Sayfa 40/471 İlkİlk ... 3038394041425090140 ... SonSon
Arama sonucu : 3768 madde; 313 - 320 arası.

Konu: AKENR - Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

"Bu kapsama giren çok fazla sözleşmenin varlığı ortaya çıkınca, tavan fiyatın oluşturulma nedeni olan, maliyeti yüksek santrallere destek sağlamak ve görevli tedarik şirketlerinin enerji alım maliyetlerini aşağı çekmek amacıyla oluşturulan havuza yeterli kaynak aktarılamayacağı görüldü"

Akepe akepeligini yaptı ama

Yerli üretici de salak degilmiş, geçmiş tarihli sözleşme uyduruvermişler anında..

Muafiyeti de iptal ederler bu durumda

Bu örnek..

Yerli kömürcü ODAŞ epdk kararı açıklandığında taban oldu. Sonra ne hikmetse 160tan 260a tavan tavan gitmeye başladı.

Meğer herifler kılıfını uydurmuş, ikili anlaşmalar ile kendine muafiyet sağlamış.

Sadece odaş değil, hepsi bu şekil çözüm bulmuş.

Kovid salgınında sokaga cikma yasagi ilan edildiginde, yollar bayram trafigi gibi yogunlasmisti. Önüne gelen yasaktan muaf tabi...3 sayfa muafiyet listesi.

Bu embesil kadrolar .... olup gitmeden bu ülke düze çıkmayacak.

Dolar bazında zirveye gelmemize az kaldı.

Yeter ki şunlar .... olsun gitsin

4.  Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku
    Bu örnek..

Yerli kömürcü ODAŞ epdk kararı açıklandığında taban oldu. Sonra ne hikmetse 160tan 260a tavan tavan gitmeye başladı.

Meğer herifler kılıfını uydurmuş, ikili anlaşmalar ile kendine muafiyet sağlamış.

Sadece odaş değil, hepsi bu şekil çözüm bulmuş.

Kovid salgınında sokaga cikma yasagi ilan edildiginde, yollar bayram trafigi gibi yogunlasmisti. Önüne gelen yasaktan muaf tabi...3 sayfa muafiyet listesi.

Bu embesil kadrolar .... olup gitmeden bu ülke düze çıkmayacak.
    Özel şirketler işini bilir. Bende ilk etapta Odaş negatif diye düşündüm sonradan ortaya çıktı tabi 😂😂 Ya bunların ne yaptığı belli değil. Mayıs da yine saçma sapan düzenlemeler ile gelecekler.. Petrol- kömür- doğalgaz globalde bu seviyelerdeyken, üretici ve dağıtıcının marjlarından yemeden fiyatları zor tutarlar..

DOÇE bank, Botaş’ a 1 milyar dolar kredi açacakmış.. Bizimkiler LNG maliyetlerini zor karşılar

Alıntı Originally Posted by wasaban Yazıyı Oku
    Özel şirketler işini bilir. Bende ilk etapta Odaş negatif diye düşündüm sonradan ortaya çıktı tabi 😂😂 Ya bunların ne yaptığı belli değil. Mayıs da yine saçma sapan düzenlemeler ile gelecekler.. Petrol- kömür- doğalgaz globalde bu seviyelerdeyken, üretici ve dağıtıcının marjlarından yemeden fiyatları zor tutarlar..

DOÇE bank, Botaş’ a 1 milyar dolar kredi açacakmış.. Bizimkiler LNG maliyetlerini zor karşılar
    Mayısta ne olacağına dair dedikodular var mı?
    Formüle yorum yapmak istemiyorum cunku
    1)formül her dakika degisiyor
    2)para verecek enayi bulamiyorlar
    3)para bulsalar bile akepe mutlaka iç edecektir, al bu bana , al bu bana, al bu da kaldı hasana diyerek hareketi komurcüye gazcıya hareketi çekecektir...

Formül yokmuş gibi düşünürsek

Gaz fiyatlarına zam yapmak için ortada sebep yok, yurtdisi fiyati fazla degismedi spot 100 dolar , boru gazi da zaten 3 ayda 1 guncelleniyor, 1 temmuza kadar bu sekilde gidebilir.

Kömür nisanda 320 dolarlarda gezdi
    , nisanda satin aldiklarini mayista yakacaklari dusunulurse , 2500lira tavani pek begenmeyecekler.
    Mayista 280 dolardan aldiklarini haziranda 2500den verebilirler.

Bunların yerinde olsam her yıl başka bir ülkeyi işgal ederim. (Lafın gelişi)

https://www.borsagundem.com/haber/ga...ulasti/1658754

2.3trilyon ruble 32milyar dolar ediyor.

Bu daha 2021 kârı.

2022deki fiyatlarla ....

TÜRKİYE’DEN ÇEKİLİYOR

Sedaş 4 il, 45 ilçe, 50 belediye, 765 köy ve 1365 mahallede, 2 milyondan fazla tüketiciye hizmet verirken, 2013 yılında EPDK tarafından dağıtım ve perakende satışın aynı firmada olmaması kararı üzerine Sepaş kuruldu. İki ayrı şirket olarak AKCEZ firması bünyesinde yer alan Sedaş ve Sepaş’ın, Çek Cumhuriyeti’ne ait olan CEZ firmasının Türkiye’den çekilme kararı üzerine satışa çıkartıldığı belirtildi.

Dünya**gazetesinde yayınlanan habere göre; Uzun süredir gündemde yer alan ancak bugüne kadar realize olmayan Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ ile Sakarya Elektrik Perakende Satış AŞ’nin (SEPAŞ) satışı konusunda yeni gelişmeler yaşanıyor. Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerindeki elektrik dağıtım şirketi SEDAŞ ile bölgenin görevli tedarik şirketi konumundaki SEPAŞ’a teklif veren firmalar ortaya çıkmaya başladı. Firmalar arasında geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklamada bulunan Torunlar Grubu bünyesindeki Başkentgaz da bulunuyor.

Teklif veren ikinci firmaysa, Erzurum ve İzmit ile Gebze’de doğalgaz dağıtım ve satış hizmetleri veren Palmet Enerji oldu. Mergermarket’ın, Erdinç Ergenç imzasıyla abonelerine aktardığı haberde, Palmet Enerji’nin, SEPAŞ ve SEDAŞ’ı almak üzere istekli olduğu kaydedildi. Palmet Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Doğanay Samuray, Enerji Günlüğü’ne yaptığı açıklamada, SEDAŞ ve SEPAŞ’ı satın almak üzere bu iki şirketin yüzde 100 hissedarı konumundaki AKCEZ’e teklif sunduklarını doğruladı. Bu arada üçüncü bir istekli olarak Çalık Enerji’nin adı geçse de, şirket’in AKCEZ’e teklif verdiği doğrulanamadı.

Satışa konu SEPAŞ ve SEDAŞ’ın faaliyet bölgesindeki Kocaeli’nin Gebze ilçesinde doğalgaz dağıtım hizmeti sunduklarını hatırlatan Palmet Enerji CEO’su Doğanay Samuray, “
    Satıcı taraf vazgeçmediği sürece kendilerinin bu satın almayı gerçekleştirmekte kararlı olduklarının altını çizen Samuray yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Çok ciddi şekilde çalıştık, tamamına teklif verdik. Palmet olarak yüzde 100’ü ile ilgileniyoruz, kısmi alıma sıcak bakmıyoruz.”

(TERCÜMESI: DINÇKÖKLER ILE ORTAK OLUP BAŞİMİZA IŞ ALMAYİZ. CEZ VE AKKÖK HİSSELERI BIRLIKTE SATARSA ALIRİZ)

BAYMİNA DÇS İÇİN 100 MİLYON DOLAR YATIRIM

Palmet Enerji CEO’su Doğanay Samuray, Mart 2021 döneminde Fransız Engie’den Ankara’daki Baymina Doğalgaz Çevrim Santrali’ni satın aldıklarını da hatırlattı. Baymina Enerji’yi satın alır almaz bir rehabilitasyon programına tabi tuttuklarını kaydeden Samuray “Santral verimsiz falan diyorlardı ama biz sistemin yarısını modernize ettik. Verimliliği yükselttik. Diğer yarısındaki verimlilik artışı çalışmaları da iki ay içinde tamamlanacak. Böylece santralin tamamı da verimliliği artmış şekilde devrede olacak” ifadesini kullandı.

Doğanay Samuray, Baymina Doğalgaz Çevrim Santrali’nin verimliliğini yüzde 51’den yüzde 57.6’ya çıkarttıklarını belirterek “Bizim satın aldığımız tesisin ilk kuruluş maliyeti yaklaşık 700 milyon dolar. Bizim verimlilik artışı ile ilgili harcadığımız miktar yaklaşık 100 milyon dolar. Biz bu yatırımı en fazla 1.5 yılda geri alacığımızı tahmin ediyoruz” diye konuştu.*

Elalemin bizimkinden daha %2 daha verimsiz ve 130mw daha dusuk kapasiteli olan santrali 1.5 yılda 100MILYON DOLAR yatırımı amorti edecek

Bizim 900MW EGEMER'e hırsızlar mı dadanmış ki bir türlü para kazanamıyor!!!

Sayfa 40/471 İlkİlk ... 3038394041425090140 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •