Onemli Gunler Banner
Sayfa 22/106 İlkİlk ... 1220212223243272 ... SonSon
Arama sonucu : 848 madde; 169 - 176 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Erhan Bey ;

“Benim sistemimin getirisi sizinkilerden daha iyidi olacaktır.” Demişsiniz, bu ne özgüven ?

Şimdi bir yerlere geliyoruz…..Bakın, eğer zahmet olmazsa, QUEENSTOCK programına demo üyelik için başvurun…..15 günlük demo veriyorlar 1 sefere mahsus…..

Üyeliğiniz açıldığında programa giriş yapın, sonra şu adımları izleyin……
    1- Sol tarafta “HAZIR MODELLER VE KRİTERLER” i tıklayın.
    2- “değer yatırım stratejisi TV” nin solundaki “SEÇ” butonuna tıklayın.
    3- Gelen sayfada ÖNCELİKLE “temel kriter seçiminiz” kutucuğunun sağındaki “…” ya tıklayın.
    4- Artık kriterlerinizi tanımlayacaksınız : Her satırı tıklayarak seçili olanlara bakın. İstediğinizi ekleyin,istemediğinizi çıkarın;min-max değer ekleyin ya da boş bırakın. sistem FASWEB dekinin benzeri mantıkla işliyor. Yalnız “değerleme oranları” kısmındaki “temettü verimi”nin önündeki işareti kaldırmayı unutmayın….
    5- Sisteminize bir isim verip Üstteki “isimlendir” kutusuna yazın…..farklı kaydet butonuna basın. Sayfayı kapatın.
    6- Gelen sayfada “temel kriter seçiminiz” kutusuna tıklayın….sisteminizi seçili hale getirin…
    7- “hisse kriter seçiminiz” kutusuna tıklayarak çalışmak istediğiniz bir endeks seçiniz…
    8- “YÖNTEM SEÇİMİ” bölümüne geçin…
    9- İşaretli gelen “sıralama” butonunu değiştirmeyin…..
    10- “Sıralama sütunu seçiminiz” kutusunda seçtiğiniz kriterlerin tümü yer alır. Diyelim ki seçtiğiniz kriterler arasında “özvarlık karlılığı “var ve sıralama sütunu olarak onu seçtiniz ; Bu aşamada şöyle bir cümle kuruyorsunuz : “seçtiğim kriterlere uygun hisseleri bul, sonra bulduklarını özvarlık karlılığı değerine göre büyükten küçüğe(AZALAN) ya da küçükten büyüğe (artan) sırala”. Özvarlık karlılığı yerine istediğiniz kriteri kullanabilirsiniz sadece TEMETTÜ VERİMİ HARİÇ…..
    11- Diğer kısımları AYNEN bırakıp “dönem ve döviz tipi” kutusuna geliniz.. “bilanço kullanımı” kutucuğunda “YAYINLANMA DÖNEMİNE GÖRE” seçili olsun…….”başlangıç tarihine” dokunmayın, “bitiş tarihi” seçin (01.01.2016 mesela)….”revizyon periyodu” olarak 3 AY seçin. Modelinize bir isim verin…..farklı kaydet….BU KADAR….sayfayı kapatın…
    12- Sol tarafta “PORTFÖY MODEL TEST ETME” butonuna tıklayın….Sisteminizin yanındaki “SEÇ” butonuna tıklayın……SAĞ en alttaki “ÇALIŞTIR” butonuna tıklayın……”LİSTEYİ YENİLE”butonuna basarak işlemin bitip bitmediğini kontrol edin, eğer işlem bittiyse sistem adınızın karşısında “SONUÇLAR” butonu çıkacaktır…butona tıklayın….
    13- Artık seçtiğiniz tarihler arasında sisteminizin getiri grafiğini görüyordunuz. Eğer siteminizin hangi hisseleri seçtiğini görmek istiyorsanız “PORTFÖY-HİSSE GETİRİ TABLOSU” nda “portföy1” tıklayın.

Nasıl ? Eğer 2005 yılında kriterlerinize uygun hisseleri bulup onları özvarlık karlılıklarına göre büyükten küçüğe sıralayıp seçtiğiniz 10 hisselik 1 portföyü her bilanço döneminde yenileyerek kriz, yağmur, çamur demeden bitiş tarihine kadar yatırım yapsaydınız, grafikteki getiriyi elde edecektiniz.

Şimdi 15 gün boyunca istediğiniz kadar deneme yapın, oranları değiştirin, max-min değerlerini değiştirin, sıralamada kullandığınız oranları değiştirin, işlem yaptığınız endeksi değiştirin, yatırım periyodunu1-3-6-12 ay olarak değiştirin……En iyi kazancınızı bulun…

Sonra….4. adıma geri dönüp “temettü verimi” ni işaretleyin……başka bir isimle kaydedin…….10. aşamada “temettü verimi –AZALAN” seçin……çalıştırın…..getiri değişti mi?

2. SOn söylediğinizi bu yazımdan sonra uygulayacağim.

Dow endeksinin en değerli şirketi Appledir.

Piyasa değeri 746,43B iken

Googlenin piyasa değeri

Piyasa değeri 588,43B dir.

Dowdaki diğer şirketlerin hepsi apple haricinde 580,00B nin altında kalmaktadır. en düşüğü ise 2,10M dur.

Yani bu endeksler şirketin büyüklüğüne göre ayarlanmadığı ortada facebookda keza yine 500 küsür iken dowda değildir.

Keza yine aynı şekilde buffetin şirketi Piyasa değeri 403,43B dur.

Buna bir açıklık getirelim. Ha temettü dagıtanlarımı alıyorlar orasını bılmıyorum. Fakat herhangibir şirket temettü dağıtmak zorunda kalmak gibi bir duruma düşemez yani öyle bir zorunluluk yok. İsterse dağıtır isterse dağıtmaz.

Benim sorularıma cevap vermemişsiniz ?

Bir ikinciside temettüye bakarak keşke yatırım yapsaymışım diyorsunuz da. Acaba hangi temttü dağıtan hisseyi alacaktınız ozman ?

Mesela TTKOM da alabilirdiniz.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Erhan Bey ;

“Benim sistemimin getirisi sizinkilerden daha iyidi olacaktır.†Demişsiniz, bu ne özgüven ?

Şimdi bir yerlere geliyoruz…..Bakın, eğer zahmet olmazsa, QUEENSTOCK programına demo üyelik için başvurun…..15 günlük demo veriyorlar 1 sefere mahsus…..

Üyeliğiniz açıldığında programa giriş yapın, sonra şu adımları izleyin……
    1- Sol tarafta “HAZIR MODELLER VE KRİTERLER†i tıklayın.
    2- “değer yatırım stratejisi TV†nin solundaki “SEdžbutonuna tıklayın.
    3- Gelen sayfada ÖNCELİKLE “temel kriter seçiminiz†kutucuğunun sağındaki “…†ya tıklayın.
    4- Artık kriterlerinizi tanımlayacaksınız : Her satırı tıklayarak seçili olanlara bakın. İstediğinizi ekleyin,istemediğinizi çıkarın;min-max değer ekleyin ya da boş bırakın. sistem FASWEB dekinin benzeri mantıkla işliyor. Yalnız “değerleme oranları†kısmındaki “temettü verimiâ€nin önündeki işareti kaldırmayı unutmayın….
    5- Sisteminize bir isim verip Üstteki “isimlendir†kutusuna yazın…..farklı kaydet butonuna basın. Sayfayı kapatın.
    6- Gelen sayfada “temel kriter seçiminiz†kutusuna tıklayın….sisteminizi seçili hale getirin…
    7- “hisse kriter seçiminiz†kutusuna tıklayarak çalışmak istediğiniz bir endeks seçiniz…
    8- “YÖNTEM SEÇİM݆bölümüne geçin…
    9- İşaretli gelen “sıralama†butonunu değiştirmeyin…..
    10- “Sıralama sütunu seçiminiz†kutusunda seçtiğiniz kriterlerin tümü yer alır. Diyelim ki seçtiğiniz kriterler arasında “özvarlık karlılığı “var ve sıralama sütunu olarak onu seçtiniz ; Bu aşamada şöyle bir cümle kuruyorsunuz : “seçtiğim kriterlere uygun hisseleri bul, sonra bulduklarını özvarlık karlılığı değerine göre büyükten küçüğe(AZALAN) ya da küçükten büyüğe (artan) sıralaâ€. Özvarlık karlılığı yerine istediğiniz kriteri kullanabilirsiniz sadece TEMETTÜ VERİMİ HARİÇ…..
    11- Diğer kısımları AYNEN bırakıp “dönem ve döviz tipi†kutusuna geliniz.. “bilanço kullanımı†kutucuğunda “YAYINLANMA DÖNEMİNE GÖRE†seçili olsun…….â€başlangıç tarihine†dokunmayın, “bitiş tarihi†seçin (01.01.2016 mesela)….â€revizyon periyodu†olarak 3 AY seçin. Modelinize bir isim verin…..farklı kaydet….BU KADAR….sayfayı kapatın…
    12- Sol tarafta “PORTFÖY MODEL TEST ETME†butonuna tıklayın….Sisteminizin yanındaki “SEdžbutonuna tıklayın……SAĞ en alttaki “ÇALIŞTIR†butonuna tıklayın……â€LİSTEYİ YENİLEâ€butonuna basarak işlemin bitip bitmediğini kontrol edin, eğer işlem bittiyse sistem adınızın karşısında “SONUÇLAR†butonu çıkacaktır…butona tıklayın….
    13- Artık seçtiğiniz tarihler arasında sisteminizin getiri grafiğini görüyordunuz. Eğer siteminizin hangi hisseleri seçtiğini görmek istiyorsanız “PORTFÖY-HİSSE GETİRİ TABLOSU†nda “portföy1†tıklayın.

Nasıl ? Eğer 2005 yılında kriterlerinize uygun hisseleri bulup onları özvarlık karlılıklarına göre büyükten küçüğe sıralayıp seçtiğiniz 10 hisselik 1 portföyü her bilanço döneminde yenileyerek kriz, yağmur, çamur demeden bitiş tarihine kadar yatırım yapsaydınız, grafikteki getiriyi elde edecektiniz.

Şimdi 15 gün boyunca istediğiniz kadar deneme yapın, oranları değiştirin, max-min değerlerini değiştirin, sıralamada kullandığınız oranları değiştirin, işlem yaptığınız endeksi değiştirin, yatırım periyodunu1-3-6-12 ay olarak değiştirin……En iyi kazancınızı bulun…

Sonra….4. adıma geri dönüp “temettü verimi†ni işaretleyin……başka bir isimle kaydedin…….10. aşamada “temettü verimi –AZALAN†seçin……çalıştırın…..getiri değişti mi?
    bu anlattıgınız şeyler bende bir heyecan uyandırdı programa başvurdum cevap gelecek ancak birazda inceledim kapsamlı bir programa benziyor.

Modeller oluşturuyor olmamızda çok güzel. Bakalım 15 günde ne çıkartabileceğim bu programdan.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4. Erhan Bey ,

Dow endeks hisseleri aşağıdaki linkte ;
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Dow_Jo...BCstri_endeksi

Sorularınızı anlamamışım herhalde…..yoksa cevap vermemek gibi bir kastım yok ;zaten her sorunuzun cevabını biliyorum diye bir iddiam da yok....Zaten farkettiğiniz gibi kendi hisse maliyetimi bile yanlış (3,3) hesaplamıştım da siz düzeltmiştiniz 4,4 diye.

Temettü dağıtan hangi hisseleri alacağıma gelince…
    1- MATRİX EXPLORER da FİLTRE kısmına TV yazıp, İMKB 100 de çalıştıracaktım; çıkan hisseleri temettü verimi en yüksekten en düşüğe sıralayıp ilk 10 tanesini alacaktım.
    2- Yine Matrixte piyasayı izlediğim İMKB 100 ekranına “temettü” sütunu ekleyip, büyükten küçüğe sıralayıp ilk 10 tanesini alacaktım
    3- FASTWEB de mali analiz modülünde “YE1” seçip temettü verimini 100 yapıp İMKB 100 DE ÇALIŞTIRIP çıkan ilk 10 hisseyi alacaktım.
    4- QUEENSTOCK daha yeni bir program,3 yıllık falan herhalde….

Bu şekilde aldığım hisselerin temettü verimi 5 in üzerinde oluyor. TELEKOM , ASELSAN bu listelerin hiçbirinde şu zamana kadar yoklar….Fakat listede ilk 10 a girerlerse onlarıda alırdım tabiidir ki....

5. Şu an temettü verimine göre en yüksekler bunlarmış.

6. Temettü candır gerisi PATLICAN :D

Yanlız bilancosunda fazla bir sorun görmedim yakında patlayabilir yukarı.

7. Bunlarda benim yöntemlerimi denediğim sanal borsa programının geçmiş TÜm alış satışlarından elde edilenler.

Program bana 50,000 Tl verdi.

ilk alıs tarıhım 29 ağustos 2016 mış

8 ay geçmiş

Kazanç kabaca 114,000 TL 50,000 De ilk giriş sermayesi olduguna göre 164,000 TL ve 8 ay ;)

NOT orge hala tutuluyor elimde

8. Neden yar neden
    Bilinmez acı çekmeden
    Neden can neden
    Görülmez günü gelmeden

Neden sevinir insan zafer kazandığında
    Kazanmak neye yarar ki kaybeden olduğunda

Yarın çok geç olunca pişman olmak boşuna
    Savaşlar neye yarar ki yalnız kalmaktan başka

Sayfa 22/106 İlkİlk ... 1220212223243272 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •