaya baslarken yoktu bu ne yapalim biz basladigimizda yoktu diye itiraz mi edelim?

Ya da ben 18 yasinda iken kapali mekanlarda sigara icilebiliyordu, bu benim kazanilmis hakkim yasa geriye dogru uygulanamaz sadece yeni doganlari etkilesin ben icerim mi diyecegiz
    Bu eytlilerin “kazanilmis hak†argumani kadar bos bir sey yok.

Dersiniz ki 50den sonra is bulmak zor ulke sartlarinda genel bi duzenleme yapilsin amenna, ama kazanilmis hak cart curt hayvan terli yemezler.

Mevcut eytilere bi secenek sunulsun; sizi yas sarti olmadan emekli edecegiz ama 1999 sonrasi emekli yasini 80 yapacagiz, aninda kabul ederler ;))
     Alıntı Originally Posted by 1event Yazıyı Oku
    Sizde gençsiniz galiba. Benim gibi düşünen birilerinin olması sevindirici.
    Bende eyt ye karşıyım. Hükümetin dik durması taktir edilesi. Ama dayanamayackalar bence.

Eyt lilerin emekli edilmesi gençlerin hayatlarına, yaşamlarına gasptır. Asıl istek ülkenin refahı, iş imkanlatının artması olmalı.
    Bu ifadeler "empatiden yoksun".
    Emeklilik yaşınız yaklaştığında, "emeklilik yaş sınırını 75..." benzeri bir yasa çıkarsa empati kurarsınız umarım.

Bu meselede talepkar durumunda olanlar, kafalarına göre bir uygulama talep eder durumda değiller.

BKZ:
    https://www.anayasa.gov.tr/Kararlar/...i/2016-176.pdf

Kanunların geriye yürümezliği ilkesi uyarınca kanunlar kamu yararı ve kamu düzeninin gereği kazanılmış hakların korunması, mali haklarda iyileştirme gibi kimi ayrıksı durumlar dışında ilke olarak yürürlük tarihlerinden sonraki olay, işlem ve eylemlere uygulanmak üzere çıkarılırlar.

Kanunların kamu yararının sağlanması amacına yönelik olması, genel, objektif,
    adil kurallar içermesi ve hakkaniyet ölçütlerini gözetmesi ve kazanılmış hakları ihlal
    etmemesi anayasanın ikinci maddesinde belirtilen hukuk devleti olmanın gereğidir.

Bu nedenle kanun koyucunun hukuki düzenlemelerde kendine tanınan takdir yetkisini anayasal sınırlar içinde adalet, hakkaniyet ve kamu yararı ölçütlerini göz önünde tutarak kullanması gerekir.

Anayasanın 2. maddesinde yer alan hukuk devleti ilkesinin vazgeçilmez
    unsurlarından birisi kanunların hukuk güvenliği sağlaması, bu doğrultuda geleceğe yönelik, öngörülebilir kurallar içermesi gerekliliğidir. Bu nedenle, hukuk devletinde güven ve istikrarın korunabilmesi için kural olarak kanunlar yürürlüğe girdikleri tarihten sonraki olaylara uygulanırlar.

Bu yasa aynı zamanda işverenle yaptığınız sözleşme uyarınca, hak kazandığınız maaşın da düşürülemeyeceğini ve sözleşme ile sağlanmış sosyal hakların da geri alınamayacağını bağlar.

Karşı çıkılan şey;
    "Anayasa ile garanti altına alınmış bir hakkın gaspı" dır.

Bu hakkın gaspına karşı çıkanlar, ne o yasayı çıkaranlar,
    ne de getiri-götürü hesabı yapması gerekenlerdir...

Benzer bir biçimde "hakkınız" gasp edilirse o zaman empati kurmanız mümkün sanırım.
    Son düzenleme : KısaVade; 06-02-2022 saat: 07:10.
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

3.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku

Bu eytlilerin “kazanilmis hak†argumani kadar bos bir sey yok.

Bir de kanundan, hak/hukuktan vb haberdar olmak lazım.

"Ya da ben 18 yasinda iken kapali mekanlarda sigara icilebiliyordu, bu benim kazanilmis hakkim yasa geriye dogru uygulanamaz sadece yeni doganlari etkilesin ben icerim mi diyecegiz"

türünde fantastik beyanlardan da ayrıca uzak durmak 3. insanlarda yaratacağınız imaj açısından önemli.

Bugün çalışanlar için BES zorunlu.
    Devlet katkısı ise %30 diye açıklandı.
    Beğenir veya beğenmezsiniz, katılır veya katılmazsınız...
    Günü geldiğinde;
    -"vazgeçtim %30 katkı vermekten,üstüne de %50 kesiyorum ödenecek paradan" derlerse...

Görürüz o pembe...

Hayallerinizi!

4. Ülkeyi yönetenler aldığı her kararla toplumdaki kaynak bölüşümünü etkiler, çoğu zaman da belirler. Tabii ki EYT ile bir kesimin hakları iade edilirken, özellikle genç yaştakilerin oluşacak maliyetin ek yükü nedeniyle bu olaya soğuk bakmaları da normal.

Bu konuda Twitter da bir anket açmıştım. 1000 e yakın katlım vardı galiba, oradan eğilim hakkında fikir sahibi olunabilir.

Şunu akıldan çıkarmayalım, bir çalışan olarak genel manada çalışanların haklarının budanmaması, geriye gidilmemesi yönünde eğilim göstermek mantıklı olur. Bir şeylere itiraz edilecekse vergi aflarına, zenginlere yapılan kiyaklara itiraz edilmesi daha mantıklı,

Mesela ailemde ve yakın çevremde 3600 ek göstergeden faydalanacak olan yok, baya da yük getirecek.. olmasın demen ne kadar mantıklı..kaldı ki burada yeni bir hak tahsisi, EYT de gaspedilen bir hak var.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ülkeyi yönetenler aldığı her kararla toplumdaki kaynak bölüşümünü etkiler, çoğu zaman da belirler. Tabii ki EYT ile bir kesimin hakları iade edilirken, özellikle genç yaştakilerin oluşacak maliyetin ek yükü nedeniyle bu olaya soğuk bakmaları da normal.

Bu konuda Twitter da bir anket açmıştım. 1000 e yakın katlım vardı galiba, oradan eğilim hakkında fikir sahibi olunabilir.

Şunu akıldan çıkarmayalım, bir çalışan olarak genel manada çalışanların haklarının budanmaması, geriye gidilmemesi yönünde eğilim göstermek mantıklı olur. Bir şeylere itiraz edilecekse vergi aflarına, zenginlere yapılan kiyaklara itiraz edilmesi daha mantıklı,

Mesela ailemde ve yakın çevremde 3600 ek göstergeden faydalanacak olan yok, baya da yük getirecek.. olmasın demen ne kadar mantıklı..kaldı ki burada yeni bir hak tahsisi, EYT de gaspedilen bir hak var.

Elinize, ağzınıza sağlık üstadım.
    Ben taraf olduğumdan, sizin kadar objektif olamadım.
    Sözü edilen ek yük, bu ülkenin insanlarının zerre yararı olmayan onlarca meselede onlarca kez harcandı zaten.

Genç kardeşlerimiz için tekrar ediyorum.
    Geçmişte KEY(merak eden araştırır) vb gerekçelerle "deve" edildi çalışanların hakkı bu ülkede.
    Mesele senin benim değil. "Hak" meselesidir.
    İlgilenen "Hak" kelimesinin etimolojisini, anayasal dayanağını, hukukunu, ahlâki karşılığını inceler.

6. Evet tekrar ediyorum eytlilerin dillerinden dusurmedigi “kazanilmis hak” iddiasi tamamen ici bombos bir ufurmeden ibarettir.
    Cunku ortada kazanilmis bir hak yoktur.

Ilgili yasa tarihine kadar Emeklilik kazanipta emekliligi iptal edilen oldu mu? Hayir.
    Sgk primi odemek emeklilige hak kazandiginiz gostermez.

Hatirlayanlar olacaktir, 1994 yilinda askerlik hizmeti bi gecede 15 aydan 18 aya cikarilmisti ve henuz askerde olanlarin suresi 3 ay uzamisti, hatta henuz terhis tarihi gelmeyip yol izni ile kisladan cikmis olanlar dahi geri toplanip 3 ay daha askerik yaptirildi.
    Ama yasadan bi gun once bile resmi terhis olanlarin askerligi 15ay ile yapilmis sayildi. Kazanilmis hak budur!

Eyt’liler bencilce, “ama bizim kazanilmis hakkimizi elimizden aldilar” argumani yerine tum toplumu arkasina alarak bu emeklilik sistemi cok acimasiz genel bi duzenleme yapilsin dese daha ciddiye alinirlar fakat bu durumda kimse onlara destek olmaz.

Cunku sadece kendilerini dusunen kazanilmis bir hakka sahip olduklarina inandirilmis bi topluluk maalesef. Tek dertleri de siyasilere baski yapip emekli maasi alabilmek, dunya yansa gerisi umurularinda degil bir cogunun.

Tekrar olacak ama; iddia ediyorum eyt’liler arasinda gizli bi referandum yapilsin;
    sizin emeklik yas siniri kaldirilacak ama digerlerinin yasi 80 olacak, hatta digerleri hic emekli olmasin( ki digerleri dedigimde onlarin kardesleri veya cocuklari). O referandumdan sonuc %90 evet cikar

7.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Evet tekrar ediyorum eytlilerin dillerinden dusurmedigi “kazanilmis hak†iddiasi tamamen ici bombos bir ufurmeden ibarettir.
    Cunku ortada kazanilmis bir hak yoktur.

Ilgili yasa tarihine kadar Emeklilik kazanipta emekliligi iptal edilen oldu mu? Hayir.
    Sgk primi odemek emeklilige hak kazandiginiz gostermez.

Hatirlayanlar olacaktir, 1994 yilinda askerlik hizmeti bi gecede 15 aydan 18 aya cikarilmisti ve henuz askerde olanlarin suresi 3 ay uzamisti, hatta henuz terhis tarihi gelmeyip yol izni ile kisladan cikmis olanlar dahi geri toplanip 3 ay daha askerik yaptirildi.
    Ama yasadan bi gun once bile resmi terhis olanlarin askerligi 15ay ile yapilmis sayildi. Kazanilmis hak budur!

Eyt’liler bencilce, “ama bizim kazanilmis hakkimizi elimizden aldilar†argumani yerine tum toplumu arkasina alarak bu emeklilik sistemi cok acimasiz genel bi duzenleme yapilsin dese daha ciddiye alinirlar fakat bu durumda kimse onlara destek olmaz.

Cunku sadece kendilerini dusunen kazanilmis bir hakka sahip olduklarina inandirilmis bi topluluk maalesef. Tek dertleri de siyasilere baski yapip emekli maasi alabilmek, dunya yansa gerisi umurularinda degil bir cogunun.

Tekrar olacak ama; iddia ediyorum eyt’liler arasinda gizli bi referandum yapilsin;
    sizin emeklik yas siniri kaldirilacak ama digerlerinin yasi 80 olacak, hatta digerleri hic emekli olmasin( ki digerleri dedigimde onlarin kardesleri veya cocuklari). O referandumdan sonuc %99,99 evet cikar

Kafan gayet güzel belli ki "genç" kardeşim.
    Güle güle kullan.
    Önce "kapalı ortamda sigara...",
    şimdi "askerlik..."
    Yorma güzel nöronlarını bence sen bu işlere.

Zaten "ülke yararı, bütçeye etkisi vb..." dertlerin olsa,
    başka milyon mesele var sayın Cautionary ' nin dediği gibi.
    "Vergi afları, usülsüz ihaleler, göçmen yükü vb..."

Tekrar ediyorum.
    Ücretli çalışan isen ve BES ödüyorsan...
    Emekliliğin geldiğinde "vazgeçtik %30 katkı yapmaktan, %50 de kesinti yapıyoruz!" derlerse
    ancak anlarsın.
    Selametle.

8. ortam şenlenmiş kazanılmış hak, EYT, Bireysel emeklilik, hak hukuk, kafan güzel, oran fena, havada uçuşuyor

burada az veya çok prim ödemiş adam ne zaman ne kadar maaş alsın tartışılıyor ama asıl noktayı atlıyorsunuz.

ülkede sosyal yardım alan devasa bir kalabalık var.
    çalıştığı halde SGK sı ödenmeyen devasa bir kalabalık var.
    mülteci olup x tarihte vatandaş olup maaşa bağlanacak devasa bir kalabalık var.
    sürekli artan sayıda katma değer üretmeden ömrünü geçirecek ve emekli maaşı alacak devasa memur kalabalık var

bunları kabaca topladığınızda bir primi ortalama üstü yatan katma değer üreten adama belki beş bakılacak adam düşüyor.

yukarıda saydığım SGK sistemine katkısı olmayan tonla adama ülkenin doğası gereği 55 yaş civarı adı değişebilir ama maaş bağlanacak.

siz onun hakkı bunun hukuku takılmaya devam edin, siyasetciler sizin paralarınız ile oy satın almaya devam edecek.

ben planımı devlet bana maximum asgari ücret kadar emekli maaş şekilde yapıyorum.

Sayfa 54/450 İlkİlk ... 444525354555664104154 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •