Sayfa 66/1230 İlkİlk ... 16566465666768761161665661066 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 521 - 528 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Esas sorulması gereken neden devlet katkısı ile döviz ya da yurt dışı hisse alamıyoruz?
    Cevabı basit...çünkü devlet bu para senin demiyor, belirli koşulları sağlarsan belirli oranlarda senin olacak diyor..bu parayı senin yönetmene izin vermez...parayı bastırabilirsin sonuçta.

Yazılardan şunu anlıyorum...bes in mantığı tam kavranmamış..,bes borsa fonu değil, bu fon ile köşe dönemezsiniz..,mümkün olduğunca riski az ve getirisi enflasyona yakın bir getiri hedeflenmeli.

Faizler yükselirken zarar ettiren fon, faizler düşerken de fazla kar ettirecek..aşırı karamsarlığa gerek yok.

Ama bes ile ilgili aşırı beklentiye de girmemek lazım..,3-5 sene sonra bu parayı alırım, ev araba vs alirim diyorsan bu sisteme hiç girme zaten...en az 10 sene sistemde kalınmalı, maddi manada çok büyük sıkıntılara görülmedikçe 56 yaş beklenmeli...bence.

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Emeklilik hesabına girip, devlet katkısı hangi fonda değerleniyor, zararı kari ne hiç bakmadım mı şimdiye kadar.

Ben 2-3 günde bir kontrol ediyorum, devlet katkısının değerlendiğini fon %13 filan kaybettirdi en son... bu yıl ana paradan erimiş yani.

Ülkedeki tahvil bono faizleri 1 yılda %12 lerden %20 lere geldi, bu tur siradisi durumlarda ana para eksi yazabiliyor...bizim yapabileceğimiz kendi fonumuzu iyi yönetmek.
    Normal fonumuzu yönetebiliyorum o altın ve dövizde fakat devlet katkısı fonuna müdahale şansım yok vakıf emeklilikte

3. Sonuç olarak bugün itibariyle bes ayrılma talebimi yaptım.

Besten gelecek paranın bir kısmını uzun vadeli hisse senetlerinde(trakyacam,soda,sasa,poltk) kalan kısmını da döviz ve tl mevduatta tutmayı planlıyorum.

4. ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Devlet faizleri bilerek yükseltip, bes ten 3 kuruş kar edeceğim diye ülkeyi çıkmaza mi sürüklüyor...inanmayın böyle şeylere.

Devlet katkısı hazine kağıtlarında değerleniyor, şimdi çıkmazsan, faizler düştüğünde de önemli ölçüde kar edilir, eğer faizler 1-2 yıla tekrar %10 altına inecekse, Bu yıl ki kayıplar tolere edilir.
    Faizlerin yükselmesi düşmesi ile alakası Yok. Katkı fonu getirileri her zaman diğer sabit getirili fonların altında kalıyor. Hemde bu fonlarda işletme gideri kesintisi çok dusuk olmasina rağmen. Bu fonların hangi bonoyu alması gerektiğini devlet belirliyor ve en düşük getirisi olan kimsenin almadığı sanal bonolar bu fonlar tarafından alınıyor. Daha önce dediğim gibi böyle bir para yok, olmayan para değerlendiriliyor gibi gösteriliyor.
    hadi nerede degerlenecegini biz seçemiyoruz peki devlet neden enflasyon endeksli bono ya da kira sertifikasında değerlendir miyor? bu katkıları? Amaç katkının enflasyon altında erimesi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. Daha önce dediğim gibi böyle bir para yok, olmayan para değerlendiriliyor gibi gösteriliyor.
    Yanlış...BES'e yatırdığınız her 100 TL için 25 TL ŞAHSİ hesabınıza (bir sonraki ayın son iş günü tık diye) yatıyor...Ayrıldığınızda da belirli oranlarda kesintiye uğrayarak size şak diye veriliyor...BES'ten ayrılan yakınlarınıza sorun inanmıyorsanız...Para yok ne demek yaw...Şaka mısınız ?...Çocuk oyuncağı mı bu ?...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

6. Yazılardan şunu anlıyorum...bes in mantığı tam kavranmamış..,
    Durum budur...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

7. Bence de BES'te 56 yaşına kadar beklenmeli; ayrıca BES'te biriktirdiği tutarı fonları arası yönetemeyen bir kişinin tek başına piyasada ayakta kalmaya çalışması da oldukça zorlu olabilir gibi geliyor bana.

8.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Yanlış...BES'e yatırdığınız her 100 TL için 25 TL ŞAHSİ hesabınıza (bir sonraki ayın son iş günü tık diye) yatıyor...Ayrıldığınızda da belirli oranlarda kesintiye uğrayarak size şak diye veriliyor...BES'ten ayrılan yakınlarınıza sorun inanmıyorsanız...Para yok ne demek yaw...Şaka mısınız ?...Çocuk oyuncağı mı bu ?...
    Konuyu biraz inceleseniz böyle konuşmazsınız. İste veriler. Mart 2018 itibariyle
    BES katılımcıların fon tutarı: 70.337 milyon tl
    Devlet katkısı : 10.333 milyon tl
    Birikimin %14ü kadar devlet katkısı var. 10 sene sonra %10 olacak.
    Ben şak diye verilmiyor demiyorum evet veriliyor, demek istediğim böyle bir para hazırda tutulmuyor. Ayrılmak istediğinde veriliyor sadece. Yani senin kişisel hesabına yatmıyor, senin kişisel hesabında devletin zamanı geldiğinde ödemeyi taahhüt ettiği miktar yazıyor. Yani böyle bir para yok. sadece devlet taahhüdü var. bu 10 milyar devlet katkısını devlet ayırıp bir kenara koymamış sadece paran bende zamanı gelince benden al diyor. Bu para devletin borç hanesinde de gözükmüyor.
    Sistem bu şekilde ayni emekli maaşları gibi. Sen emekli olduğunda devlet bu adam 20 sene emekli maaşı alacak ödeyeceğim para su kadar bu parayı ayırayım demez zamanı gelince öder. Ödeyeceği paralar borç olarak sayılmaz çünkü bu ödemeler taahhüttür.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 66/1230 İlkİlk ... 16566465666768761161665661066 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •