Sayfa 731/1008 İlkİlk ... 231631681721729730731732733741781831 ... SonSon
Arama sonucu : 8057 madde; 5,841 - 5,848 arası.

Konu: Vıop LVI

Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    sahih hadisler buharinin kitabından arapçadan türkçeye çevirilmeye korkulduğu hadisleri bi çeviriver ağam..

Bende bir faiz haram kararı yqzayım
    Ülkedeki enflasyon oranındaki faiz haram değildir.
    Diyanetin en güvendiği noltada budur
    Onun için kkm ve katılım bankalarındaki adı her ne olursa olsun faize haram değildir fetvası veriyor
    Bence kurandada faiz deği tefecilik haram denmiştir.
    O dönemlerde bankacılık sistemi olmadığından paraya sahip olan araplar parasız garibanları tefecilikle sömürmekteydi
    Kuranda da açıkça riba yasaklanmıştır. İster para üzeri den isterse mal takasından orantısız bir karşılık almak yasaklanmıştır.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Alıntı Originally Posted by TOKATYILDIZI470 Yazıyı Oku
    yahu serhosş islamın tek kaynağı vardır o da KURAN .....bugün KURAN a söyletemediklerini....hadisler yoluyla islamış gibi sunuluyor....din ile ilgili Muhammed as konuştuğun da Allah ın kitabından konuşmuş....her kim kendine eksik varmış ,alay edecem diyorsa kendini aldatır....beni bağlamaz.....o kişi rezil olur bilesin.....
    nasıl yani hadisler yalan mı diyorsun..
    .....

Alıntı Originally Posted by northernforever Yazıyı Oku
    İyi de gittin başka gezegene orada daha önce canlı olup kokunun kazinmadigini, ya da orada da böyle bir risk olmadığını nereden bileceğiz?
    şimdilik en bilindik ve canlı olmadığını bildiğimiz mesela mars gezeni. ve yakın gezengere planlanıyor.

aşama aşama.

dünya sandığınız gibi tepsi şekilinde birbileri etrafında güneş dünya ay gibi yani bir tepsi şelinde şema gibi dönmüyor.

dünya ve güneş sistemi .. bezbol topunu eline al ve hızla çevirerek bir yöne fırlat. işte aynı bu şekilde yol alıyor.

evren çok büyük olduğu için şimdilik biryere çarpmadık ama garantisi yok..
    .....

4. Buhari dediniz diye GPT ye bir araştır konuyu dedim, sizin muhabbetinizi de önden ilettim. Özellikle Arapça orijinal kayıtlarla baksın istedim.

Burada içerikten ziyade, “Arapça bilmiyorum” bahanesini ortadan kaldırmak için bu paylaşımı yaptım. GPT bırakın Arapça’yı, 100+ dili ve o dil ile oluşturulan içeriği gayet iyi anlayıp, sizin ilettiğiniz kavram bağlamında cevaplar verebiliyor.

Sağlıkla …

GPT:

Arama sırasında, Sahih Bukhari'nin Arapça metinlerine eriştim ve Riba (faiz) ile ilgili bazı hadisler buldum. Özellikle, Sahih Bukhari Kitab al-Buyu' (Satış ve Ticaret) bölümünde faizle ilgili bazı hadisler bulunmaktadır. İki örnek:

1. Sahih Bukhari 2170: Peygamber Muhammed (ﷺ) şöyle demiştir: "Buğdayın buğdayla satışı Riba'dır (faiz) eğer elden ele verilip miktarı eşit değilse. Aynı şekilde arpanın arpayla satışı da Riba'dır eğer elden ele verilip miktarı eşit değilse ve hurmanın hurmayla satışı da Riba'dır eğer elden ele verilip miktarı eşit değilse." (Kaynak: [Sahih Bukhari 2170](https://sunnah.com/bukhari:2170))

2. Sahih Bukhari 2134: Peygamber Muhammed (ﷺ) şöyle demiştir: "Altının altınla değiştirilmesi Riba'dır (faiz), eğer elden ele verilip miktarı eşit olmadıkça, buğdayın buğdayla değiştirilmesi Riba'dır eğer elden ele verilip miktarı eşit olmadıkça, hurmanın hurmayla değiştirilmesi Riba'dır eğer elden ele verilip miktarı eşit olmadıkça ve arpanın arpayla değiştirilmesi Riba'dır eğer elden ele verilip miktarı eşit olmadıkça." (Kaynak: [Sahih Bukhari 2134](https://sunnah.com/bukhari:2134))

Bu hadisler, İslam'da faizin yasaklanmasının temellerini ortaya koyar ve çeşitli maddelerin elden ele eşit miktarda değiş tokuş edilmesi gerektiğini belirtir. Ancak, daha fazla detay ve hadis örneği için daha kapsamlı bir araştırma yapılması gerekebilir.

sahih hadisler buharinin kitabından arapçadan türkçeye çevirilmeye korkulduğu hadisleri bi çeviriver ağam..

Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Bende bir faiz haram kararı yqzayım
    Ülkedeki enflasyon oranındaki faiz haram değildir.
    Diyanetin en güvendiği noltada budur
    Onun için kkm ve katılım bankalarındaki adı her ne olursa olsun faize haram değildir fetvası veriyor
    Bence kurandada faiz deği tefecilik haram denmiştir.
    O dönemlerde bankacılık sistemi olmadığından paraya sahip olan araplar parasız garibanları tefecilikle sömürmekteydi
    Kuranda da açıkça riba yasaklanmıştır. İster para üzeri den isterse mal takasından orantısız bir karşılık almak yasaklanmıştır.
    benim konum islam vs değil.. neyin ne olduğu..

hz isanın hayatını varsa hadislerini getir.. bakış açım değişmez.. budizmi getir yine sorgularım.

arada denk geliyor bu tür videolar bakayım dedim 10 dk sonrasında midem bulandı kapadım

https://www.youtube.com/watch?v=6NDtFacFqhY
    .....

Alıntı Originally Posted by ugusek Yazıyı Oku
    Buhari dediniz diye GPT ye bir araştır konuyu dedim, sizin muhabbetinizi de önden ilettim. Özellikle Arapça orijinal kayıtlarla baksın istedim.

Burada içerikten ziyade, “Arapça bilmiyorum†bahanesini ortadan kaldırmak için bu paylaşımı yaptım. GPT bırakın Arapça’yı, 100+ dili ve o dil ile oluşturulan içeriği gayet iyi anlayıp, sizin ilettiğiniz kavram bağlamında cevaplar verebiliyor.

Sağlıkla …

GPT:

Arama sırasında, Sahih Bukhari'nin Arapça metinlerine eriştim ve Riba (faiz) ile ilgili bazı hadisler buldum. Özellikle, Sahih Bukhari Kitab al-Buyu' (Satış ve Ticaret) bölümünde faizle ilgili bazı hadisler bulunmaktadır. İki örnek:

1. Sahih Bukhari 2170: Peygamber Muhammed (ï·º) şöyle demiştir: "Buğdayın buğdayla satışı Riba'dır (faiz) eğer elden ele verilip miktarı eşit değilse. Aynı şekilde arpanın arpayla satışı da Riba'dır eğer elden ele verilip miktarı eşit değilse ve hurmanın hurmayla satışı da Riba'dır eğer elden ele verilip miktarı eşit değilse." (Kaynak: [Sahih Bukhari 2170](https://sunnah.com/bukhari:2170))

2. Sahih Bukhari 2134: Peygamber Muhammed (ï·º) şöyle demiştir: "Altının altınla değiştirilmesi Riba'dır (faiz), eğer elden ele verilip miktarı eşit olmadıkça, buğdayın buğdayla değiştirilmesi Riba'dır eğer elden ele verilip miktarı eşit olmadıkça, hurmanın hurmayla değiştirilmesi Riba'dır eğer elden ele verilip miktarı eşit olmadıkça ve arpanın arpayla değiştirilmesi Riba'dır eğer elden ele verilip miktarı eşit olmadıkça." (Kaynak: [Sahih Bukhari 2134](https://sunnah.com/bukhari:2134))

Bu hadisler, İslam'da faizin yasaklanmasının temellerini ortaya koyar ve çeşitli maddelerin elden ele eşit miktarda değiş tokuş edilmesi gerektiğini belirtir. Ancak, daha fazla detay ve hadis örneği için daha kapsamlı bir araştırma yapılması gerekebilir.
    faiz- riba olayı zaten bilindik..

buharinin kocaman bir kitabı var... ben türkçeye çevirmeye kortukları hadisleri demek istemiştim

deve sidiği şifalıdır/ TIP-5 bile çevirilmişken.. çevirilmeyenler neler onlara bakmak lazım .

.....

vala konuyu ben açmadım..

geldiğimde faiz haramla ayet ve hadisler eşliğinde bismillah dedim foruma

.....

8. Demek istediğim çoğu çeviri çöp ve kendiniz araştıracak araçlara sahipsiniz. Araya kimsenin girmesine gerek yok.

Sağlıkla …

faiz- riba olayı zaten bilindik..

buharinin kocaman bir kitabı var... ben türkçeye çevirmeye kortukları hadisleri demek istemiştim

deve sidiği şifalıdır/ TIP-5 bile çevirilmişken.. çevirilmeyenler neler onlara bakmak lazım .

Sayfa 731/1008 İlkİlk ... 231631681721729730731732733741781831 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •