Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 76/1014 İlkİlk ... 2666747576777886126176576 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 601 - 608 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Bu zorunlu diye biliyordum, zorunluluk yokmu vergi acisindan ?
    Yasal zorunluluk. Ama...

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    zorunlu ama yine de böyle yapanlar var.Sorun çıkınca ortaya çıktığında iki tarafa da ceza gelir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,308
     Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Zorunluluk var da kimisi kirayi kontratta dusuk gosterip farki aciktan aliyor hala ozellikle isyerleri.
    Iki tarafindan da isine geliyor anlasmazlik cikmadigi surece tabii.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    hayattan ne beklediğine bağlı...ben değil yurtdışı, istanbulda bile zaman zaman kendimi yabancı hissediyorum...iyi sayılabilecek bir maaşı bırakıp, minimal bir hayat yaşayayım diyorum...bu kapitalist düzenin bir neferi olmak sinir ediyor beni.

sistem şöyle çalışıyor...çok pahalı evlerde oturman lazım, çocuğunu kolejlerde okutmalısın, pahalı kıyafetler almalı, her yıl deniz tatillerine gitmelisin...yani çok para kazanman lazım bu ihtiyaçlar için, bunun için de eşek gibi 60-65 e kadar çalışman lazım.

ben bu düzene itiraz ediyorum...bu nedenle iyi bir işi-maaşı bırakıp daha pasif bir hayat yaşama taraftarıyım.
    Hocam sizinle tanışmak isterdim. Bu yazdıklarınız tam benim kafa yapısı. İnsanların çocuklarını kolejlerde okutmak için harcadıkları para inanılmaz.

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

5.  Alıntı Originally Posted by 1event Yazıyı Oku
    Hocam sizinle tanışmak isterdim. Bu yazdıklarınız tam benim kafa yapısı. İnsanların çocuklarını kolejlerde okutmak için harcadıkları para inanılmaz.

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app
    10-15 yıllık beyaz yaka çalışan, hele bir de orta-üst sınıf bir şirkette çalışıyorsa...%90 ı inan senin-benim gibi düşünüyor...ama belki %10 u bu düzeni bozup, çarkın dışına çıkabiliyor...belki daha azı...%90-95 modern köle olarak devam ediyor.

çocuğunuza her gün bire bir 2-3 saat daha fazla zaman ayırabilecekseniz, en iyi kolejin sağladığı gelişimi sağlayabilirsiniz...tabii ki burada en ideali, hem bu zamanı ayırmak, hem de iyi bir okula göndermek...ama eğer ikisini aynı anda sağlayamıyorsak, kesinlikle birer bir ilgi alaka, kolejden çok daha faydalıdır bence.

ya da şöyle diyim...devlet okulları çok kötü durumda...yıllık 40-50 bin yerine, 10-15 bin verip mahalle koleji formatında bir okula göndermek daha mantıklı...en azından temel güvenlik, öğrenci sayısı vs konularında ihtyaç karşılanır...artı anne baba olarak yoğun ilgi yeterli.

bir de mevzu sadece para harcama değil..ömrünü harcıyor...sinir hastası oluyor, nefret ettiği bir iş/yaşamı 60 yaşına kadar sürdürüyor...tabii ki mutsuz bie anne-baba, mutsuz çocuklara sebep oluyor...ilgi alaka ise okula havale ediliyor..hiç bir okul anne-baba ilgisinin yerini tutmaz.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

bir de mevzu sadece para harcama değil..ömrünü harcıyor...sinir hastası oluyor, nefret ettiği bir iş/yaşamı 60 yaşına kadar sürdürüyor...tabii ki mutsuz bie anne-baba, mutsuz çocuklara sebep oluyor...ilgi alaka ise okula havale ediliyor..hiç bir okul anne-baba ilgisinin yerini tutmaz.
    Haklisin Hocam'da ne yapmak gerek ?

Bu sagliksiz sartlari degistirmek olanagi varsa, mucadeleye devam, eger yoksa yapacak bir sey yok.

Sonucta is yine paraya bakiyor.

Ben bir tarihlerde St.Marteen adasina gitmistim. Hani su Hollanda Antilleri denen yere, ucagin plajin hemen ustunde inise gectigi yer.

Ada'nin nufusu 37.000 kisi.

Ada ikiye ayrilmis, Hollanda ve Fransa arasinda.

Hollanda tarafi daha canli ve hareketli, ancak Fransiz tarafini gorunce, sastim kaldim, sahane bir yer.Bayildim.

Ulan dedim, kap 1 yasindaki torunu, kacir buraya, burada okut. Anasina Babasina da nerde oldugunu soyleme.

Ama olmuyor, cok para lazim.

Inancim o ki, kisiler belli bir kaderi yasamak zorundalar, gelmeden onceki kontratlari bu.

Ben kendimden ornek verecek olursam tam 52 yasina kadar bu yazgiyi degistirmek icin mucadele ettim.

Ama olmuyor.

Ayni sahilde, ayni dalgalar seni yeniden ayni yere goturuyor.

Sonra biraktim mucadeleyi, nasil olsa kaderimi yasayacagim. Degistirme sansim yok.

Sonucta hic yoksa sinirlerimi koruyabildim saniyorum.

Ama yine de Kizim, " Baba, delisin sen..! " diyor...

Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Haklisin Hocam'da ne yapmak gerek ?

...Inancim o ki, kisiler belli bir kaderi yasamak zorundalar, gelmeden onceki kontratlari bu...
    Ibn-i Haldun'un dedigi gibi "Cografya kaderdir". Ailenin cocugun egitimine dogrudan mudahil olmasi konusunda Sn. Cautionary'e katiliyorum. Bir cocuga verilebilecek en degerli sey aydin bir gelecek. Parayi bastirip dersaneye, ozel okullara gondermekten bahsetmiyorum. Odevlerini takip etmek, yazin genclik kamplarina gondermek, Interrail icin desteklemek gibi... Sonra tum dogmalari reddedip kendi yolunu cizer zaten.

Tuketim konusunda da bilincli hareket etmek gerek. Ev alirken aidat, sahiplerin profili, isi yalitimi, isitmak icin gereken yillik enerji tuketimi gibi parametreler onemli. Almanya'da evlerin de beyaz esya gibi verimlilik siniflari var; A++, A+, A, B olarak. Mesela ev alirken onu isitmak icin ne kadar harcamam gerektigini bilmek isterim.

Satin alma (acquisition cost) ve sabit giderler (running cost) nasildir? Bir analizini yapmak gerekli. Araba alirken teste sokuyoruz, ev icin de rapor hazirlayan uzmanlar var mi? Hangi oda ortalama kac saat gunes aliyor, ses yalitimi ne kadar yeterli, deprem konusunda onlemler alinmis mi gibi...

8.  Alıntı Originally Posted by thermofluid Yazıyı Oku
    .....
    Satin alma (acquisition cost) ve sabit giderler (running cost) nasildir? Bir analizini yapmak gerekli. Araba alirken teste sokuyoruz, ev icin de rapor hazirlayan uzmanlar var mi? Hangi oda ortalama kac saat gunes aliyor, ses yalitimi ne kadar yeterli, deprem konusunda onlemler alinmis mi gibi...
    Hocam bunlar ülkelerin gelişmişlik seviyesi ile ilgili etmenlerdir.
    Bizde hala gecekondu kültürü devam ediyor.
    Eskinin 3-5 katlı gecekonduları yerini 25-30 katlılara bıraktı. Ama değişen çok fazla bişey yok. Ne mimari açıdan ne estetik açıdan. Herkes 10'a alıp 20'ye satma derdinde.
    Bunların da temel sebebi nüfusun 5'te birini tek bir şehire yığmaktır.

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 76/1014 İlkİlk ... 2666747576777886126176576 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •