Sayfa 105/637 İlkİlk ... 55595103104105106107115155205605 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 833 - 840 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    izninizle büyüklerime benim de bir sorum olacak.
    diyelim ki sermayeniz 150 bin tl. tamamı hissede... 3 hisseniz var.. yine aynı hisselerden almak istiyorsunuz. ancak maliyetiniz ciddi derecede düşük. bu durumda elinize bi para geçti. 50 bin tl. 3 hisseden de almak istiyorsunuz 50 bin liralık daha.. ne şekilde alırsınız ? ortalamayı yükseltmeyi göze mi alırsınız ? yeni hisse mi bulmaya çalışırsınız ? dövizde mi tutarsınız.. yoksa kriz mi beklersiniz... siz olsanız ne yaparsınız ? ne yapıyorsunuz..
    BU hisse için an itibariyle beklentilerinize göre portföyünüz çeşitlendirilebilir. Hisseler ile duygusal bir bağınız var mı?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Beklentili bir yerden ve uygun kira carpani ile alinan kiraya verilebilecek ev yatirimi hise senedinin volatilitesinden rahatsiz olan ve gm ile ugrasmak isteyenler icin bence iyi bir yatirim secenegidir.
    Hisse senedini %75 kredi ile alamazsiniz ama evi uzun vadeli kredi ile alabilirsiniz.
    Bekleyip para biriktimek zorunda degilsiniz.
    Baskasinin parasi ile evi alip hemen kira getirisi elde etmek mumkun.
    Borc taksitleri sabit kalir ama kira yildan yila artar ve bir gun salt kira getirisi borcunu odeyecek duruma gelir.
    Hisse senedinde ise kucuk miktarlar ile alimlar yapilir, temettuler tekrar alim yonunde kullanilir ve bu sekilde bir bilesik getiri olusur.
    Bilesik getiri etkisi 3. seneden itibaren daha iyi fark edilir.
    Syg,
    Beklentili bir bölge hakkında da deneyimlerinizi bekliyoruz
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    5 yıl önceyi alalım 2012 ekim

endeks 5 yılda %47
    temettü 25 endeks %86
    Dolar %105
    bu temettü 25 hissesinde nasıl oluyorsa isctr de var yeni gimat diye bir hisse de var ben ilkkez duydum...

Dolar faizi, %3 Temettü oranını da %6 olsak.
    25 hisselik (Pek begenmediğim hisseleri iceren) portfoy bile dolar karsısında kafa kafaya gidebiliyor.

Yeni gimat denilen hisse Ankaradaki herkesin bildiği ankamall ve yanındaki oteldir. Gimat, Ankara'da gıda toptancılarının bulunduğu yerdir yine Ankara'daki hemen hemen herkes bilir. Ankamall arazisi özelleştirilirken buradaki esnaflar alıyorlar ve alışveriş merkezini buraya dikiyorlar. Ankara'nın en işlek alışveriş merkezlerinden birisidir. Yatırımcı gözüyle bakarsak da bana göre ev ve iş yeri yatırımlarına göre çok daha kısa sürede kendisini ödeyen bir yatırımdır. KİRA gelirinin büyük bir kısmını dağıtır. Karının demiyorum çünkü bazen değerlemeden kaynaklı fiktif geliri dağıtmamış diyenler olabiliyor.

Bunun bir benzeri de pagyo'dur Panora avm. O da kira gelirinin hemen hemen hepsini dağıtır ve f/k oranı yggyo'ya göre daha uygundur. Büyük ortakları da Ankara'nın ve Türkiye'nin sayılı kişilerindendir, birisi TOBB başkanı. Kendi adıma ev veya iş yeri alıp kiraya vermektense buralara yatırımı çok daha makul buluyorum. Konu dağılmaması için fazla detaya girmek istemiyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by whale Yazıyı Oku
    Elbette geçtiğimiz 10 ay yüzde 100 hissede olan birisi daha çok kazandı, 2008 krizinde yüzde yüz faizde olan çok kazanırken, 2016 ikinci yarısında doları olan çok kazandı. Sorun şu ki bunları önceden bilmeniz mümkün değil. Yüzde 100 hissede olan biri krizlerde hisselerdeki düşüş furyasından yararlanamaz. Akıllı yatırımcı dinamik bir portföy kurgular ve hiç bir zaman için tüm yumurtaları aynı sepete koymaz. Farklı enstrümanlara yapılan yatırımlar piyasaların oynak olduğu zamanlarda yatırımcıya manevra imkanı sağlayarak çok daha fazla kazanmasını sağlar.

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app
    Sayın Whale,
    Akılcı yatırımcı olup, riski dağıtmak başka bir şey, ilk mesajınızda belirttiğiniz strateji ile çok kazanmak başka bir şey.

Yumurtaları aynı sepete koymayarak riski elbette dağıtırsınız. Ayrıca riski doğru yönetip minimize etmek pek çok kimsenin tercih ettiği akılcı bir yaklaşımdır, kabul ediyorum.
    Ama bu yaklaşımla, hiç bir zaman hiç bir dönemde yüksek risk alan ve trendin doğru tarafında olan birisinden daha fazla kazanamazsınız.

Ne kadar çok risk o kadar çok kazanç veya kayıp. Bunun tartışılacak bir yanı yok.

Madem yumurta dedik sepet dedik, ordan devam edelim.

İki adam, ikisininde 100 yumurtası var. İkiside o yüz yumurtayla çok zor tehlikeli bir yoldan geçip, belli bir noktaya gelebilirse kırmadıkları yumurtanın %10'u kadar daha yumurta ile ödüllendirilecek olsun. Birisi tek sepete 100 yumurtayı koyup sağ omuzuna koyuyor. Diğer sağ omzuna 50 sol omuzuna 50 yumurta olan iki sepet koyup yola düşüyor.

Yolda yukardan soldan taşlar düşerse yolun sonunda, risk alanın 110 yumurtası diğerinin 55 yumurtası olur.

Sağdan taşlar düşerse iki sepeti olanın 55 yumurtası diğerinin bir bardak içecek soğuk suyu olur .

SM-G920F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Cok guzel bir ornek olmus, bayildim..

6.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Sayın Whale,
    Akılcı yatırımcı olup, riski dağıtmak başka bir şey, ilk mesajınızda belirttiğiniz strateji ile çok kazanmak başka bir şey.

Yumurtaları aynı sepete koymayarak riski elbette dağıtırsınız. Ayrıca riski doğru yönetip minimize etmek pek çok kimsenin tercih ettiği akılcı bir yaklaşımdır, kabul ediyorum.
    Ama bu yaklaşımla, hiç bir zaman hiç bir dönemde yüksek risk alan ve trendin doğru tarafında olan birisinden daha fazla kazanamazsınız.

Ne kadar çok risk o kadar çok kazanç veya kayıp. Bunun tartışılacak bir yanı yok.

Madem yumurta dedik sepet dedik, ordan devam edelim.

İki adam, ikisininde 100 yumurtası var. İkiside o yüz yumurtayla çok zor tehlikeli bir yoldan geçip, belli bir noktaya gelebilirse kırmadıkları yumurtanın %10'u kadar daha yumurta ile ödüllendirilecek olsun. Birisi tek sepete 100 yumurtayı koyup sağ omuzuna koyuyor. Diğer sağ omzuna 50 sol omuzuna 50 yumurta olan iki sepet koyup yola düşüyor.

Yolda yukardan soldan taşlar düşerse yolun sonunda, risk alanın 110 yumurtası diğerinin 55 yumurtası olur.

Sağdan taşlar düşerse iki sepeti olanın 55 yumurtası diğerinin bir bardak içecek soğuk suyu olur .

Sayın ctugrul,

Riskle getiri paraleldir ancak aynı yönlü hareket eden risklerden oluşan bir portföy her zaman bunları elemine etmiş bir portföye karşı orta-uzun vadede getiri konusunda yenilir. Taşınması gereken tek risk elemine edilemeyen sistematik riskdir. Öğrenmeye meraklıysanız "systematic risk" yazarak biraz araştırma yapmanızı öneririm.

Size bir örnekle açıklıyayım. Bir iddiayı yüzde 60 ihtimalle kazanıyorsunuz. Kazandığınız zaman yatırdığınız para 2 katına çıkıyor, aksi durumda yatırdığınız gidiyor. 100.000 TL'niz var ve size aynı şartlarla 10 kere oynama hakkı veriyoruz. Nasıl bir strateji izlersiniz?

Bu sorunun karı maksimize eden matematiksel bir cevabı var ama yazmıyorum, herkese biraz beyin cimnastiği olsun. Ama cevap her seferinde tamamını yatırarak değil.

Borsa ve faiz&döviz konusunda başka bir egzersiz söyliyeyim. 20 yıl önce paranızın tamamını dövize, tamamını faize ve tamamını borsaya yatırsaydınız ne kadar kazanırdınız? Bir de belli bir mantıkla bu üçünü portföy gibi yöneterek 20 yılı geçirseydiniz hangisi en çok kazandırırdı? Benim bahsettiğim basit yöntemi (kendim daha farklı bir model kullanıyorum, basit olduğu için bunu yazdım) dahi uygulasanız 3 opsiyondan da daha fazla kazandırdığını göreceksiniz. Yani kar maksimizasyonu için aynı yönlü alınan gereksiz risklerin mutlaka dağıtılarak optimum risk alınması gerekir.

Yani büyüklerin yumurtaları aynı sepete koymayın lafı aslında yüksek getiri için de akılda kalması gereken bir uyarıdır.

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

7. Sayın Whale,
    %60 ihtimalli verdiğiniz örnek bir olasılık hesabı sadece. Gerçekle bağdaşır bir şey degil, kanaatimce. Örnek doğru olmayınca sorunun doğru cevabıda, gerçeğe uygun olmayacak. Ama madem sordunuz elbette cevabı %100 yatıran olmaz.

Ama tartışma yine 20 sene önce şunu yapsaydık örneklemelerine döndü. Ben bu örneklemeleri sevmiyorum. Çünkü kağıt üstünde böyle geçmişe gidipte kazanan çok.

Riskle getiri paraleldir sözünüze ise sonuna kadar katılıyorum.

Birbirimizi ikna etmek durumunda değiliz. Ben fikrimi paylaştım, sizde. Sizin fikirlerinize son derece saygılıyım.

Paylaşımlarınız için teşekkürler.

8.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Cok guzel bir ornek olmus, bayildim..

Sayfa 105/637 İlkİlk ... 55595103104105106107115155205605 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •