Sayfa 333/1230 İlkİlk ... 233283323331332333334335343383433833 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,657 - 2,664 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    sıkı bir gündü, işte uzun vadecilerin böyle günlerde portföylerindeki hisse oranını arttırmaları gerekir. bugün eli hisse almaya gitmeyen hisse olayına uzak dursun.
    Nakit pozisyonun önemi böyle ortamlarda belli oluyor.

2.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    sıkı bir gündü, işte uzun vadecilerin böyle günlerde portföylerindeki hisse oranını arttırmaları gerekir. bugün eli hisse almaya gitmeyen hisse olayına uzak dursun.
    Bir ayda %20-30 karı görüp hisselerde realizasyyon yapmamız yerinde olmuş di mi? U-100 85-105 ve 90-100 bandında takılır, 2019 eylül e kadar bu bantlarda gider gelir yorumunu hatırlıyorsunuz değil mi? Ben dün ve bugün tekrar alımlara başladım.,,,85 lere kadar alımlara devam ederim...oralara düşerse tabii ki.

3. Bugün için kendime çıkardığım 2 ders

1) Ne kadar beklentili olursa olsun, bir hisseye %25 den fazla girme.. Bir hissedeki pozisyonum sebebiyle (Pozisyon oranı %50) bu düşüşü lotlarımı artırarak değerlendiremeyeceğim..

2) Benim, Hisse Maliyet / Nakit oranı 9 civarında idi. Bu konuda hata yapmışım Bu oran, çok yüksek kaldı, nakit yönünde güncellenecek. Bu konuda sizin uyguladığınız oran nedir?

Bugün özelinde, portföyünüze baktığınızda, sizin kendinize çıkardığınız dersler nelerdir ?

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bir ayda %20-30 karı görüp hisselerde realizasyyon yapmamız yerinde olmuş di mi? U-100 85-105 ve 90-100 bandında takılır, 2019 eylül e kadar bu bantlarda gider gelir yorumunu hatırlıyorsunuz değil mi? Ben dün ve bugün tekrar alımlara başladım.,,,85 lere kadar alımlara devam ederim...oralara düşerse tabii ki.
    Tradersınız...

başlık sahibi ve kıdemli üyeler başta olmak üzere herkese paylaştıkları bilgiler için çok teşekkürler
    benim portföyüm şu an %2,83 ekside bist100 -%5,67, bist 30 vadeli -%1,26 gözüküyor investingde...
    sayın cautonary'nin belirttiği gibi endeksi yenmek çok önemli... neyseki bir iki hafta önce borsanın artık çok sıkıştığını çok dar bir bantta hareket ettiğini ve seçimden sonra aşağı salabileceğini tahmin ettiğim için viop ta kısa pozisyon almıştım...
    bunu kısaca açıklamak gerekirse, vadeli işlemler opsiyon piyasasında çeşitli kontratlar bunlar bist30 vadeli endeksi, dolar/tl gram altın/tl, euro/tl, pamuk/tl, elektrik çeşitli hisse senetleri vs vs şeklinde gidiyor.
    burada her dayanak varlık için farklı teminatlar isteniyor ve farklı işlem hacimleri mevcut
    örneğin 1 adet bist 30 endeksi kontratı için istenen teminat tutarı 1250 tl civarıydı, ve bu kontrat ile endeks kaç puan ise mesela 130bin olsun onun onda biri kadar yani 13bin tl lik işlem hacmine erişebiliyorsunuz. dayanak varlığımızı seçtikten sonra sözleşmenin vadesini seçmemiz gerekiyor.. her varlık için vadeler farklı olabiliyor bist30 endeksi için 2 aylık süreler halinde 3 kontrat ve yıl sonu kontratı vardı yanılmıyorsam ... bunu sözleşmenin sonundaki rakamlardan anlayabilirsiniz 000419, 000619,0001219 gibi biter yani 2019un4. ayına kadar 6. ayına kadar 12. ayına kadar gibi
    -yükseliş düşünülüyorsa alış, düşüş düşünülüyorsa satış seçeeğini, dayanak varlık ve vadeyi seçtikten sonra piyasadaki fiyat ortaya çıkar bu fiyat üzerinden 1 adet sözleşme istersek örneğimizde bunun işlem hacmi 13.000 TL olacaktır
    - sözleşmeyi yaptıktan sonra beklentimize uygun şekilde bist30 vadeli endeksinin düştüğünü ve 120bin e geldiğini düşünelim.. bu durumda 130-12*=10.000 puanlık bir değişim olur, biz bir adet kontrat yaptığımız için bunun 10da biri 1000 tl kara geçeriz... aksi durumda biz düşer dememize rağmen endeks 10bin puan yükselir ve 140 bin olursa 1000 tl zarar ederiz
    - şimdi örneğin 80bin tl lik bir portföyümüz olsun borsanın düşüs trendine girdiği dönemde günde yüzde 3 zarar 2500 tl gibi bir tutara eşit olacaktır... bundan korunabilmek için endeksi shortlarsak düşüşlerden de nakit kazanabiliriz
    - dolar tl için de aynı durum söz konusu öeneğin 1 adet dolar kontratı için 450 tl civarı bir teminat gerekiyor bu sözleşme ile 1000 dolarlık işlem hacmi oluyaor ve her yükseliş veya düşüş buna göre kar zarar getiriyor ... gram altın kontratı için 20 tl teminat gerekiyor ve 1 gram altınlık işlem hacmi oluyor gibi
    - burada dikkat etmemiz gereken husus şu, eğer dayanak varlığımız yani hisse senedimiz olmadan terste kalırsak birgünde yüzde 10-20 zarar etmek işten bile olmayacaktır. ancak sadece dayanak varlığğımız kadar işlem yaparsak terste kalsak bile hisse senetlerimiz değer kazanacağı için zararımızı azaltmış olacağız
    - bir diğer önemli husus ise risk eşiğine çok dikkat etmek gerekiyor. örneğin paramızın yarısını viopa koymak çok çok büyük risk almak olacaktır ben yüzde 5 ile vioptayım mesela ve bu tutar zaten hisse senedi portföyümü korumaya yetiyor ...hiç kimse endeksin veya doların bir sonraki adımını tahmin edemez teminat bir anda azalır ve teminat tamamlama çağrısı alabiliriz hatta teminat bitse bile zararımız pozisyonumuzu kapatmadıkça devam edecektir.
    - pozisyonu kapatmak ise satış işlemi kadar alış, alış işlemi kadar satış yapmak oluyor...
    - şahsen sayın cautionary ye bu yatırım hamlelerini bizimle paylaştığı için tekrar çok teşekkür ediyorum ... bu bilgiler okullarda okutulmayan ve sayın cautionary gibi doktora seviyesinde bir yatırımcıdan alınan bilgiler değerini bilmek gerekiyor... onun viobelit sayfasında çok öemli bir sözü var : kaldıraçlı işlem piyasasında zamanında kol kezmessen biri gelir kafanı kesebilir... geçekten çok doğru burada işlem yaparken hep işlem hacminin kaç tl olduğuna bu paranın sizin için büyük olup olmadığına bakın 1 det bist 30 kontratı 12bin tl lik hacme sahip.. 5 tanesi için 7000 tl civarı teminat yetecektir ama alınan risk 60bin tl civarı olacaktır cepte gözden çıkartabilecek 7000 lira değil 60bin lira olmalı böyle düşünce risk daha iyi anlaşılabilir belki
    - sayın cautionary'nin kendi adıyla anılan cautionary indikatörünü de araştırmak çok önemli bence
    - son solarak kimseye yatırım tavsiyesi vermediğimi bildiklerimi paylaşmaya çalıştığımı belirtmek isterim borsada tecrübem 2 yıldan az lütfen acı tecrübeler yaşamamak için minimum risk ile ilerleyin ... saygılar ...
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

6.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    ....

- şahsen sayın cautionary ye bu yatırım hamlelerini bizimle paylaştığı için tekrar çok teşekkür ediyorum ... bu bilgiler okullarda okutulmayan ve sayın cautionary gibi doktora seviyesinde bir yatırımcıdan alınan bilgiler değerini bilmek gerekiyor... onun viobelit sayfasında çok öemli bir sözü var : kaldıraçlı işlem piyasasında zamanında kol kezmessen biri gelir kafanı kesebilir... geçekten çok doğru burada işlem yaparken hep işlem hacminin kaç tl olduğuna bu paranın sizin için büyük olup olmadığına bakın 1 det bist 30 kontratı 12bin tl lik hacme sahip.. 5 tanesi için 7000 tl civarı teminat yetecektir ama alınan risk 60bin tl civarı olacaktır cepte gözden çıkartabilecek 7000 lira değil 60bin lira olmalı böyle düşünce risk daha iyi anlaşılabilir belki
    - sayın cautionary'nin kendi adıyla anılan cautionary indikatörünü de araştırmak çok önemli bence
    - son solarak kimseye yatırım tavsiyesi vermediğimi bildiklerimi paylaşmaya çalıştığımı belirtmek isterim borsada tecrübem 2 yıldan az lütfen acı tecrübeler yaşamamak için minimum risk ile ilerleyin ... saygılar ...
    Ne güzel araştırmış, deneme işlemleri yapmışsın.

Önemli olan işin özüdür arkadaşlar... Bıçağı düzgün kullanmazsan tehlikeli olabilir...ama kullanmasını bilirsen, ufak bir risk akarak çok faydalı bir tool olarak kullanabilirsin.

Eğer kişi kumarbaz gibi işlem yapıyorsa, yatırım değil kumar oynuyorsa, hiç başka enstrümanlara bulaşmadan tek hissede de büyük kumar oynayabilir.. öte yandan, vadeli işlemleri düzgün kullanarak daha güvenli bir portföy getirisi sağlanabilir.

Yani, işin özü kişinin tarzında saklı. Kabahat enstrümanlarda değil, bu enstrümanları kimin nasıl kullandığında bitiyor herşey.

7.  Alıntı Originally Posted by albatros01 Yazıyı Oku
    Hisselerim %5 düştükçe almaya devam ediyorum. Banka uygulamasına alarm kurdum bildirim geldikçe alıma devam ediyorum. Toaso alım yapmıştım öğlene doğru alarmi kurdum yüzde 5 düşüşe bir alarm daha geldi aksama doğru

ben belirledigim hisselerde bu şekilde yoluma devam edeceğim. Hisselerim toaso,hekts,ereğli ve sasa. Hisselerim hakkında yoruma açığım. Uzun vadeli -en az 10 yıl- tabii arada değerlendirerek tutacam bir aksilik çıkmazsa.
    Maliyet düşürme için yapılacak alımlarda %10 oran daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum. SASA takip etmiyorum ancak diğerleri güzel hisseler ve ucuzlar özellikle TOASO ve EREGL.

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ne güzel araştırmış, deneme işlemleri yapmışsın.

Önemli olan işin özüdür arkadaşlar... Bıçağı düzgün kullanmazsan tehlikeli olabilir...ama kullanmasını bilirsen, ufak bir risk akarak çok faydalı bir tool olarak kullanabilirsin.

Eğer kişi kumarbaz gibi işlem yapıyorsa, yatırım değil kumar oynuyorsa, hiç başka enstrümanlara bulaşmadan tek hissede de büyük kumar oynayabilir.. öte yandan, vadeli işlemleri düzgün kullanarak daha güvenli bir portföy getirisi sağlanabilir.

Yani, işin özü kişinin tarzında saklı. Kabahat enstrümanlarda değil, bu enstrümanları kimin nasıl kullandığında bitiyor herşey.
    O zaman bir sorum var.. Daha önce bahsi geçmemiştir diye umuyorum.. VİOP üzerinden hedge işlemi için bir portföy alt sınırınız var mı?

Burada birikime yeni başlamış birçok kişi de var, işin teknik ve mühendislik boyutunu bildiğini varsayarsak bile portföy büyüklüğüne bakmaksızıın VİOP üzerinden hedge önerir misinz? Yoksa, atıyorum 30K altı için dolar, altın, eurobond, ve hisse arasındaki makul bir dağılım hedge için yeterlidir mi dersiniz?

Sayfa 333/1230 İlkİlk ... 233283323331332333334335343383433833 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •