Onemli Gunler Banner
Sayfa 474/1000 İlkİlk ... 374424464472473474475476484524574974 ... SonSon
Arama sonucu : 7998 madde; 3,785 - 3,792 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI ( & Mevduat faizi karşılığı oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    bu arada zbd satış valörü 2
    ben hiç alıp satmadım ama tefasdaki bilgi yanlış o vakit. asd.JPG

2.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    söz altın fonundan açılmışken kafama takılan bazı noktaları sizlerle de istişare etmek isterim: madem altın fonu altının getirisinden yararlanmayı hedefler, neden bankaların fonlarının yıllık getirileri arasında bazan üç dört puan fark olur? bu arada altın fonları getirilerinde çoğu zaman ziraat katılım altın fonu en başta gelir. bir de neden gram altın yerine altın fonu alınmalı? gramda alış satış makası var ama altın fonunda da yüzde on stopaj var. fon mu,y oksa gram altın mı daha mantıklı olur?
    Bu biraz "hisse varken neden hisse fon alayım" gibi olmuş üstadım. Sonuçta fonları tercih etmemizin en önemli sebebi ortak akılla idare edilen ve belirli bir finansal büyüklüğe ve güvenirliğe sahip enstrümanlar olması. Altın fonlar arasında çok çeşitli içeriklere sahip olanlar var. Bunların içerisinde gram altın ile en korelatif olanı IGA fonu. İçeriğinde kamu borçlanma araçları olanlar bile var ya da repo & ters repo oranları bir diğerinden az / fazla. Dikkatlice incelemek gerekli.

3.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    söz altın fonundan açılmışken kafama takılan bazı noktaları sizlerle de istişare etmek isterim: madem altın fonu altının getirisinden yararlanmayı hedefler, neden bankaların fonlarının yıllık getirileri arasında bazan üç dört puan fark olur? bu arada altın fonları getirilerinde çoğu zaman ziraat katılım altın fonu en başta gelir. bir de neden gram altın yerine altın fonu alınmalı? gramda alış satış makası var ama altın fonunda da yüzde on stopaj var. fon mu,y oksa gram altın mı daha mantıklı olur?
    TCA'ya baktığınız zaman son 1 yılda 14,98 has altın %17,94 getirmiş. Eğer iradeniz güçlü ise stoploss olabiliyorsanız al-sata ayıracak zamanınız var ise analiz inceleyeceksiniz has altın mantıklı. Ama çalışıyor bu işe zaman ayıramıyorsanız havayı koklayıp (ABD-ÇİN ticaret savaşı gibi durumlar) altın fonu almak daha mantıklı.

4.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    şimdi şu soruların cevabını arayalım? bu fon, gerçekten de yukarıda yazdıkları gibi mi çalışıyor? piyasa koşullarını bizim yerimize takip edip olası fırsatlara göre mi pozisyon ayarlıyor? Bu yatırım fonu döviz tahvil veya hisse senedi fonları gibi belirli bir enstrümana ağırlık vermiyor denildiği halde yüzde 80 oranında faiz yatırımı yapmıyor mu? bu durum, bir çelişki değil mi?
    ben kendi cevabımı vereyim, bu fon, ortalama yüzde 80 faiz ağırlığı olan ve mevduatın twitter sayfalarında da yazdıkları gibi biraz üzerinde getiri sağlamayı hedefleyen bir fon. bunu karalama maksatıyla yazmıyorum. neye yatırım yaptığımızı bilelim, bilinçli yatırımcı olalım diye yazıyorum. farklı düşünenlere tcd var demek te yanlış. tcd, genelde yüzde 80 hisse yatırımı yapıyor. burada da piyasanın iyi olduğu zamanlarda hisse oranı biraz daha artırılıp tcd kadar tabi ki değil ama güzel getiriler yakalanabilir, sanırım isyanımız buna ama yapacak bir şey de yok. fon sayfasında çok güzel tanıtım yapıyor, okuyunca "tamam, tam aradığım fon" diyorsunuz ama sanırım son noktayı Eray bey twitter sayfasına koymuş.
    Sanırım fona, tanıtım sayfasını okuyarak girmişsiniz ve sonuçta beklentilerinizin dışında bir durum ile karşılaşmışsınız. Ben genelde tarihsel verilerden son birkaç ayın fiyatlarını indirip, excelde günlük net getirilerini hesaplıyorum ve kendime uygun fonu seçiyorum. Bu tür bir yöntemi öneririm çünkü sözler genelde süslü ve yanıltıcı olabilir ama rakamlar her zaman gerçeği söyler.

5.  Alıntı Originally Posted by blade Yazıyı Oku
    tcd yatırımcı sayısı 550 olmuş.

tcd yatırımcı sayısı 563 kişi olmuş.

6.  Alıntı Originally Posted by sevinen Yazıyı Oku
    ben hiç alıp satmadım ama tefasdaki bilgi yanlış o vakit. asd.JPG
    kusura bakmayın, valör bir. yanlış bakmışım.

7. Fon yatırımcıları olarak önce şu konuda anlaşmamız lazım. Mevcut portföyün tamamını tek bir (hem de en riskli olan) fona yatırmak herkesin kendi keyfine. Kimse kimseye zorla işlem yaptırmıyor sonuçta. Mesela benim gibi riskten olabildiğince uzak durup makul bir getiriye razı olanların portföyünde GPG gibi bir fon olmazsa olmaz. An itibariyle yok o ayrı. Neden derseniz hisselerden fonlara geçişler konusunda çok yavaşımdır. Kesinlikle takibimde ama.

Ekran Alıntısı.jpg

Altın fonlarını da bunun gibi düşünmek lazım; nispeten krizlere karşı defansif (yaygın kullanımı ile güvenli liman, bir tsunamide limanın güvenlisi nasıl onu da anlamam) olması ve kimi zaman genel konjonktüre bağlı olarak sağlamış olduğu ciddi getiriler. Yukarıdaki grafik gram altına ait ve 45 derecelik bir eğimle yükseliş trendinde hareket ediyor. Yani fon portföyünde an azından % 15-20 civarında bir yeri hak ediyor. Sende var mı derseniz yok, çünkü total portföyümde fon ağırlığı henüz % 15 lerde. Dedimya bu konuda çok temkinli yani tospa gibiyimdir.

8.  Alıntı Originally Posted by blade Yazıyı Oku
    tcd yatırımcı sayısı 563 kişi olmuş.
    Tcdd düşmüş aşağıya doğru güncellenmiş onstan herhalde, bıst bugün tatsız yine 103 seviyesini aşmakta zorlanıyor geçenki gibi satış geldi

Sayfa 474/1000 İlkİlk ... 374424464472473474475476484524574974 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •