Sayfa 1280/1312 İlkİlk ... 280780118012301270127812791280128112821290 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 10,233 - 10,240 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

eski yazdığım mesajlardan bir kaçtane buldum taihleri ile kopyaladım güncrelleyeceğim mesajları

26.06.2022
     Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Dün bi arkadaşın çocuğu için cebeci kurtuluş topraklık bölgesinde kiralık veya satılık 1+1 veya 2+1 ev bakalım dedik. Piyasada ev kalmamış 4 emlakçıya gittik 1 tane bile kiralık ev bulamadık. Satılık 2 -3 tane aradığımız kriterlerde olmayan ev vardı. 1+1 lere 1.450.000 ila 1.850.000 arasında fiyat istiyorlardı. Paran varsa bile ev bulamıyorsun. Emlakçılarda çok dertli. İş yapacak ev yok pşyasada diye. 1 haftadır hepten sıfıra inmiş işlet
    yaklaşık fiyatları 3 milyon olmuş sıfır 1+1 ler
    geçen sene bu zamanlar 2+1 full eşyalı eve 7.000 tl kiralık pazarlık yapm-ıştım. bu sene 20.000 tl
    aynı tarih
    Tanıdık bi müteahhit var geçen sene 3+1 giriş kat sıfır daireyi 650.000 e vermiş bu sene 1+1 ler 1.400.000 den başlıyor.
    3.500.000 dan başlıyor oda yok denecek kadar az

13.03.2022
    evin konumuna ve yerine göre değişir.
    temmuz 2020 de 290.000 e %90 ını %0.74 den kredi çekerek aldığım ev an itibariyle 900.000 civarı
    kendi oturduğum ev olduğu için 2 milyonda etse bi anlamı yok sitemizde kiralar olmuş 4.000 tl
    36 yıllık daire bu yıl şehir hastahaneside açılırsa yaza 1,5 da eder 2 de eder
    aldığınız evin çevresinde ne olduğu
    hastane üniversite büyük bi kamu kurumu veya banka genel müdürlüğü gibi
    şimdi istanbulda finans merkezi açılacak diye 5 para etmez evler finans merkezine yakın diye 1,5 dan başlıyor 6-7 milyona kadar gidiyor
    kira 12.000 tl civarı istiyorlar
    kamu bankası genel müsdürlüğü haziran temmuzda ankaradan istanbula taşınacak millet ev derdine düşmüş
    1 ay sonra kiralar 15.000 den evler 2 milyondan başlar
    2022 nin mart ayında yazdığımda ev 900.000 civarı indi an itibariyle 3.500.000 tl olmuş
    oturduğum blokta kiralar 4.000 olmuş okadar artarmı diye söylenmişim üzerinden 1 yıl 4 ay geçmiş kiralar 15.000 ila 18.000 arası olmuş
    istanbulda değim yerde 1.500.000 tl olan evler 5-6 milyondan başlıyor
    kiralar 12.000 den 40.000 e çıkmış

29.06.2022
    rakam 3 aşağı 5 yukarı doğru 2020 yılının haziranında 290 a alınan evler 1.500
    2019 un nisanında alacaatlıda ki toki milletvekili 2. etap konutlarında 400.000 e almadığım 4+1 konut şimdi 3.800.000

01.07.2022
    Madem cebecide öğrenci çok fiyatlar uçuk bende bahçelievler emek tarafında bakarım dedim
    Burada da rakamlar 6.000-15.000 bandında geziyor.
    Resmen evsahipleri çıldırmış patronu geçmişler
    geçen sene temmuzda 6.000-15.000 bandında gezen evler 11.500 ila 27.000 arasında geziyor

04.09.2022
    İto verilerine göre bu ay en yüksek artış ulaştırmada geçen sene 6.400 tl ödediğim çocuğun servise bu sene 13.900 ödedim
    evet buda geçen yıl bu zamanlar çocuğun servşs için attığım mesaj
    neyden şikayetçiymişim çocuğun servis 6.400 den 13.900 3 çıkmış
    bu senede yeni kayıt yaptırdım 25.900 tl yani toplasan 2 senede servise gelen zam mktarı tamı tamına %400

29.91.2021
     Alıntı Originally Posted by Fabrice Yazıyı Oku
    21 yıldır müteahhitlik sektöründe çalışan bir inşaat mühendisi olarak nacizene fikrimi paylaşayım.

2) Uzun süre oturmak için ev alınacaksa a) kredi ile mi b) nakit para ile mi alınacak senaryolarına göre durum değişir. Kredi ile alınacaksa ben olsam şu anda beklerim. Gerçi kredi faizleri düşünce ev fiyatları aynı gün %10-20 arası artıyor ama 10-15 yıllık vadeli faizlerde satın alan kişi yine avantajlı duruma geçer diye düşünüyorum.

Cebinizde nakit para var ve uzun süre oturacağınız bir ev bakıyorsanız o zaman bence şu anda ev almak mantıklı. 4-5 senedir yatayda seyreden konut fiyatları Türkiye ortalaması ve 3 büyük şehirde geçen yıl %30 arttı. TCMB Konut Fiyat Endeksi'nden ya da sarı siteden bakabilirsiniz. Son faiz indirimi bir miktar stok eritti (Geçen yaklaşık 500,000 sıfır konut, 1,000,000 adet de ikinci el konut satıldı). Buna karşılık yeni yapılan konutlarda müteahhitler ciddi maliyet artışları ile karşılaşıyorlar. Bazı örnekler vereyim;

- Geçen sene Temmuz ayında tonu 3,300 - 3,500 TL olan inşaat demiri 5,700 TL'ye yükseldi. Şu aralar ise 5,300 civarına geriledi. Global piyasada demir fiyatı $500'den $750 civarına tırmandı. Metal piyasasında iniş çıkış oluyor ama mevcut durumda $700-750 civarında.
    - Geçen sene 190 TL civarında satılan C35 betonu 260-270 TL'ye yükseldi yanlış hatırlamıyorsam.
    - Demir gibi temel inşaat girdileri arasında olan bakır (elektrik kabloları, topraklamalar), aluminyum (pencereler, doğramalar vb.), çelik (evliyeler, asansörler, korkuluklar, her türlü paslanmaz imalat) hammade bazında %50 zam gördü. Bütün dünyada emtia fiyatları artış içersinde.
    - Petrol malum varili $55 civarına yükseldi. Çok temel bir girdi, bütün dünyada navlun fiyatları artış içerisinde.
    - Plastik hammadeleri %80'e varan zam gördü. İnşaatta kullandığımız tesisat boruları, elektrik kanalları, doğramalar vb. ne var ne yok hammadde kaynaklı zam gördü.
    - İnşaat sektörü asgari ücret zammına en duyarlı sektörlerden biridir. Asgari ücrete gelen zam aşağı yukarı doğrudan aynı oranda işçilik maliyetlerini arttırdı.
    - Duvar kağıdı, parkeler, cam, ahşap doğrama vb. maliyeti birebir dövize bağlı aklınıza her ne malzeme geliyorsa en az döviz kuru artışı kadar zam gördü.

Çok uzatmayayım (daha ne kadar uzatacaksam ), piyasada "konut fiyatları bir yılda %100 artacak" vb. insanları gaza getirmeye çalışan müteahhitlere kanmayalım ama ciddi anlamda inşaat birim maliyetlerinin arttığı da bir gerçek. Çarşıda pazarda peynirin, portakalın, otomobilin, ayakkabının fiyatı ne kadar artıyorsa inşaat maliyetleri de yaklaşık o kadar artıyor. Dolayısıyla yeni inşa edilen evleri bugün o muhitte satılan evler fiyatına almak mümkün olmayacak muhtemelen. Piyasadaki arz-talep dengesi fiyatlar üzerinde belirleyici olmakla birlikte lüks konut sınıfına sokabileceğimiz konutlarda artık - arsa payı hariç - 3,000 - 4,000 TL/m2 maliyetler görmeye başladık.

Kimsenin moralini bozup felaket tellallığı yapmış olmayayım ama ülkede ortalama enflasyon neyse inşaat maliyetlerinde de yakındır. Dolayısıyla ben oturmak için ev bakıyor olsaydım ve nakit param olsaydı iyi bir fırsat karşıma çıksa değerlendirirdim.
    buda bi inşaatçının nasihatı
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Çok uzatmayayım (daha ne kadar uzatacaksam ), piyasada "konut fiyatları bir yılda %100 artacak" vb. insanları gaza getirmeye çalışan müteahhitlere kanmayalım
    demiş arkadaş geçen yıl
    doğru demiş evler %100 değil %300 arttı
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

3. reis bunu beğendi
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Alıntı Originally Posted by kemanci06 Yazıyı Oku
    faizler yüksekken eldeki parayı mevduata koymak daha iyi olmaz mı?
     Alıntı Originally Posted by fan Yazıyı Oku
    ara kat 90 mt2 bi yer var semtte 2-1 kirası 1.300 tl niye satılmıyor acaba dedim fiyat sordum 560.000 sahibide burnundan kıl aldırmıyor. akıl var mantık var.
     Alıntı Originally Posted by Vadeci33 Yazıyı Oku
    Aslında dönemine göre değişir evin karlı yatırım olacağı. Mesela şu an ev alacak kadar nakitim olsa tamamını altına basarım.
     Alıntı Originally Posted by Güneydenizi Yazıyı Oku
    Bu başlığı kac yıldır takip ediyorum da sanırım bi bizim aldığımız evler dolar bazinda kar etmiyor. Abime 90 bin dolarlık ev aldık 2012 de. Şimdi satsak 70 bin dolara halay çekerek satarız. Babam 2017 de 110 bin dolara ev aldı şu an 100 bin dolar veren olsa hemen satarız. Ben aldım 2015 te 45 bin dolara sonra su bastı falan derken sattım 27 bin dolara. Arkadaşım 2016 da 73 bin dolara ev aldı şu an 55 bin dolar etmiyor. Burada dolar bazında kar edenleri hayretle seyrediyorum. Bu sattıklarımız dışında elde 8-10 mülk daha var da onlar da satsak zararda zaten. 2005 sonrası alınan tüm mülklerimiz döviz bazında zararda. bu evlerin hepsi izmir ve istanbuldaydi bu arada. Hele birisi 40 bin dolara alıp 400 bin dolara.satmış o evi çok merak ediyorum. Ülke küçülüp gelirler döviz bazında azalırken ev fiyatları döviz bazında artması için yabancı yatırımcı gelmesi lazim.
     Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku
    bence artık o son turdu. artık aynı döngüye girme ihtimali kalmadı gibi. pandemi, parasal genişleme, para basma derken arada bizimkiler de akıntıyı arkasına alıp piyasayı pompaladılar ama o iş bence sondu. artık abd tahviller yukarı, belki fed politika değişikliği derken işler bizim gibi ülkeler için değişecek.
    yani abd bu sonbahar bu covid işini bitirirken muhtemelen avrupa, biz, tüm dünya uğraşmaya devam edecek.

0,64 faizli evini yaz ayında satıp dolara geçen birisi bence malı tavandan devretmiş gibidir. 3 yıl sonra iyi kaktırmışlar millete diyeceğiz.
    bunlarda 2021 yılında tavsiyelerde bulunan arkadaşlar durumları nedir bilemem

5.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Peki ya Amerika'nın zengin ve ünlülerini görmek için Hollywood'a gittiğinizde şöyle bir manzarayla karşılaşmaya ne demeli?

An itibariyle Hollywood:

https://twitter.com/Kanthan2030/stat...93184933457920

-------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir

dedi trolun kralı...

her paylasımın ev almakla ilgili değilmi...

senin biraz ego sorunun var...

kendini mükemmel görüyorsun...

herşeyi yazarım ederim...

başkası birşey yazmasın...

buraya 100 tane alakasız gönderini gönderirim rezil olursun...

sataşacağın kişiyi dogru seç...

betonla ilgili bir ters bişey yazılınca zıplıyorsun...

tamam konutlar uzaya gidecek bir daire 100 milyon dolar olacak desek sesini çıkarmıcan...
    Yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by akcay Yazıyı Oku
    dedi trolun kralı...

her paylasımın ev almakla ilgili değilmi...

senin biraz ego sorunun var...

kendini mükemmel görüyorsun...

herşeyi yazarım ederim...

başkası birşey yazmasın...

buraya 100 tane alakasız gönderini gönderirim rezil olursun...

sataşacağın kişiyi dogru seç...
    Dezenformasyonun kralını yaparsan zoruna gider böyle... Konu ne konut alınır mı alınmaz mı? yani yaptığım paylaşım konu dışı değil ama senin dezenformasyonlarını düzeltmeyeceğini zannediyorsan yanılıyorsun.
    Hadi sen git viop toğiğinde kumar oynayıp para batır.. Hiperenflasyon olan ülkede shortla para batırana laf bile anlatılmaz aslında
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

7.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Dezenformasyonun kralını yaparsan zoruna gider böyle... Konu ne konut alınır mı alınmaz mı? yani yaptığım paylaşım konu dışı değil ama senin dezenformasyonlarını düzeltmeyeceğini zannediyorsan yanılıyorsun.
    Hadi sen git viop toğiğinde kumar oynayıp para batır.. Hiperenflasyon olan ülkede shortla para batırana laf bile anlatılmaz aslında
    yooo bugun burdayım senle ugrasıcam...

istanbulun 50 günlük suyu kaldı demek dezenformasyon mu?

dezenfermasyonun kelime anlamını biliyor musun?

sen soruma cevap verir misin?

her gönderin emlakla ilgili mi?

öyle diyorsan buraya koymaya başlıyayımmı saçma sapan konulardaki gönderilerini...

8.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Bu arada yeri gelmişken aşı karşıtı değilim. Ama paramı bile yönetirken başarısı en az 10 yıl ispatlanmış sistemlere ve yöntemlere emanet ediyorum. Hal böyleyken ben ve ailemin canlarını daha 3-5 yıl bile ispatlanmamış sıvılara emanet edemezdim.

Paramı bile düşünürken sağlığımı neden düşünmeyeceğim?

Deneyimlenmemiş ispatlanmamış sıvılara İnsanların %95'i rıza gösterdi... Psikolojik, sosyolojik deney yapılmış olsa bu kadar olmazdı... Bakın aşı karşıtı değilim ispatlanmış tüm aşıları ben de çocuğum da oldu...

mesela aşımı daha ilgili emlak topiğiyle yoksa istanbulun 50 günlük suyu kaldı mı?

istanbulda su bitince aynımı kalacak fiyatlar...

bir ilgisi yok mu?

aşının emlak topiğinde ne işi var...

Sayfa 1280/1312 İlkİlk ... 280780118012301270127812791280128112821290 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •