Sayfa 161/637 İlkİlk ... 61111151159160161162163171211261 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 1,281 - 1,288 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by temettü emeklisi Yazıyı Oku
    Herkese selamlar!

Stratejim yok, amacım maaşım kadar pasif gelir elde etmek. Bunun için de kârını ve mümkünse temettülerini düzenli olarak arttıran şirketlere ortak olmak ve belli kriterler bozulmadıkça satmamak.

Uzun vade yatırım yapan biri mutlaka ülkesine güvenmek zorunda. Yoksa (bence) ne tür bir portföy oluşturursa oluştursun, içine ne koyarsa koysun başarılı olamaz. Manyak derecede iyimser olmak gerekiyor. Bu kadar iyimser olan birinin de hisse senedinden başka alternatifi yoktur diye düşünüyorum.

Son zamanlarda aklıma gelen bir başka konu da bu altın tahvili muhabbeti. Altın yıllardır değer saklama aracı olarak kullanılmış. Tüccarlar, tefeciler, işçiler, memurlar onunla gerçekten para kazanmışlar. Şimdiki kağıt para, enflasyon vs derdi çok. altı ayda bir %1.2 kupon ödemeli, yıllık %2.4 eder. TL olarak hesaplarsak 50 000 TL gideri olan biri (50 000%2.4)*100= 2,083,000 TL'lik altın alıp devlete verirse, hem kupon ödemelerinden geçinmiş olur, hem de teorik olarak parası hiç değer kaybetmez.

Bileşik faizden yararlanmak isterseniz de bu süreyi kısaltabilirsiniz

Bilmem buna ne dersiniz.

Saygılar.
    Altın tahvili güzel düşünülmüş bir enstrüman..iyi niyetli, ama sistem dışında kalmak isteyenler daha ağırlıkla tercih ediyor...100 milyar dolar bir yastık altı tahmini var...1 milyar dolar bile gelse fena sayılmaz.

Benim altınım BES te...elimde ya da kasamda tutsaydım, bu tahvilden alabilirdim...sonuçta kısa vade ihtiyaç duyulmayacak bir para olduğu için yıllık %2,5 ilave nema, uzun vadede çok güzel bir getiri demek..altının değerini koruduğu ya da portföyü sigorta ettiği düşünülürse, %2,5 reel kazanç olarak düşünülebilir.

%2,5 reel kazanç uzun vadede büyük bir getiri demek....yatık altı, kasa vs baş ucunda tutulan altınlar için tavsiye ederim bu yatırımı...ha ülke batar, kaos olur, bankalar bu parayı ödeyemez diyen olursa, %0,1 de olsa böyle bir ihtimal var, bir kısmı yastık altında tutulmaya devam edilebilir....Kazancınızda kaçak, uzulsüzlük vs yoksa altınları sitem içine sokmanın fazla bir riski yok bence.

2.  Alıntı Originally Posted by oralet Yazıyı Oku

Pazar fiyatları çok pahalı 1 yıllık getirilerine bakınca BABA hisselerde Aylık alım yapmaya elimiz varmıyor , Sezon Sonu indirimi falan bekliyoruz Hisselerde AL-SAT Değilde AZALT-ÇOGALT Mantıgını benimsemişimdir
    Ben de bu düşüncedeyim...0 dan başlıyorsanız ve her ay 300-500 alıyorsanız, hiç satmadan sürekli alma yoluna gidebilirsiniz...ama portföyünüz önemli bir büyüklüğe erişmişse ekstrem noktalarda portföy küçültme ya da büyütme yapabilir bence de.

3. Tüpraşı incelerken anlayamadığım Stok karı/zararı kısmında kendimi yıllara göre benzin pompa fiyatı ve /dolar brent fiyatı tablosu yaparken buldum.

Opette 2005'e kadar tarihi veriler vardı 2005 kasımdan her yılın kasım ayına göre aşağıdaki tabloyu çıkardım. Anlayamadığım nokta 2005 de 75 liraya brent varili alırken benzin litresi 2.59TL . Şimdi varili 243TL iken benzine 5.63 TL ödüyoruz.

Yani Varil fiyatı 12 yılda 3.2 Kat artarken. Pompa fiyatı sadece 2.17 Kat artmış Aradaki delta(1.02)

Hedge sistemi vardır muhakkakta. Böyle bir farkı devlet .nasıl tolere edebiliyor ?

2015 yılında petrolun 40 dolarları görmesiyle aradaki farkı 0.14e kadar düşmüş. Burada herkesin petrol ucuzlarken neden indirim yapmıyor yea dedikleri dönem. Meğer anca başabaş noktasına getirmeye çalışıyorlarmış

Bu tabloya göre petrol ve doların önümüzdeki 2yıl hiç artmadığını varsayalım Brent varil fiyatı ve pompa fiyatı arasındaki delta 0.3'lara kadar düşsün: Pompa fiyatı 2019 Kasımda 8 TL demek =Yüksek Enflasyon = Portföyün değerini korumak için daha çok çalışmak demek.

4. Aynı hesabı dizel için de yaparsan, fark bu kadar çıkmayacaktır bence...son yıllarda benzinin ötv si azaldı bir miktar, dizelde ise pek azalma olmadı...vergi fiyatlamadaki en önemli unsur.

Bir de Tüpraş özellşemeden önce devlet belirliyordu fiyatları...özelleşme sonrası otomatik bir mekanizma belirlendi..bu nedenle fiyat analizini Tüpraş özelleştirme tarihinden 1 yıl sonrasında başlatmak daha doğru olur.

5.  Alıntı Originally Posted by wukian Yazıyı Oku
    Herkese iyi forumlar
    Kendimi tanıtarak başlayayım 21 yaşındayım, üniversite 3. sınıf öğrencisiyim. Hisse.net i 4 yılı aşkın bir süredir takip ediyorum. Geçimimi aldığım burslarla ve özel ders vererek kazandığım parayla sağlıyorum. Arttırabildiğim kısmıyla da karınca kararınca yatırım yapmaya çalışıyorum. Hisse.net teki ilk gönderimde sizlere teşekkür etmek istedim. Gerek eski forumda gerek yeni forumda ufkumu açan sayısız gönderi okudum. Hatta üyelik açmamdaki amaç da sayın Dudu'nun geçmişteki mesajlarını daha rahat görebilmekti ne yalan söyleyeyim :D Bir nevi stalkerdım yani.

Konuyu okuyan yaşıtlarım vardır belki diyerek naçizane borsa serüvenimi paylaşmak istiyorum.

Başlarda çoğu insan gibi ben de borsayı kısa yoldan zengin olma aracı olarak hayal ediyordum. Bu piyasaları araştırma sebebim de kolay yoldan para kazanmaktı. Akla mantığa önem veren biriydim ancak kendime de güveniyordum. Hangimiz wolf of wall street olmak istemeyiz ki öyle değil mi. Ancak okuyup araştırdıkça daha da rasyonel düşünmeye başladım. Düzenli olarak yıllık yüzde 10 reel getirinin ne kadar büyük bir başarı olduğunu gördüm. Şimdi geriye dönüp bakınca ne kadar toymuşum diyorum. Neyse ki o zamanlar da binbir emekle arttırdığım üç beş kuruşumu böyle hayallere kaptırma lüksümün olmadığını erkenden fark ettim.

Bu noktada bir eleştiri yapmam gerekirse şunu söyleyebilirim bence zengin olma hayali hepimizin ortak noktası. forexte ya da spekülatif hisselerde varlıklarını hiç eden insanların yaptıkları hata ise kendilerine fazlaca güvenmeleri ve yanılabileceklerine ihtimal vermemeleri. Başarılı olacağımıza kör bir biçimde inanıyoruz. Bunu yapmamalıyız.

Aldığım ilk ders, egomu yenmek oldu. Kumarbaz değil yatırımcı olacaktım.

Sonra eski forumda uzun vadeli hisse senedi yatırımcılığını keşfettim. Bu konudaki neredeyse bütün arşivleri okudum diyebilirim. Nihayet aklıma mantığıma uyan bir yatırım stratejisi bulmuştum. Yatırım demişken al satı bir yatırım olarak görmediğimi belirtmek isterim. Hele fx firmalarının üyelerine sürekli yatırımcı demesine uyuz oluyorum  Yatırımcı aşağı yatırımcı yukarı 3 ayda hesapların %80 i sıfırlanıyor. Borsada al sat bir zero-sum game yani sizin kazandığınız kadar birileri kaybediyor. Komisyona giden parayı hesaba katmıyorum üstelik. Ben böylesi bir rulete 1 milyon dolarımı yatıramayacağımı düşündüm. öyleyse 1 kuruşumu bile yatırmam dedim.

Uzun vadeli temettü yatırımcılığı böyle değildi kimseye kaybettirmeden istikrarlı bir şekilde para kazanmak mümkündü.

Hemen burada bir parantez açıp şunu söylemek istiyorum. Uzun vade yatırımcılığı kavramının da zaman zaman içinin boşaltıldığını düşünüyorum. Sözümona teknik analizle 3 aylık vadeli 25 hisse seçen uvy ustalar, hangi hisse olursa olsun al unutçular... Hele uzun vade yatırımcılığını pazarlarken 20 sene önce aselsan alsan uçardın 30 sene evvel isctr alsan kaçardın diyenler. Hiçbir zaman madalyonun öteki yüzünü göstermiyorlar. 20 sene önce alıp unutsaydınız bugün tl bazında bile eriyen bir dünya hisse var. Üstelik devrinin parlak gelecek vaadeden şirketleri. borsadan çıkarılanları saymıyorum bile.

Aldığım ikinci ders, benim kazancımın birilerinin kaybı olmaması gerektiğiydi. Üçüncü olarak ise uzun vadeli yatırımın dokunduğu her hisseyi uçuran sihirli bir değnek olmadığını öğrendim.

Bu konuda sn. wiseinvestor’un gönderilerinden çok şey kattım kendime. Kritik yapan bir yaklaşıma sahip ve hiç acımadan doğru bildiklerini söylemekten çekinmiyor  Kendisine de bu vesileyle teşekkür ediyorum.

Aldığım dördüncü dersi de bir olay üzerinden anlatmak istiyorum. Bugünün en beğenilen hissesi olan Tüpraş çok değil bir buçuk sene önce yerden yere vuruluyordu. Böyle bilanço olmaz olsun. Elektrikli arabalar gelecek tüpraş bitecek. Fosil yakıtlar uzatmaları oynuyor vesaire vesaire. Tüpraş teker teker bütün model portföylerden kapı dışarı ediliyor. 85 te zirve yapan hisse 15 temmuzun da etkisiyle 50 liraya doğru emin adımlarla ilerliyordu. Bendenizin de portföyünde ciddi bir ağırlığa sahipti tahmin edeceğiniz üzere  Yaptığım über analizler sonucu tüpraşı kestirmiştim gözüme  Tüpraş topiği de çoktan kaynamaya başlamıştı. Sn. wiseinvestor ilk kötü bilançoda n satmak lazımdı treni kaçırdık deyip üzülüyor sn dudu ise envai çeşit peynire cevap yetiştirirken bir yandan temettüsünü bekliyordu  Ben yerimde duramıyordum. Hisseyi satmalı mıydım yoksa maliyet mi düşürmeliydim ne yapmalıydım= İtiraf edeyim çok da bilinçli olmadan bir tercih yaptım ve şansım yaver gitti. Tüpraş düştükçe ben alıyordum. Maliyetim hatrı sayılır ölçüde düşmüştü ama yine de bir ara bilançonun düzelmesi ve dolayısıyla temettünün yükselmesi gerekiyordu. Bu hamleyi yaparken iki şeyi göz önüne aldım, tüpraşın piyasadaki neredeyse tekel konumu, ve bir koç holding iştiraki olması. 2 kötü çeyreğin ardından işler yoluna nihayet girdi. Kocaoğlan bu şekilde giderse 3 4 temettüye kalmaz maliyetimi sıfırlayacağım  Bugünlerde pektim topiğinde sn wiseinvestoru tüpraş ile petkimi karşılaştırırken görünce hep o tatlı telaşını hatırlıyorum. Umarım tüpraşın bu rallisinden o da para kazanmıştır alacağı temettüden memnun olur.

Ve gelelim aldığım dördüncü derse: Daha önce okuduğum ancak bizzat tecrübe etmeden anlamadığım, omahalı yaşlı bir adamın öğüdüne ‘Başkaları açgözlü olduğunda kork, başkaları korktuğunda açgözlü ol’

Yahu zaten öğrenci adamsın üç beş liran ne kadar da değerliymiş bu kadar uğraştığına değmez gidip iddaa oynasana diye düşünenleriniz olabilir. Belki haklılardır da ancak benim asıl niyetim belli bir plan oturtup ileride iş hayatına atılınca yani başlıkta da belirttiğiniz gibi ‘Beyaz Yakalı’ olunca birikimlerimi doğru bir şekilde değerlendirebilmek. Bugünki çabamı bir nevi staj olarak görüyorum.

Bu yolculuğumda sizlerin katkısı tahmin edebileceğinizden çok daha fazla. Hiçbiriniz zorunda olmamanıza rağmen insanlara yardımcı olmak adına bilgi birikimlerinizi paylaşıyorsunuz. İçtenlikle teşekkür ederim. Benim küçük tecrübelerimin de birilerine yardımcı olacağını umuyorum. İnşallah her şey gönlünüzce olur boş konuştuysam affınıza sığınıyorum

Düzenli alım yaptığım hisseleri de hukuken bir sakınca yaratmayacaksa paylaşmak ve eleştirilerinize açmak istiyorum: Froto Toaso Tuprs Petkm Thyao Tskb Soda Hekts Arclk Asels

Saygılarımla

Koca forumda arayıpda bulamadığım ama şimdi bulduğum gönderi

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Aynı hesabı dizel için de yaparsan, fark bu kadar çıkmayacaktır bence...son yıllarda benzinin ötv si azaldı bir miktar, dizelde ise pek azalma olmadı...vergi fiyatlamadaki en önemli unsur.

Bir de Tüpraş özellşemeden önce devlet belirliyordu fiyatları...özelleşme sonrası otomatik bir mekanizma belirlendi..bu nedenle fiyat analizini Tüpraş özelleştirme tarihinden 1 yıl sonrasında başlatmak daha doğru olur.
    Hiç fark yok denilebilir
    2005 kasımda de motorin de 2,21 tl şuanda 5,05
    2.29 kat artmış.
    Benzin aynı sürede 2.17 kat.

12yıl içide paralel gitmiş

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

7.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Hiç fark yok denilebilir
    2005 kasımda de motorin de 2,21 tl şuanda 5,05
    2.29 kat artmış.
    Benzin aynı sürede 2.17 kat.

12yıl içide paralel gitmiş

O zaman Tüpraş özelleştirme sonrası referans alınacak,,,

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    O zaman Tüpraş özelleştirme sonrası referans alınacak,,,
    Aşağı yukarı özelleştirme tarihi benim tarhlerle aynı

EPDK aşağıda soruma cevap vermiş
    der ki;

Ürün Fiyatları Platts European Market Scan da CIF MED (Genova/Lavera)
    $/TON olarak yayımlanmaktadır.
    Platts European Market Scan da CIF MED (Genova/Lavera) başlığı altında K. Benzin 95 Oktan ve motorin için yayımlanan günlük fiyatların ortalamasının, TCMB tarafından belirlenen gösterge niteliğindeki ABD doları döviz satış kuru ve ürünün yoğunluğu ile çarpılması ile bulunan fiyattır. Uluslararası piyasalarda ürün fiyatları ham petrol fiyatlarından farklı yönde hareket edebildiği için (örneğin ham petrol fiyatları azalırken benzin fiyatlarının artması vb.) ürün fiyatlarının direk olarak ham petrol fiyatlarıyla ilişkilendirilmesi yanıltıcı olabilmektedir.

http://www.epdk.org.tr/TR/Dokuman/8539

Sayfa 161/637 İlkİlk ... 61111151159160161162163171211261 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •