Sayfa 785/1230 İlkİlk ... 285685735775783784785786787795835885 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 6,273 - 6,280 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

670 bin liraya ayda garantili 4700 lira altında kazandıran her enstruman şu ara eurobonda yenilir.

Yanlış yazdım 670 bin tl ye ayda 700 dolar altında garantili kazandıran her enstruman diyelim.

3.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    670 bin liraya ayda garantili 4700 lira altında kazandıran her enstruman şu ara eurobonda yenilir.
    eurobond sürekli alıp satılabilir mi?

4. Arkadaşlar, biliyorsunuz portföyümün en uyuz kağıdı Petkim di...hatta bir kaç kez portföyden çıkarıp, tekrar ekledim.

Dün yaşanan hareket basit bir, maske-tıbbı malzeme üreticilerine hammadde sağlıyoruz kaynaklı haber değil...yani bu haber bahane edilmiş olabilir, ancak uzun vadeli trendler genelde böyle, biraz da saçma sayılabilecek bşr bahane ile başlar....bu nedenle bahaneyi boş verin...peki neden olumlu düşünüyorum,

i-) Bildiğiniz gibi sektörün yerli tek oyuncusu Petkim, pazarın önemli bir kısmı da ithal ürünlerden oluşuyor...son yaşananlar sonrası navlun ve lojistik riskleri, üreticileri Petkim e yönlendirebilir.

İi-) Petkim, star rafinerisi sayesinde üretiminin hammaddesi naftayı, aynı lokasyondan sağlayabiliyor...bu pek çok üreticiye göre büyük bir avantaj...pek çok firma, bu yıl hammadde sıkıntısı çekebilir...Petkim için önemli bir avantaj.

İii-) ürettiği ürünler yaşadığımız kriz ortamında talebi azalmak bir yana, hijyen kaygıları nedeniyle artış yaşanabilecek ürünler...bu nedenle pek çok sanayi şirketinin aksine cirosunda kayda değer bir düşüş beklemiyorum.

İv-) bildiğiniz gibi Petkim petrol çıktısı olan naftayı işleyerek, çıktısı etileni işleyip satıyor...nafta doğrudan petrol fiyatına bağlı iken, etilen arz talep dengesine göre fiyatlanıyor...dolayısıyla Petkim için etilen nafta spread i karlılık İçin en önemli gösterge...etilen fiyatları nafta kadar dilemediği için, talep düşük olsa bile, marjları ilk çeyrekte ciddi oranda arttı...ikinci çeyrek benzer seviyede kalsa da, üçüncü çeyrek sonrası salgın konusunun yatışması ile artan talep sayesinde marjlar hızla yükselebilir.

V-) 2021 olarak planlanan socar halka arzı var...socar ın en önemli varlığı olan Petkim in, piyasa değeri arz İçin hem fiyatlama hem de başarı için önemli bir belirleyici olacak.

Vi-) socar ın bp ile yapacağı stratejik bir petrokimya yatırımı var...Petkim doğrudan ya da dolaylı ortak olacak..bu yatırım ülkemizde üretimi olmayan tamamen ithal edilen ürünleri üretmeye yönelik olacak...bu da geleceğe dönük önemli bir katalizör.

Sonuçta, Petkim in 2020 nin flaş kağıdı olma ihtimali var..dün ve bugün yaşanan çılgın hacimler, sert hareketler Azeri patronların bilgisi ve onayı olmadan yapılabilecek şeyler değil..sanki bir şeylerin startı verilmiş gibi....en azından yakından takip edin derim.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by mrfatih Yazıyı Oku
    eurobond sürekli alıp satılabilir mi?
    Elbette ama banka komisyon farkını ödersiniz.O açıdan mantıklı değil.Genç olsam ben her ay alırdım 2047 vadeli falan ,ömür boyu aylık gelir misali))))))))))

6. Sayın Cautinary;

Bilgi birikiminiz ve sürekli öğrenmeye çalışan yapınızla ayrıca ahlaki ve manevi değer yargılarına sahip olmanızla benim gözümde hisse net sayfasında en çok takibe değer yorumculardan birisiniz.

Bununla birlikte 2020 yılı için belirttiğiniz makro hedeflerde yaşanan olağanüstü durum kaynaklı hedeflerinizden sapma bir çok yatırımcıyı da olumsuz etkilemiştir(Bu sapma pozitif yönlü olsa önemsenmezdi.Negatif yönlü olunca bir çok kişi çok olumsuz etkilendi.)

Aslında bu tip makro hedefler vermenizin sizin sayfanızdaki anlatmak ve uygulamak istediğiniz projeksiyonla da çok uyuşmadığını düşünüyorum.

Sonuçta parçalı alımdan yanasınız.İleriyi kesin çizgilerle belirtmenin anlamı yok.Ne olursa ne yapmalıyım şeklinde düşünmek daha rasyonel.

Her şekilde anlatmaya ve yatırımcılara öğretmeye uygulamaya çalıştığınız sistem bence gayet başarılı.

7. Sn. Cauti,

Analiziniz için teşekkür ederim bu tip faydalı yazılar çok yararlı oluyor. Zamanında ben de Petkim’den hatırı sayılı oranda kazandım ancak bu şirkete hep mesafeliyim nedeni de Buffett’inda belirttiği Yönetim doktrini.; Ben açıkçası şirketi yöneten Socar yönetimine gram güvenmiyorum. Star rafinerisine zorla ortak edilmesi,konsolide olmayan yatırıma 720 milyon $ ödeme yapılması, Nakit akısının nasıl olacağının açıklanmaması vs. Yıllardır böyle güzide bir sanayi şirketinin bu kadar dusuk çarpanlarla fiyatlamasının ve yabancının 2 senedir ardına bakmaksızın kaçmasının asil nedeni de bu bence. 3-4 senedir insanlar fk’yi Tüpraş’la kıyaslayıp uçacak kaçacak derler ama asla öyle fiyatlanmadı, bence fiyatlanmayacak da.

Ne demişler, Çeçen’den canını, Azeri’den malını...

Bunlar tamamen kendi düşüncelerim, dediğim gibi operasyonel olarak mükemmel bir şirket olabilir ama yönetim’den dolayı geçer not alamiyor

Alıntı Originally Posted by dealer35 Yazıyı Oku
    Sayın Cautinary;

Bilgi birikiminiz ve sürekli öğrenmeye çalışan yapınızla ayrıca ahlaki ve manevi değer yargılarına sahip olmanızla benim gözümde hisse net sayfasında en çok takibe değer yorumculardan birisiniz.

Bununla birlikte 2020 yılı için belirttiğiniz makro hedeflerde yaşanan olağanüstü durum kaynaklı hedeflerinizden sapma bir çok yatırımcıyı da olumsuz etkilemiştir(Bu sapma pozitif yönlü olsa önemsenmezdi.Negatif yönlü olunca bir çok kişi çok olumsuz etkilendi.)

Aslında bu tip makro hedefler vermenizin sizin sayfanızdaki anlatmak ve uygulamak istediğiniz projeksiyonla da çok uyuşmadığını düşünüyorum.

Sonuçta parçalı alımdan yanasınız.İleriyi kesin çizgilerle belirtmenin anlamı yok.Ne olursa ne yapmalıyım şeklinde düşünmek daha rasyonel.

Her şekilde anlatmaya ve yatırımcılara öğretmeye uygulamaya çalıştığınız sistem bence gayet başarılı.
    Temel analiz ve değer analizinin en büyük açmazlarından biri bu...Birçok veriyi bir arada kullanmak ve bir sonuç üretmeye çalışmak hiç kimsenin başaramayacağı bir husustur....öyle olsaydı genellikle temel analize göre strateji oluşturan dünya çapındaki çok büyük kurumlar bu kadar yanılmaz ve sürekli revize yapmazlardı...

Önemli olan birçok veriyi anlamlandırmaya çalışmaktansa oluşturacağınız sistematik yaklaşımın (risk yönetimi, bilgi/tecrübe, davranışsal hususlar ve tabiki zamanlamayı/düşünce al ve ortalama yap değil, gösteren denenmiş bir al/sat sistemi) size hangi durum olursa ne yapılacağını göstermesi akıllıca/fonksiyonel bir yöntemdir.

Duruma göre hareket edecek stratejiden yoksun olanları, uzun vade bile kurtaramaz.

Sayfa 785/1230 İlkİlk ... 285685735775783784785786787795835885 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •