Sayfa 176/226 İlkİlk ... 76126166174175176177178186 ... SonSon
Arama sonucu : 1803 madde; 1,401 - 1,408 arası.

Konu: CELHA - Çelik Halat

1. Sn. Behzat bey, halen hissede misiniz? Güncel firma değeri 11. 000.000 usd ye indi. Arsa değerlemesi diye Bir gündem hiç yok, acaba bu arsa celhanın değil mi, ben faaliyet raporlarında fabrika arsası ile ilgili bir bilgi bulamıyorum, sadece arsa ve araziler 900.000 TL diye geçiyor bilanço da. Firma ihracat atağına çıktı ama satılan mal maliyeti kurtarmıyor, zarar ediyor. Arsa değerlemezse daha aşağılara inecek gibi.

2.  Alıntı Originally Posted by behzat Yazıyı Oku
    BIST

25 Ekim 2017 18:10"

Yani, arsa ve arazilerin defter değerinin gerçeğe uygun değerini göstermesi için, politika değişikliğine gidilerek arsa ve araziler sınıfında "Yeniden Değerleme Modeli" yöntemine geçilmesi ve bu konuda çalışmaların başlatılmasına karar verilmesi.

Bugün BATICİM'in uçmasının sebebi bu haber idi.

Şimdi bizim E5 üzerinde 103 dönüm arazinin gerçek değerlemesi yapılsa nasıl bir hazinenin üzerinde oturduğumuz çıkar ortaya.
    Herkesin malumu; bugün sadece 18 milyon dolar olan şirket piyasa değeri bu değerlendirmeler yapılsa komedi kalmaz mı?
    İşte bu yüzden ben dönem karlarından ziyade şirketin mal varlığıyla daha fazla ilgileniyorum.Senedi de bu yüzden tutuyorum.

Asla yatırım tavsiyem yoktur.
    Bu paylaşımınıza istinaden yazdım. Arsa ile ilgili araştırma yaparken bu yazımıza rastlamıştım

3. Bu arada celhanın fabrikasının bulunduğu kartepe, Ertuğrul Gazi mahallesinde arsaların m2 fiyatı 5.000 TL ile 15.000 TL arasında fiyatlanıyor. 110 dönüm arsayı satıcam dese herhalde 500 milyon TL gibi bir rakam mı çıkıyor, bana biraz afaki geldi ama durum böyle. Benim burada çözemediğim konu o arsanın büyüklüğü 110 dönüm olduğu doğru mu ve tamamı celha ya mı ait? Konuya hakim arkadaşlar yardımcı olursa bu düşüşleri alım fırsatına çevirmemek hata olur.

4. Bilançoya ve faaliyet raporuna şöyle bir baktım.
    Öncelikle bunca büyük krize rağmen 2018'in ilk 6 ayda gelen ciroyu beton demeti üretimindeki müthiş düşüşe rağmen yapabilmiş.Tabii bu ciroda kur değerinin geçen yıla göre yüksek olmasını da gözardı etmemek lazım.
    Şirket beton demeti hariç satışlarında ve özellikle ihracatta büyük bir artış sağlamış.Bu takdir edilecek bir husus.
    Cari oran 0,91 ile olumsuz.Finansman giderlerinin yüksekliği karı silip zarar yazdırmış. 10650 Euro banka kredi borcu var.Euro kuru 6550 TL den hesap edilmiş.
    Burada üzerinde durmaya değer mi bilemem ama biraz da maddi duran varlıklara bakalım;
    fabrikanın üzerinde bulunduğu 110 dönüm arsa hala ilk alış değerinde yani sadece 992 bin TL görünmesine rağmen duran varlık değer toplamı = 164.000.000 TL dir.yani arsasız değeri bile sermayesinin on katıdır. Buna bir de arsanın gerçek değerini eklersek 30 kat daha eklenir ki,bu da sermayesinin en az 40 katı değer demektir.Ama bunun şu an bize faydası var mı? yok tabii.
    Sonuç olarak şirket kısa vadede olumsuz bazı bilanço göstergelerine rağmen gereç iç piyasa satışı ve gerek ihracatıyla eşsiz bir şirkettir.Ancak, bence kısa vadeli yatırım için değil,uzun vadeli yatırım için bulunmaz şirkettir.Ayrıca halka açık kısmı dışarıdan birinin değil,içerideki birilerinin elindedir.Görünen o ki,amaçları ; dışarıdaki malın tümünü ucuza kapatmaktır.Bu sebeple senet çok hacimsiz ve sürekli aşağıya giden bir trend izlemektedir.Bu sebeple yatırım yapılacaksa küçük lotlar halinde bekleyerek biriktirmekte büyük yarar var.Zira senet alıcısız ve zararda olduğundan çok daha aşağılara basabilir.

Asla herhangi bir yatırım tavsiyem yoktur
    Son düzenleme : behzat; 10-08-2019 saat: 13:15.

5.  Alıntı Originally Posted by Atakan5234 Yazıyı Oku
    Bu arada celhanın fabrikasının bulunduğu kartepe, Ertuğrul Gazi mahallesinde arsaların m2 fiyatı 5.000 TL ile 15.000 TL arasında fiyatlanıyor. 110 dönüm arsayı satıcam dese herhalde 500 milyon TL gibi bir rakam mı çıkıyor, bana biraz afaki geldi ama durum böyle. Benim burada çözemediğim konu o arsanın büyüklüğü 110 dönüm olduğu doğru mu ve tamamı celha ya mı ait? Konuya hakim arkadaşlar yardımcı olursa bu düşüşleri alım fırsatına çevirmemek hata olur.
    107 dönüm çelha nın kıymetli arsa zaten onun için cari oran 1 in altında rahatlar yani.. arge den yeni katmadeğerli ürün yakalarlarsa çok iyi olur bilanço hızla kar artışı yakalayabileceği gibi türbülansa da müsait şartlara bağlı..

CLT-L09 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by Erbos Yazıyı Oku
    107 dönüm çelha nın kıymetli arsa zaten onun için cari oran 1 in altında rahatlar yani.. arge den yeni katmadeğerli ürün yakalarlarsa çok iyi olur bilanço hızla kar artışı yakalayabileceği gibi türbülansa da müsait şartlara bağlı..

Değerli erbos; lütfen bağışlayınız beni;bir ufak yanlış bilgiyi düzelteyim; Bildiğiniz gibi Cari oran=dönen varlıklar/kısa vadeli yükümlülükler.
    Burada dönen varlıklar; hazır değerler,ticari alacaklar ve stoklar toplamıdır.
    Kısa vadeli yükümlülükler ise vadesi 1 yıldan kısa vadeli yükümlülüklerdir.
    Yani arsanın geçek değerelemesi ve bilançoya yansıması sadece PD/DD'ini değiştirir.

7.  Alıntı Originally Posted by behzat Yazıyı Oku
    Değerli erbos; lütfen bağışlayınız beni;bir ufak yanlış bilgiyi düzelteyim; Bildiğiniz gibi Cari oran=dönen varlıklar/kısa vadeli yükümlülükler.
    Burada dönen varlıklar; hazır değerler,ticari alacaklar ve stoklar toplamıdır.
    Kısa vadeli yükümlülükler ise vadesi 1 yıldan kısa vadeli yükümlülüklerdir.
    Yani arsanın geçek değerelemesi ve bilançoya yansıması sadece PD/DD'ini değiştirir.
    Kv borçlanma için teminat sıkıntısı yok o açıdan söyledim şu an teminatsız borçlanıyor...

8. Arazinin satilma durumu olursa, gerekli butun kanuni mercileri bilgilendirip hazir beklemelisiniz.

Cunku benim bildigim Dogan o araziyi gercek degerinden satip yatirimciyla paylasmayi pek istemez. Bir bakmissiniz arazinin tamami 20 milyona satilmis. Yatirimci mudahalesi tam zamaninda olmali. O detayi atlamayin. Yoksa bostur.

Hurriyet'in 750 milyonunun Rusya'da bir medya grubu aliyoruz diye gittigini, aynisinin daha once arazi ya da bina satilma surecinde yasandigini unutmayin.

Ihlas, Dogan, Isiklar, Zorlu, yerine gore Sabanci.. Bu gruplara dikkat etmelisiniz.
    ...

Sayfa 176/226 İlkİlk ... 76126166174175176177178186 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •