Sayfa 431/661 İlkİlk ... 331381421429430431432433441481531 ... SonSon
Arama sonucu : 5286 madde; 3,441 - 3,448 arası.

Konu: ALGYO - Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by UZMAN1974 Yazıyı Oku
    dünyada hashtag olmuş bir tweet bu kadar takipçin ile nasıl başa çıkıyorsun armada ?
    Siz dalga geçmeye devam edin ben susuyorum keza sizinle dalga 🌊 geçen geçiyor zaten geçmişte bir arkadaş cenaze evinde gulunmez demişti aklıma birden o geldi SUSUYORUM şimdilik

Alıntı Originally Posted by fortune Yazıyı Oku
    Günlük işlemleri canlı izliyorum, piyasaya tamamen robotlar hakim. Endeks yükselerek bir yerlere geliyor, takılıyor ve robotlar satışa başlıyor. Yüksekten satış sonrası endeks ve hisseler düşüşe geçiyor, bir yerde duruyor ve robotlar alıma başlıyor. Yükselecek diye alanların elinde yüksek maliyetli hisseler oluşuyor. Tam bir kurtlar sofrası...
    Katılıyorum. Burada borsa yönetiminin sorumluluğu var. Dışarıdan dengeleyici bir fon akımının olmadığı bugünkü koşulda robotları alabildiğine özgür -bir yerde başıboş- bırakırsanız bunun sonuçları olacaktır. Yönetimde sorumluluk bu durumu öngörüp önceden tedbir almayı gerektirir. Ama maalesef her konuda olduğu gibi, öyle görünüyor ki bu konuda da epey can yandıktan, ocaklar söndükten sonra konu gündem edinilecek. Özellikle sığ ve "sahipsiz" hisselerde ve genel olarak BIST'de devre kesmelerin sıradanlaşacağını düşünüyorum.

Robotların sorumluluk duygusu yok, onlar sadece aritmetik işlem yaparlar ve gün sonunda sahiplerine az ya da çok para kazandırmaya kilitlenmişlerdir. F/K veya PD/DDne bakmazlar. En büyük silahları da hızlarıdır. Düello edecek olanları -eğer yeltenirlerse- silaha davranmadan birer birer devireceklerdir.

Robotların çalışma koşulları belli ilkeler çerçevesinde kısıtlanmadığında yaşanacakları hep birlikte göreceğiz.
    İşte Hendek! İşte Devekuşu!

3. Robotlar-algoritmik işlemler nedir iyi anlamak lazım bence.

Öncelikle kolokasyon diye bir hizmet var. Detaylarına isteyen aşağıdaki linkten bakabilir.

https://borsaistanbul.com/tr/sayfa/448/kolokasyon

Şimdi, kolokasyon için belirli bir bedel vererek kendi sisteminizi direkt olarak Borsa İstanbulun ana sistemine bağlıyorsunuz.

Bu size inanılmaz bir hız avantajı sağlıyor. Örneğin biz emir verdiğimizde, emrimizi aracı kurum, banka, matriks, her kim ise o iletiyor ve işlem 1 saniye veya üzerinde bir sürede gerçekleşiyor. Oysa kolokasyon hizmeti alan kurumlarda bu süre saniyenin çok çok küçük bir diliminde oluyor.

İkincisi algoritmik işlemler. Sistem kabaca şöyle çalışıyor; diyelim ki yabancı geldi ve bir hissede satışa başladı. Bir iki emir sonrası sistem hemen satış olduğunu ve devam edeceğiniz algılayıp tahtayı aşağı basıyor. Yabancının satışı devam ederse o da basmaya devam ediyor. Devamında kredili alanlar satmak zorunda kalıyor, stoplar patlıyor ve histerik bir hal alan satış dalgası devre kesiciyle sonuçlanıyor.

Üçüncüsü, big data denilen olay var. Sizin bizim göremediğimiz verilere ulaşabiliyorlar. Mesela sistem kaç tane emir giriliyor, siliniyor vs. bilgileri alıp geçmişte o tahtaya girilmiş tüm emirlerle karşılaştırıyor ve bir anomali (alım veya satım yönünde) var mı yok mu onu kontrol ediyor. Ona göre de işlem yapıyor.

Tabi hepsinden önemlisi esas hikaye VIOP'ta dönüyor. Çünkü kaldıraç imkanı var.

Şimdi; eğer robotları ve algoritmik işlemleri takip edip buradan yön bulmaya çalışırsanız kaybedersiniz. Çünkü asimetrik bilgi ve asimetrik işlem hızı var.

Bizim gibi yatırımcıların yapabileceği tek şey, iyi şirketlere yatırım yapıp kafamızda belirlediğimiz değere gelmesini beklemek. Çünkü günlük işlemler bir yana, o şirketlerin bir içsel değeri var ve o değer orada duruyor.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,328
    sn cash is kingin ifadesini boşdlaştırıyorum
    "Bizim gibi yatırımcıların yapabileceği tek şey, iyi şirketlere yatırım yapıp kafamızda belirlediğimiz değere gelmesini beklemek. Çünkü günlük işlemler bir yana, o şirketlerin bir içsel değeri var ve o değer orada duruyor."

sn azuritin de belirttiği gibi sığ ve sahipsiz hisseler hele de bir planınız yoksa gerçekten problem oluyor. hisse sahipleri yani patronlara belli sorumluluklar getirilmeli nasıl yapılacaksa... aslında şirketlerine sahip çıkmak ancak böyle olacaktır bilseler ve görseler!!!

5. Yani bizim gibi küçük yatırımcıların çoğunlukla para kaybedeceği, daha çok profesyonellerin, yapay zekaların, robotların at oynatacağı bir alan oluyor borsamız. Şansımız yaver gider de rüzgarına kapıldığımız bir hissemiz varsa belki nasipleniriz ama çok zor... otuz yıldır bu piyasalardayım, şartlar ve ortam hiç bu kadar zor olmamıştı...

6.  Alıntı Originally Posted by Azurit Yazıyı Oku
    Katılıyorum. Burada borsa yönetiminin sorumluluğu var. Dışarıdan dengeleyici bir fon akımının olmadığı bugünkü koşulda robotları alabildiğine özgür -bir yerde başıboş- bırakırsanız bunun sonuçları olacaktır. Yönetimde sorumluluk bu durumu öngörüp önceden tedbir almayı gerektirir. Ama maalesef her konuda olduğu gibi, öyle görünüyor ki bu konuda da epey can yandıktan, ocaklar söndükten sonra konu gündem edinilecek. Özellikle sığ ve "sahipsiz" hisselerde ve genel olarak BIST'de devre kesmelerin sıradanlaşacağını düşünüyorum.

Robotların sorumluluk duygusu yok, onlar sadece aritmetik işlem yaparlar ve gün sonunda sahiplerine az ya da çok para kazandırmaya kilitlenmişlerdir. F/K veya PD/DDne bakmazlar. En büyük silahları da hızlarıdır. Düello edecek olanları -eğer yeltenirlerse- silaha davranmadan birer birer devireceklerdir.

Robotların çalışma koşulları belli ilkeler çerçevesinde kısıtlanmadığında yaşanacakları hep birlikte göreceğiz.
    Robotların veya piyasasinin bu hale geleceğini ongorduk tabiki her zaman ki gibi hedef tahtasına konulan ve suçlanan ben oldum bu metafor yıllardır hiç değişmedi sizde yakinen bilirsiniz Esasında döngü aynı idi Ekim Kasım Nisan Mayıs hareketleri her nedense bilmiyorum bu son 2 yıl bu dongudeki hareketleri güdük kalarak benide şaşırttı Robotlara gelince bu konuda rüzgarı tersine çevirmenin bir yolu var hicbirsey insan zekasını geçemez ama bunu genele yazamam öğrenmek istiyorsanız özelden ulasiniz

7. koca bist'te şu bizim sahipin elindeki malları alacak bir babayiğit yokmu? alın şunun elindekileri de yatırımcı bir nefes alsın be...

8.  Alıntı Originally Posted by fortune Yazıyı Oku
    koca bist'te şu bizim sahipin elindeki malları alacak bir babayiğit yokmu? alın şunun elindekileri de yatırımcı bir nefes alsın be...
    Bilanço gelmeden sıkıntı yaratir bilancoya 1 hafta kala fiyatlar gidisat böyle gözüküyor.

Sayfa 431/661 İlkİlk ... 331381421429430431432433441481531 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •