Sayfa 55/106 İlkİlk ... 545535455565765105 ... SonSon
Arama sonucu : 848 madde; 433 - 440 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Gözden kaçırılan nokta şu, Erhan 3 yıldır yazıyor.

Temettü kötüdür falan demiyor kimse. Sorun çok basit. Temettü vermese de o şirketin değeri aynı olacak. Ama temettünün iyi olduğuna inanan yarırımcılar, bu sene temettü vermese bile veya 2 çeyrek boyunca net karı düşen ama yıllardır temettü dağıtmayı alışkanlık haline getirmiş bir hisseyi nasılsa kısa zamanda yeniden toparlar ve temettü dağıtmaya devam eder diye yine yeni yeniden almaya devam ediyor.

Ama aynı durumda olan ve fakat temettü vermeyen şirketi ise 2 çeyrek boyunca karı düştü diye bir daha almıyor. Olay bu kadar basit.

10 liralık şirket 2 lira kar edip, karını dağıtırsa elinizde 10 liralık şirket artı 2 lira nakitiniz toplamda 12 liralık bir değer vardır.

10 liralık şirket 2 lira kar edip, karını dağıtmayıp şirket özsermayesine eklerse elinizde değeri 12 lira olan şirket vardır.

Sonuçta toplam değer 12 dir. Ama nasılsa düzenli temettü dağıtıyor diye yatırımcılar ilk şirkete subjektif olarak daha çok rağbet eder ve hissesini almak için yarışırsa gerçek değeri 12 lira olan bu şirketin ederi 15 lira olur. Piyasa değeri gerçek defter değerinden büyük olur. Bu kadar basittir olay.

Dostoyevski'nin Suç ve Ceza romanı gibi yazıp tartışmaya gerek yok. Bu arada o bakkalı da şiddetle kınıyorum.

2. Şu cumle noksan olmuş :D hem iyi olsun temettü versin demekle aslında yine temettü veren iyi hisseleri ayırıyorsunuz.

AYRILSIN NE OLUCAK Kİ. KARPUZU BİLE SEÇİP ALIYORUZ. HİSSENİN HEM İYİ HEM DE TEMETTÜ VERENİNİ SEÇİNCE NEDEN PROBLEM OLSUN

Bir türlü temettü versin yada vermesin iyi hisseyi hep alalım dedittiremedim gittim. :D

ŞÖYLE DİYELİM TEMETTÜ VERMEYEN AMA İYİ OLAN HİSSELERDE VAR ELBETTE.

Hoş para kazanacak olan sizlersiniz beni niye bu durum geriyor bilmiyorum ama benim insanlara yardım etmek ister bir misyonum varmış gibi var gücümle anlatıyorum işim gücüm yokmuş gibi.

BUNA BENDE ŞAŞIRIYORUM. GERCEKTEN COK İYİ BIRISISINIZ SANIRIM.

temettüye coluk cocuk geçindirme olayında bir problem yok iyi hisseyi seçersin hissen iyi gider gittikçe temettü verir para kazanırsın. bunda itiraz edilmiş herhangibirşey yok. aynı şeyi temettü olmadanda yapılabiliyor. bunun örnegını daha öncede defalarca verdik. yani coluk cocuk geçimi vb geçimi için temettü almak şart değil. BU sadece temettüye özgü birşey değil bunda da anlaşalım.

MATEMATİKSEL OLARAK BUNUN MÜMKÜN OLDUĞUNU KABUL EDİYORUM ZATEN.
    SIZDE ŞUNU KABUL EDIN O HALDE: TEMETTÜ ALMADANDA YAPILABİLECEK BİRŞEYİ TEMETTÜ ALARAK YAPMAKTADA BİR MAHZUR YOK.

gelelim senin bakklına ve nakit alma sezgine. Bunları cok cok iyi farkındayım amacının bakkalın karından pay almak oldugunu biliyorum.

SÜPER, HEMFİKİRİZ O HALDE.

O halde bakkaldan nakit almayanların SUÇU NE DİYORUM BENDE. HER YATIRIMCI İLLA BAKKALDAN PAY ALMAK İÇNMİ ORTAK OLMAK ZORUNDA.

OYLE BIR SUC YOK. OYLE BIRSEY SOYLEMEDIM. YAZIMDA BU ACIK. KAR ALMAYIP ICERDE BIRAKMAKTA YANLIS DEĞİL. BU TERCIH MESELESİ.
    ALANDA ALMAYANDA HAKLI.

Niye herkes senin gibi bakkaldan elde edilen karın bir kısımını almak istesin.

Deki iyi bir bakkala ortak olun bu bakkal kar payını dağıtmak isteyedebilir istemyedebilir burada seçim sizin. demek yerine

iyi bakkal ancak kar payını dagıtandan alın. dersen.

Bende malesef üzülerek derimki Bakkaldan nakit almak istemeyip bakkalın içine malzeme alarak büyütmek isteyenler kötü birşeymi yapmış olur. olmaz peki sana göre daha mı az kazanır ? hayır.

AMA BEN BÖYLE DEMEDİM Kİ AKSİNE, %10 ORTAK OLAN ADAMIMIZ KARIN DAGITILMAYIP ICERDE TUTULARAK PATATES DOMATES ALMANIN YANLIS OLMADIGINIDA BİLİYOR DEDİM.

EEE o halde herhangibir yatırımcıya niçin illa kar payı ödeyeni seç diyorsun yanında kar payıda olsun diye anlatıyorsun kar payı almayanlar bir eksiklikmi var da ön plana kar payını koyuyorsun.

Yoksa objektif bakmadanmı yorumluyorsun. NEDİR ? mesele?

İLLA KAR PAYI ODEYENI SEC DEMIYORUM. SECENI YARGILAMANIN, YANLIS YAPIYORSUN DEMENIN BIR ANLAMI YOK DİYORUM.

YAHU BİRAZ DAHA YAZISIRSAK AYNI ŞEYLERİ SÖYLEDİĞİMIZI ANLIYCAZ SANKI

SM-G920F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Çeliştiğimiz bazı noktaları belırteyım cogunlugunda hem fıkır gıbıyız.

TEMETTÜ ALMADANDA YAPILABİLECEK BİRŞEYİ TEMETTÜ ALARAK YAPMAKTADA BİR MAHZUR YOK.

Bir kusur olmadıgını her ıkı taraf olarak ıkımızde söylüyor sen temettü alanlar için bir kusur olmadıgını soyluyorsun katılıyorum bende temettü almayanlarında bır kusuru yok dıyorum onu da sen onaylıyorsun. Burada problemımız yok.

Fakat bu nakıt alma durumunu eğer bir başkasına pay satmak yerine temettü ile yapılırsa. Bize olan etkisi yanı yatırımcıya olan etkisi tıpkı payını bır kısmını satanla aynı olmasına rağmen vergiyi saymazsak.

Şirkete bir etkisi var sorunda bu zaten.

Biz mantalıte diyerek neyi kastediyoruz.

A şirketine yatırım yapan erhan payından oluşan karın bir kısmını cebe indirmek istediğinde bir kısım hissesini bir başkasına satar ve cebine para girer. Şirkete bir etkisi varmıdır bunun yoktur. şirketin finansalları ve kasasındakı para aynıdır.

B şirketine yatırım yapan tugrul payından oluşan karının bir ksımını temettü ödenmesi ile cebe indirmek istediğinde şirket temettü dağıtır ve cebine para girer. Peki bu durumun şirkete bir etkisi varmıdır. VARDIR. İŞtE SORUN BU.

HER İKİ TÜRLÜDE YATIRIMCI ACISINDAN VE ELDE EDECEĞİMİZ KAR AÇISINDAN BİRŞEY DEĞİŞMEZ (VERGİ OLMADIGINI DÜŞÜNEREK)

FAKAT ŞİRKET AÇISINDAN ÇOK ŞEY DEĞİŞİR. DOLAYSIYLA ŞİRKET AÇISINDAN DEĞİŞEN BU ŞEYLER

ÖRNEGIN: VAZGEÇİLEN PROJELER YENİ YATIRIM FİNANSMAN MALIYETLERI NAKIT BULMA ZORLUGU VB.

GELECEKTE ETKİSİ BİZE OLACAĞINDAN TEMETTÜ HİSSELERİ ÖN PLANA CIKARIR VEYA ONLARA BİR AYRICALIK TANIR YAZILARI GÖRÜNCE KİŞİYİ REKLAMCILIK PROPAGANDA YAPAN BİRSİ OLARAK GÖRÜYORUM.

DOLAYISIYLA TEMETTÜNÜN BİR AYRICALIK VEYA BİR KRİTER OLARAK HATTA OLUMLU BİR KRİTERMİŞ GİBİ KULLANILMASI BENİ ÇİLLEDEN ÇIKARTIYOR. HALBUKI TEMETTÜ VERİLMESİ OLUMLU BİR KALEM YADA RASYO DEĞİLDİR OLUMSUZ BİR RASYODURDA DİYEMEM ÇÜNKÜ ŞİRKET MEVCUT GÜCÜ İLE YETERLİ İSE YANİ TEMETTÜ VERMESİNE RAĞMEN EK FİNANSMANI VARSA YENİ PROJESİNE AYIRDIGI BAŞKA PARALAR VARSA NAKIT SIKINTISI YOKSA ELBETTEKİ DAĞITSIN BİR MAHSUR YOKTUR.

YANİ TEMETTÜYÜ OLUMLU BİR KRİTER GİBİ GÖRMEK DEMEK. VEYA OLUMSUZ BİR KRİTER OLARAK GÖRMEK DEMEK ŞUNA BENZİYOR.

BİR ARABA ALACAGIZ ARABANIN MOTORUNA KAPORTASINA YAGINA TUZUNA BAKARIZ. BUNLAR BILANCO DİYELİM.

BİRDE YAW BU ARABA DÜZ YOLDA GİDİYORMU KISMI = TEMETTÜ VERİYORMU İLE EŞ DEĞER. BENDE DİYORUMKI ARABANIN YAGI TUZU MOTORU KAPORTASI İYİ İSE İSTER YOKUŞ YUKARU İSTER DÜZ YOL OLSUN O ARABA GİDECEK.

DÜZ YOLDADA GİDİYORMU ONADA BAK DEMEK ÇOK MANTIKSIZ KALIYOR BUNU ANLATMAYA CALISIYORUM. ÇÜNKÜ BU SORU ETKİSİZ BİR SORUDUR.

YANİ UÇAK ALIYORSUNUZ DİYELİMKİ UCAĞA UCAK DENMESININ SEBEBİ NEDİR UCUYOR OLMASIDIR.

DOLAYISIYLA SİZ SATICIYA YAW BU UCAGI ALACAZ AMA UCUYORMU KI DİYE SORMAK NE DERECE MANTIKSIZ İSE TEMETTÜDE VERİYORMU DİYE SORGULAMAK O DERECE MANASIZ.

BİRDE TEMETTÜ ÖYLE BİRŞEYDİRKİ ŞİMDİ VERİLİR ERTESİ GÜN VERİLMEZ 3 YIL HİÇ VERMEZ 10 YIL HEP VERİR.

GELECKETE VERMEZ GEÇMİŞTE VERMİŞTİR. GEÇMİŞTE VERMEMİŞTİR GELECKETE VERECEKTİR.

Benim görüşlerim bunlar hocam.

Bakın hocam yatırımcı tarafından elde edilen veya uygulanan nakıt alma stratejisinde ikimizde hem fikiriz. Çeliştiğimiz kısım ise şirkete olan etkileri üzerine.

O yuzden temettü verilmesinin şirkete olan etkisini baz alan bir cevaplamayla gidelim.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. Yatırımcı açısından hem fikiriz o halde. Ben hep o açıdan baktım bugüne kadar.

Şirket tarafından bakınca durum farklılaşabilir. İyi yönetilmeyen, finansal yapısı sağlam olmayan bir şirketin temettü vermesinin onu olumsuz etkilemesi kaçınılmaz. Zaten böyle şirketi her şey etkiler, zira zayıftır güçsüzdür.

Ama hep belirtip durduğumuz "İyi" şirket varya, işte onu etkilemez. Etkiliyorsa zaten o şirket "İyi" tanımlamasından çıkar.

Diğer bir açıdan "İyi" bir şirket temettü dağıtmıyor diye "Kötü" olmaz. Olsa olsa temettü dağıtmayan iyi şirket olur.

Tercihimiz şirketin hem "İyi" hemde "Temettü" dağıtan olmasıdır. Zira daha önceki sayfalarda tanımladığımız iki yatırımcı tipininde en çok tercih ettiği şirket tipi budur.

5.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Yatırımcı açısından hem fikiriz o halde. Ben hep o açıdan baktım bugüne kadar.

Şirket tarafından bakınca durum farklılaşabilir. İyi yönetilmeyen, finansal yapısı sağlam olmayan bir şirketin temettü vermesinin onu olumsuz etkilemesi kaçınılmaz. Zaten böyle şirketi her şey etkiler, zira zayıftır güçsüzdür.

Ama hep belirtip durduğumuz "İyi" şirket varya, işte onu etkilemez. Etkiliyorsa zaten o şirket "İyi" tanımlamasından çıkar.

Diğer bir açıdan "İyi" bir şirket temettü dağıtmıyor diye "Kötü" olmaz. Olsa olsa temettü dağıtmayan iyi şirket olur.

Tercihimiz şirketin hem "İyi" hemde "Temettü" dağıtan olmasıdır. Zira daha önceki sayfalarda tanımladığımız iki yatırımcı tipininde en çok tercih ettiği şirket tipi budur.

tmmdir bir çok şeyde anlaştık öyleyse.

Her temettü dağıtmayan şirket öcü şirket kötü şirket değildir. her temettü dağıtan şirkette iyi şirket değildir.

Dolayısıyla yatırımcı kar payını kendi ne zman isterse almak istiyorsa seçtiği iyi şirkette bir kısım lot satarak istediği oranda temettüyü yaratabilir.

Diğer yatırımcı tipi ise isterse ek olarak kendide yaratabileceği gibi şirketin temettü ödemesi ile de bunu alabilmektedir.

Dolayısıyla iyi şirket alındıktan sonra temettü almak hisselerinin bir kısmının otomatık olarak satılmasıyla eş sonuçlar üretmektedir. yani bir nevi otomatık lot satışının baska bir yolu diyebiliriz.

durum bu ise ben nasılsa temettüyü kendimde yaratıp alabiliyor isem iyi şirketleri belirledikten sonra birde temettü filitresinden geçirmemi gerektiren bir durum kalmamaktadır.

dolayısıyla insanlara hisse seçiminde yardımcı olmaksa amaç. Onlara iyi şirket seçmeyi anlatırım. BU iyi şirketleriş seçti isen otur birde temettü dağıtanlarını ayıkla onları seç demem. Eğer öyle diyorsam Bunu soyluyor olmamın bir sebebi olmalı.

Yani temettü bir işe yarıyor olmalı ki iyi şirketlerin arasında temettücüleri seç demem için. Bir işe yarıyor oda otomatık lot satışı şirketin belirlediği x bir tarihte otomatik olarak o güne kadar kalan ve/veya oluşan sermayenin bir kısmı otomatık olarak satılıyor ve sanada parası yatıyor. Hisen temettü dağıtmıyor ama temettü almak istiyorsan aldıgın hissede belirlediğin x bir tarihte o güne kadar oluşan veya kalan ssermayenin bir kısmını satarak temettü almış olursun. Hissen temettü dağıtmamayı tercih etmişse daha fazla opsiyona sahip olursun yani kar payını istediğin bir zamana ayarlayabileceğin gibi oranınıda istediğin şekilde belirleyebilirsin.

Örneğin 12 lıradan bugun hisse alsanız kriz cıksa hisse 10 lıraya gerilese ve o sırada temettü dağıtacağını acıklasa.

12 lıradan aldıgınız malın bir kısmını 10 lıradan satmış olursunuz. Kimse 12 den aldıgı malın bır kısmını dahi olsa 10 lıradan satmak istemez.

Dolayısıyla burada yatırımcının bir opsiyonu yoktur hangi tarihte ve ne kadar verimlilikle kar payı almak istediği şirket tarafından belirlenir. ve herzman iyi sonuçlar üretmez.

Aynı ornegı kar payını opsiyonal şekilde yaratan bir yatırımcı tipiyle bakarsanız.

12 lıradan aldıgı hisse kriz cıksa ve 10 lıraya düşse. Temettü almamayı tercih edip o sene için 10 lıradan malını bir kısmını satmak zorunda kalmaz. ve seneye erteleyebilir.

Bu meselelere bakışta bir başka pencere daha var oda "iyi" şirket tanımı

İyi şirketin özellikleri neler ve nasıl belirlenir. YUkarda saydıgımız temettünün yatırımcı acısından anlam ve önemini anlyabildi isek. şirketin temettü dağıtması yada dagıtmamasının bir etkisi olmadıgını gördüğümüz için. temettü bir filitre seçeneğimiz olmamalı. Bu konuyu geçtim.

Şirkete dönelim. iyi şirket kabaca herkesin kabul edebileceği sebepler şunlardır.

1-Kar eden karını arttıran.
    2-Yeni yatırımlar yapıp büyüyebilen.
    3-borçları olmayan borçlarını azaltan.
    4-Nakıtte sıkıntısı olmayan

İyi şirketi kabaca bu kriterlerle sıralayabiliriz. Temettü dagıtımı iyi şirket ozellıklerınden 3 tanesine etki eder.

2. maddeye etkisi vardır. Yeni yatırımlar finansman gerektirir. Bu finansman temettü yordamıyla dışa aktarılırsa yeni yatırımlar ertelenebilir. Veya ek borç malıyetıyle yapılmak zorunda kalır. Bu da 3. maddeye etki eder borçların artışına sebebiyet verir. veya borcu olan bir şirketin elindeki nakti temettü yordamıyla dışarı aktardıgında mevcut borçları kalır azalma eylimine giremez.
    4. maddeye etkisi şirketin elıne geçen naktin bır kısmının temettü yordamıyla dışarı cıkarılması şirkette nakit sıkıntısına yol acabilir. bunada etkisi vardır.

Şimdi temettünün şirket acısından etkileri kabaca bunlara yol acmaktadır.

Peki iyi şirkette nakit sıkıntısı yok diyebiliyorsak. Bunu nasıl belirleriz ornegın şirket kar ıle bırlıkte elıne geçen naktinin bir kısmını temettü yordamıyla dışarı cıkartıyorsa. Ne kadar cıkartmalı ne kadar nakti olmalı ki bu şirketin, biz ona nakit sıkıntısı olmayan şirket diyelim. bir şirketin nakti kar ile beraber 3,000,000 TL ye cıkmış ise

bunun 1,000,000 TLsinin temettü yordamıyla dışarı cıkarılmasında sakınca varmıdır bu nakıtın ne kadar olması gerektiğini nasıl belirleriz ne kadar ise yeterlidir.

3. maddeye geçelim. iyi şirket tanımlarından biri olan düşük borçlanma veya 0 borçluluk. Bir şirketin kar ile elde edilen naktiyle ne kadar borcunu azaltması gerekirki borcu az veya hiç borcu olmayan şiket diyebilelim.

Şirketin mevcut durumunda bir borcu var iken temettü yordamıyla elıne geçen nakti borcunun hepsini/birkısmını kapatmaya calısmadan dışarı aktarıcaksa bu iyi şirketmidir ? elıne geçen naktin ne kadarını borçların kapanmasına ne kadarını dışarı aktarmalı bu şirket veya gerçekten dışarı aktarmalımı iyi şirket tanımında hareket etmesi için ?

2. madde Şirket kar ile elıne geçen nakti yeni yatırımlar yapmadan dışarı mı cıkarmalı ? yoksa ne kadarını dışarı cıkarıp ne kadarını yatırıma yönlendirmeli ki biz ona iyi şirket diyebilelim. Yoksa iyi şirket elıne geçen naktını dışarı aktarmayıp yatırım için mi kullanmalı ?

SOn olarak şirketin nakti dışarı aktarıp yanı temettü dagıtmasının yatırımcı acısından yatırımcıya kattı bir extralık olmadıgını anlayaildi isek. Zaten temettü bir filitremiz değildi. E şimdi bir temettünün iyi şirkete olan etkilerini görebiliyor isek.

Sağda solda yukarda aşağıda orada burada iyi şirket seç haaa seçtiğin bu iyi şirketin içinde temettüde verenleri seç dersek bir tezatlık vardır bu işte. Nedir bu tezatlık.

Şimdi temettü dağıtılınca yatırımcı acısndan bir extra kazanç oluşmuyor bu yuzden zaten "ben etkisiz" kelimesini kullanıyorum. Şirket acısındanda iyi şirket kriterini sağlayan en önemli özelliklere etkisi var. E dolayısıyla ben yatırımcıya iyi şirket seç ama temettü dağıtan olsun dersem. yaw bu saçma değil mi demesi lazım Temettünün iyi şirket tanımına negatif etkileri var. O yüzden yatırımcıya demeliyim ki.

TEMETTÜYÜ BİR KENARA ATTTTTTT OTUR YUKARDAKI 4 MADDEYİ SAĞlAYAN ŞİRKETİ HER 3 AYDA BİR GELEN BİLANCO İLE KONTROL ET BU ŞİRKET TEMETTÜ DAĞITABİLİR DAGITMAYADABİLİR. BU 4 MADDEDEN EN İYİ OLANLARA GÖRE SIRALLATTIR. VE EN İYİ 5 ŞİRKETİ SEÇ.

DİYELİMKİ 4 MADDEYİ BAZ ALARAK EN İYİ ŞİRKET DİĞERLERİ ARASINDA KIYASLAMYA GÖRE FROTO CIKTI ve BU ŞİRKET TEMETTÜDE DAGITIYOR. TEMETTÜ DAĞITMASINA RAĞMEN 4 KRİTERİ EN İYİ OLAN ŞİRKET HALA FROTO OLDUGU İÇİN O HİSSEYİ AL.

BİTTİ GİTTİ. CÜMKÜ KIYASLAMA BİÇİMİYLE ALIM YAPIYORUZ. BUN GÖÜZÜNÜZDE CANLANDIRABİLDİ İSENİZ ŞU ORNEGE OYLE GEÇ.

DİYELİMKİ bist100 de FROTOA var temettü dagıtan BİRDE FROTOB var temettü dağıtmayan. BİST100 ü ALDINIZ VE 4 KRİTERE GÖRE SIRALLATTIRDINIZ. EN YÜKSEK CIKANLAR HATTA BİRİNCİ SIRADA OLAN 2 ŞİRKET VAR BIRI FROTO A BIRI FROTO B

Burada ister froto a istersen b olanı seç farketmez. Fakat bir sonraı bilanco donemınde tekrar sıralama yaptıgında Göreceksinki ki az farkla FROTO B 1. sırada iken FROTO A 2. sıraya düşecek.

İŞTE BU YUZDEN İYİ HİSSELERİ 4 MADDEYE GÖRE SEÇ AMA TEMETTÜYÜ KRİTERLERİNE SOKMA DİYE ANLATIYORUZ. NİYE CUNKu BİR SONRAKI DONEMDE BİST 100 DE 1. SIRADAKI FROTOB Yı ALMAYIP 2. SIRADAKI FROTO A Yİ ALMAK ZORUNDA KALIRSIN. FROTO B YE HAKSIZLIK EDERSİN. HALBUKI 1. O İDİ.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6. bu pencerede bakabildiğiniz de anlattıklarımda ters veya yanlış diyebileceğiniz ne var?

7. tabi yukardaki maddeleri okuyan bir adam. İşin akıl ile düşünme ile ilgili olan kısmını bir kenara atıp diyor ki.

e yöneticler salak mı ? Onlar düşünememiş mi ? E peki sen düşündün mü ? Akıl suzgecinden önce sen geçir söylediklerimi. sen bir karara varda. sonra yönetciler mi salak bizmi salagız anlayalim.

Ama ne yapıyoruz kendi aklımızı bir kenara atıp yöneticiler salakmı diyoruz :D

O yYüzden aklı bir başkasından almak yerine oturup kendin düşünmelisin. borsaya bugun açabileceğin bir fabrikan olsa. ve amacın ilk 4 madde de bist 100de en iyi olmaksa. 4 maddeyi arttırmak için elindne gelen herşeyi yaparsın. değilmi bunları arttırmak için bir ç.ok farklı madde sayabilirim. bir taneside temettü dağıtmamaktır. Cunku temettünün ilk 3 maddeye olumsuz etkileri vardi,r ilk 3 maddenin ise 1. maddeye dolaylı olarak etkisi vardir. İşte tüm bunlar birbiriyle okadar baglantılı durumlar ki.

O yüzden bakkın buffet dağıtmıyor facebook dagıtmıyor amazon dagıtmıyor bunların niçi dagıtmadıklarını okuyup araştırın diyorum ya

AMA İLK ÖNCE KENDİ AKLIMIZI KENDİ BEYNİMİZİ CALISTIRMAMIZ LAZIM. ÖNCE İYİ HİSSEYİ DOĞRU ŞEKİLDE TANIMLAMAMIZ LAZIM. BORSA GİRMEKTEKİ AMACIMIZI TANIMLAMAMIZ LAZIM. BUNLARI AKILCI BİR ŞEKİLDE TANIMLADIKTAN SONRA.

MESELELERE AKILCI BİR ŞEKİLDE YAKLASARAK ÇÖZMEMİZ LAZIM. YÖNETİCİLER SALAKMIDA TEMETTÜ DAĞITIYOR DİYE BASİT BİR ÇIKARIMLA KARAR VERİR İSEK AKILCI BİR CIKARIM YAPMAMIŞ OLURUZ.

DÜNYADA HRİSTİYAN DAHA FAZLA OZMAN ŞÖYLE DEMEK GİBİ GİBİ DUNYADAKİ BUNCA İNSAN SALAK MIDA HRİSTİYAN OLMUŞ.

ozman hadi toplanın hristiyan olun filan gibi saçma sapan birşey olur bu.

SÖZÜM MECLİSTEN DIŞARI Cümelelerimi dogru seçememişsem bu benim akılsızlıgımdır. Kimseye akılsız demek haddime değil. Ben sadece aklımızın daha fazlasını kullanabilmekle ilgileniyorum. teşvik etmeye calısıyorum. sorgulamaya araştırmaya ve düşündürmeye calısıyorum. BU amacla verdim örnekleri.

www.temettuemeklisi.com da temettünün padişahları başlıklı yazıya yapılan bir yorum aynen şöyle
    ''Bence Arçelik, Aselsan, Froto, Toaso, Petkm gibi şirketler belki temttü olarak padiahlık koltuğunu alamazlar ama overall büyümesi sağlarlar. İlerde de ben sıkıldım dendiği anda bu şirketlerin tutarı padişahlık koltuğunda olan şirketlere geçirilerek temettü ile güzel bir geçim sağlanabilr kanaatindeyim. Özetlersem; portföyde 10 hisse varsa; en fazla beşi temettüsü çok yüksek ve istikrarlı kar edeneler, geri kalan beşi işse temettüsdü düşük ama çok çok istikrarlı kar edenlere ve düzenli primlenen hissselerden oluşmalıdır.''
    borsa yatırımcılar içindir.

Sayfa 55/106 İlkİlk ... 545535455565765105 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •