Onemli Gunler Banner
Sayfa 333/1312 ÝlkÝlk ... 233283323331332333334335343383433833 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 2,657 - 2,664 arasý.

Konu: þu anda ev almak ne kadar doðru bir yatýrým 2

1.  Alýntý Originally Posted by hkm Yazýyý Oku
    Ev ya da kýsaca emlak diyelim bizde çok gözde bir yatýrým aracýdýr.ben dahil herkes tapu sever.benim aklýma takýlan konu artýk gidiþatýn bir buhrana evrilmesi.hemen herkes nakite sikisacak.bankalardan 10 yýl borçlanarak emlak almak artýk herkesin göze alabileceði bir þey deðil.bizde emlak hep dolarla kiyaslanir bir ayda dolar yuzde 40 arttý.emlak bir ayda bu kadar artarsa alýcý bulmakta zorlanýr.ilginc bir sürecin arefesindeyiz.kendi adýma þu ara yeni emlak almam doðruya doðru olaný da asla satmam.yerine yenisini almakta zor.devlet yeni emlak alýmýnda bir ton yeni vergi icat edecek gibime geliyor
    Bazý insanlar tek bir yatýrým aracýyla hayat boyu evlilik yapýyor ondan sonra bütün eleþtri ve olumsuz görüþlere saldýrganca cevap vermeye baþlýyorlar.

Emlak iyi de gidebilir kötü de gidebilir. Dolar þu an enflasyon karþýsýnda ABD'de eziliyor diye hep öyle gidecek demek deðil. Her poziyonda, piyasada çýkacak fýrsatlara karþý tetikte olmak lazým.

Diyelim ki FED faizleri çekti 2%'ye, borsalar ve emlak çakýlýrken bu düþen mallarý toplamaya yetecek kadar döviziniz var mý kenarda? Döviz olmadý döviz getirisi saðlayan enstrümanlardan gelecek para da bir yere kadar kurtarýr.

Devlet vergi icat eder de emlak fiyatlarý düþerse bu baþka fýrsatlar doðurur. Para da maddenin çok yoðun ortamdan az yoðun ortama kaçmasý gibi az getiriden çok getiriye kaçýyor her zaman.

Para çok getirili tarafta yoðunlaþýnca da bugünün az getirili ucuz varlýklarý yarýnýn çok getirili varlýklarýna dönüþüyor. Geçen sene petrol sýfýrýn altýndan fiyatlandý çýkan petrolü koyacak yer bulamadýklarý için.

Bidonu kapýp akan petrolü bedavaya dolduran doldurdu. Sonra petrol 80 dolarý gördü. Petrolü alana üstüne bir de para verdiler diye petrol deðersiz mi oldu? Hayýr tabii ki...

Petrol yerine büyük þirketlerin hisselerini koyun. Yine ayný hesap. Petrol bir benzetme orada.

ytd

2. Altýn 1000 dolara düþtü 2015'te. Hesapta altýn bitmiþti, sonra gitti 2000 dolar üstüne attý.

ytd

3.  Alýntý Originally Posted by Patrick Bateman Yazýyý Oku
    Bazý insanlar tek bir yatýrým aracýyla hayat boyu evlilik yapýyor ondan sonra bütün eleþtri ve olumsuz görüþlere saldýrganca cevap vermeye baþlýyorlar.
    Aþkolsun. Eðer kastettiðiniz kiþi bensem inanýn hiç saldýrgan olmadým.
    Aksine burada ucuza ev düþüremeyen kiþiler zaman zaman saldýrganlaþýyordu. (Ev sahiplerine þerefsz fýrsatçý diyenleri hatýrlayýn)

Benim malým þu an dip deðerde olduðu halde gayet sakinim. Satýlýk evim de yok. Satmak için acelem de sebebim de yok.

Mantýksýz gördüðüm þeye "bence böyle deðil þöyle" demek agresif bir davranýþ deðildir.
    Hepimiz fikrimizi söylüyoruz. Doðru veya yanlýþ.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracý adayýnýz iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMÝÞÝNÝ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

4.  Alýntý Originally Posted by djoz Yazýyý Oku
    Benim eniþte satýlýk evine bir yýldýr 500 istiyordu (1 kilo altýn parasý), ama soran bile yoktu.
    Altýn 600 oldu, eve 500'e müþteri çýktý.
    Altýn 700 oldu, eve 600'e müþteri çýktý.
    Bugün 600 veren kiþiler, ev 500 iken ortalýkta yoktu. Döviz ve altýn yükseldikçe teklif ettikleri rakam yükseldi.
    Altýn 800 olunca da 700'e müþteri çýkacak eminim.

Alýn iþte, basbayaðý altýna ve dövize endeksli emlak.
    Kulaktan kulaða miþli mýþlý hikaye deðil, bizzat birinci elden ispat. Daha ne diyeyim?

Siz düþeceðine inanýyorsanýz eyvallah.
    Herkesin beklentisi farklý olacak tabi ki. Belki de ben yanýlýrým.
    Ev almak isteyenler paralarýný Altýn veya Dövizde tutuyor nedeni bu.
    Fakat son zamanda dövizin fazla gaza basmasý durumlarý döviz lehine deðiþtiriyor.

Benim iþ arkadaþým Geçen ay ev aldý 580bin TLye 9,70'den dolar bozdu.
    Yani yaklaþýk 60bin Dolara geldi ev.

Þuan ayný site ayný daireden baþka satýlýk ilan var fiyat 630bin TL. Ama Dolar 13,20 desek þuan 47 bin dolara geliyor daire.

1 ayda 50 bin TL kar gibi gözüken olay aslýnda 13bin Dolar zarar.
    Eðer faiz politikasý ayný þekilde devam ederse ve dolar hýz kesmezse, hiçbir ev sahibi Dolarla yarýþamaz.
    Neredeyse herkes TL maaþ alýyor.

5.  Alýntý Originally Posted by Rj16 Yazýyý Oku
    Fakat son zamanda dövizin fazla gaza basmasý durumlarý döviz lehine deðiþtiriyor.

Þuan ayný site ayný daireden baþka satýlýk ilan var fiyat 630bin TL. Ama Dolar 13,20 desek þuan 47 bin dolara geliyor daire.

Eðer faiz politikasý ayný þekilde devam ederse ve dolar hýz kesmezse, hiçbir ev sahibi Dolarla yarýþamaz.

Kesinlikle katýlýyorum. Beykoz’un gözde sitelerinden birinde olan deniz manzaralý 3+1 140m2 ev için 18 kasým itibari ile 287 bin USD istenirken, bugün itibari ile 260 bin USD isteniyor.
    15 gün içerisinde 30 bin USD kayýp.
    Dairenin 2013 satýþ fiyatý 500 bin dolardý.

Sent from my iPhone using Tapatalk

6.  Alýntý Originally Posted by nesta17 Yazýyý Oku
    Kesinlikle katýlýyorum. Beykoz’un gözde sitelerinden birinde olan deniz manzaralý 3+1 140m2 ev için 18 kasým itibari ile 287 bin USD istenirken, bugün itibari ile 260 bin USD isteniyor.

[]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211201/56b23ad906cdd356c867201c0fe978de.jpg[/IMG]
    Ev sahibi iþi bilmiyor.

Yaz oðlum oraya 10 milyon tl, yazmasý bedava. Kolundan tutan mý var? Ortamlarda da benim ev 10 milyon, dolarý da tokatladý, altýný da keh keh keh diye gerinirsin.

ytd

7. Ne kadar günü birlik nekadar spesifik örnekler ..evi alan ;dolardan ziyade hem kira getirisi hemde uzun dönemde enflasyona eþit parasý korusun diye alýyor .yani evi alan yüzde 80 mevduattan Genelde fazla getireceðini biliyor ...komþu yazlýk alýr ben zamanýnda 100 bin dolar verdim diyor þimdi o kadar etmiyor.e sana edecek mi dediler....almissin hem çoluk torunlarinla keyif yapýyorsun ; deniz havuz hem de dolarla eþit olsun Ýstiyorsun... ki oldu bile .
     Alýntý Originally Posted by Rj16 Yazýyý Oku

Redmi Note 9 Pro cihazýmdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alýntý Originally Posted by nesta17 Yazýyý Oku

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Yalnýz sizin bu günkü fiyat zannettiðiniz rakam 23 kasýmda girilmiþ.
    O günden bu güne kurda % 10 artýþ var.
    Þu yaþadýðýmýz günlerde ilan sahibine telefon açmadan güncel fiyatýn kaç olduðunu bilemezsiniz.

2013 Fiyatý ise konuyla çok alakasýz.
    "Dolar cinsi varlýk" olan altýnýn da 2013'teki dolar fiyatýyla bu günkü dolar fiyatý arasýnda uçurum var.
    Dolar cinsi varlýk, ama ons fiyatý ikiye katlanabiliyor veya yarýya düþebiliyor.

Ekonominin coþtuðu dönemle battýðý dönemi kýyaslamak, bir tarlaya aralýk ayýnda gidip "buralar temmuz ayýnda çok kuraktý, þimdi bol yaðmur alan sulak bir tarlaya dönüþtü" demeye benzer.
    Oysa ki tarlanýn sulaklýðýnda deðiþim olup olmadýðýný anlamak için karþýlaþtýrma ya temmuzdan temmuza, ya da aralýktan aralýða yapýlmalýydý. (Ve tabi ki çok daha uzun vadeyi kapsamalýydý)
    Ev örneðinde de krizden krize veya zirvden zirveye bakmak lazým. Ve minimum 20-30 yýl.

Ben hep 2001 krizinde 7 BÝN DOLAR'a aldýðýmýz evi örnek veriyorum. Forum artýk býkmýþtýr hep ayný hikayeyi dinlemekten.
    Ama malesef insanlar ýsarla tepeyle dibi kýyaslamaya devam ediyor.
    O 7 bin dolarlýk ev 2013 yýlýnda 50 bin dolara rahat giderdi. Bugün 20-25 bin dolara gider.
    2013'ü baþlangýç noktasý kabul eden kiþi, asýl görmesi gereken tablonun tam tersini görür ve emlaðýn hep kaybettirdiðine inanýr. (Yýllarca alýnan kirayý zaten hiç hesaba katmazlar)

Zirveyi baþlangýç alýp diple kýyaslamak, papaz krizini baþlangýç alýp ertesi yýl "dolar kaybettiriyor bakýn gördünüz iþte" demeye benzer.
    Dolar topiðinde bunu diyenlere kýzan birçok kiþinin, gelip emlak topiðinde aynýsýný yaptýðýna sýk sýk þahit oldum.
    Son düzenleme : djoz; 01-12-2021 saat: 19:47.

Sayfa 333/1312 ÝlkÝlk ... 233283323331332333334335343383433833 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •