Sayfa 875/1000 İlkİlk ... 375775825865873874875876877885925975 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 6,993 - 7,000 arası.

Konu: Dolarda Yukselis Kacinilmaz

1. İlk etapta bugünlük değerleri ile 5.13 ve 5.07 önemli desteklerdir denebilir. Sırayla destekler kırılmadan daha alt destekten bahsetmek olmaz.

2.  Alıntı Originally Posted by MedwiG Yazıyı Oku
    *hazine: Türkiye ekonomisi güçlüdür

*hazine: Türkiye ekonomisi hiçbir dış yardım ya da desteğe ihtiyaç duymadan yaşadığı spekülatif süreci atlatmıştır ve girdiği dengelenme sürecini başarı ile sürdürmektedir
    Hazine neden tahvil piyasasının durumundan hiç bahsetmiyor..rot tan Üçbeş bankaya sattıkları kağıt haricinde alıcı yok..

Piyasadaki anomalileri say say bitmez.. yep li mep li sunumlarla bu iş yürüyecek mi merak ediyorum..
    ytd..

3.  Alıntı Originally Posted by effendy75 Yazıyı Oku
    Hazine neden tahvil piyasasının durumundan hiç bahsetmiyor..rot tan Üçbeş bankaya sattıkları kağıt haricinde alıcı yok..

Piyasadaki anomalileri say say bitmez.. yep li mep li sunumlarla bu iş yürüyecek mi merak ediyorum..
    Yabancı Ocak ayı DİBS 435 milyon dolar satış ile tamamladı abi. Yabancının elinde adam gibi DİBS kalmadı zaten 2010 sonrasına kıyasla. İşsizlik fonu, kamu bankaları ve BES fonları yükü sırtladı.

4.  Alıntı Originally Posted by effendy75 Yazıyı Oku

Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    Yabancı Ocak ayı DİBS 435 milyon dolar satış ile tamamladı abi. Yabancının elinde adam gibi DİBS kalmadı zaten 2010 sonrasına kıyasla. İşsizlik fonu, kamu bankaları ve BES fonları yükü sırtladı.
    Yurt içi piyasa faizlerinin yükseldiği bir ortamda ekonomi yönetimleri iç borçlanma portföyünü yerli yatırımcılara ve özellikle kamu kontrolündeki fonlara yönlendirmek isteyebilirler. Bu özellikle 5 ve 10 yıllık faizlerin aşırı yükseldiği bir ortamda uygun bir strateji olabilir.
    Bunu dengelemek için ise yabancı yatırımcıya döviz bazlı borçlanma enstrumanları sunulabilir.

Yabancının borçlanma kapasitesi nispeten sabit olduğu için bu tür bir kaydırma yabancı yatırımcı açısından çok büyük bir farklılık oluşturmaz. Zaten yabancılar da bu koşullarda yüksek faiz ile de olsa yurt içi riskinin yurt içi yatırımcı tarafından karşılanmasından memnun olurlar. Kazan kazan stratejisi.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

5. Mart seçimlerinden sonra bu formda yazan kalacak mı çok merak ediyorum. Belki de birbirimizin nikini arayacak , göremeyince hangi zindanda acaba diye merak edeceğiz. Bu nedenle döviz veya ekonomik gelişmelerin yönü hakkında çok iyi öngörüsü olanlar bile yazmakta tereddüt ediyorlardır. Son 5 aydır ben dahil buraya sırf meraktan - kıraathane kıvamında - takılıyoruz. Belki bir ipucu yakalayabilme umuduyla okuyoruz.
    Sn. Dudu' nun dediği gibi, eninde sonunda tüm ürünler birbirine yakınsar. Sabırla beklemek gerek. Tam sabırın ve umudun bittiğinde ters hareketler başlıyor. Bir kez daha üzülüyoruz. Dolar hakkında çok uçuk şeyler bekliyorum. Yatırım tavsiyesi olmayıp, fikir jimnastiğidir.

6. Dolar/TL hareketlerini ve teknik analizlerini faiz indirimini gerçekleşene kadar* gerçekçi bulmuyorum. Halihazırda 5,20 olan dolar kurunun, 5,0x, 4,80'lere yada 4,5x'lere düşmesi*

Merkez Bankası'nın Dolar/TL üzerindeki baskısının şiddetine bağlı olacaktır.*

Ne zaman ki faiz indirim kararı alınır, işte o zaman doların gerçek hareket alanını göreceğiz. Yoksa şimdi olduğu üzere, 3 kuruş düşmüş 5 kuruş yükselmiş benim için bir anlam ifade etmiyor.*

Serbest piyasada tüm sektörlerin ortak beklentisi faiz indirimi. Dolar/TL kurunun düşmesi kimseyi doğrudan etkilemiyor(etkisi dolaylı,yanlış anlaşılmasın); fakat, faiz indiriminin etkisi doğrudan bir etki.

Benim asıl merak ettiğim, piyasada yüksek faiz nedeniyle yaşanan* nakit sıkıntısının niçin para arzını(M1) artırmakla çözülmediği. Elbette para arzını artırmak dövize talebi artırabilir, zaten halihazırda yurt içi yerleşikler sürekli döviz hesaplarını artırıyor. Kayıtlı yada kayıt dışı artan döviz talebini, opsiyon borsasında yaptığı gibi merkez bankası piyasaya nakit sürerek yapsa, piyasanın rahatlaması anlamında bir etki yaratabilir. Çok ama çok tehlikeli olarak adlandırabileceğim bu hareketi Merkez Bankası yapar mı diye düşündüğümde ise, viop'ta işlem yapan bunu niçin yapmasın cevabı geliyor. Durum fazlasıyla karmaşık bir hal alabilir ama; ya yardan ya serden misali, ya faiz indirimi öncesinde bu gibi yollar denenecek ve faiz indiriminin etkisi yumuşatılacak veya faiz indirimi Merkez Bankası para politikası toplantısı beklenilmeden faiz indirimine gidilecek.*

Sonuç olarak, aslolan Dolar/TL'nin günlük hareketleri değil, faiz indirimi ve zamanlamasıdır. Kurun gerçek değerini yansıtacak yegane durum budur.*

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by ragwaer Yazıyı Oku
    Kayıtlı yada kayıt dışı artan döviz talebini, opsiyon borsasında yaptığı gibi merkez bankası piyasaya nakit sürerek yapsa, piyasanın rahatlaması anlamında bir etki yaratabilir. Çok ama çok tehlikeli olarak adlandırabileceğim bu hareketi Merkez Bankası yapar mı diye düşündüğümde ise, viop'ta işlem yapan bunu niçin yapmasın cevabı geliyor.
    VIOP domdom kurşunu, Tcmb'nin piyasaya para sürmesi gerçek kurşun. Aynı şeyler değil. Ayrıca isteyene API kanalıyla veya çok çok sıkışmış olan varsa üst bant fonlaması ile günlük para veriyor. Hiçbir bankayı geri çevirmiyor. %24 faizi ödemek koşuluyla tabii.

Ayrıca ekonominin rahatlamaması şu anki sorunların çoğunu geçici olarak ta olsa çözüyor gözüküyor.
    Ekonomi ishal oldu, piyasanın dışkı yapacağı deliğe merkez bankası tıkaç yerleştirdi. Böylelikle piyasa rahatlayamıyor. Ama rahatlayamadığı için de etraf berbat olmaktan kurtuluyor.

Çözüm mü çözüm. Daha iyisi varsa tartışılır. Şu an için bence bu kötünün en iyisi. Kötülerin içinden zaman içinde daha hallice bir iyi alternatif sıyrılır , o da tartışılır.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,451
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    VIOP domdom kurşunu, Tcmb'nin piyasaya para sürmesi gerçek kurşun. Aynı şeyler değil. Ayrıca isteyene API kanalıyla veya çok çok sıkışmış olan varsa üst bant fonlaması ile günlük para veriyor. Hiçbir bankayı geri çevirmiyor. %24 faizi ödemek koşuluyla tabii.

Ayrıca ekonominin rahatlamaması şu anki sorunların çoğunu geçici olarak ta olsa çözüyor gözüküyor.
    Ekonomi ishal oldu, piyasanın dışkı yapacağı deliğe merkez bankası tıkaç yerleştirdi. Böylelikle piyasa rahatlayamıyor. Ama rahatlayamadığı için de etraf berbat olmaktan kurtuluyor.

Çözüm mü çözüm. Daha iyisi varsa tartışılır. Şu an için bence bu kötünün en iyisi. Kötülerin içinden zaman içinde daha hallice bir iyi alternatif sıyrılır , o da tartışılır.
    Ancak bu kadar iyi anlatılırdı üstat...

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 875/1000 İlkİlk ... 375775825865873874875876877885925975 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •