Sayfa 615/737 İlkİlk ... 115515565605613614615616617625665715 ... SonSon
Arama sonucu : 5893 madde; 4,913 - 4,920 arası.

Konu: MNDRS - Menderes Tekstil

1. Ne zaman faydalı bir şey yazmaya kalkasam tahtacı ağız burun dalıyor.

Saçmalama 3:45 yine kuruntu yapıyorsun deyip antidepresanlarımı alıyorum rahatlıyorum

Neyse toplantıda çok önem verdiğim bir noktaya parmak basmışlar

Benim için bu çeyrek kar yapıp yapmaması çok önemli değil. O stoklar paraya dönecek var kasada para olacak ve o para ile borç kapatılacak

Çocukken yüzerken denizin dibine dalar çömelir ve yerden kuvvet alarak hızla deniz yüzeyine çıkardık. Bana göre bu da aynı hesap. Sonrasında benim adil dolar kurum 26-27. Borç biraz daha azalsın. Menderes için "kur artarsa kar yazar " diyeceğimiz günler gelir
    Zengini fakir eden müsrif evlattır .Memuru fakir eden süslü avrattır .Fakiri fakir eden kuru inattır

2. amortisman kısmına gelirsek

Yeniden değerlemenin
    289.220.00 kısmı arazi ve arsa (0 amortisman)
    583.045.000 kısmı binalar ömrünü 40-50 yıl arası aldıklarında yıllık ayrılan amortisman azdır
    1.010.950.620 kısmı makine ( burasının ömrü kısadır )

1.010.950.620 tl'nin tahminen 688.000.000 tl kısmı Rüzgar gülleridir diye tahmin ediyorum. Rüzgar güllerine 20-25 yıl veriyorlar. Normal makine ve cihazlar 5- 10 yıl

Bence durum o kadar da korkulacak değil

Konuda çok ehil değilim yanlışım varsa düzeltin lütfen
    Zengini fakir eden müsrif evlattır .Memuru fakir eden süslü avrattır .Fakiri fakir eden kuru inattır

3. Enseyi karartacak bir durum yok,stokların erimesiyle aslında çok borç olmadığı ortaya çıkacak,seracılık ciddi kar üretmeye başladı 40 milyon kar seradan geldi,seneye sera alanı 2 katına çkacak,yeni yatırımlarlarla 2-3 yıl sonra enerji de kapasite 2 kat artacak, kuru gıdada ciro da karlılıkta artar(ama ihracı yapılan ürününün tahsilatı nasıl gecikir??) bence tam büyüme hissesi bi de gyo kurup halka açarsa çokta karlı olabilir..tahtacı oyunları na gelmeyelim

4.  Alıntı Originally Posted by Uc_kirkbes Yazıyı Oku
    Ne zaman faydalı bir şey yazmaya kalkasam tahtacı ağız burun dalıyor.

Saçmalama 3:45 yine kuruntu yapıyorsun deyip antidepresanlarımı alıyorum rahatlıyorum

Neyse toplantıda çok önem verdiğim bir noktaya parmak basmışlar

Benim için bu çeyrek kar yapıp yapmaması çok önemli değil. O stoklar paraya dönecek var kasada para olacak ve o para ile borç kapatılacak

Çocukken yüzerken denizin dibine dalar çömelir ve yerden kuvvet alarak hızla deniz yüzeyine çıkardık. Bana göre bu da aynı hesap. Sonrasında benim adil dolar kurum 26-27. Borç biraz daha azalsın. Menderes için "kur artarsa kar yazar " diyeceğimiz günler gelir
    Şu forumda, yazilarindan bir şeyler ögrendigim ve bu sebeple en çok değer verdiğim kişilerin başında siz geliyorsunuz sayın 3:45.

O sebeple siz bir şeyler yazınca tahtacinin ne yaptigi hiç önemli degil. Önemli olan orta uzun vadede şirketimizin nerelere gidebilecek potansiyel barındırdığı ve bunun farkina varmsmiz için sizlerin yazilarinin bize yol gösterici oldugudur.

Elkerinize, emeklerimize saglik.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. menderes sadece bir tekstil firması olsaydı stokların artmasını sorun kabul ederdik ancak bir tarafda işler duraksadığında bunu telafi edecek iş kolları mevcut.
    toplantının en çok bilgi vereni ahmet bey oldu
    stok konusunda bez altınsa boyanmış mamul gümüş demişti. boyanmış ürünü sadece o malı isteyen müşteriye satabiliriz ama boyanmamış bezi dünyada bu işin ticaretini yapan büyük tüccarlara anında satabiliriz bir nevi nakit bu.
    menderes entegre bir tesis pamuk girer iplik kumaş konfeksiyon olarak çıkar. bunların hepsi para yapar.
    (bu arada konuşma arasında deprem zamanında malumunuz kefen ihtiyacı oluşmuştu. bir gecede yönetim ve işçiler eve gitmemiş sabaha kadar kefen bezi üretmişler. Allah razı olsun çalışanlardan)

6. Forumda yazan çizen arkadaşların emeğine sağlık, iyi bir yatırımcı kitlesinin hissede bulunduğunu düşünüyorum. Tuclk ve ardyz forumundan aşina olduğum ve saygı duyduğum isimler bu hisseye güveniyor. Bende geçen 2022 9 aylık bilanço açıklanması sonrasında hissede işlem yapıyorum. Sadece 12 aylık bilanço açıklamadan 2 gün önce hisseden çıktım ama sonrasında fiyat durulunca pozisyonumu fazlasıyla yerine koydum. Bilinçli bir yatırımcı kitlesine sahip hisselerde yatırım yapmak insanı psikolojik olarak aldığı kararda bir teyyit desteği sağlıyor. Bütün hissedarlarımıza bol kazançlar diliyorum, bundan sonra kalıcı olarak hissederim.

7.  Alıntı Originally Posted by Cover13 Yazıyı Oku
    Forumda yazan çizen arkadaşların emeğine sağlık, iyi bir yatırımcı kitlesinin hissede bulunduğunu düşünüyorum. Tuclk ve ardyz forumundan aşina olduğum ve saygı duyduğum isimler bu hisseye güveniyor. Bende geçen 2022 9 aylık bilanço açıklanması sonrasında hissede işlem yapıyorum. Sadece 12 aylık bilanço açıklamadan 2 gün önce hisseden çıktım ama sonrasında fiyat durulunca pozisyonumu fazlasıyla yerine koydum. Bilinçli bir yatırımcı kitlesine sahip hisselerde yatırım yapmak insanı psikolojik olarak aldığı kararda bir teyyit desteği sağlıyor. Bütün hissedarlarımıza bol kazançlar diliyorum, bundan sonra kalıcı olarak hissederim.
    Tuclk bende de var

Bir ara yazıp çizdik bir kaç yorum silindi gibime geldi yazmadık. Zaten forum bu yüzden çok kan kaybetti ya adamların sesini kıstılar yada yorumlarını sildiler adamlar da haliyle gitti

Tuclk'de beklentimiz 2. çeyrek bilançosundan sonra. Tabi o zamana kadar bedelliyi tamamlayabilirse.
    NNF kokuyu aldı biraz daha zorlarsa 10% olacak
    3200 tonluk soğuk kamaralı press alındı 4400 de sipariş edilecekmiş. Bu iki yüksek tonajlı press makinesi piyasada öyle olduğunu zannetmiyorum. Bir kaç firmada vardır belki

Tuclk'inde içinde bulunduğu özel alüminyum grubunun ( adını söylememe kusura bakmayın ) ihracatı geçen yıl ocaga nazaran dolar bazında 30% arttı

çamaşır makinesi üretimleri de adetsel bazda artışına (geçen yıla nazaran 10-20 % adetsel bazda) devam ediyor. Lakin bana göre çamaşır makinesi marjları düşürüyor marjı

Tuclkle alakalı 10 sayfa yazarım da yoruluyor insan

8. 1ç. tekstil tarafı iyi gelmeyecek 4ç zaten iyi gelmedi bu kurla bundan iyi performans beklenmemeli. ama şuan tünelin dibindeyiz. ışıkta karşımızda. nedeni kur durmayacak.

zaten bunu görüp %11.38 faizle 500m dan fazla kredi çekilmiş bu para kuru kapatmakta kullanılmış dendi. görünmeyen kısın ise kapanan borç stok u fonlanmış oldu .

neden yüksek stok yapılır.. yöneticiler çok zeki , bilginiz olsun..

1 yüksek sipariş gelir bundan hammadde alırsın
    2 siparişler iptal edilir elde mal kalır. (edilen olmuş ama hammadde olduğu için sıkıntı yok.)
    3 ülkemiz gerçeği düşük faizli para bulur hammaddeye gömersin mamül yükselir deli kar edersin.(bir nevi döviz açığını hedge edersin. banka hesabında döviz tuttunmu malesef sat baskısı görüyorsun)

3 en ağır basanı bilginiz olsun...

gıda işi 2 li yapıda satışlarımız ana ortak osman akça tarıma... satışlar tl görünsede anlaşma gereği kur yükselişinden fayda görüyoruz. yıllık 1 milyar ciro yaptı. büyük ihtimal bu yıl 1.5 milyar civarı gelecek. bu cironun %90 a yakını döviz endeksli hesabı siz yapın. son çeyrek acayip ciro artışı var bu artış bundan sonra devam edecek. kur durmayacağı için

bu çeyrek çok ağım şahım ker gelmez. ama üzmezde.

enerji işi

son 2ç tir 120m satış geliri geliyor. bu çeyrek 130m aşağısı gelmez.

ilk defa bunda iyi kar gelecek 40m civarı bekliyorum. umarım yanılmam

şirketin 1.2 milyar döviz açığı var malün kur yükselmesi kur zararı yazıp bu yıl hariç yıllardır zarar bildirdi. bilançoya dolar bazlı bakınca aslında geçmiş yıllarda da zarar etmediğini, durmadan borç ödedi görürsünüz. bu çeyrek sonun da bu açığın 1 milyara düşmesini bekliyorum..

döviz açığı 1.2 milyar görünsede. aslında döviz açığı yok.

enerjinin tamamı, tekstil cironun %75 yurt dışı, gıda cironun %90 döviz endeksli . şirket cirolarında doğal hedge dediğimiz durum var.

3 aylık verileri hesaplayınca bakın ne çıkıyor.

enerji :130m
    gıda : 300m
    tekstilde en kötüsü 400m

800m en kötüsü çeyreklik bazlı doğal hedge var.

kısaca 3 aylık veriler geldikten sonra artık doğal hedge ile döviz açığına eşit olacak ve döviz yükselmesi çok pozitif yansıyacaktır.. şuan bu evreye girdik...

gelelim şeytanın gör dediği yere..

1ç geçen yılı göndersin kar olarak ben razıyım.... eğerki dövizin 25 30 civarına arttığını görüsek. bornovadaki inşaatta bu yıl bilançoya girerse ki. yöneticilerin beklentisi o yönde.. ozaman işin rengi fena hemde çok fena değişir.

yıllık 1.5 ile 2 milyar arası kar göndermesi olasılık dahilindedir.. şartlar gerçekleştiği taktirde yüksek olasılıktır

piyasa değeri kadar kardan bahsediyorum. ileride olacakları kimse bilemez sadece tahmin eder.

bu fiyatlarda dip tavan yaparak aklımızla alay etmeye devam edin..

HODRİ MEYDAN
    YATIRIM, sonu yanlış giden SPEKÜLASYONDUR. EĞER, zamanında spekülasyondan çıkmazsanız MECBUREN yatırımcı olursunuz.

Sayfa 615/737 İlkİlk ... 115515565605613614615616617625665715 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •