Sayfa 16/106 İlkİlk ... 614151617182666 ... SonSon
Arama sonucu : 848 madde; 121 - 128 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sayın Topik Okurları ;
    Yukarıdaki Erhan bey’in gönderisinde, ilgili slaytın başlığı “M&M TEMETTÜ ETKİSİZLİĞ݆imiş ; en altta ilgili yazının kaynağı olarak gösterilen “FİNANS TEORİSİ II†KİTABI 2003 yılında basılmış olmakla beraber adı geçen “M&M†in 1961 yılında yazdıkları “TEMETTÜ İLGİSİZLİĞİ TEORİS݆nden alıntı imiş. Aşağıdaki linkteki çalışmanın 12.sayfası)
    http://openaccess.ogu.edu.tr:8080/xm...pdf?sequence=1

Adamlar 1961 de bir teori yazmışlar, Prof.Dr. Dirk Jenter bu teoriyi kitabına koymuş ve amerikanın en ünlü işletme fakültesinde (MIT) lisansüstü seviyede ders kitabı olarak okutuluyor/muş.
    Yani düşünebiliyormusunuz bu ne demek ? Amerikan işletme fakülteleri 1961’den bu yana temettünün etkisizliğini biliyor ve lisansüstü olarak en iyi işletme fakültelerinde öğretiyorlarmışâ€¦. Böyle olunca tabiidir ki ülkemizin işletme fakültelerinin de bu konudan haberi vardır diye düşünmek yanlış olmaz (yukarıdaki link Eskişehir Osmangazi Üni. de yapılanbir çalışma mesela...).

O zaman , Gizmen Bey’ in aşağıdaki çalışmasındaki getiriyi nasıl açıklamalıyız ?
    http://bigpara.hurriyet.com.tr/bigpa...urma_ID985711/
    Dökümanı dahada aydınlattıgınız için teşekkür ederim.

Gizmen beyin yaptıgı calısma Net değil hisse değiş tokuşları var neye göre değiştişrdi neye gore aldı bilmiyorum. Bu calısma tarzı kazandırmaz diye bir kaide elbetteki yok.

Bende aynı calısmanın farklı versionları ile temettüyü bakmayıp bilancoya göre bir kural oluşturup yapabılırım.

Bizim derdimiz doğru ve en iyi yöntemleri bulmak Temettünün mantalıtesını Tıpkı o derslerde anlatıldıgı gibi kavradıktan sonra bildikten sonra istediğin hisseyi al ancak yatırımcılarımız malesef temettü mantalıtesını henuz oradakı kıtap kadar anlayamamış düzeyde.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by aydin.kayaz Yazıyı Oku
    Erhan Bey merhaba ;

Forumu az çok okudum. Daha önceden de takip ettiğim bir yorumcusunuz. Size şöyle bir soru sormak istiyorum.

Kar eden şirket değeri artar burda hem fikiriz. İllaki kar dağıtması gerekmez. Fakat şirketin karının gerçek mi yoksa bilanço süslemesi mi olduğunu ancak reel olarak elimize geçince anlarız. Uzun yıllar yüksek kar rakamları yazmış bu karı dağıtmamış, fakat daha sonra tek kuruş dağıtmadan içinin boş olduğu anlaşılıp batıp giden firmalar mevcut. Yani kısaca sorum şu ? Temettü ödeyen şirket ettiği karın gerçek olduğunu ispat açısından temettünün bir güven anlamına geldiğini göstermez mi ? şahsen 2 şirket olsa ve biri dağıtsa karı diğeri dağıtmasa. dağıtan firma 5 yıl sonra batsa ben en azından 5 yıl temettü almış olurum. Lakin hep kar açıklayan firma kar dağıtmayıp 5 yıl sonra batsa bilançoda kar yazsa ne olacak ? ABD gibi denetimin süper olduğu bir ülkede yaşamıyoruz ... Denetim olmayan bu ülkede ortak illaki temetü yoluyla kasayı boşaltmaz :D bilabçoda kar gördüğün rakkam pek ala hayal ürünü de olabilir. Elindeki hisseleri el altından satmak için Merak ettiğim için sordum .. sanırım benim bilmediğim bir başka konu var bunla alakalı ?
    bilmediğin bir konu var hemen aydınlatayım yanlız aydınlanmak okumakla olmuyormuş şimdi onu anladım bu yuzden anlamak istiyorsanız sizden ricam soyleyecegım seyın matematiğini sizin yapmanız. Çünkü dönüp dolaşıp aynı seyı yazmak zorunda kalıyorum eksik gidiyorsunuz atlayarak gidiyorsunuz konuları.

Sorunun cevabı atladıgın bir noktada gizli.

Temettüyü kopyalamak NEDİR sorusunun cevabını ver nasıl oldugunu bır ornek ile açıkladıgında.

Anlayacaksın kı firma hiç temettü dagıtmasa bile ben kendime bir temettü yaratabiliyorum üstelik kazancında temettü dagıtmış ikiz şirketinle aynı oluyor. Bunu hesaplamadıgın ve anlamadıgın surece bu tarz soruların envayi çeşidini kendıne sormak zorunda kalacaksın.

CEvaplamanı istediğim soru şu.

10,000 TL ikimizinde parası var.

ikimizde aynı ikiz bir şirket aldık tek farkı birinin temettü dagıtıyor olması diğerinin dagıtmıyor olması senın ornegındekı gibi.

Sen 10 lıralık bu hisseyi aldın
    bende senin ikizin olan hisseyi aldım onun fıyatıda 1 TL olsun.

İlk yıl hisseler %50 yukarı gitsin ve seninki 2 TL temettü dagıtsın. temettü parasını al bankana koy.

Benim hissemdende senin aldıgın nakıt kadar hisse sat kaç lot satmam gerekiyorsa filan hesapla artık.

İkinci sene hisseler kaldıgı yerden %20 daha götür yine 2 TL dagıt seninkinden. Yine benımkındende senın aldıgın nakıt para kadar edecek sekılde lot sat.

3. sene %20 daha yukarı gitsin. Tam bu noktadan sonra İkimizinde portfoy değeri ve bankada oluşan parayı buraya yaz.

Bunu yaptıgında aslında sorunun cevabını kendi kendine vermiş olacaksın.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

3. Gizmen Beyin 2 çalışması daha var :

1-F/K ile ilgili yaptığı çalışma :
    http://bigpara.hurriyet.com.tr/bigpa...urma_ID985692/

1-PD/DD İLE İLGİLİ ÇALIŞMA :
    http://bigpara.hurriyet.com.tr/bigpa...urma_ID985729/

Ya da diyelim ki ben farklı oranlar kullanarak testler yaptığımda ulaştığım getiriler çok düşükse ne yapacağım? sırf inat yüzünden düşük getiriye mahkum mu olmalıyım , yoksa hatamı kabullenip getiriye mi odaklanmalıyım ?

4.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Gizmen Beyin 2 çalışması daha var :

1-F/K ile ilgili yaptığı çalışma :
    http://bigpara.hurriyet.com.tr/bigpa...urma_ID985692/

1-PD/DD İLE İLGİLİ ÇALIŞMA :
    http://bigpara.hurriyet.com.tr/bigpa...urma_ID985729/

Ya da diyelim ki ben farklı oranlar kullanarak testler yaptığımda ulaştığım getiriler çok düşükse ne yapacağım? sırf inat yüzünden düşük getiriye mahkum mu olmalıyım , yoksa hatamı kabullenip getiriye mi odaklanmalıyım ?
    Bu gizmen beyi nerden buldunuz bilmiyorum. Lakin bana göre yazdıgı makaleler acık değil aşağıya bir grafik koymuş 2005 den baslatmış yukarda ise seçtiğim hisseler sunlardı dıye acıklama yapmıs fakat seçtiği hisseler 2014 ten baslatmış.

F/K Benim kaale bile almaya gerek duymadıgım bir göstergerir bakın ben yıllardır borsada hisse seçer cıkartırım.

Ve bu konudada oldukça iyiyimdir yeni konu baslıgımı acınca göreceksiniz bunuda.

F/K ya oldum olası sevmemiş ve bakmamışımdır. F/K tek başiına hiçbir anlam ve öneme sahip değildir üstelik alt yapısı gereği doğru seyı yansıtmaz.

F/K şirketin pahalımı ucuzmu oldugunu söyler değil mi ? Peki bu sayı kaç ise pahalı kaç ise ucuzdur ?

bu adamın soyledıgıne gore 0 a en yakın şirketi almalıymışız o ucuz şirketmiş.

0 a en yakın şirket aslında bir sonrakı donem eksiye yani zarar etmeye en yakın şirket olma ihtimalini arttırmış olursunuz.

Bir sonrakı dönem zrar etme ihtimali yüksek olan bir şirketi niye portfoye ekleyesınız.

F/K nın cok yuksek cıkması aynı zamanda bu şirket gelecekte daha yüksek kar edeceği beklentisinede dayanır.

Tüm bu sebeplerden dolayı f/k yı sektörün f/k sına göre bakın derler.

Lakin sektöründe sadece 2 adet şirket var ise Bunların sektör f/k sını doğru hesaplayacagımızdan emın olmayız.

Keza aynı sekılde kırtasıye işi yapan borsada tek hisse var oda ADEL

ADELIN sektör f/k sını zaten adel oluşturuyor neyi neyle karsılastıracagım belli değil.

Atıyorum gıda sektörünün f/ksı hiçbir zman atıyorum 5 in altına inmiyor iken.

çimentoların f/ksı 3 ün altında geziyor.

Şimdi tum cımentoları alabılırsın ama gıda sektöründe hiçbir hisse almamalımıyım. BİMASIN F/K sı yıllardır 19 un uzerındedır.

En düşük gördüğü F/K 19 dur oda 2006 yılındadır. ama bu şirket karının ustune kar koymaya devam etmektedir.

F/K lar tam bir saçmalıktır inanan inansın benım inanmam için yeterli delil ve kanıtlar ortada.

Drzim hocam Bu saydıgım tum yontemler kazandırmıyor demiyorum belkide kazandırıyordur.

Fakat ben bir yatırımcı isem bu kadar basit yöntemlerle ŞİRKET ORTAKLIGI YAPMAMAM LAZIM.

Benim bakmam gereken daha değerli noktalar var şirket karı gibi öz sermayesi gibi borcu gibi.

İki tane f/k ile Bir tane pp/dd ile ohh mis parayı götürdün borsa sizce bu kadar basit kazanılan bir yermi ?

Sizin aklınız eriyormu ?

5. [QUOTE=erhanacikgoz1;301178]hmmm anladım... yanlış anlamışım ben sizi.

Bu konuda daha önce araştırmam olmadı bist üzerinde fakat Göz gezdirmişliğim vardır. Bir tane bulmuştum. Bundan 3 sene kadar öncesinde Altınyıldızdı Şimdi googlede aratırken buldum.

Hiç temettü dağıtmıyor

Daha sonra ismimi değişti öyle birşey oldu şimdiki ismi BOYP

İncelemek isterseniz https://tr.investing.com/equities/altinyildiz/

2002 yılında 0,70 kuruşmuş bugun son fıyatla 50 TL

71 Kat mı ediyor sanırım oyle.

froto en bildigim güzel istikrarlı temettü dagıtan hissemiz. Benımde sevdigim bir hissedir kendileri.

aynı tarihte 1,26 TL imiş bugun 37 TL

29 Kat getiri üretmiş.

Temettü versin yada vermesin kar eden şirket aldıgınızda sırtınız yere gelmez SOMUT ORNEGI BOYP hissesidir.

----

Teşekkür ederim Erhan Bey, ben cevabımı almış bulunuyorum.
    Matematik ve olasılık bağlamında BOYP örneğinize hak veriyorum ancak BİST şirketleri bağlamında mevcut düşüncemi pekiştirmiş oldunuz ve o doğrultuda ilermeye devam etmem daha uygun olacak sanırım.
    Yine de ara ara topiğinize uğrayıp balkondan da olsa sizi okuyacağım.
    Selamlar, sevgiler
    ""Koyun verdi kuzu verdi süt verdi, Yemek verdi ekmek verdi et verdi,Kazma ile döğmeyince kıt verdi...
    Benim sadık yârim kara topraktır" Koca Veysel

6. Sayın Erhan Bey;

sanıyorum siz temel analiz için FASWEB kullanıyorsunuz. Aşağıda başka bir programın linkini veriyorum :

http://queenstocks.com/kurumsal

Bu programı incelerseniz yazışmalarımız daha anlamlı olacak. Gizmen beyin kullandığı program bu…..

Gizmen bey hep oradaydı, ben hazır intenette paylaşılmışı varken kendi çalışmalarımı eklemeye gerek görmedim. Ama temel analiz yatırım tercihlerinize göre (değer yatırımı, büyüme odaklı yatırım, kaliteli şirketlere yatırım, momentum yatırımı ) örnekler de var.

değer yatırımı için :
    https://www.borfin.com.tr/egitim/Ice...75&UrunID=1104

büyümeye dayalı strateji için :
    https://www.borfin.com.tr/egitim/Ice...90&UrunID=1139

kaliteli şirket yatırımı için :
    https://www.borfin.com.tr/egitim/Ice...07&UrunID=1140

momentuma dayalı stratejiler için :
    https://www.borfin.com.tr/egitim/Ice...06&UrunID=1141

Artık şunu yapabiliyoruz : “kar artışı sağlayan, borcu az, nakiti çok vb.” belirlediğimiz kriterlerle bir şablon oluşturup, geçmişe yönelik testlerini yapabiliyoruz. Böylece yöntemleri kıyaslayıp getirilerini görebiliyoruz.

Sanıyorum ya vade (çalışmalarda 11 yıl) yada vade sonunda elde edilecek getiri (başlangıçta koyacağınız 100 TL 11 yıl sonunda 11 milyon TL olacak ) insanlara uçuk geliyor ya da "11 yıl kim bekleyecek" diye düşünüyorlar...

Şimdilik bu kadar.....

saygılarımla...

7.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar her ikiside okey demiyor Neden demiyor neden onlarda bu hesaplamayı yapıp yaw ikiside aynı seymıs ozman ha vermiş ha vermemiş farketmez

DİYEMİYOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gariplik orda
    Bende fark etmez demem. Çünkü farkeder.

Burada yazdığımız gibi herşeyi aynı ikiz şirket, dört dörtlük şirketler, dört dörtlük regule edilmiş piyasalar yok.

Hele ülkemizde bunların hayal edilmesi bile hayal bana göre.

Bir şirket kar ediyor fakat yatırım yapmayıp kasasında ettiği 5~10 yıllık karı hiç dağıtmadan neden tutar?

Arkadaş yazmış. Ülkemizde bir şirkette muhasebeci patrona her zaman şunu sorar. Patron bu kadar vergi çıktı napalım? Hele regulasyonların olmadığı ülkemizde gerisini siz düşünün.

Yıllar önce benim hisselerin birinde şirket kapa bir açıklama gönderdi. Bir üniversite için 10 milyon bağışta bulunmuşlar. Yav şirket bugün yılda 20~25 milyon kar ediyor.

Bu şirketin kasasında 3 yıllık kar olsaydı, bana 30 milyon bağışlamayacağının kim garantisini verebilir? Allah'tan her yıl tamamını dağıtıyor.

8. Bu arada....

Gizmen Beyin çalışmasını "anlamadığınızı" biliyorum, bu nedenle soru işaretlerinin olması normal. Fakat tam da bu çalışmanın esaslarını öğreten bir eğitime insanlar 3 yıldır para ödüyor...Buyrun Bu da linki :
    http://drerdincegitim.com/

QUEENSTOCK programının en ucuz versiyonu aylık 70 TL, full versiyonu ise aylık1.100 TL civarında....

Sayfa 16/106 İlkİlk ... 614151617182666 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •