Sayfa 8/38 İlkİlk ... 67891018 ... SonSon
Arama sonucu : 298 madde; 57 - 64 arası.

Konu: Bireysel Emeklilik, Zorunlu Bes ve Emeklilik Yatırım Fonları

1.  Alıntı Originally Posted by Çarliston_Bieber Yazıyı Oku
    Burada ki farkın şu detaydan olabileceğini düşünüyorum. Fon değişikliği talimatı verirken, sonlandırma esnasında; Birikiminize ve sonraki ödemelere yansıtılması konusunda sanırım 3 farklı opsiyon sunuyor. Buradaki seçime bağlı olarak oran farklılıkları çıkmış olabilir.
    Oran farklılıkları oluyordu zaten. Ama %1-2 ydi. Oda normaldir. %50 fark mı olur?

Benim kızdığım sistemin adı emeklilik. Bir dünya para yatırmışız, bir tane muhatap olmaz mı? Yok işte.

Birde üstüne birisinin arayıp aptal aptal isteklerde bulunması. Aç sistemini bak o günkü oranlara, miktarlara. Benden neden istiyorsun yada bakmadan beni neden arıyorsun?

3~4 sene kaldı 10 yıla. Kurtulacağız bu sistemden.

2. Bireysel emeklilik

Arkadaşlar,
    Bireysel emeklilikte fonlarınızı 6 defa değiştirme ve seçme hk var. gayet güzel getiriler elde edebilirsiniz.
    Fon değişikliği için kimseyi armanıza gerek yok. Buraya yazabildiğiniz gibi intranet ortamından da değişikliği yaparsınız.

Fonlarınızı da borsa dolar altın ne olacak diye öngörülerinizi oluşturun.
    Ona göre o fonlardan seçin. Hic bir şey bilmiyorsanız uzun vade olarak imkb%50; Altın %30; Dolara bağlı Eurıbont fonlardan %20 secin yatın üstüne.

Buraya dosya nasıl yapıştırabilirim. Bunu bulabilsem sizlerle fon getirilerini paylaşacağım
    selamlar

3. Müşteri temsilcilerinin bizden daha fazla birşey bilmediğini bende düşünmekteyim, bu yüzden gerçekten de yaptığınız yatırıma pişman olabileceğiniz gelişmeler yaşanabiliyor. BES yatırımızın uzun vadeli bir yatırım olmadığı sürece akıllı bir yatırım aracı olacağını düşünmüyorum.
     Alıntı Originally Posted by tcspirit Yazıyı Oku
    Oran farklılıkları oluyordu zaten. Ama %1-2 ydi. Oda normaldir. %50 fark mı olur?

Benim kızdığım sistemin adı emeklilik. Bir dünya para yatırmışız, bir tane muhatap olmaz mı? Yok işte.

Birde üstüne birisinin arayıp aptal aptal isteklerde bulunması. Aç sistemini bak o günkü oranlara, miktarlara. Benden neden istiyorsun yada bakmadan beni neden arıyorsun?

3~4 sene kaldı 10 yıla. Kurtulacağız bu sistemden.

4.  Alıntı Originally Posted by SANSLI Yazıyı Oku
    Arkadaşlar,
    Bireysel emeklilikte fonlarınızı 6 defa değiştirme ve seçme hk var. gayet güzel getiriler elde edebilirsiniz.

O yılda 6 kere olan değiştirme ve seçmeleri bes vasıtasıyla değil, bireysel kendiniz yaptığınızda elde edeceğiniz getirileri hesaplayıp bir karşılaştırın isterim.

Kendiminkini iptal ettim. Eşim kalsın dedi. Aynı yatırımları yaptık. Devlet katkısına rağmen kim pişman tahmin edin?

Giriş aidatı ve katkı paylarından yapılan fon yönetim gideri kesintisi alınmasa dahi toplam bes portföyünüzün tümü üzerinden alınan fon işletim gideri kesintileri çok aşırı yüksek. Resmi enflasyon rakamlarını bile geçemeyen sabit getirili fonların yıllık getirilerinin %20 ila %25'i fon işletim gideri kesintisine (FİGK) gidiyor. FİGK acilen devlet katkı fonlarından yapılan FİGK oranlarına indirilmelidir. Dileyen istediği zaman tüm bes şirketlerinin fonları arasında sınırsızca esnek geçişler yapabilmelidir. Mevcut haliyle BES sadece 56 yaşını doldurmaya 10 yılı kalanlar için ve %25 devlet katkısı teşviki devam ettikçe makul sayılır. Zorunlu BES'i sadece 45 yaş altı için uygulamalarının nedeni de kümese giren ve kümeste kalmaya devam edenleri daha uzun süre yolabilmek. Sistem bireylerin çıkarlarını değil, BES şirketlerinin çıkarlarını koruyor.

6.  Alıntı Originally Posted by elma Yazıyı Oku
    Mevcut haliyle BES sadece 56 yaşını doldurmaya 10 yılı kalanlar için ve %25 devlet katkısı teşviki devam ettikçe makul sayılır.
    %25 Devlet Katkısı sürekli olarak uygulanacak değildir. 2013 de başlamıştı. Tahminen 2023 de bu oranı aşağı çekmeye başlarlar.
    Çünkü son senesi ve bir önceki sene için güzel planlarım var.

7. Günaydın dostlar hayırlı sabahlar bes bireysel bir soygundan başka birşey degil 7 yıl beste kaldım ve çıktım 434 TL katkı katkı payı verdiler allah belalarini versin.onun için aklınızı başınıza toplayin derim.

8. Hayırlı günler herkese,bireysel emeklilikte portföy değişimi yapmak istiyorum ama hiçbir bilgim yok...şu an için önerebileceğiniz bir portföy varmıdır....(elimdeki portfoy suan%59 AE2 gelir amaçl.kamu borç.. %41 AE3büyüme amaçlı esnek) teşekkürler

Sayfa 8/38 İlkİlk ... 67891018 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •