Sayfa 10/645 İlkİlk ... 891011122060110510 ... SonSon
Arama sonucu : 5158 madde; 73 - 80 arası.

Konu: ISCTR - İş Bankası C

1. %50.1 i ele geçirdikten sonra halka açık olan kısmın geri kalanını emecek, sonra da borsa kotundan çıkacak. Bir kaç sene sonra da aldığı fiyatın 10 katından bu geri aldıklarını halka arz edecek. Benim stratejim böyle olurdu.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2.  Alıntı Originally Posted by Depeche Mode Yazıyı Oku
    yarin bir gun tum 3rd party sandiklar külliyen SGK'ya dahil olacak denirse varlik fonuna da devrolabilir
    bu da bi ihtimal
    Bu bir özel/tüzel mülkiyettir. Bunları bağlamaz.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Soooome-where o-ver the raaaain-boooow
    Gönderi
    4,384
     Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Bu bir özel/tüzel mülkiyettir. Bunları bağlamaz.
    Türkiye İş Bankası A.Ş. Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı (Munzam Sandık Vakfı) yararlananlarına zorunlu sosyal güvenlik yardımlarına ek sosyal güvenlik ve yardımlaşma hakları sağlamak üzere Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre kurulmuş bulunan munzam bir sosyal güvenlik vakfıdır.

Yani Munzam Sandik bir VAKIFTIR

https://www.tibasvakfi.org.tr/TR/Sayfalar/default.aspx

1965 yılında yürürlüğe giren 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20.maddesi kapsamında faaliyet göstermektedir

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    4,384
    Vakıf faaliyetleri Türk Medeni Kanunu hükümleri uyarınca yürütülmektedir.

Munzam Sandık Vakfı, Vakıf olması nedeniyle Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün
    ve sosyal güvenlik kuruluşu olması nedeniyle ise aktüeryal açıdan Hazine Müsteşarlığı'nın denetimine tabi bulunmaktadır.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    4,384
    daha da yazarim da yeterli bence

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    4,384
    bu da yerli mali poncik severleri bekleyen son (er ya da gec)

https://www.sozcu.com.tr/2023/finans...ibeti-7557254/

7. KAYNAK: 15.01.2023 - 00:07

Son Güncelleme : 15.01.2023 - 00:50

https://www.ntv.com.tr/ntvpara/son-d...okyMrlzPxAz_-w

Son dakika haberi! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) liralaşma stratejisi kapsamında zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti.

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre, 3 aydan uzun vadeli Türk lirası mevduat için zorunlu karşılık oranları yüzde sıfır olarak belirlendi.

Ayrıca, yurt dışından doğrudan temin edilen 6 aydan uzun vadeli yabancı para yükümlülüklerdeki artış için 2023 yıl sonuna kadar zorunlu karşılık oranlarının yüzde sıfır olarak uygulanmasına karar verildi.
    Bahse konu değişiklikler, tesisi 3 Şubat 2023 tarihinde başlayacak olan 20 Ocak 2023 hesaplama tarihinden itibaren geçerli olacak.

ZORUNLU KARŞILIK ORANI NEDİR?
    Zorunlu karşılık oranı mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık olarak TCMB'de bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranıdır ve bu oran TCMB tarafından kararlaştırılır. Zorunlu karşılıklar para politikasını uygulama aracı olarak kullanılabilir.
    Eğer bankalar atıl rezervlere sahip değilse, zorunlu karşılık oranı artırıldığında bankalar verdikleri kredileri geri çağırırlar ve bu durum para arzının azalmasına neden olur

Zorunlu karşılık oranı düşürüldüğünde ise zorunlu karşılıkların bir kısmı kullanılabilir rezerv şekline dönüşür, bu da bankaların kredi tabanını artırır. Bankaların kredi tabanın genişlemesi de para arzının artmasına neden olur. Zorunlu karşılık oranının arttırılması daralmacı para politikasına, oranın azaltılması ise genişlemeci para politikasına işaret eder.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.YTD

8.  Alıntı Originally Posted by Depeche Mode Yazıyı Oku
    Vakıf faaliyetleri Türk Medeni Kanunu hükümleri uyarınca yürütülmektedir.

Munzam Sandık Vakfı, Vakıf olması nedeniyle Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün
    ve sosyal güvenlik kuruluşu olması nedeniyle ise aktüeryal açıdan Hazine Müsteşarlığı'nın denetimine tabi bulunmaktadır.
    Aynen öyle. İşbankası munzam sandık, iktisadi mal varlığı bulunan kar amaçlı bir vakıf olup TC Medeni kanuna tabidir. Kar amaçlı olmayan klasik Vakıflardan farklı statüdedir ve elindeki finansal/iktisadi varlığı azaltabildiği gibi artırabilir de. Mesela 2005 yılında sandık elindeki hisselerden sermayenin %1.88 ine karşı gelen lotları 203 milyon dolara yabancılara satma cihetine gitti ki bu işlem zamanında bankanın piyasa değeri bugünkü kurdan 210 milyar TL ye tekabül ediyordu. Munzam sandık hukuki şekil itibariyle bu konuda serbest olup SGK nın sandığın mal varlığına veya kurumsal kimliğine el koyması söz konusu olamaz.

Sayfa 10/645 İlkİlk ... 891011122060110510 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •