Sayfa 61/1312 İlkİlk ... 11515960616263711111615611061 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 481 - 488 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Ne gerek var hemen satmaya.
    Yaza faizler düşer. En az 3 milyon eder o ev. Kapış kapiş gidecek olursa 3,5 bile olur.
    Hele bir de önünden otobus arkasindn minubus geciyorsa 4 milyon.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Bence de grafik ortada işte 4 milyon direncini geçerse üstü boş teknik olarak 6 milyona kadar direnç falan yok,bence beklemek mantıklı,bu trendde satmak mantıklı değil.

Arkadaş ne güzel sağlam kağıt almış ,bendeki emlaklar tırt,benim emlakların grafiği bildiğin halkbank grafiği hep aşağı namıssızlar.

3. Her konu da olduğu gibi Gayrimenkul konusunda da peşin hükümlüyüz. Oysa , fiyatları etkileyen onlarca sebep var. Herkesin her zaman doğru yerden doğru fiyattan mal ( ev- araba- hisse- döviz vb. ) alması mümkün değil. Öyle olsaydı herkes kazanırdı.

Misal ; Ankara Kızılay ve çevresi bundan 5 yıl öncesine kadar en gözdeyken şimdi bakanlıkların eskişehir yolu boyunca yerleşmesiyle çayyolu - Bağlıca vb. kıymete bindi. İstanbul Ayazağa köyü Maslak ' ın dibinde olmasına rağmen 1985 lerde yüzüne bakan yoktu. Hayvanlar otlardı. Şimdi uçtu gitti. Çayırova denen yer aynı şekilde. Ataşehir de 4 milyonluk daire de var 350 binlik dairede .. Ama detaylarına girince fark anlaşılır.

Fazla kasmaya gerek yok. Bütçeye ve yaşam kalitenize göre mutlaka bir konut vardır. Hayallere ulaşmak ise bazen zordur.

4.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Ne gerek var hemen satmaya.
    Yaza faizler düşer. En az 3 milyon eder o ev. Kapış kapiş gidecek olursa 3,5 bile olur.
    Hele bir de önünden otobus arkasindn minubus geciyorsa 4 milyon.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Yaza faiz düşer 300 ordan, dölar 8,50 olursa 300 bin de ordan (demir dolarla), bi de tüik enflasyonunu da üzerine yapıştırdık mı 2022 başına en az 6 milyon türkiş liras.

Para sayma makinemize kuvvet....

Brrrrrrrr....

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. 4 sene önce aldığım bir ev o tarihte 90bin dolardı.
    Şuan emin olmamakla beraber 60bin dolar eder.
    Şunu da söylemekte fayda var. Ben 90bin dolar vermedim. Kredi ile aldım.
    Borcun bir kısmını enflasyon bir kısmını da kira ödüyor.
    Burda genelde dolarla kıyaslayanlar zararda olduğunu ispat etmeye çalışıyorlar.
    Oysa kredi+kira olayı atlanıyor.
    Şöyle tezatlıklarda var.
    Eve çok pahalı diyenlerle, dolar karşısın da değer kaybettiğini söyleyenler hatta betona yatırım mı yapılır diyenlerin aynı kişiler olması büyük çelişki oluşturuyor.

Kredi artı kira olgusu faizler düşükken olur,şimdi misal yüzde 22 ye dayanmış konut kredi faizleri ile hesap şaşar.Temel hesap 72 yi faize böldümü paranın yaklaşık geri dönüş süresi bulunur.Yani misal faizler yüzde 24 oldu mu 72 bölü 24 üç yılda paranızı faizde geri alırsınız.Faiz yüzde 12 oldu mu bir anda bu hesap 6 yıla çıkıyor.Yani süre iki katına çıkıyor.Faizlerin yüzdesel olarak 0.64 den şimdiki yaklaşık yüzde 2 ye çıkması kredilerde ödenecek miktarı aynı oranda artırır ,artık olay mantıklı olmaktan çıkarır.Elbet bir de işin enflasyon kısmı da dönemsel olarak gözetilmeli.Ben kendi emlaklarımı yıllardır dolarla altınla kıyaslarım 2014 den beri zarardayım,dümdük realite bu.2000 yılından bu yana baktığımda ise dolara göre emlak karlı ama altına göre kiralar dahil gene emlak zarar yazdı.Bu yazdıklarımızda art niyet niye olsun,olan biten neyse onu yazıyoruz işte.Teşekkür beklemek elbet manasız gereksiz bir şey olur,çünkü başka arkadaşlar da bilgilerini yazıyor ben de onların bilgilerinden yararlanıyorum,hepsine sürekli teşekkür etmek manasız olur ,insicamı bozar,ama elbet kimseye ithamda bulunmamak lazım,art niyet aramamak lazım diye düşünüyorum.

7. Ev sürekli alınan satılan bir şey değil.
    Uygun alım ve satım yerlerini belirlemek kişinin özelinde bir şey.
    Kredi oranları da bir tercihtir.
    Kişi 500binlik evi 400e alabilecekse, %1.5dan kredi çekebilir yada
    500binlik evi 550ye %0.64 oranla da alabilir.
    Burda çoğu kişi kendince benim gibi yazıyor ama bazıları çelişki içinde.
    Son olarak konut işinde 2x2=4 olmuyor.
    Konum, zaman, ev, nüfus potansiyeli, ödeme seçenekleri gibi bir çok değişken var. Biri çok kar ediyorken biri zarar edebilir.

8.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    4 sene önce aldığım bir ev o tarihte 90bin dolardı.
    Şuan emin olmamakla beraber 60bin dolar eder.
    Şunu da söylemekte fayda var. Ben 90bin dolar vermedim. Kredi ile aldım.
    Borcun bir kısmını enflasyon bir kısmını da kira ödüyor.
    Burda genelde dolarla kıyaslayanlar zararda olduğunu ispat etmeye çalışıyorlar.
    Oysa kredi+kira olayı atlanıyor.
    Şöyle tezatlıklarda var.
    Eve çok pahalı diyenlerle, dolar karşısın da değer kaybettiğini söyleyenler hatta betona yatırım mı yapılır diyenlerin aynı kişiler olması büyük çelişki oluşturuyor.
    Sizinle aynı fikirdeyim, örnek olması açısından benim hesabım aşağıdaki gibi. Dediğiniz gibi evin tüm değerini dolarla kıyaslarsak zarardaymış gibi görünür ama bence sadece verilen peşinat ile bugunki evin değeri kıyaslamalı, ayrıca zaman içinde ödenen kredi ile kira tasarrufu yada kira geliri kıyaslanmalı.

Evi aldığım tarih Mart 2015, usd kur:2,65 Tl, toplam fiyat 370 bin TL
    Ödenen peşinat 175 bin TL, 66 bin usd
    Bugun evin değeri 550 bin TL, 68 bin usd

Bu gecen sürede peşinat harici 235 bin TL kredi ödedim, aldığım evde oturduğum için ödemediğim kira 118 bin TL. Kredi bittikten sonra evde oturmaya devam edersem yada kira gelirim olursa bu evden artıya gececeğim.

Evi alırken benim olmayan paraya göre kardayım yada zarardayım demenin mantığı yok, verdiğim peşinat ile bugün satsam elime gececek para nerdeyse başabaş noktada. ilerleyen zamanda ev fiyatlarımı daa cok artar yoksa usd mi zaman gösterecek.

Sayfa 61/1312 İlkİlk ... 11515960616263711111615611061 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •