Sayfa 809/1230 İlkİlk ... 309709759799807808809810811819859909 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 6,465 - 6,472 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Somut bir örnek vereyim...krizin en sıcak günlerinde altın yükselmek yerine %15 kadar düştü..normalde kriz ortamında, borsalar göçerken güvenli liman altın da yükselmeli, en azından yatay kalmalıydı..,bu ortamda %10 ve üstünde düşmesi belki de %1 ihtimaldi.

Pozisyonunu kuvvetli ihtimale göre aldın...ama %1 ihtimal gerçekleşti...nasıl oldu? Hisse ya da petrol pozisyonunda marjin call alanlar, yani portföyü sıfırlayanlar, mecburen batmayan pozisyonları olan altın pozisyonlarını da mecburen sattılar.

Ne oldu, %1 ihtimal gerçekleşti...ve eğer büyük pozisyon aldıysan.,,sen de battın..üstelik pozisyonun gayet doğruydu...kaldı ki 1-2 hafta sonra fiyatlar yerine oturdu ve altın yine zirvede...bu hareket yüzünden kumarsever bir arkadaşım portföyü sıfırladı mesela.

Mottomuzu tekrar edelim...yüksek ihtimale göre pozisyon al, ama düşük ihtimal gerçekleştiğinde de kol bacak kesmek zorunda kalma.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Somut bir örnek vereyim...krizin en sıcak günlerinde altın yükselmek yerine %15 kadar düştü..normalde kriz ortamında, borsalar göçerken güvenli liman altın da yükselmeli, en azından yatay kalmalıydı..,bu ortamda %10 ve üstünde düşmesi belki de %1 ihtimaldi.

Pozisyonunu kuvvetli ihtimale göre aldın...ama %1 ihtimal gerçekleşti...nasıl oldu? Hisse ya da petrol pozisyonunda marjin call alanlar, yani portföyü sıfırlayanlar, mecburen batmayan pozisyonları olan altın pozisyonlarını da mecburen sattılar.

Ne oldu, %1 ihtimal gerçekleşti...ve eğer büyük pozisyon aldıysan.,,sen de battın..üstelik pozisyonun gayet doğruydu...kaldı ki 1-2 hafta sonra fiyatlar yerine oturdu ve altın yine zirvede...bu hareket yüzünden kumarsever bir arkadaşım portföyü sıfırladı mesela.

Mottomuzu tekrar edelim...yüksek ihtimale göre pozisyon al, ama düşük ihtimal gerçekleştiğinde de kol bacak kesmek zorunda kalma.
    Değerli bilgiler için teşekkürler Sn.Cautionary.
    Benim yaptığım en sık hata,ayı piyasasında düşüşlerde girmek,çıkışta yakalayamam psikolojisi.Tabi dip bilinmediği için aldıktan sonra epey düşüp hapis kalıyorum hissede.Stop da koymamissam kol bacak kesmek de zor geliyor.Düşün babam düşün

Nedense düşerken avlaniyoruz çoğunlukla, yükselen değil de taban hisseler almaya cazip gibi geliyor,çok düştü elbet çıkar düşüncesi. Ama yanlış işte, düşünce hatası.

3.  Alıntı Originally Posted by Yıldıztozu Yazıyı Oku
    Değerli bilgiler için teşekkürler Sn.Cautionary.
    Benim yaptığım en sık hata,ayı piyasasında düşüşlerde girmek,çıkışta yakalayamam psikolojisi.Tabi dip bilinmediği için aldıktan sonra epey düşüp hapis kalıyorum hissede.Stop da koymamissam kol bacak kesmek de zor geliyor.Düşün babam düşün

Nedense düşerken avlaniyoruz çoğunlukla, yükselen değil de taban hisseler almaya cazip gibi geliyor,çok düştü elbet çıkar düşüncesi. Ama yanlış işte, düşünce hatası.
    Genelde bende yapiyorum ayni hatalari.

Bu isin kuralini bir arkadasimiz şöyle yazmıştı.

Grafik yukari döndüğü ana kadar nakit sabredeceksin.

Yukari döndüğünde teyit aldiktan sonra pramit seklinde pozu arttirip boyun bölgesinden duygusal davranmayip pozdan cikmak.

4.  Alıntı Originally Posted by boschyatirim Yazıyı Oku
    Genelde bende yapiyorum ayni hatalari.

Bu isin kuralini bir arkadasimiz şöyle yazmıştı.

Grafik yukari döndüğü ana kadar nakit sabredeceksin.

Yukari döndüğünde teyit aldiktan sonra pramit seklinde pozu arttirip boyun bölgesinden duygusal davranmayip pozdan cikmak.
    Hayli zararda olmama rağmen - zarar iki kat daha fazlaydı, son yukselislerde yarıya indi-
    Cuma günü hisseden çıkıp nakite döndüm.Bu sefer duygusal davranmamaya çalışacağım. Teknik vs. detaylı bilmediğim için kendime şu sistemi kurdum basitçe :

Uygun gördüğün yerden sat.Düşerse daha aşağıdan yerine koy hisseyi.Aldıktan sonra daha düşse bile lot sayısı artıp kayıp nispeten azalır.
    Yani önce kazanmaktan çok kaybetmemeye odaklanmak.Sattıktan sonra yükselmeye devam etse bile bu bana daha fazla zarar yazmaz, sadece psikolojik olarak dürter belki.Düşse de zarar yazmaz ;daha dusuklerden alma imkanım olur.
    Evet teknik vs.bilmeden öğrenmeden bu iş sisli yolda araba kullanmaya benziyor ,ama ben odaklanamiyorum herhangi bir eğitim vs.tarzı şeylere. Tembellik mi dikkat dağılması mı bilmiyorum ama bu zayıf noktam.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,755
     Alıntı Originally Posted by Yıldıztozu Yazıyı Oku
    Hayli zararda olmama rağmen - zarar iki kat daha fazlaydı, son yukselislerde yarıya indi-
    Cuma günü hisseden çıkıp nakite döndüm.Bu sefer duygusal davranmamaya çalışacağım. Teknik vs. detaylı bilmediğim için kendime şu sistemi kurdum basitçe :

Uygun gördüğün yerden sat.Düşerse daha aşağıdan yerine koy hisseyi.Aldıktan sonra daha düşse bile lot sayısı artıp kayıp nispeten azalır.
    Yani önce kazanmaktan çok kaybetmemeye odaklanmak.Sattıktan sonra yükselmeye devam etse bile bu bana daha fazla zarar yazmaz, sadece psikolojik olarak dürter belki.Düşse de zarar yazmaz ;daha dusuklerden alma imkanım olur.
    Evet teknik vs.bilmeden öğrenmeden bu iş sisli yolda araba kullanmaya benziyor ,ama ben odaklanamiyorum herhangi bir eğitim vs.tarzı şeylere. Tembellik mi dikkat dağılması mı bilmiyorum ama bu zayıf noktam.
    Tekniğe göre alım yapacaksan önce temeline göre, doğru bir fiyat belirlemen lazım....Temeli ucuz değilse teknik falan hikaye..
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

7.  Alıntı Originally Posted by Yıldıztozu Yazıyı Oku

Krontta da yazan yıldız tozu var o da siz misiniz ?
    Siz iseniz tembel birisi olmamanız gerek

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

8.  Alıntı Originally Posted by batu34 Yazıyı Oku
    Krontta da yazan yıldız tozu var o da siz misiniz ?
    Siz iseniz tembel birisi olmamanız gerek

Batuhan
    Ciddi mi Yok o ben değilim. Bir bakayım sayfaya .
    Halkb ve bagfs ta yazıyorum arada.
    Bagfs vazgeçilmez sevdam

Sayfa 809/1230 İlkİlk ... 309709759799807808809810811819859909 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •