Sayfa 626/1002 İlkİlk ... 126526576616624625626627628636676726 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,001 - 5,008 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Şu ortamda doların düşmesi kadar anormal bir durum olamaz.
    Olsa olsa bakın dolar da düştü demek için suni bir düşüş yaratılabilir,
    Nasıl olsa enflasyon da %150'den %80'e düşecek ya.
    Enflasyon da düştü, dolar da düştü hatta faiz de düştü olacak.

Ama işler normale dönünce yani seçim işi bitince ben doların yükseleceğini, kurda oluşan enflasyon farkını kapatacağını düşünüyorum.
    Dolar çılgınca artmasın diye faiz de yükseltilecek

Olan bist'e olacak gibime gelyor.

Önce bir miktar geri çekilecek sonra da uzun süre belli bir seviyede sürünecek.
    Sonra kur yükseldiği için ucuz gözüken bist'i gözüne kestiren yabancı gelirse yeni bir yükseliş dalgası oluşacak.

Tabi seçime kadar bist nerelere gelir ne olur bilinmez 9000 diyen de var.

Ayrıca bunlar benim tamamen hayali düşüncelerimdir. Tam tersi şeylerde olabilir.
    bütün bunlar olasılık dahilinde, bir tanede ben ilave edeyim. 5 nisandan sonra 1995 de çıkmaya başlayan borsa, 2000 yılı ocak şubat ayında tekrar dip yapmıştı. sanki 2023 ocak ayı da öyle mi olur demeden geçemiyorum. Borsada son 6 ayda yapılmaya çalışılan bütün düzeltmeler kadük kaldı. hiç bu kadar kararsız kaldığım, tereddüd yaşadığımı hatırlamıyorum

2.  Alıntı Originally Posted by regal1 Yazıyı Oku
    bütün bunlar olasılık dahilinde, bir tanede ben ilave edeyim. 5 nisandan sonra 1995 de çıkmaya başlayan borsa, 2000 yılı ocak şubat ayında tekrar dip yapmıştı. sanki 2023 ocak ayı da öyle mi olur demeden geçemiyorum. Borsada son 6 ayda yapılmaya çalışılan bütün düzeltmeler kadük kaldı. hiç bu kadar kararsız kaldığım, tereddüd yaşadığımı hatırlamıyorum
    Su anda thy fk 3 eregli fk 5 bankalar fk 2.5 iken dediginiz duzeltme orani %5-10u gecmez 5% dususte almak icin herkes birbirini ezer bazi balon hisseler dususe basladi ancak endeks yoluna devam ediyor. Savasin sonunun gelmesi secimde adayin belli olmasi vb pozitif senaryolar da masada

3.  Alıntı Originally Posted by regal1 Yazıyı Oku
    Aynı tereddüt çoğumuzda vardır herhalde, 4 bin seviyesinden düzeltme beklerken 5 binlere geldik, hâla da bir sert düzeltme olacak gibi görünmüyor. Normal de yazdan bu yana portföyler ikiye katlanmalıydı ama tereddüt edince, kararsız kalınca mesela benim için artış ancak %30 civarında kaldı. Tabi yazın tüm portföyü hisse yoğun fon yapıp şimdiye kadar hiç satmayan da pek yoktur sanırım.
    Bir yerde düzeltme gelecektir kesin ama seçime kadar genel yükseliş devam eder diyerek risk almalı mı acaba.

4.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Şu ortamda doların düşmesi kadar anormal bir durum olamaz.
    Olsa olsa bakın dolar da düştü demek için suni bir düşüş yaratılabilir,
    Nasıl olsa enflasyon da %150'den %80'e düşecek ya.
    Enflasyon da düştü, dolar da düştü hatta faiz de düştü olacak.

Ama işler normale dönünce yani seçim işi bitince ben doların yükseleceğini, kurda oluşan enflasyon farkını kapatacağını düşünüyorum.
    Dolar çılgınca artmasın diye faiz de yükseltilecek

Olan bist'e olacak gibime gelyor.

Önce bir miktar geri çekilecek sonra da uzun süre belli bir seviyede sürünecek.
    Sonra kur yükseldiği için ucuz gözüken bist'i gözüne kestiren yabancı gelirse yeni bir yükseliş dalgası oluşacak.

Tabi seçime kadar bist nerelere gelir ne olur bilinmez 9000 diyen de var.

Ayrıca bunlar benim tamamen hayali düşüncelerimdir. Tam tersi şeylerde olabilir.
    valla hocam seçimden sonra muhalefet kazanırsa %100 haklı bir şekilde ciddi faiz yükseltecek ona kuşku varmı? yok. youtuberler olsun, bloomda ekonomi uzmanları olsun bu konuyu duymaz hatırlamaz numarası yapıyor seçim rallisi olacak falan diyor yemezler: ) ben bunu akıl ediyorum elin balinası aptal mı? bu acı beklenti mecbur seçim öncesi fiyatlanacak, kimsenin de seçime 1 hafta kalayı bekleyeceğini sanmam. yılbaşına kadar bence yükseliş sürer ama yılbaşından sonra herkes kovboy filmlerindeki gibi eli tabancasında karşısındakinden hareket bekleyecek. hele kılıçtaroğlu biz kazanırsak mecbur faizi %70 yapıcaz durum düzelene kadar falan derse..ki bu aralar fazla merak saldı biste, diyebilir, o an bistte sert düşüş başlar.

seçimi akp alırsa seçimin hemen sonrası sert yükseliş gelir. chp alırsa faiz artışı yüzünden 2024'ten önce boğa başlamaz. ama ülkeye güven geleceği için faizler de tekrar düşeceğinden yabancı da gelir, ekonomi düzelir, sağlıklı yükseliş başlar.benim kafamdaki senaryo böyle, itirazlara açığım: )

ha diyeceksiniz ki madem 2023 dipten alım fırsatı verecek neden satmıyorsun, valla ben son 2 yıldır türkiyede artık harika yönetildiğini düşündüğüm yatırım fonu piyasasına güveniyorum. burda bu forumda bizim için önemli olan doğru fon seçimi bence. bist %10 düşse bu başarılı fonlar %3-4 düşüyor, bist %10 artsa bu fonlar %7-8 artıyor yanlış mı gözlemim? sonuç? yıllık %200'lü %250'li karlar açın tefasa bakın. yani düzeltme bekleyim diye çıkan herkes bistin çok daha aşağı bir rakamından tekrar girmeyi başarsa bile fona çok daha yukarıdan girmiş oluyor aslında. allah korusun ülkede bir fenalık bile olsa 1 yıllık bazda hisse fonların faizi yeneceği bir çağ başladı sanırım. 2000'ler ve 2010'lar boyunca bu durum kesinlikle böyle değildi. 2017-2018'de değişti durum ne olduysa, bunu çok araştırdım ama çözemedim. bilen varsa aydınlatsın.
    Son düzenleme : friendly_1980; 27-11-2022 saat: 12:20.

5.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Aynı tereddüt çoğumuzda vardır herhalde, 4 bin seviyesinden düzeltme beklerken 5 binlere geldik, hâla da bir sert düzeltme olacak gibi görünmüyor. Normal de yazdan bu yana portföyler ikiye katlanmalıydı ama tereddüt edince, kararsız kalınca mesela benim için artış ancak %30 civarında kaldı. Tabi yazın tüm portföyü hisse yoğun fon yapıp şimdiye kadar hiç satmayan da pek yoktur sanırım.
    Bir yerde düzeltme gelecektir kesin ama seçime kadar genel yükseliş devam eder diyerek risk almalı mı acaba.
    Ben nisanda kkm cikip 70% girdim biste nrc tkf mac ile. 3 ay sonra da kkm getirisi 5e dusunce 100% bistteydim. Hem de bir istda orta duzey sitede 1+1 ev parasiyla. 10 gun once 50% nakde dondum sasa cokunce bist coker diye ancak geri aldim persembe tekrar 50% ile. Twitter ustadlari dogru soyluyor dusus baslayana kadar trendi surmek en iyisi %4-5 yukardan geri girdim ve bostaki parayi koyacagim bir enstruman hala goremiyorum usd baski altinda oldugu icin. Full bist100 devam marta kadar sonrasina bistin gelmis oldugu rakama gore bakacagiz. Fk tarihsel ortalamalara gore bist100 hala dipte dolar olarak dolar enflasyonunu bile 0 kabul etsen 50% asagida dolar enflasyonunu da katarsak hesaba 70% tepeden asagidayiz. Orta vadede risk yok ama 6 ay dalgali bir surec cok muhtemel gozukuyor.

Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Geçen hafta fonlardan çıkmıştım.
    Bu haftada yarım gaz hepsine girdim.
    14 ARALIĞA KADAR ROLANTİDE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.
    Ayın 15 ve sonrası bir iki günde,
    düzeltmeyi yaptı. yaptı!
    yapmadı!
    Ful aşağıda ki fonlara girip
    MPS TCD ADP MAC GMR GOH IDH TLZ
    borsaya çadırı kuracağım.
    Yörük hayatına devam.
    En ufak bir finansal rahatsızlıkta çadırı söker,
    RPD EIC HYV PPN KIE ' lere çökerim.
    Bu arada boş zamanlarımda
    ARASE ve BANVT aldım çerezlik..
    Elimde pusula var.
    Bütün yönleri net görüyorum.
    KAYBOLMA sıkıntısı yok.
    KAYBETME sıkıntısı var.

7.  Alıntı Originally Posted by manevracı Yazıyı Oku
    Ben nisanda kkm cikip 70% girdim biste nrc tkf mac ile. 3 ay sonra da kkm getirisi 5e dusunce 100% bistteydim. Hem de bir istda orta duzey sitede 1+1 ev parasiyla. 10 gun once 50% nakde dondum sasa cokunce bist coker diye ancak geri aldim persembe tekrar 50% ile. Twitter ustadlari dogru soyluyor dusus baslayana kadar trendi surmek en iyisi %4-5 yukardan geri girdim ve bostaki parayi koyacagim bir enstruman hala goremiyorum usd baski altinda oldugu icin. Full bist100 devam marta kadar sonrasina bistin gelmis oldugu rakama gore bakacagiz. Fk tarihsel ortalamalara gore bist100 hala dipte dolar olarak dolar enflasyonunu bile 0 kabul etsen 50% asagida dolar enflasyonunu da katarsak hesaba 70% tepeden asagidayiz. Orta vadede risk yok ama 6 ay dalgali bir surec cok muhtemel gozukuyor.
    Güzel zamanda güzel fon tercihleri olmuş, bir de yüksek oranda alınca tabi getirisi de iyi olmuştur. Ben o kadar cesur olamadım, parayı dörde bölüp bist fonları, yabancı fonlar ve emtia fonlara böldüm kalanı da ppf de duruyordu ama emtia ve yabancı fonlarda beklediğimi bulamadım, bist fonlarında da ağırlığı arttırmayınca enflasyona karşı çok ezilmiş oldum.
    Düzeltmelerde bist fonlarını arttırayım dedim büyük bir düzeltme de gelmedi, bundan sonra ne yapacağıma da pek karar veremedim. Ama büyük ihtimal düşüşlere denk getirmeye çalışarak bist ve yabancı fonlardan alırım.

8.  Alıntı Originally Posted by regal1 Yazıyı Oku
    Geçen hafta fonlardan çıkmıştım.
    Bu haftada yarım gaz hepsine girdim.
    14 ARALIĞA KADAR ROLANTİDE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.
    Ayın 15 ve sonrası bir iki günde,
    düzeltmeyi yaptı. yaptı!
    yapmadı!
    Ful aşağıda ki fonlara girip
    MPS TCD ADP MAC GMR GOH IDH TLZ
    borsaya çadırı kuracağım.
    Yörük hayatına devam.
    En ufak bir finansal rahatsızlıkta çadırı söker,
    RPD EIC HYV PPN KIE ' lere çökerim.
    Bu arada boş zamanlarımda
    ARASE ve BANVT aldım çerezlik..
    Elimde pusula var.
    Bütün yönleri net görüyorum.
    KAYBOLMA sıkıntısı yok.
    KAYBETME sıkıntısı var.
    14 Aralık önemli diyorlar hem yerli hem yabancı borsalar için bakalım ne karar çıkacak,
    Benzer şekilde davranıp borsalar tarafına fazla yüklenmeden beklemeyi düşünüyorum.

Sayfa 626/1002 İlkİlk ... 126526576616624625626627628636676726 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •