Sayfa 583/1230 İlkİlk ... 834835335735815825835845855936336831083 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,657 - 4,664 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Sen de nickinin hakkini cok guzel veriyorsun ha Psychocum..

Az Psycho degilmissin yani...

Seni de bugunden itibaren red listesine atiyorum..

Syg,
    İlginç bir anekdottu tesadüf mü dedim sadece .

Kızmıyorsun değil mi denk geldi paylaştım duyunca .

Aslında benim kızmam laZım nickimle dalga geçtiğin için ama neyse ne yapalım

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. İki gün kafa dinleyelim dedik Başlık karıştı..arkadaşlar lütfen cevap hakkı oluşacak şekilde yazılara girmeyelim, sonra haklı olarak karşı taraf cevap verince iş uzuyor.

İyi haftasonları, iyi eğlenceler...biraz da geçen yıl borsada kazandığınız paraları harcayın...2020 daha zor bir yıl olacak...iyi dinlenmek lazım bu ay.

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    İki gün kafa dinleyelim dedik Başlık karıştı..arkadaşlar lütfen cevap hakkı oluşacak şekilde yazılara girmeyelim, sonra haklı olarak karşı taraf cevap verince iş uzuyor.

İyi haftasonları, iyi eğlenceler...biraz da geçen yıl borsada kazandığınız paraları harcayın...2020 daha zor bir yıl olacak...iyi dinlenmek lazım bu ay.
    Abi dinlenecek hafta buldun sen de. Hacim rekoru geldi, bu gidişle endeks TL bazlı rekor da yolda, bizi yorumsuz bırakıyorsun, bilemedim.

Ben yazayım bari biraz, strateji gereği ufaklardan EREGLI SODA ASELS YKB portföyüne kaydım. TEHAYE az bir şey 10.60 lardan almıştım 1 lira yukarıdan verdim sonra da borsacı psikolojisiyle geri alamadım arkasından baktım. Adını anmak istemediğim TKFEN de maliyetime aylar sonra uzun yorucu bir rally ile ulaştı, ne diyeyim ona koyacağım parayı taşa sürtsem daha iyi olacaktı ama bilemedik ne bilelim onu da tutmaya devam.

Ufaklardan beklentim olan ARSAN, KNFRT, KLMSN ve güzel bıraks abile temeli hala ucuz olan IPEKE azalan lotlarda tutmaya devam ediyorum.

Bu kağıtların hepsinde artık bilançoları bekliyorum çok bir artış beklentm yok, %30 da nakit PPF'de bekliyorum VIOP short arıyorum bir yandan ama 121 altında short gibi düşüncem yok açıkçası Gün içi düzeltmeyi yakalayacak kadar vakit bulamıyorum çok ağır çalışıyorum borsaya pek vakit olmuyor ancak 2 saatte 1 filan bakmaya çalışıyorum. Genelde satışları ve alışları geceden yazıyorum daha iyi oluyor gelirse seviniyorum gelmezse de üzülmüyorum kısmet.

Güzel bir yıl oldu ama hiç moda girmeden çok kazandım demeden temel analizi ve disiplini elden bırakmadan devam etmek gerekiyor dün dündür bugün bugündür.

4. 58.50'den TTRAK'a girdim. Gönül isterdi ki 40-45 lerden alıp hata marjımızı azaltsaydık, kısmet olmadı.

Hedefim bugunun parasıyla 2-3 yıl içinde, senelik hisse başı 10TL temettü geliri(2 dolar). Iç piyasa toparlanırsa, fazlasıyla mümkün gibi gözüküyor.

Selamlar.

5. Bana göre en riskli yatırım çeşidi Mevduat. Şu anki %11'den insanlar neden mevduat yapar aklım almıyor.
    Dolar krizi olsa güvenlik marjın 0'a yakın zaten.

Hayali bir senaryo alalım, 6 ay içinde dolar 9 lira olacak.
    Önünüzde 2 seçenek var. 500 bin liranızı senelik %11'den mevduata mı olmak isterdin?, Ya da Ereğli,Tüpraş da mı?

Ben gözüm kapallı borsayı seçerdim. Hiç olmazsa piyasa toparlanınca, paramın dolar bazında pul olmayacağından emin olurdum.

6.  Alıntı Originally Posted by umbamba Yazıyı Oku
    @trade_shark Garanti yatırım raporu için çokça teşekkür ederim,
    @Cautionary yanıtınız için teşekkürler.

ONS altın 1600 USD'nin üzerinde şu an bu da %2'den fazla artış anlamına geliyor..
    ONS altının market hacmi 9 trilyon USD civarında, bu da demek oluyor ki 180 milyon USD son 24 saat içerisinde altına girmiş...

Keza Bitcoin'de de uçuş var, 8400 USD'yi geçti.
    (Bu 180 milyon USD Bitcoin'e giriş yapsaydı, Bitcoin fiyatı x2'nin üzerine çıkacaktı.)

S&P ve NASDAQ'daki düşüş de oldukça büyük.

İşte bunlar hep savaş mıdır, 3. dünya savaşı beklentisi midir, nedir ne değildir bilinmez ama bir şeylere işaret gibi ve sayın Cautionary'nin ons altın beklenti fiyatı çok abes değil anlamı da çıkıyor.
    https://prnt.sc/qkmb4t
    Bu gümüş grafiği.
    https://prnt.sc/qkmb87
    Bu altın grafiği..

Bist'te bundan olumsuz etkilenir mi acaba?

Bir de dünyada dolaşımda olan cash nakit para 4 trilyon usd civarı. Altın marketcap'i 9 trilyon usd civarı. Trump'ın da sözünü ettiği, dünya tarihinde de sürekli olarak dönem dönem 'altına dayalı para' ya geçiş sağlanırsa, elinde fiziki altın-gümüş bulunduranlar (bankada altın bulunduranlar muhtemelen altınlarını alamaz böyle bir felaket senaryosunda) gerçekten bu işten karlı mı çıkacak? 1 kilo altın son 24 saatte 8.000 TL değer kazanmış bu arada.

Yarım yamalak bilgimle, uzaktan bir göz olarak konuştum sadece. Ayrıca Bitcoin fiyat tahmininiz de var mı sayın @cautionary?
    Bitcoin hakkında bir tahminim yok..250 usd iken takip etmeye başladım...hatta 1 tane alıyım sembolik olarak diye düşündüm...o zamanlar bir sürü prosedürü vardı, alım satım kolay değildi..vaz geçtim sonra...portföy yöneticisi olduğum İçin, işim gereği takip ediyorum...ama kimseye de önermem.

ben felsefe olarak, makul vadede ( 1 yıl ve altında) 2 ye katlama ihtimali ile yarıya düşme ihtimali yakın olan şeyleri kumar olarak değerlendiriyorum ve uzak duruyorum...getirim %30 olsun, kazanma ihtimalim %80-90 olsun...bir de uzun yıllar sürdürülebilir olsun.

Bir yıl %100, ertesi yıl %10 kazandıran ve getirisi bu kadar değişken olan bir portföy, daha doğrusu böyle bir yatırım anlayışı...bence uzun vadecilerin tercih etmemesi gereken bir yöntem,

7.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Abi dinlenecek hafta buldun sen de. Hacim rekoru geldi, bu gidişle endeks TL bazlı rekor da yolda, bizi yorumsuz bırakıyorsun, bilemedim.

Ben yazayım bari biraz, strateji gereği ufaklardan EREGLI SODA ASELS YKB portföyüne kaydım. TEHAYE az bir şey 10.60 lardan almıştım 1 lira yukarıdan verdim sonra da borsacı psikolojisiyle geri alamadım arkasından baktım. Adını anmak istemediğim TKFEN de maliyetime aylar sonra uzun yorucu bir rally ile ulaştı, ne diyeyim ona koyacağım parayı taşa sürtsem daha iyi olacaktı ama bilemedik ne bilelim onu da tutmaya devam.

Ufaklardan beklentim olan ARSAN, KNFRT, KLMSN ve güzel bıraks abile temeli hala ucuz olan IPEKE azalan lotlarda tutmaya devam ediyorum.

Bu kağıtların hepsinde artık bilançoları bekliyorum çok bir artış beklentm yok, %30 da nakit PPF'de bekliyorum VIOP short arıyorum bir yandan ama 121 altında short gibi düşüncem yok açıkçası Gün içi düzeltmeyi yakalayacak kadar vakit bulamıyorum çok ağır çalışıyorum borsaya pek vakit olmuyor ancak 2 saatte 1 filan bakmaya çalışıyorum. Genelde satışları ve alışları geceden yazıyorum daha iyi oluyor gelirse seviniyorum gelmezse de üzülmüyorum kısmet.

Güzel bir yıl oldu ama hiç moda girmeden çok kazandım demeden temel analizi ve disiplini elden bırakmadan devam etmek gerekiyor dün dündür bugün bugündür.
    Bence endeks short açarak portföyü hedge etme işini çok iyi yapamıyorsun...hisse tercihlerin, alım satım zamanlaman gayet iyi...ama portföyü hedge etme amaçlı endeks short işini, teknik bşr sinyal oluşturup buna göre yapman lazım...yoksa faydasından çok zararı olur bu işin.

Short açarak portföyü hedge ediyorsun...ilave satayım alayım, kar edeyim...vadeli işlemlere çok hakim değilsen zor...ama benim turbo mod dediğim, sağlam rallilerde long açıp portföy getirisini arttırmaya çalışabilirsin.

Ayrıca, endeks çoşmuş, sağlam para girmiş...bence önümüzdeki 1-2 hafta hisse sahipleri için en rahat dönem zaten 2020 projeksiyonunu çizmiştik, detay hareketlere takılmamak lazım

8.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    58.50'den TTRAK'a girdim. Gönül isterdi ki 40-45 lerden alıp hata marjımızı azaltsaydık, kısmet olmadı.

Hedefim bugunun parasıyla 2-3 yıl içinde, senelik hisse başı 10TL temettü geliri(2 dolar). Iç piyasa toparlanırsa, fazlasıyla mümkün gibi gözüküyor.

Selamlar.
    Bu başlıkta ttrak çok konuştuk..tepkisiz düşüyordu o zamanlar..30-35 aralığında alımlar yaptım...sonra 30 kırılıp 25 lere kadar düştü...bu fırsat kaçmaz dedik, ek alımlar yaptık...50 ye kadar da ara ara alımlar yaptım...ortalama maliyetim 35 tl filandır.

Keşke o zamanlar başlığı takip ediyor olsaydın ama bence de 1 yıl içinde 100 tl leri görebilir...buralardan alırken dikkatli olmak lazım...sert realizasyonlar gelebilir, 50 altına gelirse güzel fırsat olur.

Sayfa 583/1230 İlkİlk ... 834835335735815825835845855936336831083 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •