Sayfa 835/1009 İlkİlk ... 335735785825833834835836837845885935 ... SonSon
Arama sonucu : 8068 madde; 6,673 - 6,680 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XIX

1.  Alıntı Originally Posted by SmuraY Yazıyı Oku
    Peki bu seviyelerden dolar alanlar pazar günü iktidar değişirse terste kalmaz mı?
    Şöyle düşünün.

Parasal genişlemeye gidiyorsunuz, parayı bollaştırıyorsunuz, hem de çok fazla ve hızlı sanırım ABD den sonra dünyada 2 inciydik bunda.

Karşılığından ise beklenen bollaşan TL nin değer kaybetmesi, dolar artmıyor TL değer kaybediyor.

Bollaşan TL değer kaybetmesin diye de, önce rezervi satıyorsunuz, yetmiyor swap yapıp brütü arttırıp onu da satıp eksiye geçiyorsunuz, bir nevi pozisyon zararı TL olan yüklü short açıyorsunuz.

Dolayısıyla, tersten düşünün, eksi rezervler artıya geçirilmek istenirse,

Swap açanlar kapatırsa,

KKM uygulamasına son verilirse, ne olur?

Ya da siz yabancı fon olsanız, 20 milyar dolar sokmak isteseniz ülkeye, hangi USDTRY kurundan bozup girmek istersiniz resesyon beklenen bir durumda?

Ya kuru, ya da faizi kontrol edebilirsiniz, hem faizi indireyim hem de kuru baskılayayım yok öyle bir dünya, o zaman her ülke yerel parasıyla sınırsız parasal genişlemeye gider KKM uygulaması başlatır ülke parasının değer kaybetmesini önler. Böylelikle GSMH si yerel para basarak dolar bazında büyümüş olur. Hepsi bir matematiksel denklem bunların, dolar da sadece bir katsayı bu denklemde. Faiz düşerse, enflasyon artar. Önemli olan komple denklemin tutarlı olması, üretimle cari fazla vererek büyümeyle faizin enflasyonun düşmesi.

Doları bi salsalar tam manasıyla...dünya serbest para piyasalarına tam bütünleşse eskisi gibi (fx piyasalar v.s.) roketler...Korkunç bir swap faizi çekiyorlar yurt dışına adamlar TL yi ödünç alıp shortlayamıyor. Kapalı bir sisteme geçtik, rakamlar sanal, DTH sanal, KKM deki para sanal...bakalım nasıl çıkacaklar işin içinden...

KKM cilere yüksek faizli bir uzun vadeli tahvil...DTH çılara da uzun vadeli yüksek faizli bir bono...biraz devalüasyon..biraz faiz...(?)

Durum karışık.

2.  Alıntı Originally Posted by SmuraY Yazıyı Oku
    kısa vadeli hızlı yabancı fon girişiyle bence çok yukarı fırlamaz sonrasında iyi bir kadro ve normalleşen faiz politikalarıyla dolar 19-20 seviyelerinde dengelenmez mi? Fiziki 21-22 den almak riskli gibi.
    Ben o fiyattan alirdim.

3. Evet mevcut durumda haklısınız ama iktidar değişikliği moraliyle pazartesi sıcak para girebilir, yastık altı dövizi olanlar yeter usd faizi alalım diye sisteme dönebilir, pozisyonlar açanlar kapatabilir bu kısa vadede biraz basıncı düşürür. Akabinde hemen iyi bir yönetim ekibinin kurulması, güven tesisi ve faizlerde normalleşme vs. normalleşmeyi sağlayabilir. Şunu iddia etmiyorum kur 15 e iner vs. ama 20 gibi resmi bir dengeye oturabilir mi?

4.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Ben o fiyattan alirdim.
    Kaç şu an fiziki 22'den alınamıyor mu?

5.  Alıntı Originally Posted by 111222333 Yazıyı Oku
    Düşmeyecek, mart 2024 seçim var

2027 sonuna doğru belki
    Onemli olan Genel Secimler, mahalli idare secimleri degil.

KK ve ekibi gelirse, 5 sene iktidarda kalir.

O 5 sene icinde de, her hafta bu rezillerin yeni yolsuzlugu ortaya cikar, iyice rezil olurlar.

Kendi ceza davalari ile mesgul olacaklarindan, gelecek 5 sene bunlar, kimseye in oradan asagi diyemez.

Gelen hukumet tum sorunlari cozecek endise etmeyin.

Ikinci tura kalir gibi endiselere de kapilmayin, o is bitti artik.

Bunun boyle olacagini soyleyenlerden degil borsa endeksinden takip edin.

Sakin olun, panige kapilmayin.

Secim gunu oyunuzu kullanir kullanmaz, evinize donun, hic bir kalabaliga yaklasmayin.

6. Şahap alış 19,58
    Altınkaynak satış 22,70

MAKAS yüzde 15

akülü araba Togg, her şeçimde mutlaka bulunan petrol ve doğal gaz rezervleri, beka, montaj kasetler, bedava gaz, domuz bağı desteğivs... p.tesi hepsi geccek, gerçekle yüzyüze kalacağız.
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

7. Hatirlarmisiniz bilmem.

Bundan 3 sene once Moddy's bir aciklama yapti.

Bunlar gereginin cok ustunde vergi topluyorlar diye.

Hemen bunlar, ic islerimize karisiyor, millet Moddy'e inanmiyor gibi aptal aptal yalanlamaya calistilar.

Gercek su ki, devlet dolayli vergiler yoluyla, cok iyi vergi topluyor.

Gelecege umutla bakmamin en onemli nedeni bu.

Asla, parayi nerden bulacak ? diyenlere inanmayin.

Taslar yerine oturdugunda, ulkemizin cozulmeyecek hic bir sorunu yok.

8.  Alıntı Originally Posted by SmuraY Yazıyı Oku
    Evet mevcut durumda haklısınız ama iktidar değişikliği moraliyle pazartesi sıcak para girebilir, yastık altı dövizi olanlar yeter usd faizi alalım diye sisteme dönebilir, pozisyonlar açanlar kapatabilir bu kısa vadede biraz basıncı düşürür. Akabinde hemen iyi bir yönetim ekibinin kurulması, güven tesisi ve faizlerde normalleşme vs. normalleşmeyi sağlayabilir. Şunu iddia etmiyorum kur 15 e iner vs. ama 20 gibi resmi bir dengeye oturabilir mi?
    Kısa vadede sıcak para gelmez.

Pt ne olur bilemem de, müteakip dönem için film yeni başlıyor.

Bir düdüklü tencere düşünün, patlamak üzere, tepesindeki düdüğü de kapatmışlar.

Yumuşak bir geçiş olursa, öyle olacak gibi, yıl sonu 25 ler görünüyor. USDTRY Aralık vadelisine bakabilirsiniz.

Sayfa 835/1009 İlkİlk ... 335735785825833834835836837845885935 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •