Sayfa 2626/7020 İlkİlk ... 162621262526257626162624262526262627262826362676272631263626 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 21,001 - 21,008 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Ispanyol roman ve oyun yazari, senarist, film yonetmeni, sair Fernando Arrabal Terán'in dogum gunu (11 Agustos 1932)

ZAPO: Alo... Alo... Buyurun yuzbasim... Emredersiniz yuzbasim... Evet, 47. bolgenin nobetcisi benim... Hayir komutanim, hicbir yenilik yok... Ozur dilerim komutanim, ama carpisma ne zaman tekrarlanacak?... Ya el bombalari? Arkaya mi atmam gerekiyor, one mi? Basinizi agritmak niyetinde degilim yuzbasim. Sozumu de kotuye yormayin lutfen, ama burada sikintidan patlamak isten degil. Kendimi gercekten yapayalniz hissediyorum. Bana bir arkadas yollamaniz mumkun degil mi? Kim olursa olsun yeterki biri gelsin. (Yuzbasinin Zapo'yu iyiden iyiye hasladigi anlasilmaktadir.) Emredersiniz yuzbasim... (Zapo kulakligi yerine birakir. Dislerini gicirdatarak kendi kendine homurdandigi duyulur. Sessizlik. Zapo'nun babasi ile annesi girerler. Ellerinde pikniklerde kullanilan cinsten hasir sepetler vardir. Zapo'ya dogru yururler ama beriki, sirti donuk oldugu icin gelenleri farketmez.)

MOSYO TEPÁN: (Gayet resmi bir tavirla) Oglum, ayaga kalk ve anneni yanaklarindan op. (Zapo saskinlik icerisindenayaga kalkar, buyuk saygi ile annesini oper.) Ve simdi de beni op bakalim. (Onu alnindan oper.)

ZAPO: Saygideger babacigim ve tonton annecigim benim. Ame boylesine tehlikeli bolgeye nasil sokulabildiniz? Hemen gidin buradan,

MOSYO TEPÁN: Babacigina savasin tehlikesi konsunda belki de ders vermek istiyorsun, ama bak oglum, kulak ver bana, butun bunlar benim icin cocuk oyuncagidir. Cok gerilere gitmeye luzum yok, daha son zamanlarda yuruyen bir yeralti treninden nasil atladigimi bir bilsen. Hem bir degil, iki degil, sayisiz defa.

MADAM TEPÁN: Caninin SIKILDIGINI dusunurek, sana konuk geldik. Boyle bir savas, zamanla insani ne de olsa usandirir.

(Cephede Piknik)

ZAPO: Diga... Diga... A sus órdenes mi capitán... En efecto, soy el centinela de la cota 47... Sin novedad, mi capitán... Perdone, mi capitán, ¿cuándo empieza otra vez la batalla?... Y las bombas, ¿cuándo las tiro?... ¿Pero, por fin, hacia dónde las tiro, hacia atrás o hacia adelante?... No se ponga usted así conmigo. No lo digo para molestarle... Capitán, me encuentro muy solo. ¿No podría enviarme un compañero?... Aunque sea la cabra... (El capitán le riñe.) A sus órdenes... A sus órdenes, mi capitán. (ZAPO cuelga el teléfono. Refunfuña.) Silencio. Entra en escena el matrimonio TEPÁN con cestas, como si viniera a pasar un día de campo. Se dirigen a su hijo, ZAPO, que, de espaldas y escondido entre los sacos, no ve lo que pasa.

SR. TEPÁN.–(Ceremoniosamente.) Hijo, levántate y besa en la frente a tu madre. (ZAPO, aliviado y sorprendido, se levanta y besa en la frente a su madre con mucho respeto. Quiere hablar. Su padre lo interrumpe.) Y ahora, bésame a mí. (Lo besa en la frente.)

ZAPO.–Pero papaítos, ¿cómo os habéis atrevido a venir aquí con lo peligroso que es? Iros inmediatamente.

SR. TEPÁN.–¿Acaso quieres dar a tu padre una lección de guerras y peligros? Esto para mí es un pasatiempo. Cuántas veces, sin ir más lejos, me he bajado del Metro en marcha.

SRA. TEPÁN.–Hemos pensado que te aburrirías, por eso te hemos venido a ver. Tanta guerra te tiene que aburrir.

2. Amerikali roman ve kisa oyku yazari Andre Dubus’in dogum yildonumu (11 Agustos 1936)

"Utangacligin icinde kendini begenmislik vardir. Goruntumuzun ve tavirlarimizin baskalari icin cok onemli oldugunu dusunuruz."

3. Pulitzer Odullu Amerikali yazar Edith (Newbold Jones) Wharton’in olum yildonumu (11 Agustos 1937)

“Sanki kadinin sozcukleri nadir bir kelebekti ve en ufak bir hareketle urkek kanatlariyla ucup gidecek; rahatsiz edilmediginde ise cevresine baska bir suru kelebek toplayacakti.” Masumiyet Cagi

“It was as if her words had been some rare butterfly that the least motion might drive off on startled wings, but that might gather a flock about it if it were left undisturbed.”

''Bu gencler istediklerini mutlaka elde edeceklerini dusunurken, biz hemen her zaman istedigimizin olmayacagini dusunurduk. Sadece merak ettigim bir sey var, bir insanin cok onceden olacagini bildigi bir sey, kalbinin bu kadar hizli carpmasina neden olabilir mi?”

“The difference is that these young people take it for granted that they’re going to get whatever they want, and that we almost always took it for granted that we shouldn’t. Only, I wonder—the thing one’s so certain of in advance: can it ever make one’s heart beat as wildly?”

“Aslinda karmasik bir dunyada yasiyorlar, gercek asla soylenmiyor, yapilmiyor, hatta dusunulmuyor, sadece keyfi isaretlerle temsil ediliyordu.”

“In reality they all lived in a kind of hieroglyphic world, where the real thing was never said or done or even thought, but only represented by a set of arbitrary signs.”

"Artik yalniz degilim. yalnizdim, korkuyordum. Ama karanlik ve bosluk artik gitti. Simdi kendime dondum, geceleri isiklari hep acik olan odaya giren cocuk gibiyim."

"I shan't be lonely now. I was lonely; I was afraid. But the emptiness and the darkness are gone; when I turn back into myself now I'm like a child going at night into a room where there's always a light."

''Sadece birbirini seven, birbirleri icin yasayan, baska hicbir seyi umursamayan iki insan gibi yasayabilecegimiz bir yere gitmek istiyorum.''

“I want - Where we shall be simply two human beings who love each other, who are the whole of life to each other; and nothing else on earth will matter.”

4. En yuksek IQ kategorisinde Guinness Rekorlar Kitabi'nda yer alan Amerikali dergi kose yazari, yazar, okutman, ve oyun yazari Marilyn vos Savant’in dogum gunu (11 Agustos 1946)

“Bilgi edinmek icin calismalisiniz; fakat bilgelik kazanmak icin gozlemlemelisiniz.”

“Basari, zayif yonlerimizi ortadan kaldirarak degil, guclu yonlerimizi gelistirerek saglanir.”

“Maglup olmak genellikle gecici bir durumdur. Pes etmek, onu kalici kilan seydir.”

5. Amerikali profesyonel guresci, aktor ve muzisyen (Terry Gene Bollea) Hulk Hogan'in dogum gunu (11 Agustos 1953)

6. 20. yuzyilin en onemli sanatcilarindan Amerikali soyut Ekspresyonist ressam Jackson Pollock, 11 Agustos 1956 tarihinde arabasini bir agaca carpmasi sonucunda hayata veda etti.

7. Ispanyol gazeteci, yazar ve arastirmaci Javier Sierra’nin (Albert) dogum gunu (11 Agustos 1971)

“Ocak 1497’de gizli mesajlarin yorumlanmasinda uzman Peder Agostino Leyre’den, Son Aksam Yemegi’nin rotuslarinda Leonardo da Vinci’ye eslik etmesi istenir. Bu gorevi ona veren Papa VI. Alexander, Da Vinci’nin resimde kendisini sirtini Isa’ya donmus bir havari olarak resmettigi hakkinda isimsiz mektuplar almaktadir.” Gizli Aksam Yemegi

“Enero de 1497. Durante semanas, una serie de cartas anónimas enviadas a la corte del papa Alejandro VI advier*ten que en Milán el controvertido Leonardo da Vinci está ejecutando una obra diabólica: un mural de La Última Cena en el que no sólo ha pintado a los apóstoles sin su preceptivo halo de santidad sino que el propio artista se ha retratado entre ellos, dando la espalda a Jesucristo.”

8. George Lucas'in yonettigi, Richard Dreyfuss, Ron Howard ve Paul Le Mat'in rol aldigi komedi-drama American Graffiti, 11 Agustos 1973 tarihinde vizyona girdi.

Sayfa 2626/7020 İlkİlk ... 162621262526257626162624262526262627262826362676272631263626 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •