Sayfa 55/430 İlkİlk ... 545535455565765105155 ... SonSon
Arama sonucu : 3438 madde; 433 - 440 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1. 10 bin dolu dolu gün 91 sigorta girişli yaş 49, Şuan 8,5 maaş gösteriyor, yaş ise 52. Yani daha 36 ay var. Eyt olmamıza rağmen eyt verin demedik. Beyaz yaka olmamız nedeni ile iş sorunu yok, hatta eskiye göre üçret daha iyi, kısmen çalıştığım yere ortaklık dahi var. Fakat insan çalıştırıyoruz ve görüyoruz, 50 yaşında adam 4-5 bin sigorta var ve iyi niyet kapsamında çalıştırıyoruz, başka birisi gider 30 yaşında insan çalıştırmayı tercih eder. Mağdur olma durumu 2000 Li yıllar öncesindeki bilinç eksikliğine bağlanmalı. O zaman sigorta önemli bir kavram değildi ve sistem çalıp çırpmaya izin veriyordu. Binlerce insanın sigortası yatırılmadı ve çoğu zaman 1 gün gösterildi, şimdi sistem var ve kaçırmak kolay değil. Şuan mağdur varsa o zamanın devlet politikası yüzündendir. 50 yaş üstüne yardım edilmesi şart.

2.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    ortam şenlenmiş kazanılmış hak, EYT, Bireysel emeklilik, hak hukuk, kafan güzel, oran fena, havada uçuşuyor

burada az veya çok prim ödemiş adam ne zaman ne kadar maaş alsın tartışılıyor ama asıl noktayı atlıyorsunuz.

ülkede sosyal yardım alan devasa bir kalabalık var.
    çalıştığı halde SGK sı ödenmeyen devasa bir kalabalık var.
    mülteci olup x tarihte vatandaş olup maaşa bağlanacak devasa bir kalabalık var.
    sürekli artan sayıda katma değer üretmeden ömrünü geçirecek ve emekli maaşı alacak devasa memur kalabalık var

bunları kabaca topladığınızda bir primi ortalama üstü yatan katma değer üreten adama belki beş bakılacak adam düşüyor.

yukarıda saydığım SGK sistemine katkısı olmayan tonla adama ülkenin doğası gereği 55 yaş civarı adı değişebilir ama maaş bağlanacak.

siz onun hakkı bunun hukuku takılmaya devam edin, siyasetciler sizin paralarınız ile oy satın almaya devam edecek.

ben planımı devlet bana maximum asgari ücret kadar emekli maaş şekilde yapıyorum.
    Bakın bu cümlede sadece tek bir satırı alıntılayacağım:
    "ben planımı devlet bana maximum asgari ücret kadar emekli maaş şekilde yapıyorum."

Verili koşullarla iyi veya kötü bir plan yapıyor/yapmak istiyor, umut ediyorsunuz değil mi?

EYT olayı budur.
    İmzalanmış bir poliçede taraflar yükümlülüğünü yerine getirmek zorundadır.
    Ana babası 30-40 lı yaşlarda emekli olmuş,
    o paralarla okul okumuş, iş sahibi olmuş adamlar EYT hakkında atıp-tutuyor.

32 yıllık sigortalıyım.
    Minimum 25 yıl tavandan SGK primi ödemişim.
    Kim kime bakıyor?
    Kim kimi satın alıyor?
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

3.  Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    10 bin dolu dolu gün 91 sigorta girişli yaş 49, Şuan 8,5 maaş gösteriyor, yaş ise 52. Yani daha 36 ay var. Eyt olmamıza rağmen eyt verin demedik. Beyaz yaka olmamız nedeni ile iş sorunu yok, hatta eskiye göre üçret daha iyi, kısmen çalıştığım yere ortaklık dahi var. Fakat insan çalıştırıyoruz ve görüyoruz, 50 yaşında adam 4-5 bin sigorta var ve iyi niyet kapsamında çalıştırıyoruz, başka birisi gider 30 yaşında insan çalıştırmayı tercih eder. Mağdur olma durumu 2000 Li yıllar öncesindeki bilinç eksikliğine bağlanmalı. O zaman sigorta önemli bir kavram değildi ve sistem çalıp çırpmaya izin veriyordu. Binlerce insanın sigortası yatırılmadı ve çoğu zaman 1 gün gösterildi, şimdi sistem var ve kaçırmak kolay değil. Şuan mağdur varsa o zamanın devlet politikası yüzündendir. 50 yaş üstüne yardım edilmesi şart.
    Sayın KIZILDAG bu iş bireylerin iyi niyeti ile çözülebilecek bir mesele değil.
    Yüzbinlerce işsiz üniversite öğrencisi(düzeltme: mezunu), asgari ücretin bile altına, hatta sigortasız çalışacak göçmen vb. varken, kaç iyi niyetli iş verir bu insanlara?

Dahası öyle abuk bir sistemimiz var ki,
    çalıştıkça emekli maaşı düşüyor bu insanların.

Lokal bir mesele bu.
    "Deveye sormuşlar..." diye başlarsak...

4. Konut edindirme yardımı, tasarruf teşvik fonu altında çalışanlardan çok para alındı ve İadeleri eksik yapıldı. Koç tarzı düzgün yerlerde çalışanlar ancak para iadesi aldı. Giriş çıkış yapanların bir çoğu bu parayı izleyemedi. Daha büyük bir pastaya ihtiyaç var dediler, işsizlik fonunu kurdular. Ordaki para ise tam bir haraç, çünkü sadece işsiz olduğunda faydalanıyorsun, geri dönüşü olmayan bir para. Şahsen şu devletin binde birini al yönet deseler, asla bulaşmam, bu kadar kul hakkı ile kimse diğer tarafa gitmesin, ellerinden geldiğince bu tarafda kalmaya devam etsinler.

5.  Alıntı Originally Posted by KısaVade Yazıyı Oku
    Sayın KIZILDAG bu iş bireylerin iyi niyeti ile çözülebilecek bir mesele değil.
    Yüzbinlerce işsiz üniversite öğrencisi, asgari ücretin bile altına, hatta sigortasız çalışacak göçmen vb. varken, kaç iyi niyetli iş verir bu insanlara?

Dahası öyle abuk bir sistemimiz var ki,
    çalıştıkça emekli maaşı düşüyor bu insanların.

Lokal bir mesele bu.
    "Deveye sormuşlar..." diye başlarsak...
    Şuan çok basit bir örnek, mal üretiyoruz, araç geliyor, tavan vinçi ile yükleyen personelim, edebiyat öğretmeni. İşde bu yüzden imkanı olan bu sisteme güvenmesin ve temettü emekliliği hak etmeye gayret etsin. Çok ciddi yabancı işçi çalıştıran kesim var, üstelik bunlar organize sanayi bölgesi içinde.

6.  Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    Konut edindirme yardımı, tasarruf teşvik fonu altında çalışanlardan çok para alındı ve İadeleri eksik yapıldı. Koç tarzı düzgün yerlerde çalışanlar ancak para iadesi aldı. Giriş çıkış yapanların bir çoğu bu parayı izleyemedi. Daha büyük bir pastaya ihtiyaç var dediler, işsizlik fonunu kurdular. Ordaki para ise tam bir haraç, çünkü sadece işsiz olduğunda faydalanıyorsun, geri dönüşü olmayan bir para. Şahsen şu devletin binde birini al yönet deseler, asla bulaşmam, bu kadar kul hakkı ile kimse diğer tarafa gitmesin, ellerinden geldiğince bu tarafda kalmaya devam etsinler.
    İşsizlik yardımını "sadece işsiz olduğunda" alıyorsun...
    İyi niyetli bir yaklaşım olmuş.

Maaş almaya başladığın anda kesilip, ömür boyu bu fona aktarılan parayı,
    sadece "işveren kovarsa, o da belli koşullarda ve belli süre ile alabiliyorsun..."

SGK sitesindeki maaş hesaplama robotu tek sicili olan için bilgi amaçlı bir rakam sunabiliyor ... Benim gibi 4a-4b-4c gibi 3 farklı sigorta numarası olanlar için doğru bilgi vermediğini düşünmüyorum...Askerlik borçlanması yapmadan ssk sicil ile maaş hesaplattığımda 2010 sonrası için %28 çarpan kullanan sistem , 1998 işlenmemiş primleri işletince %29 , askerlik borçlanması yapınca da %30.5 katsayı ile hesaplama yaptı...Kaç para maaş alırımı ciddi merak edenler bu işi para karşılığı hesaplayan danışmanlara başvursun...

EYT konusunda işe başladığımda yürürlükte ki yasalar 25 yıl sigortalı ve 5000 iş günü ile emekli olma hakkı veriyordu..1999 da yasa çıktı eyvallah ama bu yasa sistemde eski olanları da kapsayacak şekilde genişletildi... Geçmişte konut edindirme , tasarruf teşvik işsizlik sigortası burada ki paralar hiç edildi...Şimdi BES var yarın ne olacağını kimse bilemez....

Benim daha 2 yılım var , 6 ay prim eksiği ile şimdilik devam ; sistemde sıkıntı olmaz ise isteğe bağlı 6 ay ödeme yapar emekli olurum...

EYT nin politik ayağı ise şöyle ; EYT lilerin büyük çoğunluğu Cumhur ittifakını destekleyen adamlar...Seçime kadar yasal bir düzenleme çıkmaz ise mevcut ekonomik koşulları da dikkate aldığımızda kendine yakın başka partiye kayacağı aşikardır...
    EYT yasasının anayasa Mahkemesine de AKP nin kurucusu Refah partisi milletvekilleri götürdüğünü , MHP nin seçim vaadine koyduğunu da unutmamak gerek...

8. Turkiyedeki emeklilik sistemi 65 yasin altinda insanlar emekli oldukca duzelmez

Matematik cokmus mantik kalmamis. Bu kadar cok emekliye bu kadar az calisan bakamaz

Ya maaslar cok dusuk kalip emeklilik yasi rekor dusuk olacak

yada emeklilik yasi dunya standartlarina yaklasip maaslar yukselecek

Hem emeklilik yasi bu kadar dusuk kalip hemde emekli maasi yukselemez. Devletin cepten yemesi gerekir oda olmamasi gereken bir sey

Sayfa 55/430 İlkİlk ... 545535455565765105155 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •