Sayfa 1148/1230 İlkİlk ... 1486481048109811381146114711481149115011581198 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,177 - 9,184 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. sene başında borsadan nasıl hisse alabilirim diyen arkadaşım bugün 3 kağıdım var 3ü de tavan istersen sana da kağıt söyleyeyim kazanırsın dedi

bir hisseyi banka mobilden aldırmamış aramış falan da zorla aldırmış. banka o kadar riskli görmüş ki höst kardeş sene başında hoktun şimdi koktun diye uyarı vermiş

Yok u30 dan çıkmasın falan beyhude...

bu sene maalesef bilgi pek para etmedi borsada bilmeyen yardırdı yaşanacaklar yaşanacak göreceğiz.
    rahmetli süleyman beyin de dediği gibi meseleleri mesele etmezsek mesele kalmaz.

iş yerimdeki direktörüme haziranda güzel bir portföy yaptık beraber. %30 civarı getiri elde etti. Sonrasında gidip bu karın fazlasını spor hissesinde kaybetmiş. Tabi alırken bana sormadı. Hisse taban yapınca beni aradığında kızdım, istersen git kıbrısta kumar oyna aynı şey dedim .
    Artık hisse tavsiyesi isteyene tefasın sayfasını gösterip oradan fon araştırmasını öneriyorum.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,053
     Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    iş yerimdeki direktörüme haziranda güzel bir portföy yaptık beraber. %30 civarı getiri elde etti. Sonrasında gidip bu karın fazlasını spor hissesinde kaybetmiş. Tabi alırken bana sormadı. Hisse taban yapınca beni aradığında kızdım, istersen git kıbrısta kumar oyna aynı şey dedim .
    Artık hisse tavsiyesi isteyene tefasın sayfasını gösterip oradan fon araştırmasını öneriyorum.
    Güzel bir örnek. Fonlar artık gelişiyor o tarz kişiler kesin fon almalı.
    --
    Yakın arkadaş çevresi dışında akrabalar ile hatta babanızla bile yatırım stratejileriniz uyuşmayabilir. Onların adına para yönetmek gerçekten zor olabilir.
    Misal akraba örneği de ben vereyim: annem haricindeki kimseyi ikna edememişimdir. Borsa konusunda karşılaştığım soruları : ayda ne kadar veriyor? 1 yıl mı bekleyeceğiz? Vade ne kadar?
    Sorulardan anlaşılacağı gibi mevduat harici yatırım yapmayan güruhun yatırımını yönetmek sabır işidir
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

4. Merhaba, bu başlıkta veya başka platformlarda şu ifade çok geçiyor.
    Bu kağıt "kumar kağıdı", bu kağıt şöyle, böyle diye.
    Bu başlıkta da çoğu yerde de gördüm. Bizim borsamız uzun vade için uygun değil diye.
    Orta vade de 6-12ay yatırım yapan birinin davranışı, aslında o kumar denilen davranıştan bir farkı oluyor mu ki?
    O da bu kağıdı satarken tavana geldiğini düşünüp satıyor, diğeri de uygun alım yeri diye düşünüyor.
    Kendimin hazırladığı bir excelde 2. Çeyrekteki bilançoları takip ettim. Bilançosu berbat gelen sığ/derin hisselerin bir çoğu şu 3 ayda çok yükseldi.
    Şu durumda alanda memnun satanda.

Sormak istediğim soru ise, bu durum ne zamana kadar böyle devam eder?

5. Belli bir suredir BISTte yasadigimiz olaylarin cok benzerleri avrupa amerika dahil her yerde yasaniyor. Pandemi, secimler vs vs hersey arapsaci. Tum yasananlar bu krizi firsata cevirenlerden kaynaklaniyor ki bu da cok ama cok dogal

Herkes birgun bir yerde bunun noktalanacagini biliyor. Ama iste para kazanma daha dogrusu diger sozde rakipleri alt etme duygusu insanin DNAsinda var. Herbirimiz bazen buna yenik dusuyoruz

Hirsimiza yenilmeyelim, ortalik bircok farkli konudan cok gergin derim. Zira bizler gibi bircok KYnin buna luksu yok. Ve unutmayalimki finansal piyasalarda firsatlar asla bitmez

Asla YTD degildir, tum KYlara saglik ve bol kazanc dilerim

6.  Alıntı Originally Posted by turkuaz Yazıyı Oku
    Ben de NNF fonuna yatirim yaptim.NNF hisse icerigini aciklamiyor aciklamama gerekcesi olarak belli hisselerde fon performansinin olumsuz etkilenecek olmasi seklinde bir seyler yazmislardi.Benim fon alma nedenim Yunus Sahin ve Yasar Yildirim'a guvenim.Fon olayinda en onemli sey fon yoneticilerine guvenmek sanirim.
    Bende niyetlenmiştim performansından dolayı mkkda portföy dağılımı çıksın alırım diye bekledim ekim başı açıklandı sadece hisse oranı % x.xx çıktı detay bilgi yok. Şeffaf olmayınca içime sinmedi.
    Direk eurobond almadan önce fonlarına da bakmıştım adam riski dağıtmak için gana bondu gürcistan senegal bondu almış. Yazmasa görmeyecektik.

Mac güzel türev işlemde pek yok buna rağmen güzel getiri sağladı
    Tkf başarılı.

Değişken ve t+1 olan EIB fon var grafiğini seviyorum adamların genelde mevduat faizi x 1.5 -2.5 arası getiriyor bir kaç puan daha fonlama faizi artarsa kış uykusu için ideal

Kesinlikle Yatırım tavsiyesi değildir

Baktım ortalık karışık parayı altın,gümüş,platin ,eurobond ve tek hisseye dağıttım.Valla baya baya iyi gidiyor durum.E bu fonlardaki adamlar ne yapacak ki,o da parayı dağıtacak,parayı dağıttım diye benden yıllık maaş alacak aklım kesmedi,arada bu enstrumanlar arası değişim yapıyorum çok gidenden az gidene aktarıyorum falan.Tek kuruş TL de para tutmadım ,bizim fonda TL işlemez,gelen TL ler anında bu enstrumanlara gider.

8.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Güzel bir örnek. Fonlar artık gelişiyor o tarz kişiler kesin fon almalı.
    --
    Yakın arkadaş çevresi dışında akrabalar ile hatta babanızla bile yatırım stratejileriniz uyuşmayabilir. Onların adına para yönetmek gerçekten zor olabilir.
    Misal akraba örneği de ben vereyim: annem haricindeki kimseyi ikna edememişimdir. Borsa konusunda karşılaştığım soruları : ayda ne kadar veriyor? 1 yıl mı bekleyeceğiz? Vade ne kadar?
    Sorulardan anlaşılacağı gibi mevduat harici yatırım yapmayan güruhun yatırımını yönetmek sabır işidir
    Ben bunu tecrübeyle öğrendim, yakınlarıma arkadaşlarıma asla yatırım/para değerlendirme konusunda tavsiye vermem ve tavsiye almam. Soran olursa benim kafam basmaz o işlere der geçerim, çok sıkıştırırsa ne bileyim ev al altın al öyle diyor herkes vardır bir bildikleri diye sıyrılırım. Herkese de böyle davranmayı tavsiye ederim. Sonra çok başınız ağrıyabilir yakınınızla aranız bozulabilir. Ancak konuştuğunuz kişi bu işlerin riskini, para kaybederse bunu sizden bilmeyecek ve kendi sorumluluğu olduğunu tam olarak idrak edebilecek kapasitedeyse o zaman karşılıklı konuşulur. Herkes bu forumdaki gibi bilinçli değil, daha doğrusu çok büyük çoğunluk değil.

Sayfa 1148/1230 İlkİlk ... 1486481048109811381146114711481149115011581198 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •