Sayfa 57/106 İlkİlk ... 747555657585967 ... SonSon
Arama sonucu : 848 madde; 449 - 456 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1.  Alıntı Originally Posted by temettü emeklisi Yazıyı Oku
    Sizi büyük bir ilgiyle takip ediyorum Erhan Bey. Kolay gelsin
    ilginiz için teşekkür ederim. Sitenizde gezdim aslında bana marjınal şekilde karşı olmanız gerekır yazdıklarınızdan bunu anladım.

Umarım sızde bir okuyucu olarak farklı bakış acıları katabılmışımdır.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2. benim objektif baktıgımı anlayabileniniz varmı ?

kısaca diyorumkı somut gerekçeler olan bilanco rakamlarına bak. en iyi 5 şirketi cıkar.

Bu şirketlern ilk 5 e yatırım yap. Bu ilk 5 şirket temettü dağıtan şirket olmasında hiçbir mahsur yoktur. temettü dağıtmayan olmasındada hiçbir mahsur yoktur. İyi şirket somut gerekçelerle iyi şirkettir. Kötü şirkette somut gerekçelerle kötü şirkettir.

Bu cumlede temettüyü kötüler bir durum varmı temettü vermeyenler daha iyi gösterir bir tablo varmı. Yok oldukça ortadan objektif bir bakış acısı öyle değil mi ?

Fakat sizde durum farklılaşıyor. Soyut kavramlar oluşturup bu kavramları temettü ile bagdaştırıp birde yetmezmiş gibi kendimiz içinde değil bir başkasına tavsiye niteliğinde sunuyoruz. Kendi bu soyut kavramların temettü ile kanıtlandıgını idda ediyorsan bile buna sadece sen inanabilirsin. Bir başkasına bu soyut kavramlara inandırmaya calısıp propagandasını yapmak beni benden alan.

Tamam sen gulyabanı olduguna ınanıyor olabilirsin. bir başkasınada gulyabanılere inan deme sen inanıyorsan ınan. Zaten eğer savundugun şeyi bir başkasınında inanmasını istiyorsan ıspatla mukellefsın.

Soyut olan bir kavramı nasıl ıspatlayacaksın asıl soru işaretide o zaten.

ilginç bir örnek vereyim sonsuzluk Sonsuzlugu ispatlayabilirmisiniz ?

Bu arada temettüden felsefeye gittik ne derin konuymuş bu.

Sonsuzlugu ıspatlayamazsınız örnegın bu magra sonsuzdur dedim. sende dedinki ıspatla. :D

Bir kere sonsuz olabilmesi için içine girinecf sürekli gitmem lazım bir yerde durup yaw bak okadar yol gittim sonsuzmuş hala bitmiyor diyemem ya 1 kılometre sonra sonu gelecekse ? O yüzden sonsuzlugu ispatlayamazsınız. Cunku ıspatlamanız için gidip sonuszlugu görmeniz lazım peki sonsuzluk görülebilir mi bana bu magranın sonsuzlugunu ıspatlamaya muhtemelen ömrüm yetmez. Çünkü habire ilerleyeceğim ve sonu gelmeyecek.

temettüye yüklenen anlamlarda soyut anlamlardır. Bir başkasını inandıracak ıspat ve delilin olmadıgı için zaten ıspatlayamazsın. O yüzden kendi içinde yaşa ki objektif olmuş ol.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

3. Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4. Yazının yayın tarihine ve içeriğine bakılırsa bu başlık altındaki tartışmalardan esinlenmeler olduğu çok açık bence.

SM-G920F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Bu profumuzu takip edin çok zeki bilgili bir insan sıkılmadan dinleyin.

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    yazıyı okumakta oldukça zorlandım bu yuzden alıntı yaparak yanıtlamaya gerek yok bir dahaki sefere öyle yapalım.

BİR KAÇ GÜNDÜR YOĞUNDUM BU MESAJINIZA CEVAP YAZAMADIM. BENİM MESAJ GERÇEKTEN KATMAN ÇORMAN OLMUŞ, KUSURA BAKMAYIN.

1. madde diye isim koyalım buraya

hocam abd bomba patlama olayın nasıl olurda temettü veren hissede extra gelir elde edildi anladım cidden ?

okadarda baktım acaba nerede diğer hisseyi daha fazla düşürdü veya daha az cıkardı dedim ikinci kez okuyacagım ama extra kazancı nasıl yarattıgını anlamadım normalde imkansız extra kazanç saglaman.

haa asorunu buldum iki hissede 9 lıraya kadar geriliyor.

9 lıradan temettüyü kopyalamak için hisse satan vatandaş bir kısım hisseyi satıyor aynı gün temettü alan arkadaş.

9 lıradan 1,2 TL temettü alırsa yeni hisse fiyatı 7,8 TL olur.

7,80 TL nin 15 TL olması için hissenin %92 yükselişe ihtiyacı var. 7,80 TL nin %92 si 15 TL

aynı şekilde diğer şirket 9 lırada olan temettüyü kopyalayan adamın hissesinide %92 cıkart 17,28 TL eder.

yani temttü veren hisse 15 e cıkarken temettü vermeyen hisse 17,28 TL eder.

hesaplama yaparken verilen temettüyü hisse fiyatından düşmemişsiniz.

BU konuda aklınıza taklılan varsa 1. maddeye cevap atıyorum şeklinde yazın ve cevabınızı yazarsınız.

SANIRIM YAZIM ÇOK KARIŞIK OLDUĞU İÇİN BU ÖRNEK ANLAŞILMAMIŞ. BOMBALAMA, TEMETTÜ VEREN HİSSEDE EXTRA GELİR YARATMIYOR. AYNI ÖRNEĞİ ŞURAYA KOPYALAYALIM ÜZERİNDEN GİDERİZ.

YARATTIĞINIZ BU SENARYO İÇİN BU İKİNCİ ÖRNEK GAYET DOĞRU OLMUŞ İTİRAZIM YOK.ANCAK SENARYO KOŞULLARINI DEĞİŞTİRELİM BAKALIM NASIL DURACAK.

"ŞİRKETİN ETTİĞİ KAR ŞUBAT AYINDA BELLİ OLUYOR. BAKIYOR YATIRIMCI KAR GAYET GÜZEL. BU ARADA ŞİRKET HEM "İYİ" HEMDE "TEMETTÜ DAĞITAN ŞİRKET". DOLAYISI İLE BU SENEDE TEMETTÜ DAĞITILCAĞI BEKLENTİSİ YÜKSEK.

KARIN AÇIKLANDIĞI GÜN HİSSE 12TL. 5-10 GÜN SONRA ŞİRKET MART AYININ SON HAFTASINDA HİSSE BAŞI 1,2 TL KAR PAYI DAĞITACAĞINI AÇIKLIYOR.

HEM TEMETTÜCÜ ARKADAŞIN HEMDE HİSSE SATARAK KAR PAYI YARATAN ARKADAŞIN ELİNDE 10.000 ADET HİSSE VAR.

MART AYINA GİRİLİYOR HİSSE İLK HAFTA 14TL, İKİNCİ HAFTA 16TL, 3.HAFTA 18TL'YE FIRLIYOR. TEMETTÜCÜ ARKADAŞ BİLE SATSAM MI ACABA DİYE DÜŞÜNÜYOR HER İKİSİDE BEKLEMEYE KARAR VERİYORLAR.

3 HAFTANIN HAFTA SONUNDA AMERİKA GİDİP BİR YERLERİ BOMBALIYOR, PAZARTESİ AÇILIŞ FİYATI 12TL! İLK ETKİDİR NASILSA YÜKSELİR DİYE DÜŞÜNÜYOR HER İKİSİDE. AMA O NE TÜRKİYE'DE BOMBALIYOR AYNI ÜLKEYİ VE FİYAT DÜŞÜYOR 9TL'YE. GÜNDE TEMETTÜ ALMA GÜNÜ.

ŞİMDİ;
    TEMETTÜCÜ TANESİ 1,2 TL OLAN 10.000 HİSSESİ KARŞILIĞI 12000TL'SİNİ YARIN ALACAĞINI VE YETERİ KADAR BEKLERSE PİYASANIN HİSSEYİ YİNE YUKARI TAŞIYACAĞINI BİLİYOR. AMA ZATEN HİSSENİN FİYATI UMRUNDA DEĞİL ÇÜNKÜ SEÇTİĞİ ŞİRKET "İYİ" GELECEK SENE YİNE KAR EDİP YİNE "TEMETTÜ" DAĞITACAK VE TEMETTÜCÜ ARKADAŞ YİNE TEMETTÜSÜNÜ ALIP CEBİNE KOYACAK. ÖYLE YA ŞİRKETİN ETTİĞİ VE DAĞITTIĞI KARIN, ŞİRKETİN BORSADAKİ FİYATLA HİÇ BİR İLGİSİ YOK.

HİSSE SATIP TEMETTÜ KADAR GELİR YARATAN ARKADAŞ İSE PANİKTE, 12.000TL GELİR YARATMASI İÇİN TANESİ 9TL'DEN 1333ADET HİSSE SATMASI LAZIM. ŞİMDİ SATMAZSA YARIN FİYAT 7.8TL OLACAK VE 1538ADET SATMASI GEREKECEK. ADAM GELİR YARATACAK YA SATIYOR. AKILLI OLDUĞU İÇİN 9TL'DEN SATIYOR TABİİ. ELİNDE 8667 ADET KALIYOR.

GELGELELİM 2 AY SONRA BOMBALANAN ÜLKE EL AMAN DİYOR AMERİKA'YA. ÜLKEMİZDE BİRDEN HERŞEY GÜLLÜK GÜLÜSTANLIK. BORSA FIRLIYOR DOLAR DÜŞÜYOR. BU ARADA BU ARKADAŞLARIN HİSSESİDE GENELE UYUP YÜKSELİYOR. FİYAT OLUYOR 15TL.

TEMETTÜCÜ BİR BAKIYOR ELİNDE 150.000TL'LİK BİR PORTFOY VE BİRDE DAHA ÖNCE ALDIĞI 12.000TL VAR. TOPLAM DEĞER 162.000TL

HİSSE SATIP GELİR YARATANDA BAKIYOR PORTFOY DEĞERİ 130.005TL BİRDE HİSSE SATIP YARATTIĞI 12.000TL GELİR VAR. TOPLAM DEĞER 142,000TL
    HİSSE SATAN ARKADAŞ BİR HESAP YAPIYOR DİĞERİNDEN %14 AZ DEĞER VAR SONUÇTA.

BU SENARYO NASIL BEĞENDİNİZ Mİ? OLMAZ MI? OLABİLİR DEĞİL Mİ? İLLA BOMBA OLMAZDA FED OLUR, RUSYA NIN UÇAĞI DÜŞÜRÜLÜR, İSRAİL BİZİ "SİZİ BOMBALARIZ DİYE TEHDİT EDER" FALAN FİLAN.OLURSA NE OLACAK? EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI DERİZ OLMAZSA

SENARYOYU DOĞRU OKURSAK, YUKARDA YAPTIĞINIZ AÇIKLAMALARIN BİR ANLAMI OLMADIĞINI SİZDE GÖRECEKSİNİZ.
    BU İŞ SADECE MATEMATİKLE OLMAZ DERKEN SİZE BUNU ANLATMAYA ÇALIŞIYORUM.

DİYORUM Kİ KENDİ KENDİNE GELİR YARATMAYA ÇALIŞAN ADAM TEMETTÜ GÜNÜ SATAMADI. ÇÜNKÜ PSİKOLOJİ DEVREYE GİRDİ, KORKULAR BEKLENTİLER DEVREYE GİRDİ. ADAM NASILSA YÜKSELECEK DİYE DÜŞÜNDÜ OGÜN SATAMADI.

İLK MESAJIMDA BU KONUYADA DEĞİNMİŞTİM. O DA ANLAŞILMAMIŞ DEMEKKİ. ŞÖYLE KOPYALIYALIM İLGİLİ BÖLÜMÜ;

HİSSE SATIP TEMETTÜ KADAR GELİR YARATABİLİRMİSİN SORUSUNUN CEVABI BENİM İÇİN ŞÖYLE "EVET BU TEORİDE KESİNLİKLE MÜMKÜN VE GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİR. ANCAK ŞİRKET YAŞADIĞI VE SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE TEMETTÜ VERDİĞİ SÜRECE ZAHMETSİZCE TEMETTÜSÜNÜ ALIP CEBİNE İNDİRME SEÇENEĞİNİ SEÇEN BİR YATIRIMCI MODELİDE HOŞ DURUYOR AÇIKÇASI.

HİSSE ALIP SATMAK SADECE MEKANİK BİR DURUM DEĞİL, İŞİN İÇİNDE İNSAN PSİKOLOJİSİ VAR. YANİ İNSAN DÜŞÜNDÜĞÜNÜ HİSSE ALIR SATARKEN UYGULAYAMAYABİLİYOR.

YA DAHA ÇOK YÜKSELİRSE, YA DAHA ÇOK DÜŞERSE, ŞURADAN DÖNECEK, KESİN BURADA YÜKSELME BAŞLAYACAK VB DÜŞÜNCELER YA PEŞİNİZİ BIRAKMAZSA?

YA TEMETTÜ GÜNÜ KARAR VERMENİZE RAĞMEN SİZİ BU TİP DÜŞÜNCELER SATMAKTAN VAZGEÇİRİR VE UMDUĞUNUZ YÜKSELİŞ GERÇEKLEŞMEZSE NE OLACAK?

DEDİĞİM GİBİ TEORİDE HESAP DOĞRUDUR MÜMKÜNDÜR AMA GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİRMİDİR, BU YATIRIMCININ PROFİLİNE BAĞLI.

BUNLAR OLMAZ, HİÇ OLMADI ASLA OLMAYACAK DİYEBİLİRMİSİNİZ? ÖRNEĞİN SİZ HİÇ, BİR SENEDİ UMUTSUZCA YÜKSELECEK VEYA DÜŞÜŞTE YAKALANDIĞINIZDA BURADAN DÖNECEK DEMEDİNİZ Mİ?

NİHAYETİNDE BU SÖYLEDİĞİNİZ İLLA ROMANLARDAKİ GİBİ MUTLU SONLA BİTECEK HERKESİN BAŞINA 3 ELMA DÜŞECEK ŞEKLİNDE BİTMEYEBİLİR YANİ DEĞİL Mİ?

Gelelim 2. maddeye Temettü hiç dagıtmayan hissenin lot mıktarının artacagından temettü yaratmakta zorlanacagı hikayesine.

Evet seneler sonra bir hissenin 1 lotu cok yüksek mıktarlar edebilir. Bu durumda sadece bir lot satısı bile cok yüksek oranda temettü yaratılacagı anlamına gelır. Bu konuda haklısınız. Fakat en küçük yatırımcı bazında hesaplasanız dahi. yani portfoyu 10,000 TL olan biri. hatta 50 TL degerınde bır hısseyı almış olsa bile.

ve bu hısse her sene %100 yukarı gıtse bıle 50 yıl sonra yatırımcının 1 lotu hala 2,500 TL para edecek. yani sizin 50 yıl sonra alacagınız temettüden bile cok daha küçük bir oranda. temettü verimliliği cıkıyor 1 lotla bile.

YANİ DİYORSUNUZ Kİ 30 MİLYON İŞÇİ İŞİ 1 SANİYEDE YAPAR.
    BÖYLE ŞEY OLUR MU? SADECE MATEMATİKLE İŞ YÜRÜRMÜ? KOŞULLAR HEP İSTEDİĞİNİZ GİBİ Mİ GİDECEK, HİÇ Mİ PSİKOLOJİNİZ SİZİ KANDIRMAYACAK, YA HİSLERİNİZ DUYGULARINIZ? BUNLARSIZ BİR YATIRIMCI VAR MI BU DÜNYADA. KUSURA BAKMAYIN AMA TAMAMEN TEORİ OLAN ASIL SİZİN ÖRNEĞİNİZ.

Yani bizlerin ömrü yetmiyor böyle bir olasılıga kaldı ki şirketler bunu bedelsiz sermaye arttırımıyla düzeltebilme ihtimalleride yadsınamaz. Bu yuzden ornegınız teoride kabulumken gerçekçi değil.

BEDELSİZİ ÇOK ANLAMLI BULMUYORDUNUZ. BİRDEN ANLAMLIMI GELMEYE BAŞLADI
    YA BEDELSİZ VERMEZSE NE OLACAK? MADEM TEORİLERİNİZ ÜZERİNDEN GİDİYORUZ. ALIN SİZE BİR VARSAYIM. ÜSTELİK VARSAYIMDAN DA ÖTE GERÇEK! PEK ÇOK ŞİRKET VAR ÇOK UZUN YILLAR BEDELSİZ VERMEYEN.

ALLAH UZUN ÖMÜR VERSİNDE NEYE GÖRE ÖMRÜNÜZ YETMİYOR. NE ÇIKIŞTAKİ LOT SAYINIZ BELLİ NE HİSSE FİYATI NEYE GÖRE ÖMRÜNÜZ YETMEDİ ANLAMADIM?

gelelim 3. maddeye evet kendi temettünü kendin yaratma durumu kişinin piskolojisi ve kişilik yapsııyla mutlaka ilintili olacaktır. her adam onceden bır tarih belirleyip bu tarihte fiyat kaç olursa olsun şu kadar temettü yaratmak için satacak dese bile o gün kararları değişebilir. BU konuda temettünün zorunlu şekilde bunu belirlemesi bir avantaj olarak görülebilir katılıyorum itirazım yok.

ÇOK ŞÜKÜR BUGÜNLERİDE GÖRDÜK. ZATEN BUNU KABUL EDİYORSANIZ GERİSİNİN ÖNEMİ KALMADI. ÇÜNKÜ KENDİ TEMETTÜ GELİRİMİ KENDİM YARATIRIM YAKLAŞIMIZIN SADECE BİR TEORİ OLDUĞUNUDA İTİRAF ETMİŞ OLUYORSUNUZ BÖYLELİKLE
    geleim 4. maddeye demişsinizki

5-UYGUN KOŞULLARDA KREDİ ALMAKTA SIKINTI YAŞAMAYAN.6-ETİK KURALLARI OLAN VE BUNLARI UYGULAYAN 7-EHİL VE ADALETLİ YÖNETİCİLERİ OLAN8-ŞEFFAF YÖNETİLENÇOĞALTILABİLİR.

Farkettınız mı ? neyi ????? farkedeceksınız. koydugunuz diger maddeler soyut kavramlar.

Soyut ne demektir ? Beş duyu organından biriyle algılanamayan, maddesi olmayan, varlıkları inançla ve his ile bilinen kavram ve varlıklara soyut denir.

benim saydıgım 4 madde somut cunku bılancoda görülebiliyor. His ve inanç değil rakam. Fakat sizin saydıgınız maddeler ise soyut.

Bir yöneticinin etık kuralları oldugunu nasıl anlayacagız. adaletlı oldugunu sefafa oldugunu nasıl anlayacagız. Hiçbirşey yaptıgı ve yapacagı hiçbirşey bu şirketlerin adeletlı sefaf etık oldugunu gösteremez. Fkaat temettücülerinin genelinin yaptıgı hata hata değil bu bir maniplasyon çeşidi daha öncede yazdım. soyut olan bu kavramları temettü veren hissede oldugunu idda ediyorlar. Önce ortaya atılan kavramlara bakmak lazım ortaya atılan kavramlar soyut zaten kanıtlanamaz kavramlar. kanıtlanamaz bir kavramın var olduguna nasıl inanılır ? Yada kaç kişi inanır. Biraz derin konulara gireceğim ama Gulyabani bence vardır desem inanırmısınız. Aklıclı yaklaşan bir insan gulyabani diye birşeyin olmadıgına inanır varsa bile gösterilemediği için inanmaz. temettücülerin genelinin yaptıgı maniplasyon soyut kavramlar üzerine hisselerine veya patronlarına öyle olmasa bile temettü sayesınde öyledir anlamı yüklüyorlar :D

Hatta ornegınızı biraz daha ilginçleştirelim. Örnegın eğer saydıgınız bu soyut kavramlar temettü ile kanıtlanabilir birşey ise. YÜksek temettü verenler daha etik daha adaletlı filan demelıyken. düşük temettü verenler daha adaletsiz hisseler olur. Kaldı ki bugun temettü kralı diyebileceğimiz bir kaç hisse. borsaya acıldıgı ilk zamandan beri temettü dagıtmıyorlar hepsi büyüdüler geliştiler belirli bir aşamaya geldikten sonra temettü dagıtmaya basladılar. Yönetici aynı yönetici idi Dolayısıyla bu yönetici ilk önceleri adaletsiz. şefaf olmayan etik kuralları olmayan düzenbaz bir yönetici iken 20 yıl sonra kafasına taş düşmüş de dogru yola girmiş gibi biranda etik şefaf ve adeletlı mı oldu ?

Lütfen ama lütfen temettü severlerden ricam beş duyu organından biriyle algılanamayan, maddesi olmayan, varlıkları inançla ve his ile bilinen kavramları alıp temettü hisselerinde bunlar vardır maniplasyonu yapmayalım.

EYVALLAH SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİ SOMUT ŞEYLER OLSUN. BUNU TARTIŞMAYA GEREK YOK. BEN BUFFET'İN KREİTERLERİNDEN BAZILARINI YAZMIŞTIM AMA SİZ DAHA İYİSİNİ BİLİRSİNİZ. NASILSA ODAK NOKTAMIZ BU KONU DEĞİL. İYİ ŞİRKET KRİTERLERİNİ SİZİN DEDİĞİNİZ ŞEKİLDE KABUL EDİYORUM.

madde 5 diğer yazdıgınız şeylerin ek cevabı zaten yukarıdakılerle ilinili oldugu için cevap vermedim. cunku soyut kavram üzerine cıkarımda bulunmuşsunuz halka acılamadı cunku temettü dagıtamayacakmış demekki şirkete ragbet olmadı cunku temettü dagıtmayınca soyut olan adaletsiz şefaf olmayan gizli iş ceviren şirket olarak düşünülüp alınmadıgını idda etmişsiniz. Dediğim gibi soyut oldukları için kanıtlanamaz.

AŞAĞIDAKİ ORJİNAL METİNDEN ALINTILADIĞIM YAZINI NERESİNDE YANLIŞLIK VAR? BAKINIZ SİZİN "SOMUT" KRİTERLERİNİZ ÜZERİNDEN ÖRNEKLEME YAPMIŞIM, "İYİ" ŞİRKETİ BELİRLEMİŞİM. BENİM BUFFET'TAN ESİNLENEREK ALDIĞIM GEREKSİZ "SOYUT" KRİTERLERİMİ ATLAYIP ÖRNEĞİ ÖYLE OKUYALIM BAKALIM METNİN NERESİ YANLIŞ YADA GERÇEK DIŞI?

DİĞER YANDANDA BAKALIM O HALDE. KÜÇÜK BİR ORANDA AÇIK AMA İYİ YÖNETİLEN, ETİK AHLAKİ DEĞERLERİ OLAN, FİNANSAL YAPISI GÜÇLÜ, SİZİN 4 KRİTERİNİZDE UYAN "İYİ" VE "TEMETTÜDE DAĞITAN" BİR ŞİRKET HALKA AÇILMA PAYINI ARTTIRMAK İSTEDİĞİNDE 4 KRİTERE UYMAYAN YANİ "İYİ OLMAYAN" VE "TEMETTÜDE DAĞITMAYAN" BİR ŞİRKETE ORANLA ÇOK DAHA FAZLA TALEP GÖRECEK VE BEDAVA FİNANSMAN YARATACAKTIR.

EĞER İLGİLİ ŞİRKET BİR ŞİRKETLER GRUBU İSE VEYA BİR HOLDİNG ÇATISI ALTINDAKİ BİR ŞİRKETSE, O ŞİRKETLER GURUBUNA/HOLDİNGE BAĞLI DİĞER ŞİRKETLER İÇİNDE TALEBİ ARTTIRACAK VE BEDAVA FİNANSMAN KAYNAĞI YARATACAKTIR.

BORSA TARİHİ "İYİ OLMAYAN" VE "TEMETTÜ DAĞITMAYAN" BİR ŞİRKETİ YÜZÜNDEN, DİĞER ŞİRKETLERİ HALKA AÇILDIĞINDA TALEP GÖRMEYEN BİR SÜRÜ ŞİRKET HİKAYESİ İLE DOLU.

KENDİSİ "İYİ" OLMADIĞI İÇİN VE "TEMETTÜ DAĞITMA YANLISI OLMADIĞI İÇİN" HALKA AÇIKLIK ORANINI ARTTIRMAYA ÇALIŞIPTA, TALEP OLMADIĞI İÇİN SÜRECİ İPTAL EDEN BİR SÜRÜ ŞİRKET ÖRNEĞİDE ORTADA. YAKIN ZAMAN ÖNCE BİR TANESİ YAŞANDI DAHA.

NE OLDU BUNLAR? BEDAVA FİNANSMANI YARATAMADILAR VE BELKİDE GİDİP KREDİ KULLANDILAR.SADECE BU AÇIDAN BİLE TEMETTÜ DAĞITIMI ŞİRKET AÇISINDAN DAHİ ÖNEMLİ OLABİLİR.

LÜTFEN ARTIK TEMETTÜNÜN ETKİSİZLİĞİ SÖYLEMİNİ BİR KENARA BIRAKIN. İKİZ YUMURTA ŞİRKETLERİNİ BİR KENARA BIRAKIN, GERÇEK HAYATA UYGULANAMAYACAK MATEMATİK HESAPLAMALARI BİR KENARA BIRAKIN, TEMETTÜ GÜNÜ TEMETTÜ KADAR FİYAT DÜŞER ÇUKURUNDAN ÇIKIN, GERÇEK HAYATA DÖNÜN. CANLI KANLI İNSANLARIN OLDUĞU, HİSLERİ DUYGULARI OLAN KORKAN ŞAŞIRAN YANLIŞ KARARLAR VEREBİLEN İNSANLAR OLDUĞU GERÇEĞİNİ KABUL EDİN.

Bu sefer yazılar düzgün çıktı sanırım

7. tugrul hocam oncelıkle amacımız burada bir yarış değil sen haklı ben haklı davasıda değil boyle bır modda olmayalım ikimizde.

Mantıklı geçerli sebeplerle gidelim konunun üzerine. Yanlı degil objektif bir noktadan bakmaya calısalım.

Yazınızdan hissettiğim şey bir taraf olarak yazmanız.

Örnegınızden başlayalım. BU hisselerin fiyatları aynı değilmi İki şirkette aynı % ile düşüyor abd olayında ve düştüğü yerden aynı % ile yukarı gidiyor değil mi ?

% sel hareketler aynı oldugunu ve aynı gün temettü yarattıklarını düşünerek cevap yazıyorum

9 TL de Temettü 1,2 TL temettü aldıgında Fiyat o gün 9 TL mi Görünür yoksa 7,8 TL mi görünür ????????

Yani temettü aldıgımız gun ben 9 TL den hissemi satarken senin hissen 7,8 TL den acılıs yapar. SOnra demişsin ki iki hissede 15 TL olur. Ozman burada bir haksızlık var.

7,8 TL nin 15 TL ye gitmesi % kaçlık bir yükseliş. 9 TL nin 15 TL ye gitmesi %kaç İki hisseyide aynı % ile yükseltmemişsin.???

Bunu bır oncekı mesajda sıze cevap olarka yazmıştım. Dikkat etmemişsiniz.

-----------------------------------------------------------------

Geçelim diğerlerine Dediğiniz gibi psikolojık durumlar. Piskolojık durum yatırımcı tipine göre değişkenlik göstereceği için bu durumu bir kıyaslama biçimine sokamayız sen dersınkı pıskolojım bozulacak diye hisse aşağıda iken temettü yaratır. veya yaratamaz.

Bende derimki en tepede iken temettü almak ister cok kazandım diye bu durumda senin alacagın temettü günü fiyat belirsizken ben görülen en yüksek fiyattan temettü yaratarak hisseler tıpa tıp grafikleri aynı hareket etse bile daha yüksek fiyattan temettü aldıgım için senden daha cok kazanabılırım. Yani piskolojık durumu ve yatırımcının bakış açısını baz alarak kıyaslama yapamayız.

Örnegın temettü alan bır yatırımcı bir kaç gün sonra hisse yukarı fırladıgında yaw dur bu hısse gıdıyor temettü parasını tekrar hısseye sokarım diyerek yuksek fıyattan temettü parasını aynı hıssede kullanabılırken temettü dagıtmayan bir hissede hiç temettü alınmadıgı yaratılmadıgı ıcın temettü almayan avantajlı duruma düşer vesaire...yatırımcının yapacagı hareketleri veya pıskolojık durumunu baz alırsak her iki taraf içinde olumlu ve olumsuz senaryo çizmek basit.

insanların piskolojık durumları veyahutta yatırımına duydugu guven veya guvensızlık durumu TEMETTÜYÜ ETKİLİ yapmaz. Zaten ETKİSİZLİK olarak bahsettiğimiz şey bu sistemin diğer şekillerdede yaratılabiliyor olması üstelik bu teori noktasında değil isterseniz deneyebilirsiniz. tEMETTÜ ETSİZLİĞİ ŞU ŞEKİLDE DE KANITLANABİLİR

TEMETTÜ VEREN BİR HİSSEDE TEMETTÜDEN BİR GÜN ÖNCE TOPLAMDA 1000 LOTUNUZ VAR DİYELİM ORTALAMA FİYATTAN 1000 LOT SATIŞ YAPILIP ERTESİ GÜN ACILIS İLE HİSSEYE 1000 LOT İLE GİRDİĞİNİZDE TEMETTÜ VEREN BİR HİSSEDE ŞİRKETİN DAGITTIGI TEMETTÜYÜ ALMAMIŞ OLURSUNUZ AMA KENDİ TEMETTÜNÜZÜ KENDİNİZ YARATMIŞ OLURSUNUZ.

SADECE BU DURUM BİLE TEMETTÜ ALMANIN VE ALMIŞ OLANIN ARASINDA BİR ETKİNİN OLMADIGINI SERMAYEDE BİR DEĞİŞME OLMADIGINI GÖSTERMEKTEDİR. DOLAYISIYLA ETKİSİZLİĞİNİ GÖSTERMEKTEDİR. ÜSTELİK BU SEÇENEK ÇOK DAHA VERİMLİDİR CUNKU VERGİDEN MUAF OLURSUNUZ. T+2 GÜNÜ BEKLEMENIZEDE GEREK KALMAZ ERTESİ GÜN TÜM LOTLARINI KULLANABİLİRSİNİZ. FAKAT TEMETTÜYÜ BEKLEYEN BİRİ MEVCUT LOTLARINI KULLANABİLMESİ İÇİN T+2 Yİ BEKLEYECEKTİR.

------------------------------------

DEDİĞİM GİBİ PİSKOLOJİK ETKİNİN NE OLACAĞI BELİRSİZDİR KİMİSİNE KÖTÜ ETKİ YAPAR KİMİSİNE İYİ. BU YUZDNE BU DURUM TEMETTÜNÜN ETKİLİ OLDUGUNU GÖSTERMEZ. YUKARDA PİSKOLOJİ İLE NE KADAR FARKLI SERNAYOLAR YARATABİLECEĞİNİ AKTARDIM. OBJEKTİF BİR BAKIŞ ACISI HER İKİ PİSKOLOJIK DURUMUDA BAZ ALMALI HER İKİ YATIRIMCI TİPİNİDE BAZ ALARAK ÖRNEKLENDİRMELİYDİNİZ.

---------------------------------------------

ŞİRKETİN BORSAYA ACILMASI KONUSUNA GELELİM.

NİÇİN TEMETTÜ DAGITACAGINI SÖYLEYEN HİSSE DE DAHA FAZLA TALEP GÖRECEKTİR ? BUNUN BAZI GEREKÇELERİ OLMASI LAZIM DEĞİL Mİ ? NEDİR BU GEREKÇELER BU TALEBİ OLUŞTURAN TEMETTÜNÜN ALTINDA YATAN ŞEY NEDİR MESELA ?

YİNE SOYUT KAVRAMLARIMI SAYACAKSINIZ ???????

---------------------------------

TUGRUL HOCAM SİZİ OBJEKTİF OLMAYA DAVET EDİYORUM VERDİĞİNİZ ÖRNEK NE KADAR YANLI BAKTIGINIZI GÖSTERİYOR KİŞİNİN PİSKOLOJIK DURUMU DİYORSUNUZ BUNU BİLEMEYİZ BAZI YATIRIMCILAR DİRENÇLİ DİRAYETLİDİR BAZI YATIRIMCILAR HEMEN KORKAR BAZILARI TECRÜBELİDİR SOGUKKANLILIGINI KORUR. ÖRNEKLER COGALTILABİLİR DEDİĞİM GİBİ EN TEPEDE TEMETTÜ YARATMAK MESELA VEYA BELİRLEDİĞİN X ZAMANDA HİSSENİN TESADUFEN EN TEPE NOKTAYA DENK GELMESİ GİBİ.

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    tugrul hocam oncelıkle amacımız burada bir yarış değil sen haklı ben haklı davasıda değil boyle bır modda olmayalım ikimizde.

Mantıklı geçerli sebeplerle gidelim konunun üzerine. Yanlı degil objektif bir noktadan bakmaya calısalım.

Yazınızdan hissettiğim şey bir taraf olarak yazmanız.

ERHAN BEY ZATEN TARTIŞMANIN ÖZÜNDE TARAF ALMAK VAR. HER BİR TARAF KENDİ GÖRÜŞÜNÜ ORTAYA KOYAR. YOKSA ÇOK SESLİ TSM KOROSU OLUNURDU. TARAF OLMANIZDA VEYA TARAF OLMAMDA BİR YANLIŞ YOK.

Örnegınızden başlayalım. BU hisselerin fiyatları aynı değilmi İki şirkette aynı % ile düşüyor abd olayında ve düştüğü yerden aynı % ile yukarı gidiyor değil mi ?

% sel hareketler aynı oldugunu ve aynı gün temettü yarattıklarını düşünerek cevap yazıyorum

9 TL de Temettü 1,2 TL temettü aldıgında Fiyat o gün 9 TL mi Görünür yoksa 7,8 TL mi görünür ????????

Yani temettü aldıgımız gun ben 9 TL den hissemi satarken senin hissen 7,8 TL den acılıs yapar. SOnra demişsin ki iki hissede 15 TL olur. Ozman burada bir haksızlık var.

7,8 TL nin 15 TL ye gitmesi % kaçlık bir yükseliş. 9 TL nin 15 TL ye gitmesi %kaç İki hisseyide aynı % ile yükseltmemişsin.???

Bunu bır oncekı mesajda sıze cevap olarka yazmıştım. Dikkat etmemişsiniz.

ERHAN BEY DİKKAT ETMEYEN BENMİYİM SİZMİSİNİZ ANLAMADIM Kİ? HER İKİ YAZIMDADA ŞU ALTTAKİ CÜMLEYİ KULLANDIM.

DİYORUM Kİ KENDİ KENDİNE GELİR YARATMAYA ÇALIŞAN ADAM TEMETTÜ GÜNÜ SATAMADI. ÇÜNKÜ PSİKOLOJİ DEVREYE GİRDİ, KORKULAR BEKLENTİLER DEVREYE GİRDİ. ADAM NASILSA YÜKSELECEK DİYE DÜŞÜNDÜ OGÜN SATAMADI.

SİZ HALA ÖRNEĞİNİZİ TEMETTÜ GÜNÜ SATTI ÜZERİNDEN VERİYORSUNUZ. VERDİĞİNİZ ÖRNEK KONUYU SAPTIRIYOR SADECE. BENİM SİZE SORDUĞUM SORUNUN CEVABIDA DEĞİL ZATEN.

KENDİ, "BEN TEMETTÜ GÜNÜ SATARIM KENDİ TEMETTÜMÜ ÇIKARIRIM" SAVINIZI KANITLAMAYA YÖNELİK DAHA ÖNCE VERDİKLERİNİZDEN HİÇ BİR FARKI OLMAYAN BİR ÖRNEK. BİZ BUNU KONUŞMUYORUZ.

BUNUN YAPILABİLİRLİĞİNİ SORGULUYORUZ.
    2X2=4 DÜZLEMİNDE DEĞİLİZ ARTIK. ORAYI GEÇTİK.

-----------------------------------------------------------------

Geçelim diğerlerine Dediğiniz gibi psikolojık durumlar. Piskolojık durum yatırımcı tipine göre değişkenlik göstereceği için bu durumu bir kıyaslama biçimine sokamayız sen dersınkı pıskolojım bozulacak diye hisse aşağıda iken temettü yaratır. veya yaratamaz.

Bende derimki en tepede iken temettü almak ister cok kazandım diye bu durumda senin alacagın temettü günü fiyat belirsizken ben görülen en yüksek fiyattan temettü yaratarak hisseler tıpa tıp grafikleri aynı hareket etse bile daha yüksek fiyattan temettü aldıgım için senden daha cok kazanabılırım. Yani piskolojık durumu ve yatırımcının bakış açısını baz alarak kıyaslama yapamayız.

Örnegın temettü alan bır yatırımcı bir kaç gün sonra hisse yukarı fırladıgında yaw dur bu hısse gıdıyor temettü parasını tekrar hısseye sokarım diyerek yuksek fıyattan temettü parasını aynı hıssede kullanabılırken temettü dagıtmayan bir hissede hiç temettü alınmadıgı yaratılmadıgı ıcın temettü almayan avantajlı duruma düşer vesaire...yatırımcının yapacagı hareketleri veya pıskolojık durumunu baz alırsak her iki taraf içinde olumlu ve olumsuz senaryo çizmek basit.

ZATEN TEK YAPILANDA BU SÜREKLİ SENARYO ÇİZİLİYOR. BEN SİZE SENARYO ÇİZMEYEYİM GERÇEK OLAN BİR ŞEY SÖYLEYEYİM. GERÇİ SÖYLÜYECEKLERİMİ SİZDE ÇOK İYİ BİLİYORSUNUZ ZİRA DENEYİMİNİZ APAÇIK ORTADA. AMA ARTIK ORTAYA BİR GÖRÜŞ ATTIĞINIZ İÇİN PEŞİNİ BIRAKAMIYORSUNUZ.

ORTADA VAR OLAN GERÇEK OLAN ŞEY YATIRIMCILARIN %99.5'İNİN YATIRIMLARINI DUYGULARININ, HİSLERİNİN , KORKULARININ YÖNETTİĞİDİR. BU KONU "YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ" ADI ALTINDA PEK ÇOK UZMAN TARAFINDAN İNCELENMİŞ BİR KONU. HAL BÖYLE OLUNCA YANİ YATIRIMCIYI PSİKOLOJİSİ YÖNETİNCE, MANTIK VE MATEMATİK MAALESEF GERİDE KALIYOR. BAKIN SİZE MANTIK VE MATEMATİK YANLIŞ OLUYOR DEMİYORUM, GERİDE KALIYOR BU KONUDA HAYATA GEÇMİYOR GEÇEMEYEBİLİYOR DİYORUM.

HAL BÖYLE İKEN ETKİYİDE, ETKİSİZLİĞİDE BU ALANDA YATIRIMCISNIN PSİKOLOJİSİ BELİRLİYOR. MAALESEF JANJANLI SENARYOLAR VE MATEMATİK FORMÜLLER DEĞİL.

SİZE BASİT BİR ÖRNEK VERDİM. İNSAN PSİKOLOJİSİNİN TEMETTÜYÜ NASIL ÖNEMLİ HALE GETİREBİLECEĞİ İLE İLGİLİ. SİZDE KABUL ETTİNİZ ZATEN ÖNCEKİ YAZINIZDA.

insanların piskolojık durumları veyahutta yatırımına duydugu guven veya guvensızlık durumu TEMETTÜYÜ ETKİLİ yapmaz. Zaten ETKİSİZLİK olarak bahsettiğimiz şey bu sistemin diğer şekillerdede yaratılabiliyor olması üstelik bu teori noktasında değil isterseniz deneyebilirsiniz. tEMETTÜ ETSİZLİĞİ ŞU ŞEKİLDE DE KANITLANABİLİR

HALA AYNI İDDİA. YAPILABİLİRLİKLE, GERÇEKLEŞEBİLİRLİK AYNI ŞEYLER DEĞİL ERHAN BEY. EVET SİZİN DEDİĞİNİZ YAPILABİLİR AMA GÖRÜNEN O Kİ YATIRIMCILARIN %99,5'İNİN BAZI KOŞULLARDA GERÇEKLEŞTİREBİLECEĞİ BİR ŞEY DEĞİL.

TEMETTÜ VEREN BİR HİSSEDE TEMETTÜDEN BİR GÜN ÖNCE TOPLAMDA 1000 LOTUNUZ VAR DİYELİM ORTALAMA FİYATTAN 1000 LOT SATIŞ YAPILIP ERTESİ GÜN ACILIS İLE HİSSEYE 1000 LOT İLE GİRDİĞİNİZDE TEMETTÜ VEREN BİR HİSSEDE ŞİRKETİN DAGITTIGI TEMETTÜYÜ ALMAMIŞ OLURSUNUZ AMA KENDİ TEMETTÜNÜZÜ KENDİNİZ YARATMIŞ OLURSUNUZ.

ELİNİZDEKİ TEK ARGÜMAN BU "TEMETTÜDEN SONRAKİ GÜN TEMETTÜ KADAR DÜŞER VE BEN KENDİM BİR GÜN ÖNCE SATAR TEMETTÜMÜ ÇIKARIRIM" ARGÜMANI. BU "YAPILABİLİR" AMA "GERÇEKLEŞTİRİLEMEYEBİLECEK" BİR ARGÜMAN. YUKARDADA AÇIKLADIM BUNU.

SADECE BU DURUM BİLE TEMETTÜ ALMANIN VE ALMIŞ OLANIN ARASINDA BİR ETKİNİN OLMADIGINI SERMAYEDE BİR DEĞİŞME OLMADIGINI GÖSTERMEKTEDİR. DOLAYISIYLA ETKİSİZLİĞİNİ GÖSTERMEKTEDİR. ÜSTELİK BU SEÇENEK ÇOK DAHA VERİMLİDİR CUNKU VERGİDEN MUAF OLURSUNUZ. T+2 GÜNÜ BEKLEMENIZEDE GEREK KALMAZ ERTESİ GÜN TÜM LOTLARINI KULLANABİLİRSİNİZ. FAKAT TEMETTÜYÜ BEKLEYEN BİRİ MEVCUT LOTLARINI KULLANABİLMESİ İÇİN T+2 Yİ BEKLEYECEKTİR.

BENİM ÖRNEĞİMİ SAPTIRIP SAPTIRIP KENDİ ÖRNEĞİNİZE ÇEVİRMEDEN CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM. O ÖRNEKTE TEMETTÜ ETKİ YARATMIŞMI YARATMAMIŞ MI? TEMETTÜ ALAN MI DAHA KARLI TEMETTÜ ALMAYAN MI DAHA KARLI?

T+2'YE GİRMEYECEĞİM BİLE ARTIK BU KONUDAN TAMAMEN SAPMAK OLUR VE BUNU KONUŞMANIN BİR ÖNEMİDE YOK.

------------------------------------

DEDİĞİM GİBİ PİSKOLOJİK ETKİNİN NE OLACAĞI BELİRSİZDİR KİMİSİNE KÖTÜ ETKİ YAPAR KİMİSİNE İYİ. BU YUZDNE BU DURUM TEMETTÜNÜN ETKİLİ OLDUGUNU GÖSTERMEZ. YUKARDA PİSKOLOJİ İLE NE KADAR FARKLI SERNAYOLAR YARATABİLECEĞİNİ AKTARDIM. OBJEKTİF BİR BAKIŞ ACISI HER İKİ PİSKOLOJIK DURUMUDA BAZ ALMALI HER İKİ YATIRIMCI TİPİNİDE BAZ ALARAK ÖRNEKLENDİRMELİYDİNİZ.

SENARYOLARI BOŞ VERİN GERÇEKLERE BAKIN. ŞU FORUMDA YÜZLERCE YATIRIMCI VAR. KAÇ TANESİ ÇIKIP SİZİN DEDİĞİNİZİ YAPMIŞ, YAPABİLMİŞ. BURADA AHKAM KESİP, TEMETTÜ HİSSELERİNİN SAYFALARINDA ELİNİ OVUŞTURUP "TEMETTÜMÜZÜ NE ZAMAN ALIYORUZ ARKADAŞLAR" DİYEN KİŞİLER VAR. SAKIN İSİM SORMAYIN, VERMEM ZİRA KİŞİLERLE POLEMİĞE GİRECECEK DEĞİLİM.

DEDİK YA YAPILABİLİRLİKLE , GERÇEKLEŞTİRİLEBİLRİLİK AYNI ŞEYLER DEĞİL. BURADA FARKLI KONUŞUP ORADA TEMETTÜ PEŞİNDE KOŞANLAR BİLE BUNA BİR ÖRNEK. ETKİSİ OLMASA KOŞMAZDI ADAM DEĞİL Mİ?

---------------------------------------------

ŞİRKETİN BORSAYA ACILMASI KONUSUNA GELELİM.

NİÇİN TEMETTÜ DAGITACAGINI SÖYLEYEN HİSSE DE DAHA FAZLA TALEP GÖRECEKTİR ? BUNUN BAZI GEREKÇELERİ OLMASI LAZIM DEĞİL Mİ ? NEDİR BU GEREKÇELER BU TALEBİ OLUŞTURAN TEMETTÜNÜN ALTINDA YATAN ŞEY NEDİR MESELA ?

YİNE SOYUT KAVRAMLARIMI SAYACAKSINIZ ???????

SOYUT KAVRAMLARLA İLGİLİ SORUNUNUZ NEDİR ANLAYAMIYORUM. HER ŞEY SOMUT MU BU DÜNYADA. İNSANLARI SADECE SOMUT ŞEYLER Mİ ETKİLİYOR DİYE DÜŞÜNÜYORSUNUZ YOKSA. ÖYLEYSE BU BÜYÜK BİR YANILGI.

SOYUT ŞEYLERİN İNSANLAR ÜZERİNDE ÇOK AMA ÇOK BÜYÜK BİR ETKİSİ VAR VE BORSA DEDİĞİNİZ ŞEYİDE, BORSADA İŞLEM GÖREN ŞİRKETLERİDE İNSANLAR OLUŞTURUYOR YÖNETİYOR. O SOYUT ŞEYLERE ÖNEM VEREN İNSANLAR.

BU KONUYU SİZİN DEYİMİNİZLE "OBJEKTİF" DEĞERLENDİRMENİZİ ÖNERİRİM.

ÖRNEĞİN SİZ SADECE SOMUT ŞEYLERE Mİ ÖNEM VERİYORSUNUZ? KENDİNİZİ BİR SORGULAYIN BAKALIM. HAYATINIZI, DÜŞÜNCELERİNİZİ, DAVRANIŞLARINIZI, KARARLARINIZI ETKİLEYEN O KADAR ÇOK SOYUT ŞEY VAR Kİ. NEDEN BU ETKİNİN BORSADAKİ YATIRIMCI İÇİN GEÇERLİ OLAMIYACAĞINI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

---------------------------------

TUGRUL HOCAM SİZİ OBJEKTİF OLMAYA DAVET EDİYORUM VERDİĞİNİZ ÖRNEK NE KADAR YANLI BAKTIGINIZI GÖSTERİYOR KİŞİNİN PİSKOLOJIK DURUMU DİYORSUNUZ BUNU BİLEMEYİZ BAZI YATIRIMCILAR DİRENÇLİ DİRAYETLİDİR BAZI YATIRIMCILAR HEMEN KORKAR BAZILARI TECRÜBELİDİR SOGUKKANLILIGINI KORUR. ÖRNEKLER COGALTILABİLİR DEDİĞİM GİBİ EN TEPEDE TEMETTÜ YARATMAK MESELA VEYA BELİRLEDİĞİN X ZAMANDA HİSSENİN TESADUFEN EN TEPE NOKTAYA DENK GELMESİ GİBİ.

DAHA ÖNCEDE SÖYLEDİM TARAF OLMAK İŞİN DOĞASINDA VAR ZATEN. AMA OBJEKTİF OLMA KONUSUNDA HAKSIZLIK YAPTIĞINIZI DÜŞÜNÜYORUM. BAKIN BEN SİZİN TEORİDEKİ FİKİRLERİNİZİN HEPSİNE "YAPILABİLİR" ŞEKLİNDE YANAŞTIM ZATEN. BİRDE SİZ AYNISINI YAPABİLİRSENİZ NE GÜZEL OLACAK.
    Yazılarım koyu ve farklı renklerde sizin mesajınızın içindededir.

Sayfa 57/106 İlkİlk ... 747555657585967 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •