Sayfa 589/671 İlkİlk ... 89489539579587588589590591599639 ... SonSon
Arama sonucu : 5364 madde; 4,705 - 4,712 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,950
    evt dostum kisa bir google aramasyila bu siteye denk geldim edevlet uzerinden 7/24 yapilabiliyor

https://hazirbeyan.gib.gov.tr/#/

buda nasil yapilacagini anlatiyor

https://www.youtube.com/watch?v=gLfSAps2Dm4

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,950
    yanliz MAli musavir arkadasa sordum
    "sen bunlari dert etme, devlet zaten aliyor " dedi

neyse usulen , gecmis yillarin beyanini verdim sallamasyon rakamlarla

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,285
     Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    dostum sen cok biliyorsun, ben her halukarda veri beyani yapacam, tabi rakamlari biraz yaklasik atarim,
    birincisi: vergi beyanini nereye yapiyoruz? umarim online mumkundur
    ikinicisi: diyelim beyan ettik aslinda yapmam gereken beyan 200 ken ben 100 beyan ettim ne olur ?
    sonucta devlet beyan etti deyip , beni cok incelemez mi aceba ?
    ucuncusu: vergi beyani icin illa yil sonu, yil basinimi bekliyoruz yoksa misal simdide yapabilirim ?

kusura bakma ben hep yurtdisinda yasadim, turkiyede hic gelirimde olmadi , beyanlada isim olmadi
    Oncelikle hala yurtdisinda yasiyorsan ikametgahinin oldugu yerde tax residentsin... yani beyannameni orada vereceksin, vergini oraya odeyeceksin, oranin yasalarina tabii olacaksin.
    Yok Tr de vergi mukellefi isen o zaman gelir vergisi beyannamesini Mart ayi icinde vereceksin.
    Online olur.
    Ben son 3 senedir online kendim veriyorum.
    Oncesinde mali musavirim kendi sistemi uzerinden benim sifrelerimi kullanarak giriyor ve veriyordu.
    Tabii ki hic vermeyenle eksik beyan eden arasinda bir fark var.
    Hic vermeyen hemen filtreye takilir cunku once onlari tariyorlar..
    Verenlerin icinden de rastgele %3-5 ini inceliyorlar.
    Bizde vergi inceleme orani %5 i gecmiyor hala..
    Cunku yeterli eleman yok, cunku dovletin isine kolayina dolayli vergi toplamak daha kolay geliyor yani sigara, alkol, akaryakit gibi urunlerin uzerinde ve araclarin otvsinden alinan vergiler hala toplam vergilerin 2/3 u.

Daha detayli bilgiler surada var. Her vergi doneminde bir rehber cikiyor.

www.gib.gov.tr

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,285
    Yabancı ülkelerde vergi ödendiği, yetkili makamlardan alınarak mahallindeki Türk elçilik veya konsoloslukları, yoksa mahallinde Türk menfaatlerini koruyan ülkenin aynı nitelikteki temsilcileri tarafından tasdik olunan belgelerle tevsik olunmadıkça (kanıtlanmadıkça), yabancı ülkede ödenen vergiler Türkiye'de tarh olunan vergiden indirilemez.

https://www.dunya.com/kose-yazisi/ya...zanclar/652468

Yurtdisi temettu sirketlerinden portfoy olusturamamamizin yegane nedeni budur..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Sormaz da kayitlara gecer.
    Bir gun sorabilirler diye aklinin gerisinde kalir.
    Isvicre Swissquote uzerinden yatirim yaparsam parayi getirmekle ugrasmayayim diye bir de kredi karti ismarlayacagim, mangisleri o sekilde harcayacagim.
    Tabii bu orada kazandigimi burada beyan edip vergisini odemeyecegim anlamina gelmiyor.
    Sadece para transferi ile ugrasmayacagim.

Syg,
    Yanıtlayan herkese teşekkür ederim. Sn. Dudu, hazırlıklı olmanız açısından: Dukascopy kartlarını Swiss Bankers aracılığı ile veriyor. Swiss Quote ne yapıyor bilemiyorum. Dukas'tan aldığım fiziksel kartın üzerinde hiç bir isim yazmıyor. Yani kartı gören veya ödeme yapıldığında isim gözükmüyor. Fakat, şöyle bir sorun var. Hepsiburada ve Trendyol gibi firmalar (arayıp sordum) 2 yıldır yurtdışı kredi kartı ile online ödeme kabul etmiyor. Ben de kapıda ödemeli alışverişi tercih edeceğim. Mesela Migros'tan alışveriş yaparken ödemesini ben normalde internetten önceden yapıyorum. Ancak sipariş tesliminde pos seçeneği var. Yani ayda 2Bin tl buradan tasarruf ederim. Ayrıca sadece sanal kartları da var plastik parası ödemek istemeyen için. Ama demin dediğim gibi. Türkiye'de her online yer kabul etmiyor. Fiziksel kartla her yerde alışveriş yapabilirsiniz online hariç. Yurtdışı sitelerde online her yerde geçerli. Neyse ben konuyu sulandırmayayım vergi ile. Yurtdışı hisseleri tartışın.
    Son düzenleme : sathyz; 20-10-2022 saat: 20:16.

6.  Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    evt dostum kisa bir google aramasyila bu siteye denk geldim edevlet uzerinden 7/24 yapilabiliyor

https://hazirbeyan.gib.gov.tr/#/

buda nasil yapilacagini anlatiyor

https://www.youtube.com/watch?v=gLfSAps2Dm4

Ben muhasebeci kullandım. Biraz daha az vergi ödedim bu sene. Birazını kurtardım. Benimki tanıdık vasıtasıyla oldu ama internetten hizmet veren muhasebe firmaları var. Güvenirseniz deneyin. Detayları var galiba masraf gösterme vesaire. Internetten başvurduğum bir firma bana forex için yardımcı olacağını söyledi. Ama ben yine tanıdığı kullanacağım.

7.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Bu konu yine aynı bu dediğim şekilde konuşulmuştu eski sayfalarda. ABD TC'ye otomatik veri göndermiyor denmişti. Hala güncel midir bilgi bilemem.

ytd
    ABD zaten CRS'e imza atmış bir ülke değil. Kendi vatandaşları için FATCA ile veri topluyor ama kendisi veri vermiyor. İstemek diye bir şey yok, istese de alamaz Türkiye.

Bu arada, Interactive Brokers birden fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Hesabınızın nerede olduğundan emin olmanız gerekiyor, bunu da şuradan kontrol edebilirsiniz. Statements -> Activity Statement çekerek yukarıda hangi entity yazdığına bakmanız gerekiyor. Interactive Brokers LLC yazıyorsa hesap ABD'de demektir. Yok Interactive Brokers (UK) (Ltd) veya başka bir şey yazıyorsa hesap ABD'de değil demektir. UK veya Avrupa'da ise bilgileriniz otomatik olarak yılsonunda GIB'e gidiyor demektir.

Ben normal vergi açısından değil de, birkaç aya bireylere hiç de adil olmayan yüklü kambiyo vergisi gelmesinden korkuyorum. Bu durumda hesabın nerede olduğu önem kazanıyor.
    Amatör bir yatırımcıyım, yatırım tavisyesi değildir. Kendi analizlerimi sizinle paylaşıyorum, siz de sorgulamadan kabul etmeyin lütfen.

8.  Alıntı Originally Posted by TyphoonTrader Yazıyı Oku
    ABD zaten CRS'e imza atmış bir ülke değil. Kendi vatandaşları için FATCA ile veri topluyor ama kendisi veri vermiyor. İstemek diye bir şey yok, istese de alamaz Türkiye.
    Burada düzeltme yapayım. Aşağıdaki linkte en sonda iki tablo var. Bunlardan ilki "EK 1- Vergi Konularında İdari Yardımlaşma Sözleşmesine Taraf Ülkeler" diye geçiyor. Bu ülkeler ile talep ile veri alabilmek söz konusu. EK-2'de ise otomatik veri paylaşımının olduğu ülkeler. ABD otomatik paylaşımda değil ama talep ile veri istenilebilen ülkeler listesinde. Pratikte ne kadar yapıyorlardır bilmiyorum ama.

https://www.gib.gov.tr/sites/default...hberi.pdf?id=1
    Amatör bir yatırımcıyım, yatırım tavisyesi değildir. Kendi analizlerimi sizinle paylaşıyorum, siz de sorgulamadan kabul etmeyin lütfen.

Sayfa 589/671 İlkİlk ... 89489539579587588589590591599639 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •