Onemli Gunler Banner
Sayfa 979/1012 İlkİlk ... 479879929969977978979980981989 ... SonSon
Arama sonucu : 8092 madde; 7,825 - 7,832 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1. Burada ince nokta şu:

Gerçek enflasyon %40 olacaksa

Bunu öngören yatırımcı %20 ile sabit getirili tahvil almaz, altın veya dövize yönelebilir ya da başka alternatiflere girer.

Ama ileri vadede gerçek enflasyonun %40 olacağını öngören bir yatırımcı kolay kolay Tüfe endeksli kağıtlara girebilir mi?
    Zira eğer enflasyon %40 olacaksa sözleşme gereği %40+ %2.1 para alacak.

Şu detayı hatırlayalım. Aralığın son 10 gününde benzin fiyatlarında 32 kuruşluk bir indirim gerçekleşti. Devletin eşel-mobil adını verdiği vergi teşviği sistemi ile bu mümkün oldu.

Ocağın ilk haftasında yapılan peş peşe zamlarla yine benzin fiyatında 40 kuruşa yakın (bugünkü benzin zammı dahil) bir artış var. Ve eşel mobil bu sefer uygulanmadı. Neden?

15 gün içinde eşel mobilde yapılan *farklı* uygulamalar (vergiyi alma ya da almama olarak) ile ciddi bir enflasyon dalgalanması var. Neden?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2. Gerçek enf. zaten %40 .

(20 olduğuna inanan var mı ? )

Tüm enstrümanlarda aldatılma durumu var !
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

3. O zaman %20 Tüfe ile hesaplanan tahviller adil veya etik mi?

Tüm enstrumanlarda bence bu durum yok. Bu durumu önceden öngörebilen döviz yatırımcısı kendini korumayı başardı.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

4. Tüfe + tahviller , kötünün iyisi.

Vade uyar - uymaz , o başka...
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

5. Kötünün iyisi tanımına katılıyorum ama bu kötü olanı iyi yapmıyor.

Ben nispeten iyinin kötüsünü tercih ederim.

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    O zaman %20 Tüfe ile hesaplanan tahviller adil veya etik mi?

Tüm enstrumanlarda bence bu durum yok. Bu durumu önceden öngörebilen döviz yatırımcısı kendini korumayı başardı.
    Sabit getiri (faiz içeren)'ler arasında karşılaştırma yapıyoruz sandım.

7.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Kötünün iyisi tanımına katılıyorum ama bu kötü olanı iyi yapmıyor.

Ben nispeten iyinin kötüsünü tercih ederim.
    'İyi' yok ki.

Hepsi, gerçek enf.'un altında.

8.  Alıntı Originally Posted by EREGLTUPRS Yazıyı Oku
    neyseki halkbank parafcard ın düzenli petrol kampanyaları oluyor her ay da nispeten parafpuan kazanıp daha ucuza almış oluyoruz...bu ay mesela her 125 tl lik petrol alımına 10 tl parafpuan veriyor...akmasa da damlıyor...
    İş bankası maximum mobil ile 50x5 temassız ödemede 25 puan veriyor. Petrol ofisi istasyonlarından rahatça işlemi yapabiliyorum. Daha kărlı oluyor.

Yazılarım yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir
    Yazılarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir...

Sayfa 979/1012 İlkİlk ... 479879929969977978979980981989 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •