Sayfa 54/293 İlkİlk ... 444525354555664104154 ... SonSon
Arama sonucu : 2341 madde; 425 - 432 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by FİBONACCİ Yazıyı Oku
    Sayın hocam Selva için ne düşünürsünüz?
    Fiyatı tepesine göre ucuz kalmadı mı?Son hafta hergün düşüyor acaba bilançomu kötü gelecek?

SM-A515F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Selva Gıda takibimde olanlardan değil, finansallarını incelemedim hiç.

2. Deva-i dert hocam takibinde mi değil mi bilmiyorum ama çuhadaroğlu (cusan) ı bir gözden geçirmeni çok isterim. 2 gün sonra da bilançosu açıklanacak zaten. Yatırım yaptığım bu şirketin senin perspektifinden nasıl görüneceğini çoktandır merak ediyordum ama dile getirebilmek şimdiye kısmet oldu. Bakarsınız belkide bu sayede hisseyi sizin nazarında ehemmiyet kazandırmış olur, bir nebze mutluluk duyarım

3.  Alıntı Originally Posted by Nevser84 Yazıyı Oku
    Deva-i dert hocam takibinde mi değil mi bilmiyorum ama çuhadaroğlu (cusan) ı bir gözden geçirmeni çok isterim. 2 gün sonra da bilançosu açıklanacak zaten. Yatırım yaptığım bu şirketin senin perspektifinden nasıl görüneceğini çoktandır merak ediyordum ama dile getirebilmek şimdiye kısmet oldu. Bakarsınız belkide bu sayede hisseyi sizin nazarında ehemmiyet kazandırmış olur, bir nebze mutluluk duyarım
    CUSAN daha önce ara sıra kontrol ettiğim ve incelediğim hisselerden. Ama şu resesyon algısı başladığından beri doğrudan ya da dolaylı metal üreticilerini portföyden çıkarmıştım. Bu nedenle CEMTS gibi bence 6 aylık bilançosu Bist'in en iyilerinden olan bir şirketi bile portföye dahil etmedim. Bundan dolayı pişmanlık da yaşadığım doğrudur. Ama genel portföy performansım beni mutlu edecek etkinlikte geliştiği için bu pişmanlığı çok da fazla hissetmedim. CEMTS'ın 3Ç rakamları metal üreticileri arasında yine en iyi gelenlerden, ama bir marj daralması ve çeyreklik bazda kârlarda azalma oldu. Diğer metal üreticileri çok daha kötü etkilendiler bundan ve bilançolarına yansıması da iyi olmadı. CUSAN'ın da bundan etkilenebileceğini düşündüğüm için portföyde yer açmamıştım. İlk 6 aylık büyüme verileri iyi, kaldıraç oranı hoşuma gitmemişti orada ilk başta işin açıkçası. Şİmdi dahil eder miyim? Çok da emin olamıyorum.. Elimde olsa tutar mıydım konusu gelecek bilançoya bağlı elbette. İşlerin gidişatına bakarak değerlendirmek lazım. Takibe devam edeceğim.

Not: En mükemmel, en muhteşem getirili portföyleri bulabileceğimiz hayali çok gerçekçi bir hayal değil. Yapmış olduğum portföylerin, alım satım zamanlamalarımın bir çok defosu olacağı kaçınılmaz bir gerçek. CUSAN değerlendirmemi de bu bağlamda okuyunuz. O sebeple imza kısmında "İyi bir planın en büyük düşmanı mükemmel bir planın hayalini kurmaktır." alıntısını paylaşıyorum. Bu benim için yatırım düsturu haline geldi. Kendimce en uygun ve en anlamlı bulduğum hisselerle portföy oluşturup iyi bir plan kurmaya çalışıyorum. Ve ne zaman kendimce oluşturduğum iyi planları mükemmel plan hayalleri ile bozduğumda genelde ilk yapılmış planın sonucundan daha düşük kalitede sonuçlar alıyorum. Yatırım şeklinde ve seçimlerde tek bir doğru mantığı olamaz. Benim için kayda değer görünmeyen bir ayrıntı muhteşem bir sonucun başlangıcını oluşturabilecek nitelikte bir şey de olabilir nihayetinde.
    Son düzenleme : deva-i dert; 07-11-2022 saat: 18:10.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

4.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    MAVI giriş için fırsat kolladığım hisselerden birisi. VAKKO gibi kendi segmentiine göre ihtişamlı bir bilanço getirir mi emin değilim, ama foreks anketlerinde de beklenti iyi.
    Brüt kâr marjı elbette karşılaştırma unsuru olarak kullanılabilir bir rasyo, ama stok devirlerinin yılda kaç defa yapıldığını bilmeden tek başına anlamsız kalabilir. Yüzde 10 brüt kâr marjı ila çalışan bir şirket devir hızları çok yüksek olduğu için yüzde 20 marjla çalışandan çok daha iyi sermaye getirisi elde edebilir. Aynı şey özsermaye karlılığı konusunda da geçerli. Çok yüksek kaldıraçla çalışan bir firmanın yüksek özsermaye karlılığı yanıltıcı olur tek kriter olarak ona bakarsak.
    Burada stok devir hızının yüksekliğinin getirdiği sonuçlara aslında gönderme yapmak istemiştim. Anadolu ağzıyla, daha az kar marjıyla daha fazla stok çevirip 'sürümden kazanma' aslında kastettiğim şey.. Bazen bu sürümden kazanma mantığı hamallığa ve verimsizliğe de dönebilir elbette.
    Clausewitz

5. TUK'AŞK' ... Büyüme tarafı çok çarpıcı. Hem çeyreksel, hem dönemsel hem de yıllıklandırılmış bazda Net Satışlar, EFK, VFÖK, FAVÖK ve Net Kâr tarafı, bilanço içi kalemlerde Özsermaye ve Toplam Aktifler büyümesi ihtişamlı.

Agresif büyüme stratejisi Kaldıraç Oranlarını, Kısa Vadeli Borçların Toplam Borçlara oranını ve Net Borç/FAVÖK değerlerini artırmış, işin likidite tarafında da kısmi azalmaya sebep olmuş. İlk bakışta gördüğüm genel resim bu.

Değerleme rasyoları 6 aylıktaki kadar ucuz değil. Bunda tabi 9'lardan 20'lere giden fiyat ana etmen, yoksa fiyat hareketsiz dursa bu rakamlarla TUK'AŞK' bedava olurdu. Şu haliyle bile gıda sektörünün en ucuzlarından birisi. ROIC ve ROE değerleri yükselmiş, ROA'da ufak bir azalma var. Çeyrekten çeyreğe Brüt Kâr, EFK, VFÖK, FAVÖK ve Net Kâr marjlarında bir daralma var, geçen yıla göre marjlar büyümüş olsa da.

Burada biten bir hikaye yok. Ama fiyatlama tarafının nasıl seyredeceği kafamda büyük soru işareti. Başka bir firma olsa fiyat hareketine katılımda tereddüt etmezdim, ama kafamda Cengiz Okullu'nun satışı bekleyen yüklü miktarda lotları var, vazgeçme durumu olmadığı müddetçe bu fiyat üzerinde artık baskı oluşturmaya başlayacaktır ve son 8 aydaki fiyat büyümesinin aynı ivme ile devam edebileceği tartışılacaktır. Borsa fiyatlaması haricinde BİST'in en iyi bilançolarından birisi olduğunu söylememek haksızlık olurdu herhalde. Ama hemen tekrar trene atlamak konusunda çok da emin değilim açıkçası.
    Clausewitz

6. Alctl ve bağfs bilançolarını da beğendim deva hocam. Siz ne düşünüyorsunuz,?

7.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Alctl ve bağfs bilançolarını da beğendim deva hocam. Siz ne düşünüyorsunuz,?
    Hocam kaba taslak baktım, detaylı inceleyeceğim ikisini de. Alcatel’de gelir ve karlarda çok fazla dalgalanmalar oluyor yıllara göre. Uzun vade kağıdı değil, kısa vade tutulup güzel kâr görünce çıkılacak kağıtlardan. Bağfaş için daha sonra detaylı yorum yaparım, ben iyi kazançlar elde ettim ama ciddi sabır kağıdıdır.

8. Bu dönem portföyümde kesinlikle olacak kağıtlardan birisi KONKA.. Kağıt sektöründe eğer birden fazla kağıt tutarsam ikincisi KARTN olabilir, plase TESOL. Olur da KARTN bilançosu çok iyi gelirse bu sefer Kağıt Ürünleri portföyümü 2 eşit parçaya böler KONKA ve KARTN yaparım.

Ambalaj tarafında BNTAS da portföyde olacak.

Yazılımda ARDYZ bilançosunu görmediğim için net yorum yapamıyorum ancak sektöründe alınabilirlerden. Çok kötü bilanço gelirse o zaman durum değerlendirmesi yaparım tekrar. Teknik olarak biraz daha aşağı gitme potansiyeli olabilir çok iyi bilanço gelmezse. Diğer alternatif MIATK'te ise fiyatın nerede oturacağını kestiremediğim için bekle göre döndüm şimdilik.

Enerji tarafında NTGAZ düzeltme olursa diye fırsat kolladıklarımdan, portföye girecek muhtemelen.

Ana metal grubundan sektörel bir düzelme henüz görmediğim için portföye bir şey koymayı düşünmüyorum.

Gıda'da 2023 serüveninin 2022 son 8 ayı kadar parlak geçeceğini düşünmüyorum şimdilik, ama birkaç aylığına portföye konulabilecekler var. TUKAŞ şu ana kadar açıklananlardan en iyi bilanço getireni, ama oradaki kuşkularımı yazmıştım. Risk alıp belki ekleyebilirim. KERVT konusunda döviz pozisyonunun ne kadar hasar bıraktığını gördükten sonra karar vereceğim. PNSUT ucuz, ama ortada büyüme yok, sadece değerleme tarafını baz alarak portföye tekrar koyabilirim, ama fazla fiyat artışı beklentim yok.

ORGE merak ettiğim bilançolardan. Bakalım rasyolarını ucuzlatacak kadar iyi bilanço gelecek mi? Zira son çıkış süreci beklenti ötesi oldu. Geçmişinde uzun süre yatay dalgalandığı dönemlere de şahit olduğum için bilanço ve faaliyet raporuna göre karar alacağım ordada. İş modeli olarak en çok beğendiklerimden.

Hazır Giyimde VAKKO trenini şimdilik kaçırdık, sağlam bir düzeltme yemedikçe VAKKO almayabilirim artık, ama MAVI'yi portföyüme dahil edeceğim kısa süre içinde.

YATAS dün sattığım için pişman etti bugün beni. Ama bilanço sonrası çoğunlukla düzeltme yaptığı için bekleyeceğim onu da.

Çimentolardan AKCNS portföyüme gireceklerden. Sadece giriş noktası tespiti yapmaya çalışıyorum fiyat hareketlerine göre.

Kimyasal ürünlerde bilançosundan çok tatmin olmasam da elimdeki MERCN'ı tutmaya devam edeceğim, bir parça da ACSEL eklemeyi düşünüyorum.

GYO olursa portföyde OZKGY veya TRGYO olacak, ikisinin de bilançosunu henüz görmesem de, fiyat hareketleri açısından son dönemde iyi verim alabileceğimi umduklarımdan. Net karar vermiş değilim henüz. belki onlarda bir süre düzeltme bekleyip sonra da girebilirim.

EGSER ucuz, ama bulaşılır mı emin değilim. Sektörde bu sıralar biraz sıkıntılı zamanlar yaşanıyor. belli bir aralıkta yataya sarabilir.

Sağlıkta DEVA düzeltme hareketini bitirdikten sonra bir miktar portföye ekleyeceklerimden olacak bu sefer. Bilançosu çok çok iyi değil ama sene sonu ve Mart'a kadar genelde iyi fiyatlama yapanlardan. Eski karın ağrılarımızdan sonuçta.

Hafta sonu bayağı bir mesai olacak değerleme ve değerlendirme için. Şimdilik kaba taslak görüşlerim böyle.
    Clausewitz

Sayfa 54/293 İlkİlk ... 444525354555664104154 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •