Sayfa 355/1013 İlkİlk ... 255305345353354355356357365405455855 ... SonSon
Arama sonucu : 8100 madde; 2,833 - 2,840 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1. MB faizi artırıp aynı zamanda piyasaya dolar vermesine rağmen dolar tüm dünyada düşerken bizde artmış ilk 3 ayda. Tüm bunları görüp hala daha tl iyi dayandı demek nedir bilemem.

2. antalyada

yılın ilk üç ayındaki kayıp

geçen yıla göre %27

mart ayındaki kayıp

%36 olmuş.

turizm bu senede nanay

gecen yıl bayram tatilleri uzundu.

9 ar günden

yerli biraz nefes aldırmıştı.

bu yıl hep hafta sonu.

bakalım ne olacak.

akıllının biri çıkmış yüksek kur sanayiciyi bitiriyor diye.

bunları bitiren ne oldu biliyormusun

2008 deki $/tl nin 1,10 olması.

ihracatçıyı bitirdi.

ithalatı patlattı.

fabrikalar kapandı.

gelen sıcak paraylada kredi çekip ev aldın.

şimdi ne yaparız diye düşünüyon.

düşünme

çok geç.

Yılların mevduatçısı olarak portföyümün yarısını dolara çevirmiştim..Bunun sebebi malum enflasyon karşıda eriyen paramı korumak.
    Bazen bu topikte yaşanan atışmalara şaşırıyorum
    Doların yükseleceğini öngörenlere karşı ekonominin batacağından, memleket için kötü olacağından dolayı bir tepki konuluyor.
    bizlerde dolar yükselişinin ekonomiye verdiği zararı biliyoruz burada amaç paramızı korumak
    faizlerin sabit kaldığı hatta düştüğü enflasyonun arttığı bir durumda doların artmasını istemek ummak kadar doğal ne olabilir
    sen enflasyon karşısında tl mi korusaydın benim ne işim olurdu dolarda...

not:Ülkemin siyasi durumuna değinmedim bile..

4.  Alıntı Originally Posted by ikare Yazıyı Oku
    Hocam bu konuda kesinlikle haklısınız. Ama keşke bu sözünüzü 15 yıldır sanayiciye üvey evlat muamelesi yapıp da betoncuya her türlü kolaylığı sağlayan iktidara da ulaştırabilseniz....

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
     Alıntı Originally Posted by Günaydın Yazıyı Oku
    sizin gibiler derken kimmişiz ki biz ? sen hangi taraf yada siz oluyorsunuz ? döviz kuruyla sanayicinin ana sı ağlarken işçi kapının önüne konulurken sen dövizden para kazanacak göbek atacaksın ?

bu mu yurttaşlık bumu birlik beraberlik ?

ah sizi ah

Sorunun sebebine bakmak gerekir, powerpc burada sorunun sebebi değil sonucudur. Dövizin ve faizin bugünkü seviyesine gelmesinde katma değer yaratamayan türk ekonomisi aktörleri ve ithalata dayalı büyüme modelinde direten ekonomi yönetimi asıl sebeptir. Borçlu olan faizi dikte edemez. Türkiye borçludur ve her yıl 40-50 milyar dolara yakın cari açık vermektedir. Yani dışarıya sattığından çok ithal etmektedir. Ve bu durum doların 3.94 seviyesine vurduğu ay dahi milim değişmemiştir.

Eğer biz bu işin sonucuna odaklanırsak, bu durum kredi kartı borcunu ödeyemeyen , iş yerinde patronu tarafından borçlu olduğu bilindiği için işten ayrılamayacağı düşünülerek hor görülen bir babanın akşam eve geldiğinde bütün bunlara sinirlenip sebepsiz yere kendi oğlunu dövmesine benzer.

Bir sorunun sonucu ile kavgaya tutuşursak bu sorunun sebebini görecek ve bertaraf edecek imkanlardan yoksun kalabiliriz. Birde üstüne üstlük birlik ve beraberliğimiz bozulur.

Cari açık sıfırlanacak. Katma değerli ürün çıktısı elde edilecek. Bunlar olmuyor mu? Dışarıdan alınan borç ile borç verenin dikte ettiği faiz ödenecek. Bunu da kabul etmedik mi?. O da mümkün o zaman refah seviyemiz düşecek, fakirleşeceğiz.

2x2=4
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by ikare Yazıyı Oku
    Hocam bu konuda kesinlikle haklısınız. Ama keşke bu sözünüzü 15 yıldır sanayiciye üvey evlat muamelesi yapıp da betoncuya her türlü kolaylığı sağlayan iktidara da ulaştırabilseniz....

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    İktidara laf yok...

15 yılda, elinde her türlü olanak, aldığı aldık, sattığı sattık, son derece olumlu bir dönemde dilediği kadar borçlanan, devletin elindekileri dilediğine dilediği fiyata satan, yol yapmayı lütuf ve hizmet sayan bir iktidarın ülkeyi gatirdiği noktada, bizim elimizdeki üç kuruşu dolara yatırmamızı olayın çözümü (ya da çözümlenmemesi) olarak değerlendiren birinden burada diskur yemek bence hiçbir iklimde doğru değil.

Ama bu konuda da bu yönetimden mağdur yaratmak amaçlanıyorsa, bu başlıkta bunu yiyecek kişi bulunduğunu sanmıyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    camekanın dışında
    Gönderi
    1,797
    sn.discover mesela çok doğru bir paylaşımda bulunmuş, katılııyorum, kar edemezsen yok oluyorsun ve kar etmek için gerekirse işgücünden istihdamdan kaçıyorsun

sn.ikare de doğru söylemiş, önlemler alınmalıydı evet ?

ancak bu önlemlerin geçmişini 15 yıllık akp iktidrıyla sınırlı tutmak ve start buradan alınmış gibi yorumlamak ne kadar gerçekçi olur

yahu hepiniz biliyorunuz yaşınız yeter o yılları hatırlamaya 94 te faize giiti hazinenişn paralrı gecvelik %2000 repolar ,döviz devalüasyonun ipini kaçırmış 10 misli artmış bir gecede, ne sanayici kaldı memlekette ne banka kaldı batmadık, intiharlar yıkımlar

yetmedi bir koalisyon daha ve bir kriz daha yaşadık 2001 de müteahitler altlarındaki arabayı sattı biliyorum sanayiciler elk. su faturalarını ödeyemediler fabrikalar o miluon dolarlık makineler hacizle satıldı gitti, ben emek yoğun sektördeyim tekstilin içindeyim 99 dan beri,

yani sürekli eleştiri sürekli nombardıman sürekli memnuniyetsizlişk tamam da ortada bi gerçek var 2002 den beri önceki dönemlere benzer bir yıkım yaşamadı memleket şükürler oldun,

bakın örnekle devlet memurları hayat standardı ve konforu olarak tc tarihinin ne mükellef durumundalar, benim çocukluğumda limon satıyordu öğretmenlerimiz bunları hepiniz biliyorsunuz,

2002 sonrası tüccar sanayici hepsi küresel rekabetin içine girdi bir çok sanayici global ortaklıklar evlilikler yaptı,bugün istanbulda tek başına ticarette dönen para yunanistanın bulgaristanın hırvatistanın romanyanın balkanların vs.. ve bir çok afrika devletinin güney amerika devletinin yıllık gayri safi milli hasılasına denktir, bu iş demektir aş demektir.

avrupa ucuz bulduğu yere yatırım götürür, tekstili, ayakabıyı ve benzer ucuz imalat sanayiini uzak doğuya teşaron vermelerinin sebebi budur,

türkiyeye doğrudan yatırım gelir ama vietnamdan ucuz olursan gelir !
    buda mümkün değildir, işçilik ucuzdur uzak doğuda hapishane mahkumlarına yaptırıyorlar çıplak ayak adamın sırtında fanilası yok !
    karın tokluğuna yapıyorlar o ucuz çin mallarını insanlık ayıbıdır, ben fuarlara ve fabrikalarına gittim gördüm.

bizim etimiz budumuz belli, biz avrupa birliği sanayicilerine bir makedonya gibi romanya gibi gel 10 sene elek. su bedava diymeyiz bizim nüfusumuz 80 milyon makedonyanın tamamı istanbul anadolu yakasındaki pendik kadar yoktur

bir noktada hzılı ilerleyen dinamik paraya çevrilebilen düzenli alıcı bulan sektör inşaattı ve inşaatla belkide evet ayakta kaldı memleket ben bu tarafından bakarım bardağın dolu tarafını görmek gerek.bankalar kredi vermeli ayakta kalmalı işçi istihdam edilmeli eve ekmek gitmeli , bunları umursamamız gerek bana ne diyemeyiz bu ülke bizim bu millet biziz yahu ?

konu başlığını itici buluyorum ,belki şöyle olsaydı döviz kurları & TL piyasası..vs..gibi

yani şimdi "dövizde yükseliş kaçınılmaz" diye başlık atarsan kaça gitsin istiyosun 20 liraya mı ? yav o zaman ne sen kalırsın ne ben kırılırız açlıktan ??? biraz mantık ??

yan komşum intihara kalkışmış döviz borcu ödenemez duruma gelmiş haczedilmiş adam, çoluk çocuğu var, bu adamın suçu ne oh mu çekeceğiz hepimiz insanız

söylemek istediğim bu, tamam kazanın vurun voleyi ama biraz sağduyu lütfen

saygılar
    “Kalbimizde Tanrı'nın ışığı vardır, onun adı da vicdandır." Lev Nikolayeviç Tolstoy

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Hep söylüyorum...

Biz vatandaşlar, DTHlar yolu ile devlete gönüllü kaynak yaratıyoruz.

Ucuza gavura gitmiyor hiç olmazsa.

8. arapları daha büyük bir dert bekliyor.

suudlar bunu anladığından deli gibi silahlanıyorlar ama nafile elin pipisi ile gerdeğe girilmiyor.

kucuk yemen bile dev suud ordusunu rezil etti.

suriye gibi butun arap yarım adası kaynayacak.

şii suni savaşı doğrultusunda.

usa suud katar Bae kuveyt bir taraf . belki biz ve israil.

iran yemen suriye rusya bir taraf. !

hem global bir ekonomik kriz hem bölgesel büyük savaşlar. !

bulaşmadan atlatırsak ne Ala.. !

bulaşırsak.

İran ırak savaşı var internette

Ne olmuş. kaç sene sürmüş. Ne kayıp olmuş. !

ne kazanılmış ??

biraz askeri forumlara göz geçirin.

tabi Türkiyedeki forumlar insanlar olanları görmesin diye 1 1 kapanıyor. !

ama bu sadece insanların tedbir almasını önler.

Sayfa 355/1013 İlkİlk ... 255305345353354355356357365405455855 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •