Sayfa 16/29 İlkİlk ... 6141516171826 ... SonSon
Arama sonucu : 229 madde; 121 - 128 arası.

Konu: Sistematik yaklaşım//eğitim çalışmaları

1. Kolay gelsin üstad,devamını bekliyoruz.Slm.

Madde-2(devam): Al/tut stratejisi, genellikle bu piyasalarda emeklilik planı yapan ve orta/uzun vadede enflasyon üzerinde ve diğer yatırım araçlarından daha iyi getiri sağlamak isteyenlerin tercik ettikleri bir yöntemdir.

Bu yöntemi benimseyenler temel analizi uygulayarak sağlam şirketleri bulacaklarını ve hiç alım/satım yapmadan değerlerinin uzun vadede artacağını düşünürler. Oyun planları budur.

Ancak bu plan, doğru zamanlarda alım/satım yapmadığınız takdirde yeni sistematik bir yaklaşımınız yoksa başarıya asla ulaşamaz.

Geçmiş dönemde örneğin son 5/10 yıldır bildiğiniz hisselere bakarak diyebilirsiniz işte alsaydım ve tutsaydım 10-20 katına gitmişti , bu tür fanteziler borsalarda çoktur ve züğürt tesellisinin ötesine geçemez. Neden biliyor musunuz... Bizim piyasada ortalama mal taşımanın 1/2 hafta/ay vadeli olduğu bir yerde siz 5/10 sene veya daha kısa 2/3 yıl vadelerden söz ediyorsunuz...

Piyasalar geçmişte şöyle oldu, keşke tutsaydım gibi düşüncelerin çöp olduğu yerlerdir... Peki bir örnek verelim egeen 2010 yılında 12 tl. Civarından 10 sene içinde 600 tl. Ye geldi yani 50 kat arttı. Hiçbir aklı başında yatırımcı ben bunu tutsaydım zengindim vb. Türünde fantezilere girmemelidir...sebebi piyasalar öngörülemezdir ve asla tahmin yöntemi başarılı olmaz....

örneğe dönersek diyelim o seviyelerden aldınız, peki beklemek haricinde başka bir planınız yoksa muhtemelen 2 bilemediniz 3 katına gidince zor ama mutlaka benliğiniz devreye girerek sizi trenden atacaktır. Bu kaçınılmazdır.

Ancak bir oyun planınız varsa evet belirli periyotlarda size sattıracak, ancak trend devam ettiği için tekrar aldırarak oyunda tutacaktır. Bunu test edin verileri göreceksiniz.

Tabi biz süreç içinde yukarı trendlerden bahsettik, al/tut stratejisinde aşağı trendler ise sizi bitirir. Pgsus geçmiş verilerini tl ve dolar bazlı grafiklerde bir inceleyin reel getirilerine bir bakın. Acaba al/tut sizce başarılı mı olmuş...

Lafın özü; oyun planı yoksa al/tut stratejisi benimsenecek bir yöntem değildir. Sadece çevreden veya kendi analizinizle bile olsa size nereden alayım ve en önemlisi nereden çıkayım sorularına cevap veremez. Stop lose kavramı olmadığı için bir anda şelalenin içinde aşağı yuvarlanırken bulursunuz kendinizi...

Bir forumda, pgsus için aşağı şelale yaparken alım yapmaya devam eden arkadaşların yerinde olmak istemezsiniz herhalde....bunun adı cahil cesaretidir... Olay olduktan sonra bir sürü saçma fikirle (corona, petrol dahil) gerekçelerini açıklamaya çalışırlar.... Ancak bu işe yaramaz...temel analiz bile bu cahil cuhelaları çok bilmişleri kurtaramaz...

Işler iyi giderken temel analizci, işler sarpa sardığında ama..işet bu yüzden..vb saçma sapan görüşlerle ve bir de maalesef insanların bir kısmının hala inandığı tavsiyelerle vebal altında kalırsınız. Ne demiştik hiç kimse sizin portföyünüzü sizden iyi yönetemez ancak şartı siz de kendinizi geliştirecek ve bu tür insanlara mahkum olmayacaksınız....çalışmayla çok da zor değil...

Bu konuya biraz daha devam edeceğiz...

Elimden geldiğince bir faydam olur ümidiyle ve en önemlisi bilinen ancak çoz az insan tarafından uygulanan temel kuralları tekrar derli toplu sunmak amacıyla yazıyorum.

Tşk ederim.

BU ARADA BEN DE MERAK ETTİM VE YUKARIDA BAHSETTİĞİM EGEEN İLE İLGİLİ BİR ANALİZ YAPTIM.

@murat77632757 TWITTER ADRESİMDEN İNCELEYİN LTF...

SONUÇLAR ENTERESAN... DEMEK Kİ NEYMİŞ OYUN PLANI VARSA BAŞARI KAÇINILMAZ TABİ UYGULAMAK KOŞULUYLA.

5. Paylaşımlarınız için teşekkürler.
    Hisselere dolar bazında bakınca Hisselerin çok büyük çoğunluğunun 10-15-20 yıl içinde hiç bir getirilerinin olmadığını hatta zarar ettirdiklerini gördüm.
    Onun için belli dönemlerde girip çıkmak öneriniz değerli tabii yapabilene.

6. Yorumlarınız yönlendirici, insanlara çalışarak kendiniz sisteminizi oluşturun bu çok da değil diyerek gibi ben veriyor. Ben neredeyse 0 teknik analiz bilginler yıllık en düşük ve en yüksek noktalara göre bir sistem yapmaya çalışıyordum, ama şu virüs işi bitsin ATR ile DMI ve benzer göstergeler ile en yüksek en düşük noktalarında harmanlayarak daha fazla kazanmak icin başka bir sistem geliştirme niyetindeyim.
    Yazılarınızın devamını bekliyoruz.

Alıntı Originally Posted by rasit Yazıyı Oku
    paylaşımlarınız için teşekkürler.
    Hisselere dolar bazında bakınca hisselerin çok büyük çoğunluğunun 10-15-20 yıl içinde hiç bir getirilerinin olmadığını hatta zarar ettirdiklerini gördüm.
    Onun için belli dönemlerde girip çıkmak öneriniz değerli tabii yapabilene.
    mrb, hem endekslerde hem de diğer enstrümanlarda trendlerin eskisinden daha volatil/oynak olduğu bir dünya yaşıyoruz...o yüzden al/tut veya temel analizin çok iş görmediği piyasalara alışmak zorundayız...onun için ister mekanik ister algoritmik kullanın ama bir sistem şart...yoksa işimiz çok zor olur...tşk.

Madde-3: Gelelim ister mekanik ister algoritmik işlem yapın ama mutlaka bir sisteminiz olsun. Sistem sadece al/sat noktalarını göstermekten öte bir yapıdır.

öncelikle kendinize işlem yapacağınız bir portföy oluşturun, spekülatif, derinliği olmayan senetlerden uzak durun. Portföy içinde vıop'ta işlem yapacağınız altın, usd ve endeks kontratları da olsun. Bunun sebebi hisse/pay piyasası tek taraflı işlem yapacağınız bir yerdir, yani önce alım sonra satım yaparsınız ve doğal olarak para kazanmak senedin yükselişine bağlıdır malumunuz.

Vıop'ta ise çift taraflı işlem yapma imkanı vardır ve bu size doğru pozisyon alırsanız düşen piyasalarda da oldukça iyi paralar kazandırabilir. Piyasanın düşeceğine veya mesela altının yükseleceğine dair bir sinyal almışsanız (öngörü veya tahminle değil kullandığınız sistemin verdiği sinyallere göre) yatırdığınız paraya oranla çok ciddi yüzdesel getiriler elde edersiniz.

Ancak pay piyasasından ziyade vıop'ta işlem yapmak bütün gün takip etmeniz gereken bir yer haline dönüşürse özellikle 1dk, 5dk, periyotlarla manuel işlem yapan bazı arkadaşlar gibi başka hiç bir şey yapacak haliniz ve sonuçta paranız kalmaz.net.

Onun için vıop!ta işlem için sağlam bir sisteme dayanan algoritmalarla işlem şarttır.

Sistem sadece al/sat noktalarını belirlemekten öte aynı zamanda öyle bir tasarlanmalıdır ki büyük düşüşlerde sizi dışarıda bırakarak para kaybetmekten korusun. Sistem en düşükten alıp en yüksekten vermeyi hedeflemez ancak yükselen malda mümkün olduğunca oturmayı, düşen malda ise zarar yazarak pozisyonu kapatmayı sağlamalıdır.

Bu konu üzerinde yazmaya devam edeceğiz...

Sayfa 16/29 İlkİlk ... 6141516171826 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •