Sayfa 572/1312 İlkİlk ... 724725225625705715725735745826226721072 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,569 - 4,576 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by kelebekx Yazıyı Oku
    Onlarca yıldır milletin sırtından fiili enflasyona göre düşük faizli kredilerle betonculara destek verip yine düşük faizli kredilerle ev sahiplerine tekrar tekrar ev aldıran devletin elbette kiraları düzenleme hakkı da olmalı.

0,64'ten, 0,72'den hatta son 10-15 yıldır fiili enflasyonun altındaki oranlarla fakir gulebanın üstüne yüklenen kredilerle sahip oldukları evlerden aldıkları kiraları vicdansızca artıran ev sahiplerinin yukarıdaki gibi konuşma hakkı olduğunu düşünmüyorum.

Bu evlerin başkasının sırtından edinilen milli servet mahiyetinde oldukları gözden uzak tutulmamalı. Rayiç bedelin 20 yıllık karşılığı uygulaması gayet yerinde ve adilane. İşine gelince vergini vermeyip milletin rızkını çalacaksın, işine gelmeyince de vay böyle kira sınırlaması olur muymuş diyeceksin. Hadi oradan!
    Ne içiyorsun bilmiyorum ama iyi kafa yaptığı kesin!

Böyle saçma öneriler yerine, devlet neden düşük kredi veriyor diye sorsana. Vatandaş sanki düşük kredi ile bedavaya ev alıyor, kredi düşük ev pahalı sonuçta. Bu düşük krediler ile yandaş müteahhitler kurtarılmaya çalışılıyor, onun cebinden, sonra bağışlarla kendi ceplerine. Bunu anlamak için kuş kadar beyin taşımak yeterli.

Yahu suçlu belli, piyasanın içine eden belli. Buna itiraz edeceğine, yine bunlardan medet ummak ne biliyim, saflık mı desem, başka bir şey mi bilmiyorum. Sanki herkes düşük kredi ile ev almış, 10-20 yıl önce ev alanın kabahati ne?
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Yuzde 30 enflasyon varken yuzde15ten kredi verenler suclu degil param eriyor bari birseyler edineyim diyerek borc harc kredi alanlar suclu anladigim kadariyla... ayrica oderken ortak olmayan kimsenin milli servet diyerek ortak olmaya çalışması da yersiz
    Arkadaslarin belirttigi gibi halk birbirine düşürülüyor
    beyaz peynir 100 lirayken 1000 lira kira odemek mumkun degil malesef ... en basta maliyetlerde buyuk artis var ... . kiranin bastirilmaya calisilmasi anlamsiz... sebeplerle degil sonuçlarla ugrasiliyor piyasaya aykiri hareketler eninde sonunda ters tepip daha buyuk magduriyetler dogurur
    Aslında geri zekalı olmayan herkes bu yazdıklarınızı anlayabilir. Ama çoğunluk kendi çıkarı doğrultusunda konuşuyor. Bir de siyasi yakınlık duyursa ülkeyi yönetenleri suçlayamıyor. Suçlu hep başkaları.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3. Şimdide yüksek kiralar çözüm bulmalarını umuyorlar. Hem kiracı hemde evsahibi mağdur edilmeyecekmiş. Evler satılsın mütahitler batmasın diye bedavaya kredi çıkaranlar, kiralara sınırlama getirerek satışları mı düşürecek
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Aslında geri zekalı olmayan herkes bu yazdıklarınızı anlayabilir. Ama çoğunluk kendi çıkarı doğrultusunda konuşuyor. Bir de siyasi yakınlık duyursa ülkeyi yönetenleri suçlayamıyor. Suçlu hep başkaları.

Cok haklısinız sayin Cautionary .. insanlarin gerceklikle bağı iyice kayboldu ... sebepleri sonuclari yapilmasi gerekenleri bir yere biraktik su da icmeyiver noktasina vardik
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

5. De get oradan !

Devlet bu bedava kredileri dağıtırken kirada oturanların aklı neredeymiş? Neden bu beleş kredileri alarak -en azından- kendi oturacakları bir ev almamışlar? Ama olur mu öyle, dünyanın en akıllısı onlardı bir zamanlar, çekirdek parasına kirada oturmak varken, parayı bastım mı istediğim ev benim demek varken kim enayi gibi onca yıllık kredi borcunun altına girip ev alırdı de mi Bu kafadaki insanlar şu durumda boşuna ağlamasınlar, parayı bastırıp istedikleri evi kiralayabilirler

Alıntı Originally Posted by kelebekx Yazıyı Oku
    Onlarca yıldır milletin sırtından fiili enflasyona göre düşük faizli kredilerle betonculara destek verip yine düşük faizli kredilerle ev sahiplerine tekrar tekrar ev aldıran devletin elbette kiraları düzenleme hakkı da olmalı.

0,64'ten, 0,72'den hatta son 10-15 yıldır fiili enflasyonun altındaki oranlarla fakir gulebanın üstüne yüklenen kredilerle sahip oldukları evlerden aldıkları kiraları vicdansızca artıran ev sahiplerinin yukarıdaki gibi konuşma hakkı olduğunu düşünmüyorum.

Bu evlerin başkasının sırtından edinilen milli servet mahiyetinde oldukları gözden uzak tutulmamalı. Rayiç bedelin 20 yıllık karşılığı uygulaması gayet yerinde ve adilane. İşine gelince vergini vermeyip milletin rızkını çalacaksın, işine gelmeyince de vay böyle kira sınırlaması olur muymuş diyeceksin. Hadi oradan!

6. İrlanda'da 2016'da bir kira artış sistemi getirmişler bazı bölgeleri kapsayan rent pressure zone diye belirttikler, ya enflasyon, enflasyonu geçerse %2 yapıyormussun. şuan %8
    bunun sonucu ortalama yılın bir zamanı bizdeki sahibindenin irlanda versiyonunda 9bin olan kiralık konut mayısta ülke geneli 851'ye düşmüş.
    https://ww1.daft.ie/report?d_rd=1

bu sırada airbnb'de kiralık ilan sayısı 18bine çıkmış
    https://extra.ie/2022/05/18/property...p-home-rentals

7. Doğrudur! Suçlu belli, piyasanın içine eden de belli. Bunları tartışmıyorum, kimseyi temize çıkarma düşüncem de yok.

Zaten yazım fiili enflasyondan daha düşük kredi kullanarak aradaki farkı halka yükleyen betonculara ve yatırım amacıyla ev üstüne ev alan diğer betoncu tayfa olan ev sahiplerine yönelikti.

Yukarıda birisi yazmış, enflasyon yüzde 30 iken 15 ile kredi verende niye suç görmüyorsun diye? Görüyorum, o zaten suçlu, onu tartışmıyorum. Ben yüzde 30 ile yüzde 15 arasındaki fark olan diğer yüzde 15'i milletin sırtına yükleyen betonculara (buna yatırım amacıyla ev alan gözü doymazlar da dahil) dikkat çekiyorum. Bi de eklemiş, krediyi öderken ortak olmayan insanlar o krediyle alınan evlere milli servet diye ortak oluyormuş. Yahu o adam zaten fiili enflasyon ile kredi faizi arasındaki farkı peşinen ödemiş. Sen de krediyi onun ödemediğini zannediyorsun. Asıl senin aldığın evin yarısını o ödemiş. Farkında değilsin.

Velhasıl, kafam iyi, hayatımda ağzıma alkol sürmedim, demem o ki, yandaş müteahhitler ile yatırım amacıyla birden çok kez ev alan ev sahipleri benim gözümde külliyen betoncu. Piyasayı da bu iki zümre emlakçılarla birlikte düşük kredi faizleriyle yönlendirtip krediyi fakir fukaranın üzerine yükleyip betonlarına beton kattılar. Halen de devam etmeye çalışıyorlar.

Ne içiyorsun bilmiyorum ama iyi kafa yaptığı kesin!

Böyle saçma öneriler yerine, devlet neden düşük kredi veriyor diye sorsana. Vatandaş sanki düşük kredi ile bedavaya ev alıyor, kredi düşük ev pahalı sonuçta. Bu düşük krediler ile yandaş müteahhitler kurtarılmaya çalışılıyor, onun cebinden, sonra bağışlarla kendi ceplerine. Bunu anlamak için kuş kadar beyin taşımak yeterli.

Yahu suçlu belli, piyasanın içine eden belli. Buna itiraz edeceğine, yine bunlardan medet ummak ne biliyim, saflık mı desem, başka bir şey mi bilmiyorum. Sanki herkes düşük kredi ile ev almış, 10-20 yıl önce ev alanın kabahati ne?

Alıntı Originally Posted by kelebekx Yazıyı Oku
    Doğrudur! Suçlu belli, piyasanın içine eden de belli. Bunları tartışmıyorum, kimseyi temize çıkarma düşüncem de yok.

Zaten yazım fiili enflasyondan daha düşük kredi kullanarak aradaki farkı halka yükleyen betonculara ve yatırım amacıyla ev üstüne ev alan diğer betoncu tayfa olan ev sahiplerine yönelikti.

Yukarıda birisi yazmış, enflasyon yüzde 30 iken 15 ile kredi verende niye suç görmüyorsun diye? Görüyorum, o zaten suçlu, onu tartışmıyorum. Ben yüzde 30 ile yüzde 15 arasındaki fark olan diğer yüzde 15'i milletin sırtına yükleyen betonculara (buna yatırım amacıyla ev alan gözü doymazlar da dahil) dikkat çekiyorum. Bi de eklemiş, krediyi öderken ortak olmayan insanlar o krediyle alınan evlere milli servet diye ortak oluyormuş. Yahu o adam zaten fiili enflasyon ile kredi faizi arasındaki farkı peşinen ödemiş. Sen de krediyi onun ödemediğini zannediyorsun. Asıl senin aldığın evin yarısını o ödemiş. Farkında değilsin.

Velhasıl, kafam iyi, hayatımda ağzıma alkol sürmedim, demem o ki, yandaş müteahhitler ile yatırım amacıyla birden çok kez ev alan ev sahipleri benim gözümde külliyen betoncu. Piyasayı da bu iki zümre emlakçılarla birlikte düşük kredi faizleriyle yönlendirtip krediyi fakir fukaranın üzerine yükleyip betonlarına beton kattılar. Halen de devam etmeye çalışıyorlar.
    suçluyu kabul ettiysek burada birbirimizle tartışmanın anlamı yok bence... anladığım kadarıyla siz bu piyasayı fırsata çevirip servetini arttıranlardan bahsediyorsunuz... oysa kimseye neden 2 yıldır boğazına kadar krediye girip mal aldın diye kızma hakkımız bulunmuyor, bu imkan verilince sonra kullananlara kızmak mantıksız... şimdi kkm dekilere kızıyor muyuz mesela vay bozguncular siz gittiniz hazineyi 100 milyar zarara uğrattınız 6 ayda,80m şimdi 800bin kişinin cebine para koyacak diye ... isteyen istediği yere istediği kadar yatırım yapar ... tüm piyasaları bozup sonra sonuçlarını görünce suçlu aramak yersiz ...
    para politikası rafa kalktıktan sonra, cebindeki birikimin pul olduktan sonra, piyasaya bu kadar para pompaladıktan sonra, arsa ve inşaat maliyetleri uçtuktan sonra, ülkeye nüfusun yüzde 5-10u kadar yabancı gelmişken, bütün yatırım araçları aylardır sürünüyorken, gıda market, elektrik, benzin katlayıp gitmişken , bu politikalarda değişiklik beklenmiyorken vs vs. .. evlerin fiyatının dolayısıyla kiralarının artmayacağını düşünmek mantıksız... belediye emsal bedeli satış tutarı üzerinden hesaplasın emlak vergisini de ona göre alsın ... kimsenin emlak vergisinden gelir vergisinden kaçtığı yok...
    ayrıca 300bin liralık ev , piyasa patlayıp 600 olunca, 250bin tl kredi gerekirken 500bin tl kredi çekince emin olun o krediyi çekenden başka kimse onun maliyetini dolaylı yönden de olsa ödemiş olmuyor
    iki yıldır birşeyler alanlar aldı alamayanlar artan maliyetlerle başbaşa ... bu beni de çok rahatsız ediyor ama kimseyi neden böyle kredi çektin neden mal aldın neden bu teneke arabaya 350bin istiyorsun neden bu 15 yıllık eve 3bin lira kira istiyorsun diye suçlamam .. denetleyici düzenleyici kurumlar varken bu durum politika olmuşken vatandaşa kızmak anlamsız .. keşke bu vurgun piyasası hiç olmasaydı
    Son düzenleme : HATAKE; 29-05-2022 saat: 17:44.
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Sayfa 572/1312 İlkİlk ... 724725225625705715725735745826226721072 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •