Sayfa 78/182 ÝlkÝlk ... 2868767778798088128178 ... SonSon
Arama sonucu : 1453 madde; 617 - 624 arasý.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alýntý Originally Posted by Canth Yazýyý Oku
    tecrübeli arkadaþlara vergilendirme ile ilgili bir sorum olacak;

Eurobond faiz gelirinin matrahýný hesaplarken, aþaðýdaki kalemleri matrah'tan düþebiliyor muyuz?

1) Beyan edilen gelirin %15’ini ve asgari ücretin yýllýk tutarýný aþmamak þartýyla; mükellefin þahsýna, eþine ve küçük çocuklarýna ait hayat sigortalarýna ödenen primlerin %50’si ile ölüm, kaza, hastalýk, saðlýk, engellilik, analýk, doðum ve tahsil gibi þahýs sigorta primleri.
    2)Beyan edilen gelirin %10’unu aþmamasý, Türkiye’de yapýlmasý ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kiþilerden alýnacak belgelerle kanýtlanmasý þartýyla, mükellefin kendisi, eþi ve küçük çocuklarýna iliþkin olarak yapýlan eðitim ve saðlýk harcamalarý,
    3)Makbuz karþýlýðýnda yapýlan çeþitli yardým ve baðýþlar(detaylarýna vergi rehberinden ulaþabilirsiniz)

Eðer bunlarý matrahtan düþebiliyorsak, ve bunlarý düþtükten sonra 2022 toplam geliri 70.000 sýnýrýnýn altýnda kalýyor ise beyanname verilmesi gerekir mi?

Þimdiden teþekkürler.
    Gelir vergisi dilimleri %15, 20, 27, 35 ve 40 diye gider.

2022 için 2. dilim olan %20 için beyan sýnýrý 70,000 dir.

Önce gelirlerinizi toplarsanýz. Ücret geliriniz hariç beyana tabii tüm gelirlerinizin (eurobond kupon fiaz gelirleri dahil) toplamý gelir vergisi 2. dilimini geçerse eurobond kupon faiz gelirleriniz beyan ederseniz.

Gelirlerinizi beyan ettikten sonra yukarýda saydýðýnýz kalemleri gider yazma hakkýnýz vardýr.

Özetlemek gerekirse önce gelirlerinize bakarsanýz. Gelir vergisinin ikinci dilimini geçiyorsa eurobond kupon faiz gelirlerinizi diðer menkul veya gayrýmenkul sermaye iratlarýnýzla beraber beyan edersiniz.

Eðitim saðlýk harcamalarýnýzý ve varsa saðlýk veya yaþam sigortalarýnýzý (bes hariç) gider olarak düþersiniz.

Yani toplam gelir - yazacaðým gider, 70 binin altýnda kalýrsa beyan etmek zorunda deðilim diye bir þey söz konusu deðil.
    Son düzenleme : tantrum; 05-03-2023 saat: 11:14.
    Burada yazdýklarým kendi kiþisel görüþüm olup kesinlikle yatýrým tavsiyesi deðildir.

2.  Alýntý Originally Posted by WYATT EARP Yazýyý Oku
    - Pirimli olarak eurobond aldým.
    -Ýlk sene beyan sýnýrý altýnda kaldim ve beyanname vermedim.
    -Ýkinci sene beyan sýnýrý uzerine çýktým. Pirim miktarýný elde ettiðim kupon gelirinden düþebilir miyim

SM-A505F cihazýmdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Eðer bahsettiðiniz kirli fiyat içindeki birikmiþ kupon faizi ise, eurobond kupon faizini elde ettiðiniz ilk sene düþebilirsiniz.

Bu haktan o sene yararlanmadýysanýz, gelecek seneye devretmez.
    Son düzenleme : tantrum; 05-03-2023 saat: 11:15.
    Burada yazdýklarým kendi kiþisel görüþüm olup kesinlikle yatýrým tavsiyesi deðildir.

3.  Alýntý Originally Posted by duck wing duck Yazýyý Oku
    Merhaba, benimde vergilendirme ve beyanname doldurma konusunda bir kaç sorum olacak. Forumda ve nette araþtýrdým ama tam olarak cevap bulamadým.

2022 yýlýnýn son dönemlerinde ilk kez eurobond aldým. 5-6 farklý Eurobond'u farklý tarihlerde aldým. Bu nedenle genelde bahsedilmeyen biraz istisna durumlar oluþtu. Yazýlarda genelde ayný yýl içinde bir Eurobond üzerinden toplu alýma örnekler veriliyor.

Sorularým þunlar olacak. Benzer durumda olan arkadaþlarada cevaplarýn faydalý olacaðýný düþünüyorum.

1- Aldýðým iki farklý Eurbond'u sonradan cazip olmadýðýný düþünerek sattým. Birinde Yi-Üfe oranýna göre deðerlenme yaptýðýmda TL bazýnda 3000 TL Zarar, diðerinde ise 400 TL karda görünüyorum. Karda olanda aslýnda Yi-Üfe %7 olduðundan,%10 altýnda kalýyor ve yeniden deðerlendirme olmadýðýndan bu kar görünüyor. Toplamda ise zararda olduðumdan byu iþlemleri beyan etmeme gerek var mý?

2-Eurobond alým satým kar zararlarý Hazýn Beyan sisteminde nereye giriliyor? Sadece Faiz gelirleri için 616 kodlu bir seçenek görebildim?

3- Bir önceki yýl aldýðýmýz ama ilk kupon getirisini o yýl alamadýðýmýz Eurbond'lardaki kirli fiyat-temiz fiyat farkýný nasýl deðerlediriyoruz? Okudularýmdan anladýðým Eurobond alýrken ödediðimiz Faiz farkýný (Kirli fiyat) ilk kupon alýmýnda bu gelirden düþüp kalan tutar üzerinden vergi veriyoruz.2022 içinde aldýðým ama ilk kuponu ödemesini 2023 yýlýnda yapacak olan Eurobondlar için 2024 yýlý mart ayýndaki beyanda mý bu iþlemi yapmalýyýz? Yoksa bu beyannamede zarar olarak gösterip, 2023 yýlý sonundaki karlardan mý düþmeliyiz?

4- 3ncü soruma özel olarak bende þöyle bir durum oluþuyor. 2022 yýlýnda aldýðým Eurobondalarýn bir kýsmýndan misal 4000 TL faiz geliri alýyorum, ama bundan kirli fiyat için ödediðim farký düþünce 1000 Tl faiz gelirim oluþuyor. Diðer yandan aldýðým diðer Eurobondlardan ilk kuponu 2023de ödeyecekler için toplamda 7000 TL kirli temiz fiyat farký ödemiþim.
    Yani 4000 kupon geliri, 3000 TL bunlarýn kirli - temiz fiyat farký, 7000 TL de faiz almadýklarým kirli-temiz fiyat farký sonucunda aslýnda 2022 yýlýnda 6000 TL zarar mý beyan etmek gerekiyor?
    1- Aldýðým iki farklý Eurbond'u sonradan cazip olmadýðýný düþünerek sattým. Birinde Yi-Üfe oranýna göre deðerlenme yaptýðýmda TL bazýnda 3000 TL Zarar, diðerinde ise 400 TL karda görünüyorum. Karda olanda aslýnda Yi-Üfe %7 olduðundan,%10 altýnda kalýyor ve yeniden deðerlendirme olmadýðýndan bu kar görünüyor. Toplamda ise zararda olduðumdan byu iþlemleri beyan etmeme gerek var mý?
    Ayný yýl içinde elde edilen satýþ karlarý /zararlarý biribirine mahsup edilebilir. Sizde kümülatif toplamda (-) zarar çýktýðý için beyan etmenize gerek yoktur.

2-Eurobond alým satým kar zararlarý Hazýn Beyan sisteminde nereye giriliyor? Sadece Faiz gelirleri için 616 kodlu bir seçenek görebildim?
    Menkul kýymet deðer artýþ kazancýna girdiðinden "616 kodu" ile karýþmamasý için "623 kodu" ile beyan edebilirsiniz.

Diðer sorularýnýzýn cevabýný daha önceki yazýlarýmda ayrýntýlý olarak anlatmýþtým. Oradan yararlanabilirsiniz.

Çok teþekkürler Sayýn tantrum. Diðer yazýlarýnýza tekrardan bakayým.

Alýntý Originally Posted by tantrum Yazýyý Oku
    Ayný yýl içinde elde edilen satýþ karlarý /zararlarý biribirine mahsup edilebilir. Sizde kümülatif toplamda (-) zarar çýktýðý için beyan etmenize gerek yoktur.

Menkul kýymet deðer artýþ kazancýna girdiðinden "616 kodu" ile karýþmamasý için "623 kodu" ile beyan edebilirsiniz.

Diðer sorularýnýzýn cevabýný daha önceki yazýlarýmda ayrýntýlý olarak anlatmýþtým. Oradan yararlanabilirsiniz.
    Yazdýklarým yatýrým tavsiyesi deðildir, itibar etmeyiniz.

5.  Alýntý Originally Posted by tantrum Yazýyý Oku
    Eðer bahsettiðiniz kirli fiyat içindeki birikmiþ kupon faizi ise, eurobond kupon faizini elde ettiðiniz ilk sene düþebilirsiniz.

Bu haktan o sene yararlanmadýysanýz, gelecek seneye devretmez.
    Sn tantrum konuyla alakalý olarak diyelim benim bu sene 2023 itfa tarihleri eb larýmýn dönüþü olacak. Onlarýda zamanýnda primli aldýðýmý düþünürsek, örneðin 1000 nominallik eb u 1100 dolardan aldým diyelim, ve 2023 yýlý içinde 10.000dolar kupon gelirim var ve vergiye giriyorum. Acaba bu primli eurobondlarýn primli kýsýmlarýný vergisini ödeyeceðim eurobondlardan düþebilirmiyim. Yani 100 dolarlýk primli kýsmý 10.000 dolarlýk kuponlardan düþüp öyle mi vergi ödemeliyim?

6.  Alýntý Originally Posted by mavi1610mavi Yazýyý Oku
    Sn tantrum konuyla alakalý olarak diyelim benim bu sene 2023 itfa tarihleri eb larýmýn dönüþü olacak. Onlarýda zamanýnda primli aldýðýmý düþünürsek, örneðin 1000 nominallik eb u 1100 dolardan aldým diyelim, ve 2023 yýlý içinde 10.000dolar kupon gelirim var ve vergiye giriyorum. Acaba bu primli eurobondlarýn primli kýsýmlarýný vergisini ödeyeceðim eurobondlardan düþebilirmiyim. Yani 100 dolarlýk primli kýsmý 10.000 dolarlýk kuponlardan düþüp öyle mi vergi ödemeliyim?
    Daha önceki yazýlarýmda bu konuyu çok ayrýntýlý anlatmýþtým.

Özet geçeyim.

Eurobondu iskontolu deðil primli aldýysanýz

Alýþ bedeli (kirli fiyat) - Nominal Deðer = Birikmiþ kupon faizi + kalan miktar

Birikmiþ kupon faizini o eurobonddan ilk kupon faizi elde ettiðiniz yýl bir seferde düþebilirsiniz. Devredemez...

Kalan miktarý alacaðýnýz kupon sayýsýna bölüp her yýl itfa edersiniz. Devredemez....

Tesekkur ederim
    Sanirim o miktarin bize bilgisi gecilecek ve 3 yil suresince mayis kasim aylarinda iki taksit olarak yillik odenecek, beyanname verirken sadece damga pulu bedeli alindi ilk basvuru ve ekleme sirasinda...

Alýntý Originally Posted by tantrum Yazýyý Oku
    Veraset yoluyla gelen intikaller veya ivazsýz intikaller "Versaset ve Ýntikal Vergisi" 'nin konusu olduðu için mart ayýnda verilecek gelir vergisi beyanýnda gelir toplamýna dahil edilmez.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

8.  Alýntý Originally Posted by servetbey Yazýyý Oku
    Tesekkur ederim
    Sanirim o miktarin bize bilgisi gecilecek ve 3 yil suresince mayis kasim aylarinda iki taksit olarak yillik odenecek, beyanname verirken sadece damga pulu bedeli alindi ilk basvuru ve ekleme sirasinda...
    Ödeme yýlý ve taksit sayýsý doðrudur. Beyanname verdiðinizde tahakkuk fiþi oluþur. Orada borç bilgisinin gözükmesi lazým.

Sayfa 78/182 ÝlkÝlk ... 2868767778798088128178 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •