Sayfa 18/55 İlkİlk ... 8161718192028 ... SonSon
Arama sonucu : 435 madde; 137 - 144 arası.

Konu: Temettü ile ilgili herşey

1. Bedelsiz olmasi icin,
    1.ozsermayesi sermayesini katlamali
    2.gecmis donem karlari toplaminin da sermayesini gecmis olmasi
    3.son donem zarar etmemis olmasi kesinlikle gerekir denilebilir mi? Yoksa yazdiklarimla ilgisi alakasi yokmu? Tesekkur ederim

ASUS_Z012S cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Anti temettücü değilim. Sadece temettü yüksek oranda veren hisselerin alınıp emeklılık planı yapanlara benım antıliğim.

bir başka deyişle emeklılık planı vesaire için sürekli temettü zorunlulugu koşanlardır benım antiliğim.

Çünkü herşeyi temettüye bağlayanlar kendilerini sürekli sınırlıyorlar.

Mesela bu formu okuyan yeni bir borsacıya göre aselsan alınmaz.

Düşük temettü verdiği için emeklılık planına uymaz.

Halbukı aselsan gayet güzel bir şirket değil midir ?

ona göre adel alınmaz bimas alınmaz.

Benmi yanlış anlıyorum kendinize temttü veren hatta keşke temttü veren hisseler temettülerini arttırsa diye serzenişlerde bulunuyorsunuz. Bu serzenişler otomatik olarak düşük temettü veren hisselerinin emeklılık planına dahil edilememesi gerektiğini doğruyor haliyle insan oglu diyorki düşük temettü iyi değildir. yüksek temettülü hisselere girmeliyim. Neden mi neden çok acık cünkü bu formdaki arkadaşlarım keşke temettüler daha yüksek olsa diye stem ediyor o halde düşük temettülü hisseyi almak mantıksız.

örnek mi ?

"her sene %20 yukarı gidecek hisseyi bulmak" için çok iyi bilinen temettü hisseleri arasında özkaynak getiri oranı en yüksek olanlara portföyünüzde daha fazla ağırlık vermek yeterlidir.

kalınlaştırdıgım yazıya bakın.

Temettü veren hisseler arasında seçim yapmamız şart yani.

Bu öneri mantıklı sorular sormaya itiyor insanı:

1-Temettü vermeyip, özkaynak getiri oranı en yüksek olanları neden almamalıyım ?
    2-Temettü veren, özkaynak getiri oranı en yüksek olanlar yarın birgun temettü dağıtmazlarsa emeklılık planım suya mı düşer ?
    3-Temettü veren, hisseler gelecek yıllarda temettü vereceğini garanti altına almışmıdır ?
    4-Temettü vermeyen, hisseler gelecek yıllarda temettü dağıtmayacağının garantisi varmıdır ? Belkıde alacagım hisse 3 yıl sonra temettü kralı olacak ? Senin temettü veren hisse dediğin hisse ise 3 yıl sonra dağıtmayacak veya cok düşük düzeyde temettü dağıtacak ? bana garanti verebilirmisiniz ki temettü hisseleri üzerinden emeklılık planı yapayım ?
    5-Şu an temettücü diye belirlediğiniz hisseler borsaya açıldı acılalı temettümü dağıtmaya başlamış ?

6-Tüm bu sorulara yanıt bulmak oldukça zor sizin için cunku temettünün anasını bellemeniz lazım nasıl mi ?

nereden geldiğini nereden nasıl dağıtıldıgını dağıtılınca şirketin hangi mali tablolarının değiştiğini.

Neden temettü dağıttıklarını veya dağıtmadıklarını açıklayabilmelisiniz ?

sorgulamayan bir milletiz zaten bu yüzden ilerleyemiyor gelişemiyoruz. Sorgulayın araştırın öğrenin derim.

sorgulayın öğrenin temettü veren hisse yüksek oranda temettü dağıtırsa şirketin gücünde bir eksıklık olurmu ? neden bir şirket temettü dağıtmak zorunda ?

Önemli olan özkaynak getiri oranı en yüksek olan şirket değil midir ?

Bir şirketin getiri oranlarının yani karlılıgının şirketin tüm özkaynagının karlılıgının en yüksek boyutta olmasını istiyorsunuz. Fakat temettü dağıtmanın öz kaynağı güçsüzleştirdiğini daha şimdi okudunuz ?

Temettü veren hisselerin mutlak yıllık %20 yi rahat rahat vereceğine bu kadar eminseniz niçin kredi çekip bu hisseleri almıyorsunuz ? hangi kanıtla temettü hisselerinin %20 vereceğini ıspatlayabiliriz ?

temettü vermeselerde emeklılık planımı tıpkı şimdi hayal ettiğin gibi yaratabiliyormusun ?

beni sorguladıgınız gibi beni,m yazdıgım cumleleri ve birazda kendinizi sorgularsanız aslında sorunun cevabını sizde bulacaksınız.

Bu sorgulama sonunda anti-temettücü olmayacağınız kesin. Ama size kesin birşey söyleyeyim anladğınızda size kesin anti temettücü veya al-satcı damgası vuracaklar :D

Aslında bu meselede aşılması gereken okadar çok şey varki sayamakla bitmez hisse nette veya toplumda temettücü yada yatırımcı diye hitap edilmesinin pskolojik etkileri yadsınamaz tabi. ama al satcı olunca hemen kaşlar çatılır ? sırf toplumsal piskoloji için bile yatırımcı (uzun vadeci) veya temettücü olan bir çok insan var.

Bilmiyorum daha mütavazi geliyor. Mesela şunun gibi.

Hmm sen borsa oyneyomuşsun olm kumar o lennn
    -Ne kumarı olm ben yatırımcıyım öyle al sat işine girmem temettü alırım onla yaşarim kira gibi birşey.
    ---Temettüü neymiş ?
    -KAR PAYI karın payı yani şirket karının payı yani yatırımcıların aldıgı birşey kar payı baksana piskolojık olarak bile ismi güzel karın payı hani kumarla alakası yok manası rahatlıkla çıkar :D
    -Hmm olsun olm yinede borsa kumardır.
    -BEN YATIRIMCIYIM BORSA OYNAMIYORUM BENIM KITABIMDA OYNAMAK YOK YATIRIMCILIK VARDIR. der ve bunu her gittiğiniz yerde savunmaktan artık katıksız bir temettücü veya uzun vadeci olursunuz birilerinin size dönüp sen yatırımcısın. AAAAAAAAAAA bu erhan al satcı kumarcı bu deme ihtiyacı hissedersiniz.

3.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Anti temettücü değilim. Sadece temettü yüksek oranda veren hisselerin alınıp emeklılık planı yapanlara benım antıliğim.

bir başka deyişle emeklılık planı vesaire için sürekli temettü zorunlulugu koşanlardır benım antiliğim.

Çünkü herşeyi temettüye bağlayanlar kendilerini sürekli sınırlıyorlar.

Mesela bu formu okuyan yeni bir borsacıya göre aselsan alınmaz.

Düşük temettü verdiği için emeklılık planına uymaz.

Halbukı aselsan gayet güzel bir şirket değil midir ?

ona göre adel alınmaz bimas alınmaz.

Benmi yanlış anlıyorum kendinize temttü veren hatta keşke temttü veren hisseler temettülerini arttırsa diye serzenişlerde bulunuyorsunuz. Bu serzenişler otomatik olarak düşük temettü veren hisselerinin emeklılık planına dahil edilememesi gerektiğini doğruyor haliyle insan oglu diyorki düşük temettü iyi değildir. yüksek temettülü hisselere girmeliyim. Neden mi neden çok acık cünkü bu formdaki arkadaşlarım keşke temettüler daha yüksek olsa diye stem ediyor o halde düşük temettülü hisseyi almak mantıksız.

örnek mi ?

"her sene %20 yukarı gidecek hisseyi bulmak" için çok iyi bilinen temettü hisseleri arasında özkaynak getiri oranı en yüksek olanlara portföyünüzde daha fazla ağırlık vermek yeterlidir.

kalınlaştırdıgım yazıya bakın.

Temettü veren hisseler arasında seçim yapmamız şart yani.

Bu öneri mantıklı sorular sormaya itiyor insanı:

1-Temettü vermeyip, özkaynak getiri oranı en yüksek olanları neden almamalıyım ?
    2-Temettü veren, özkaynak getiri oranı en yüksek olanlar yarın birgun temettü dağıtmazlarsa emeklılık planım suya mı düşer ?
    3-Temettü veren, hisseler gelecek yıllarda temettü vereceğini garanti altına almışmıdır ?
    4-Temettü vermeyen, hisseler gelecek yıllarda temettü dağıtmayacağının garantisi varmıdır ? Belkıde alacagım hisse 3 yıl sonra temettü kralı olacak ? Senin temettü veren hisse dediğin hisse ise 3 yıl sonra dağıtmayacak veya cok düşük düzeyde temettü dağıtacak ? bana garanti verebilirmisiniz ki temettü hisseleri üzerinden emeklılık planı yapayım ?
    5-Şu an temettücü diye belirlediğiniz hisseler borsaya açıldı acılalı temettümü dağıtmaya başlamış ?

6-Tüm bu sorulara yanıt bulmak oldukça zor sizin için cunku temettünün anasını bellemeniz lazım nasıl mi ?

nereden geldiğini nereden nasıl dağıtıldıgını dağıtılınca şirketin hangi mali tablolarının değiştiğini.

Neden temettü dağıttıklarını veya dağıtmadıklarını açıklayabilmelisiniz ?

sorgulamayan bir milletiz zaten bu yüzden ilerleyemiyor gelişemiyoruz. Sorgulayın araştırın öğrenin derim.

sorgulayın öğrenin temettü veren hisse yüksek oranda temettü dağıtırsa şirketin gücünde bir eksıklık olurmu ? neden bir şirket temettü dağıtmak zorunda ?

Önemli olan özkaynak getiri oranı en yüksek olan şirket değil midir ?

Bir şirketin getiri oranlarının yani karlılıgının şirketin tüm özkaynagının karlılıgının en yüksek boyutta olmasını istiyorsunuz. Fakat temettü dağıtmanın öz kaynağı güçsüzleştirdiğini daha şimdi okudunuz ?

Temettü veren hisselerin mutlak yıllık %20 yi rahat rahat vereceğine bu kadar eminseniz niçin kredi çekip bu hisseleri almıyorsunuz ? hangi kanıtla temettü hisselerinin %20 vereceğini ıspatlayabiliriz ?

temettü vermeselerde emeklılık planımı tıpkı şimdi hayal ettiğin gibi yaratabiliyormusun ?

beni sorguladıgınız gibi beni,m yazdıgım cumleleri ve birazda kendinizi sorgularsanız aslında sorunun cevabını sizde bulacaksınız.

Bu sorgulama sonunda anti-temettücü olmayacağınız kesin. Ama size kesin birşey söyleyeyim anladğınızda size kesin anti temettücü veya al-satcı damgası vuracaklar :D

Aslında bu meselede aşılması gereken okadar çok şey varki sayamakla bitmez hisse nette veya toplumda temettücü yada yatırımcı diye hitap edilmesinin pskolojik etkileri yadsınamaz tabi. ama al satcı olunca hemen kaşlar çatılır ? sırf toplumsal piskoloji için bile yatırımcı (uzun vadeci) veya temettücü olan bir çok insan var.

Bilmiyorum daha mütavazi geliyor. Mesela şunun gibi.

Hmm sen borsa oyneyomuşsun olm kumar o lennn
    -Ne kumarı olm ben yatırımcıyım öyle al sat işine girmem temettü alırım onla yaşarim kira gibi birşey.
    ---Temettüü neymiş ?
    -KAR PAYI karın payı yani şirket karının payı yani yatırımcıların aldıgı birşey kar payı baksana piskolojık olarak bile ismi güzel karın payı hani kumarla alakası yok manası rahatlıkla çıkar :D
    -Hmm olsun olm yinede borsa kumardır.
    -BEN YATIRIMCIYIM BORSA OYNAMIYORUM BENIM KITABIMDA OYNAMAK YOK YATIRIMCILIK VARDIR. der ve bunu her gittiğiniz yerde savunmaktan artık katıksız bir temettücü veya uzun vadeci olursunuz birilerinin size dönüp sen yatırımcısın. AAAAAAAAAAA bu erhan al satcı kumarcı bu deme ihtiyacı hissedersiniz.
    Sen vioptasın diye biliyorum

4.  Alıntı Originally Posted by ankarali_omer Yazıyı Oku
    Sen vioptasın diye biliyorum
    Bilemediğin şeylerde var.

Mesela körüm aynı zamanda topalım.

TÜrkiyedede değilim abdde yaşıyorum mesela.

Mesela ilk okul mezunuyum.

mesela türkçeyi sonradan öğrendim.

borsayı sadece 6 aydır biliyorum mesela.

üstteki yazımda nelerden bahsettim. kendinizi bır sıfata, sınıfa ayırmaktan bahsettim. farkettiniz mi birine yatırımcı birine kumarcı sıfatları atadım.

Peki üstteki cumlelerden ne anlamalıyız ?

Düşünce özgürüğünde veya birşeyi ölçüp biçerken ? İnsanları sıfata/sınıfa ayırmakmı gerekiyor ?

Benim kör ve topal olmam benim yanlış düşündüğüm anlamına gelir ?

Benim türkiyede değilde abdde yaşıyor olmam neyi değiştirir.

Dünyanın yuvarlak oldugunu söyleyen adam Ferdinand Magellan türk asıllı olmaması onun yanlış düşündüğünü mü gösterir. yani sizce hala dünya düz mü ?

ee şimdi doğal olarak "Sen vioptasın diye biliyorum" cümlesinde ne anlamalıyız ?

bunları yazıncada anti-temettücü oluyorum.

Erhan bey'i kızdırmayalım. foruma pozitif katkıda bulunuyor.
    Bakarsınız aramızdan birisi onun yolundan gider bir başkası parasını ikiye böler yarısını uzun vade temettüye koyar kalanı ile başka yatırım stili dener.
    Neticede bir dünya yatırım tekniği var, akademik ve bilgi birikimine dayanan herşey bize gerekli.
    Günlük hareket edenlerle, benim gibi çok uzun vadecilerin arasında bir de slow trader yapanlar var ki ..bu da oldukça sağlamcı bir yöntem.

Alıntı Originally Posted by scantek Yazıyı Oku
    Erhan bey'i kızdırmayalım. foruma pozitif katkıda bulunuyor.
    Bakarsınız aramızdan birisi onun yolundan gider bir başkası parasını ikiye böler yarısını uzun vade temettüye koyar kalanı ile başka yatırım stili dener.
    Neticede bir dünya yatırım tekniği var, akademik ve bilgi birikimine dayanan herşey bize gerekli.
    Günlük hareket edenlerle, benim gibi çok uzun vadecilerin arasında bir de slow trader yapanlar var ki ..bu da oldukça sağlamcı bir yöntem.
    gayet mantıklı
    hisse bazında sepet oluşturup riski dağıtmak gibi, yatırım tarzı açısından da sepet yapılmış olur

tıpkı gayrimenkul denilince tek yatırım şekli konut olmayıp; işyeri arsa ve konut diye ayrılması gibi
    borsa yatırımcılar içindir.

7. uzun vadeciliğede karşı değilim sadece TEMETTÜ/BEDELSİZ kıstası/krterinin eklenmesine karşıyım.

uzun vadeci ol bende olurum sıkıntı değil.

Hatta hisse ismide vereyim bilanco bozuluncaya kadar ORGE hisse senedi bana göre tam uzun vadecilere hitap edecek bir hisse.

Dikkat bilanco bozuluncaya kadar diyorum. Temettü veriyormu bilmiyorum Versede vermesede hiçbir önemi yok şirketin bilancoları sağlamsa alırım. Bitti.

inanırmısınız şimdi baktım 2016 yılında temettüde dağıtmış.

BU hisseyi cok onceden belirledik formlarda görmüşsünüzdür. Temettü bedelsiz vb verip vermediğine daha şimdi bakıyorum. CUnku ikiside içi bomboş olan bir kar payı şeklidir.

Siz şirketin bilancodakı karılılıgı ile hisse grafiğinde bu karlılıgın yansımasına bakacaksınız. Temettüğ vermiş vermemiş %300 temettü dağıtsa ne yazar hiç temettü dagıtmasa ne yazar. Şirketin karını arttırıyormu sermayesini güçlenidirerek yeni yatırımlar yapıyormu. BU meseleniz bu olmalı.

Bilgiden bilgelikten bahsediyoruz Hemen önünüze seriyorum bilgileri.

İyi yükselmiş ve gitmiş hisse bilancolarını göstereceğim geçmişten bugune.

VE ORGEYİ göstereceğim.

resimlerde gerekli açıklamlar yapılmıştir.

ister kv ol ister uv ol ister slow trade et herne yaparsan yap.

Bilancolardan bir habersen. Boşa yaşar boşa trade eder boşa emeklilik planı yaparsın. Daha cok örnek ama hepsini upload edemem.

konu ve yazılanlar aynı da olsa sıkılmadan okuyoruz. paylaşımlar için teşekkürler arkadaşlar

Sayfa 18/55 İlkİlk ... 8161718192028 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •