Sayfa 1090/1312 İlkİlk ... 905909901040108010881089109010911092110011401190 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 8,713 - 8,720 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Sosyal devlet olması ile ünlü Almanya dan bir kiralama toplu konut artık ne derseniz şirket.

https://www.tag-ag.com/en/

88 bin tane konutları var ve borsaya açıklar, bizdeki GYO denen gudik yapılar ile kıyaslamayın bildiğin konut stokcusu.

bunun çok daha büyük versiyonları Amerika da mevcut

2.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    İğneden ipliğe her şey dolara endekslendiğinden kimse ev fiyatlarımızda düşüş beklemesin.
    Ev fiyatlarının düşmesi için tl de reel faiz verip doların gerilemesi kazım. Bu da hemen olmaz. İlave olarak bunlar da yetmez nüfus artışının azalması, göçmen ve yabancı g. menkul satış politikalarının değişmesi lazım. Yoksa aynı tas aynı hamam devam eder kanaatimce.
    "kimse ev fiyatlarımızda düşüş beklemesin"

iyide fiyatlar düşüyor. Ekteki grafikte görebilirsiniz.

binbir çeşit hikaye ile kendinizi düşmeyeceğine inandırmak yerine M. Şimşek faiz arttırmaya devam edebilecek mi yoksa reis tekrardan hiperenflasyonamı götürecek bizi bunu sormanız lazım.

Neyse benden bu kadar, permabull arkadaşlar havlu atmadan daha da birşey yazmam buraya.
    Attached Images Attached Images

3. Burayıda devamlı okuyorum iyice içime kapandım ev alma konusunda çok karamsarım.

Açıkcası geçen sene ev için belirli bir birikimim vardı ama yetmiyordu. 1/3 civarındaydı. Bende biraz artsın diye altın döviz hisse olarak ayırdım.

Arada ev bakıyorum ama evler artış hızı benim birikimimden daha fazla ilerledi. Ortalamaya vurunca diyelim ben 1 kazanırken evler 2 arttı. Aslında vade olarak daha içeri girdim.
    İstanbul için konusursak Emlak konut orta üst sınıf ev fiyatları bana göre yüksekti; kiptaş desen kuralardan sonuç alamadık. Ev ve kira fiyatları da artıyordu.
    Bursa görükleye gittim dedim bari 1+1 alayım kafamıza uygun bir şey bulamadık.

0,69 çıktı elimdekini versem banka kredisini ödemeye maaşım yetmiyor. 0,69 kredi de vermiyorlar zaten.
    Mahalle arası bakayım dedim onlarda 2 şer 2 şer çıkıyor.

Öyle hesaplıyorum olmuyor böyle hesaplıyorum olmuyor. En sonunda ..... yapayım evini dedim. Arsa alayım. Deprem sonucunda arsa fiyatlarıda uçtu.Onuda alamadık.

El elde baş başta kaldık.

Aslında danışmak istediğim şu sizlere? Mali olarak yani.

5 milyonluk ev için 1,5 M nakit var desek ben hangi yollarla kredi,destek,hibe vs. hangi bankadan kredi çekip alabilirim veya beklenmeli mi?

Yoksa emlak konut,toki,kiptaş vs. mi takip edilmeli ?

Valla ne yapsak bilemiyorum. Aklımada bir şey gelmiyor....
    Bu işlerden anlayan yönlendirecek bir arkadaş varsa çok makbule geçer...
    Yazdıklarım Yatırım tavsiyesi değildir.Kendi düşüncelerimi içerir.
    YATIRIM , harcadıktan sonra kalanı biriktirme değil , Birikimi ayırıp kalanı harcamaktır...

4.  Alıntı Originally Posted by Yıldız Tozu Yazıyı Oku
    Burayıda devamlı okuyorum iyice içime kapandım ev alma konusunda çok karamsarım.

Açıkcası geçen sene ev için belirli bir birikimim vardı ama yetmiyordu. 1/3 civarındaydı. Bende biraz artsın diye altın döviz hisse olarak ayırdım.

Arada ev bakıyorum ama evler artış hızı benim birikimimden daha fazla ilerledi. Ortalamaya vurunca diyelim ben 1 kazanırken evler 2 arttı. Aslında vade olarak daha içeri girdim.
    İstanbul için konusursak Emlak konut orta üst sınıf ev fiyatları bana göre yüksekti; kiptaş desen kuralardan sonuç alamadık. Ev ve kira fiyatları da artıyordu.

0,69 çıktı elimdekini versem banka kredisini ödemeye maaşım yetmiyor. 0,69 kredi de vermiyorlar zaten.

Öyle hesaplıyorum olmuyor böyle hesaplıyorum olmuyor. En sonunda ..... yapayım evini dedim. Arsa alayım. Deprem sonucunda arsa fiyatlarıda uçtu.Onuda alamadık.

5 milyonluk ev için 1,5 M nakit var desek ben hangi yollarla kredi,destek,hibe vs. hangi bankadan kredi çekip alabilirim veya beklenmeli mi?

hocam bu konuda yapılan en büyük hata sadece istediğiniz nitelikli konuta odaklanıp para biriktirmeye çalışmak.

şu an piyasa gerçekten uçmuş durumda biraz durulduğu zaman elinizdeki peşinata göre kredili basit bir 1+1 ile başlayın derim.

bir şekilde faizler düşerse zaten tüm evlerin fiyatı artacak, bu artış trendine elinizde bir konut ile girmenizi öneririm.

birçok insanın kaçırdığı nokta şu, evin peşinatını verdiğiniz zaman evin tüm değerinin kontrol hakkını alıyorsunuz (kaldıraç vs denen hikaye)

atıyorum 500 bin peşinat 500 kredi 1 milyona ev aldınız, kredi geri ödemesi de 1 milyon olsun.

faizler düştüğü anda atıyorum mevcut eviniz 1,5 olacak dolayısı ile aslında faiz falan ödemeyeceksiniz, fakat elinizde ufakta olsa bir emlak olmuş olacak.

5. Teşekkürler Sn.thron.

Peki bir sonraki faiz artışı beklenmeli mi? Yoksa hemen harekete geçmek mi gerekir?
    Yazdıklarım Yatırım tavsiyesi değildir.Kendi düşüncelerimi içerir.
    YATIRIM , harcadıktan sonra kalanı biriktirme değil , Birikimi ayırıp kalanı harcamaktır...

6. hakkaten insan iyi kiracıyla karşılaştırsın denir ya...

bizim arkadasın basına geldi...

35,000 liralık evinde 7,000 liraya oturuyor ve çıkaramıyor...

mahkeme açtı...

mahkemeyi kazandı şimdide istinafa götürmüş uzuyorda uzuyor...

500,000 zararım var dedi...
    Yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by Yıldız Tozu Yazıyı Oku
    Burayıda devamlı okuyorum iyice içime kapandım ev alma konusunda çok karamsarım.

Bütçenizin yettiği yerden kredili ya da peşin yatırım için alın. İleride bir şey olur faizler düşer veya en geç sonraki seçimlerden önce uygun bir kampanya mutlaka olur. O gün geldiğinde elinizdeki konutu satıp peşinat yapar varsa üstünede ekleyip, uygun faizli kredi ile istediğiniz yerden konut bakarsınız.

Kredinin olmadığı ortamda başka seçenek gözükmüyor.

8.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    hocam bu konuda yapılan en büyük hata sadece istediğiniz nitelikli konuta odaklanıp para biriktirmeye çalışmak.

şu an piyasa gerçekten uçmuş durumda biraz durulduğu zaman elinizdeki peşinata göre kredili basit bir 1+1 ile başlayın derim.

bir şekilde faizler düşerse zaten tüm evlerin fiyatı artacak, bu artış trendine elinizde bir konut ile girmenizi öneririm.

birçok insanın kaçırdığı nokta şu, evin peşinatını verdiğiniz zaman evin tüm değerinin kontrol hakkını alıyorsunuz (kaldıraç vs denen hikaye)

atıyorum 500 bin peşinat 500 kredi 1 milyona ev aldınız, kredi geri ödemesi de 1 milyon olsun.

faizler düştüğü anda atıyorum mevcut eviniz 1,5 olacak dolayısı ile aslında faiz falan ödemeyeceksiniz, fakat elinizde ufakta olsa bir emlak olmuş olacak.
    Bu dediğiniz sistemi 2 yıl önce yapsaydı, geçerli bir sistemdi ve çok karlı çıkardı.
    Fakat şuan durum farklı. Politika değişti.
    Şimşek göreve geldi ve Faizler düşmüyor, artıyor. Arttırmaya devam edecekler enaz birkaç toplantı daha.
    Ucuza kredi bulmak kolay olmayacaktır.

Sistemin geçerli olabilirmesi için Ev fiyatlarının dolardan, altından, enflasyondan daha hızlı artması lazım.
    Peki önümüzdeki dönem ev fiyatları enflasyondan daha hızlı artacak mı? Soru bu.

Birde amaç ne o önemli.
    Barınma ihtiyacı için alınacaksa zararınada olsa alınmış alınmıştır. Kiracı olmaktan iyidir.
    Ama yatırım amacıyla alınacaksa şuan için bu yöntem pek iyi gözükmüyor. Hele ki kredi bulunsa bile oran yüksek olursa hiç mantıklı olmayabilir.

Sayfa 1090/1312 İlkİlk ... 905909901040108010881089109010911092110011401190 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •