Sayfa 1256/1312 İlkİlk ... 2567561156120612461254125512561257125812661306 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 10,041 - 10,048 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    dediğin gibi özel durum elbet satılır ama şu anda evini satışa çıkaranların %1 i bile o durumda değildir.
    pazarlık yapmamak için emlakçıya verirken 100-200 yukarı istiyorlar bana şu parayı getir 50 si 100 ü kalırsa oda senin olsun diyorlar
    piyasadan ucuz yazınca acaba bu evde bir sorun mu var, neden ucuz v.s. gibi alıcıya daha olumsuz intiba bırakıyor. mümkünse piyasanın en yüksek fiyatını yazacaksın.

2. Bazı hesaplama hataları olsa da ekşi sözlükte bir yazar şöyle bir başlık açmış

https://eksisozluk1923.com/entry/155737185

İlk önce bayağa şaşırdım çünkü ters indikatörlüğün zirvesidir ekşi sözlük.

Bitcoini borsayı zirvede övenlerin dipte küfür edenlerin yeridir ekşi sözlük.

Neyse ki bütün yazarlar arkadaşı linç etmişler demek k ki bu arkadaş doğru bir yatırım şeklini anlatmış ;)

Hakkını yemeyeyim şöyle bir yazar da destek atmış bu görüşe

https://eksisozluk1923.com/entry/155761944

Dediğim gibi bazı matematiksel hataları olsa da hiperenflasyonda evi kiraya vermek yatırımda en büyük faciaya neden olur hele hele bizim gibi bir gecede saçma sapan kanunların çıktığı ülkelerde...

--------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

hesaplama ilginç mantık hatası var mı diye baktım yok. her yıl %100 değil %50-60 ile bile hesaplasan %25 zorunlu kira artışının oldığu yerde çok mantıklı bir kazanç

linki koymaktansa hesaplamayı koymak daha doğru

kiralar yılda yüzde 100 artıyor. ev sahipleri ise kiracılara yıllık ortalama ancak yüzde 50 zam yapabiliyor.

şimdi evi 10 bin liraya kiraya verdik diyelim. yıllık yüzde 50 zamla hesaplarsak
    ilk yıl 120 bin
    2. yıl 180 bin
    3. yıl 270 bin
    4. yıl 405 bin
    5. yıl 607 bin tl kira getirisi sağladınız

5 yılda toplam 1,582,000 kira getirisi

——————————————————————————————-

evi şimdi kiraya vermediniz. 1 sene bekleyip verdiniz. kiralar yıllık yüzde 100 arttığı için 20 bin'den verdiniz.
    ilk yıl ev boş olduğu için kazanç yok
    2. yıl 240 bin
    3. yıl 360 bin
    4. yıl 540 bin
    5. yıl 810 bin kira getirisi sağladınız

5 yılda toplam: 1,950,000 kira getirisi

——————————————————————————————-

evi şimdi kiraya vermediniz. 2 sene bekleyip verdiniz. kiralar yıllık yüzde 100 arttığı için 40 bin'den verdiniz.
    ilk yıl ev boş olduğu için kazanç yok
    2. yıl ev boş olduğu için kazanç yok
    3. yıl 480 bin
    4. yıl 720 bin
    5. yıl 1080 bin kira getirisi sağladınız

5 yılda toplam: 2,280,000 kira getirisi
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

4.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    hesaplama ilginç mantık hatası var mı diye baktım yok. her yıl %100 değil %50-60 ile bile hesaplasan %25 zorunlu kira artışının oldığu yerde çok mantıklı bir kazanç

Bu hesabı aynen fakirleşme miktarımız olarak da düşünebilirsiniz.Beş yılda toplam 1.582 bin maaş alıyorsunuz aslında almanız gereken minimum 2.280 bin.Aradaki fark dümdük fakirleşme oranınız.Ve bu hesap uzun süredir böyle.

5. Üstelik bu hesap eksik üçüncü yılda kiraya verdiğiniz için üç yıllık fakirleşme oranınız hesapta yok.

6.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku

Her türlü evi boş bırakmak daha karlı ya da hiper enflasyon düzeldiğinde kiraya vermek(Ben 2028'e kadar pek bir düzelme beklemiyorum).
    Sadece kafa rahatlığı değil, yıpranmasından likit olmasına, hukuksuzluğa... her türlü boş ev candır...

İlla "Ama ben pasif gelir istiyorum" diyen varsa da egede Euro ve enflasyon ile doğru orantıda artan dönemsel airbnb kiralaması yapmalı..
    Burada airbnb için korku saldıklarına bakmayın çok güzel paralar kazanan var... Zaten kanuni

--------
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

7. Ayrıca daha aslında teknik anlamda hiperenflasyon görmedik şu ana kadar yüksek enflasyon gördük...

Tanrı yaşatmasın ama Venezuela tarzı hiperenflasyon olursa yüzdesel enflasyon rakamları en az 4-5 haneli olur. o zaman eski kiralar 30-40 dolar gibi komik rakamlara düşer... İnşallah olmaz ama yatırım yaparken en kötü olasılığı bile hesap ederek yatırım yapmalı...

Biz bu riskleri göze alacağız ama hukuk sadece kiracıdan yana olacak yok öyle bir dünya...

Bu arada hukuk sistemindeki garabeti iyi bilen bir kiracı avukatın paylaşımına bakın

https://twitter.com/devecihukuk/stat...46198759547321

Gel de evini kiraya ver şimdi...

---------

8.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku

Enflasyon ortamında bu hesaplama çok yanlış. Enflasyon oranında kazançların bugüne getirilmesi lazım. Bu durumda ilk seçenek her zaman en karlı çıkar.

Sayfa 1256/1312 İlkİlk ... 2567561156120612461254125512561257125812661306 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •