Sayfa 778/1000 İlkİlk ... 278678728768776777778779780788828878 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 6,217 - 6,224 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz VII

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,889
     Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    2019 yilinda 4.5 Milyar sermayeye, 6 Milyar kazanmis.

Hisse basina 1.35 TL.

Bunun 35 kurusunu verse cok mu az para atacak koseye.

2 senedir nakit kar payi vermiyor, bu paralar da bilanco'da.

Yarin bu paralar gemicik oluverirse, kimse uzulmesin.
    Kişisel düşüncem, eğer seçim olup iktidar değişirse borsa o sene en az %100 artar, işC ise %200. İktidar değişimi durumunda çok yüklü girmeyi düşünürüm ama zor ihtimal gibi...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Tam doksanlı yıllara döndük.O zaman da opel vectranın (o zamanlar baya havalı arabaydı) ankarada orta halli iki artı bir ev fiyatına denk olduğunu hatırlıyorum.Hatta ben astrayı alırken bayi bu hikayeyi anlatmıştı,sabah müteahitin biri bir torba parayla geldi sabah ev satmış vectrayı aldı gitti diye.Aylık araba zamları ,günlük rutin dolar artışları olurdu.Dolar hep ama hep yukarı çıkardı hemen hemen hiç dalgalanmazdı,yatay ve yukarı hareketler vardı sadece.,Maaşı alan memurlardan parayı aybaşı dolara çevirip sağdan soldan borç parayla ayı geçirip ay sonu maaşla borcu ödeyenler olurdu.Aradaki üç beş kuruşla nemalanırdı.Sıfır faizli bir aylık TL borcu bile baya kar bırakırdı.Ha bu sonuncuya daha var bizim merkez bankası bir üç dört ay dayanır sonra sonuncu komponent de gerçekleşir.Yıllık yüzde yüz enflasyon yüzde 110 faiz normal gelirdi millete)))))))))
    Dediğiniz gibi Dolar hep artardı o zamanlar en azından bir istikrar vardı. Şimdi 5 yukarı 3 aşağı mehter takımı gibi

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by DeliKAN Yazıyı Oku
    Yeniden bir hesap yapın isterseniz sn hkm.

ISCTR 20 yılda (brüt) 2,8548 TL nakit temettü vermiştir.

74.00
    29.50
    70.00
    15.00
    20.00
    40.00
    26.12

Oranlarında (%) 7 defa bedelsiz (sermaye arttırımı) bölünmüştür.

15.50
    26.00

Oranlarında (%) 2 defa bedelli ( sermaye arttırımı) bölünmüştür.
    Valla ben bigparadan 20 yıllık grafiğe bakıyorum.Onda bedelsiz temettü arındırılmış grafik var.Tam anlıyamadım sizin hesabı.Misal işyat için de aynı grafiğe bigparadan bakın.Geçen yıl 34 kuruş verdiği günkü fiyat şu anda 34 kuruş altında gözüküyor.

4.  Alıntı Originally Posted by apocalyptica Yazıyı Oku
    Su fiyatlara araba alacagima arsa ve ev alirim, ilerde getirisi daha yuksek olur arabayi en cok hurdaya verirsin.
    Hocam eskiden ben de öyle düşünüyordum ama araba fiyatların da maşallahı var. 2014 te aldığım araba 70 bin iken sıfırı 210 bin civarı olmuş. 140-150 liye satmaya çalışanlar var malum sitelerde. Bir de bu aralar evden ziyade araba ihtiyaç haline geldi. Hele şu virüs olaylarından sonra toplu taşıma olayı bayağı negatif geliyor insanlara. Eskiden önce ev sonra araba deniyordu ama bu sıralama tersine dönebilir ülkemizde. Zaten toplu taşıma ne kadar gelişmiş bizde tartışılır.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Valla ben bigparadan 20 yıllık grafiğe bakıyorum.Onda bedelsiz temettü arındırılmış grafik var.Tam anlıyamadım sizin hesabı.Misal işyat için de aynı grafiğe bigparadan bakın.Geçen yıl 34 kuruş verdiği günkü fiyat şu anda 34 kuruş altında gözüküyor.

20 yıl önceye gidin.

100 lot ISCTR alın. ( Ödediğiniz parayı bir şeye endeksleyin, Altın, Döviz, Asgari ücret vs. )

20 yıl içindeki bölünmeleri üstüne koyarak gelin.

Kaç adet hisseniz olmuş olacak. ( Bu günkü değeri ne olacak ) Hatta, temettüleri de bedelli bölünmelere verdiğinizi varsayarak, bedelllileri de bedelsizmiş gibi düşünün.)

Uzun vadeli doğru hesap böyle yapılmalı.

Boşverin grafikleri. Eğer grafiklere göre baksaydık, ISYAT'ın 20 yıl önceki fiyatını negatif göstermeliydi.

Alıntı Originally Posted by DeliKAN Yazıyı Oku
    20 yıl önceye gidin.

100 lot ISCTR alın. ( Ödediğiniz parayı bir şeye endeksleyin, Altın, Döviz, Asgari ücret vs. )

20 yıl içindeki bölünmeleri üstüne koyarak gelin.

Kaç adet hisseniz olmuş olacak. ( Bu günkü değeri ne olacak ) Hatta, temettüleri de bedelli bölünmelere verdiğinizi varsayarak, bedelllileri de bedelsizmiş gibi düşünün.)

Uzun vadeli doğru hesap böyle yapılmalı.

Boşverin grafikleri. Eğer grafiklere göre baksaydık, ISYAT'ın 20 yıl önceki fiyatını negatif göstermeliydi.
    O da doğru işyat negatif olmalıydı.E bu grafiklerde nasıl bir hesap hatası var.Temettü sonrası grafiği düzelttiklerinden eminim.İşyat ben de varken eski grafiklere bakardım.Misal fiyat 1 lira olsun 20 kuruş temettü versin .O günkü fiyat 0.80 li rakamlara düzeltilir grafikte öyle gösterilirdi.Yani fiyat 0.80 li rakamlardan o gün hiç işlem görmediği halde grafikte öyle gözükürdü.Diğer yandan işyat şimdiye kadar çoktan eksili rakamlarda olmalı bu hesaplara göre neyi kaçırıyorum acaba.

Gerçi teorik olarak habire fiyatı yüzdesel olarak düzeltirsen sıfır veya eksi rakamlar mümkün değil ki.Neticede küsüratın küsüratı da olsa bir başlangıç fiyatı hep olur.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    O da doğru işyat negatif olmalıydı.E bu grafiklerde nasıl bir hesap hatası var.Temettü sonrası grafiği düzelttiklerinden eminim.İşyat ben de varken eski grafiklere bakardım.Misal fiyat 1 lira olsun 20 kuruş temettü versin .O günkü fiyat 0.80 li rakamlara düzeltilir grafikte öyle gösterilirdi.Yani fiyat 0.80 li rakamlardan o gün hiç işlem görmediği halde grafikte öyle gözükürdü.Diğer yandan işyat şimdiye kadar çoktan eksili rakamlarda olmalı bu hesaplara göre neyi kaçırıyorum acaba.

Ben kaçırdığınız şeyi biliyorum da, açıklaması bayaa bir uzun ve yazı ile anlatılamayacak (görselik de lazım ) kadar nüansı var.

Özetle şöyle diyeyim.

20 yıl önce 1 lira olan bir hisse, her yıl düzenli olarak 50 kuruş temettü verse bile fiyatı negatife düşmez. ( Sizin maliyetiniz negatife düşer.)

Sayfa 778/1000 İlkİlk ... 278678728768776777778779780788828878 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •