Sayfa 623/777 İlkİlk ... 123523573613621622623624625633673723 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 4,977 - 4,984 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Walla fikir fikirden üstündür ama ben öyle düşünmüyorum..''gold bug'' denilen şahsiyetlerin ve muhalif kanadın her yazdığına inanmakta fayda var bence..en azından ABD'nin 5-10 yıllık vadede böyle bir sorunun olduğunu düşünmüyorum..

Sebep olarak Japonya'nın borç GDP oranının %250'leri geçtiğini göz önüne alabiliriz mesela..

ABD borç kağıtlarını azımsanamayacak ölçüde talep eden emeklik fonları ve sigorta şirketlerinin olduğunu hesaba dahil edebiliriz..kaldı ki artan faizler dolayısıyla getiriler sıfırın üzerine çıkmaya başladı şu sıralar..bunun talebi daha arttırması söz konusu olabilir..

Diğer bir konu finansal bir çalkantıda ABD'nin borç kağıtlarına talep ciddi artmaktadır..böyle bir özellik önemli bir özellik..yani birileri batacaksa bu en son ABD olur gibi gözüküyor..

ABD borç kağıtlarının ve rezerv para doların talep görmemesi için başka bir devletin yada topluluğun ABD'den daha fazla öne çıkması gerekir ki..ortada görünen ÇİN ve AB için böyle bir olasılığın uzun yıllar söz konusu olamayacağı çok belli..keşke olsa..

Son olarak alıntıladığın yazımda ''ABD'nin bir yerde nefesi kesilecektir'' konusu yukarıdakilerden genel anlamda bağımsızdır..selamlar..
    Özellikle koyuladığım kısım altıncı arkadaşların dikkat etmesi gereken bir husus bence..yoksa altını bugün al, uzun dönemli kesinlikle zarar edilmez altından..ancak hem altının, hem doların kazandırması olayı ekstra bir olaydır..

Ben kısaca şöyle diyorum..bu parasal sistemde nihai güvenli liman altındır..ilk güvenli liman ise dolardır..hele yukarıdaki açıklamaları da göz önünde bulundurursak bir sonraki resesyon/krizde gelinen nokta itibarı ile(taper+faiz arttırımı) ABD dolayısıyla ABD doları daha avantajlı konumda olacaktır..

Kaldı ki hemen belirteyim global bir kriz oluşacağını düşünenler doların altınla beraber yükseleceğini varsaymasınlar bence..çünki başka açıdan bakıldığında bu kriz bir likidite krizi olacaktır ve kurumlar mali açıdan zora düştüklerinde önce varsa ellerinde olan altın yatırımlarını satacaklardır..benzeri 2008 krizde görülmüştür..

Örneğin Çin ve İtalya endişeleri yüzünden bugün dolar yükseldi, altın düştü..resim nettir bence..zamanlama önemlidir..YTD..

2. Trump doktrini piyasaları etkilemeye devam ediyor; son örnek Çin in mb karşılık kararı; adamlar neredeyse kendi qe lerini başlatacaklar 🙂

Aynı şekilde eu da da işler pek yolunda gitmiyor; İtalyan ların bütçe inadının altında çok daha derin nedenler olabilir; eski romanın varislerini birileri bir İspanya ya da Yunanistan ile karışıtırıyorsa yanlış yapıyor demektir..

EUR/usd de çokta uzak olmayan vadede 1,04 ün altı görülebilir mi?

Ytd..

Özellikle koyuladığım kısım altıncı arkadaşların dikkat etmesi gereken bir husus bence..yoksa altını bugün al, uzun dönemli kesinlikle zarar edilmez altından..ancak hem altının, hem doların kazandırması olayı ekstra bir olaydır..

Ben kısaca şöyle diyorum..bu parasal sistemde nihai güvenli liman altındır..ilk güvenli liman ise dolardır..hele yukarıdaki açıklamaları da göz önünde bulundurursak bir sonraki resesyon/krizde gelinen nokta itibarı ile(taper+faiz arttırımı) ABD dolayısıyla ABD doları daha avantajlı konumda olacaktır..

Kaldı ki hemen belirteyim global bir kriz oluşacağını düşünenler doların altınla beraber yükseleceğini varsaymasınlar bence..çünki başka açıdan bakıldığında bu kriz bir likidite krizi olacaktır ve kurumlar mali açıdan zora düştüklerinde önce varsa ellerinde olan altın yatırımlarını satacaklardır..benzeri 2008 krizde görülmüştür..

Örneğin Çin ve İtalya endişeleri yüzünden bugün dolar yükseldi, altın düştü..resim nettir bence..zamanlama önemlidir..YTD..
    E çin elindeki dolar cinsi tahvilleri olası bir krizde satabilir diye dolar düşüyor mu sn enki.Bir şeyin fiyatını o şeyi elinde tutanlar yönlendirenler belirler.Bakın göreceksiniz gelecek yıl hem dolar hem altın artacak.

Ayrıca 2 parametreyi inceliyorsak 3 olasılık var ya beraber yükselir ,ya beraber düşer,ya da biri çıkarken diğeri düşer ,günlük olarak bunlardan biri oldu diye bakın dün bu böyle oldu demek ki önermemiz doğru demek doğru değil.Büyük resme bakmak lazım.100 yıllık perspektifte hem doların hem altının yükseldiği baya uzun zamanlar var,o olaya istisna denemez.

Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    E çin elindeki dolar cinsi tahvilleri olası bir krizde satabilir diye dolar düşüyor mu sn enki.Bir şeyin fiyatını o şeyi elinde tutanlar yönlendirenler belirler.Bakın göreceksiniz gelecek yıl hem dolar hem altın artacak.
    ÇİN'in elindeki tahvilleri satma olasılığı ciddi hale gelmediği için ufukta şimdilerde sorun gözükmüyor..7-8 ay önce burada yazıldı çizildi, bu durumun ''The only game in town'' olduğu belirtildi..hiç bir şey imkansız değildir ama olasılıklardan hareket etmekte fayda var bence..ha ÇİN elindeki tahvilleri satmaya kalkarsa dolar düşer mi, yükselir mi, incelenmeye değer bir konu..

Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Ayrıca 2 parametreyi inceliyorsak 3 olasılık var ya beraber yükselir ,ya beraber düşer,ya da biri çıkarken diğeri düşer ,günlük olarak bunlardan biri oldu diye bakın dün bu böyle oldu demek ki önermemiz doğru demek doğru değil.Büyük resme bakmak lazım.100 yıllık perspektifte hem doların hem altının yükseldiği baya uzun zamanlar var,o olaya istisna denemez.
    Sn. Hakem normalde benimde altıncı tarafım ağır basar, çünki parasal sisteme güvenmiyorum..bir yerlerde patlayacak ama daha zaman var kanımca..tabiki güçlü olasılığın ne tarafa doğru olduğunu belirlemeye çalışıyoruz..zamanlama mehfumu da dahil bu konuya..

Açıklamalarımda olasılıkların ne tarafta olduğunu kendimce belirttim..bu konuda detaylarda tartışacağımız bir şey varsa tartışırız..ancak argümanların temelinin sağlam olmasında fayda var..selamlar..

ÇİN'in elindeki tahvilleri satma olasılığı ciddi hale gelmediği için ufukta şimdilerde sorun gözükmüyor..7-8 ay önce burada yazıldı çizildi, bu durumun ''The only game in town'' olduğu belirtildi..hiç bir şey imkansız değildir ama olasılıklardan hareket etmekte fayda var bence..ha ÇİN elindeki tahvilleri satmaya kalkarsa dolar düşer mi, yükselir mi, incelenmeye değer bir konu..
    Hocam paraya sıkışan merkez bankaları altın satarsa altın düşer dediniz ondan bu çinin elindeki tahvilleri yazdım.

Sn. Hakem normalde benimde altıncı tarafım ağır basar, çünki parasal sisteme güvenmiyorum..bir yerlerde patlayacak ama daha zaman var kanımca..tabiki güçlü olasılığın ne tarafa doğru olduğunu belirlemeye çalışıyoruz..zamanlama mehfumu da dahil bu konuya..

Açıklamalarımda olasılıkların ne tarafta olduğunu kendimce belirttim..bu konuda detaylarda tartışacağımız bir şey varsa tartışırız..ancak argümanların temelinin sağlam olmasında fayda var..selamlar..
    Argumanların temeli elbet sağlam olmalı ama ekonomi fizik değil matematik değil ,kesin formüller yok ,doların faizi var o yüzden doların faizi arttı mı herkes dolar alır altının faizi yok ondan o düşer de benim aklıma göre saçma sapan bir arguman.Misal arsanın faizi de yok başka dinamiklerle yeri geldi mi arsa yatırımı başka hiç bir yatırımın kazandırmadığı parayı kazandırır,fiyatı uçar gider di mi.O yüzden altın konusunda global parababaları beyin yıkıyorlar gibi geliyor bana ,bence değeri artacak.

Sayfa 623/777 İlkİlk ... 123523573613621622623624625633673723 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •