Sayfa 64/106 İlkİlk ... 1454626364656674 ... SonSon
Arama sonucu : 848 madde; 505 - 512 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Bu iş hükümetin enflasyonu düşük göstermek için domatesin, biberin ağırlığını azaltıp yerlerine tornavida ve ayakkabı boyasının ağırlığını artırıp enflasyonu düşük çıkarmasına benziyor.

Çok komik, "ben programa liste çıkarttırdım, temettü verimine göre olan hisseler daha çok kazandırmış" deniyor.

Tamam örnek ver onun üzerinden konuşalım. Desin ki örneğin Tüpraş ve Froto ya da X ile Y. Örnek verirse büyü bozulur çünkü bu hisselerin temettü verdiği için değil karlılıklarını muhafaza ederek sürekli artırdıkları için yatırımcılar tarafından rağbet gördüğü gerçeği ortaya çıkacak ve bu da işlerine gelmeyecek.

Ayrıca Bist açıklama yapmıştı. Ky, yüzde olarak tüm hisselerin %35 ine ancak işlem hacminin (al sat) %85 ine sahipmiş.

2.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Bu iş hükümetin enflasyonu düşük göstermek için domatesin, biberin ağırlığını azaltıp yerlerine tornavida ve ayakkabı boyasının ağırlığını artırıp enflasyonu düşük çıkarmasına benziyor.

Çok komik, "ben programa liste çıkarttırdım, temettü verimine göre olan hisseler daha çok kazandırmış" deniyor.

Tamam örnek ver onun üzerinden konuşalım. Desin ki örneğin Tüpraş ve Froto ya da X ile Y. Örnek verirse büyü bozulur çünkü bu hisselerin temettü verdiği için değil karlılıklarını muhafaza ederek sürekli artırdıkları için yatırımcılar tarafından rağbet gördüğü gerçeği ortaya çıkacak ve bu da işlerine gelmeyecek.

Ayrıca Bist açıklama yapmıştı. Ky, yüzde olarak tüm hisselerin %35 ine ancak işlem hacminin (al sat) %85 ine sahipmiş.
    Osmancım veremez bahsettiği program hiç kullanmadan önce de aynı seyi tahmin etmiştim.

Algoritmalarla içli dışlı briyim bilgisayara ne dersen onu cıkarır matematiksel olarak hareket eder. -10,000 Zarar acıklamış bir firma

-1000 TL zarar acıkladıgında bunun net kar artışı 10 kat oluyor Algoritma bakıyor ohaaa 10 kat artmış net kar ben bu hisseyi alırım diyor. Ulen şirket hala zarar eden bilanco acıklamış neyini alacaksın ama yok algoritma ona bakmaz işte.

Temettü veren hisseler ise zaten +10,000 karını +12,000 yapmıştır. Düzenli şekilde karı artmıştır. E bu hısse gıtmeyecekte hala zarar acıklayan firmamı gidecek.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3. Biz yatırımcıya ne diyoruz.

Düzenli şekilde karını arttıran efksını arttıran cirolarını arttıran hisselerden seçim yap özellikle ıstıkrarlı karlılıga dikkat ederek seçim yap.

Lakin bu seçtiğin hisseler Temettü dagıtsada olur dagıtmasada. Hanıgısı karını efksını ve cırosunu en cok arttırabılmışse onu seç.

KARINI EFKSINI VE CIROSUNU EN COK ARTTIRAN ANCAK TEMETTÜ VERİM ORANI %30 İSE YİNE AL O HİSSEYİ.

KARINI EFKSINI VE CORUSUNU EN COK ARTTIRAN ANCAK HİÇ TEMETTÜ VERMEYEN HISSE ISE YINE AL O HISSEYI.

EĞER BU HİSSELER İKİZ OLSAYDI BEN TERCİHEN TEMETTÜ DAGITMAMIS OLANI SEÇERDİM SEN ISE TERCİHEN %30 TEMETTÜ DAGITANI SEÇERDİN BUDA YANLIS DEGIL SEÇEBİLİRSİN DİYORUM. CUNKU BILANCOLARINA GORE BİSTTEKİ EN IYI SIRKET BU IKISI. BİRİNİ SEÇMEN GEREKIYORSA TEMETTÜ VERENI SEÇ SORUN YOK BUNDA.

İLLA VERMEYENI SEÇ DEMİYORUM. DİKKAT ET.

AMA DURUM SU SEKILDE ISE

A ŞİRKETİ
    NET KAR 10,000 EFK 10,000 CIRO 10,000 TEMETTÜ VERİM ORANI %30

B ŞİRKETİ
    NET KAR 11,000 EFK 11,000 CIRO 11,000 TEMETTÜ VERİM ORANI %0

OZMAN B ŞİRKETİNİ SEÇMELİSİN.

VEYA BASKA BIR ORNEK

A ŞİRKETİ
    NET KAR 10,000 EFK 10,000 CIRO 10,000 TEMETTÜ VERİM ORANI %0

B ŞİRKETİ
    NET KAR 11,000 EFK 11,000 CIRO 11,000 TEMETTÜ VERİM ORANI %10

OZMAN B ŞİRKETİNİ SEÇMELİSİN.

TEMETTÜ KARŞITLIGIMI BU

BU TEMETTÜ TANIMAZLIK MI

BU TEMETTÜ KOTULEMEK MI

HİÇBİRİSİ BU TEMETTÜNÜN MANTIK VE MANTALITESINI KAVRAMIS BİR İNSANIN NASIL HISSE SENEDI SEÇEBİLDİĞİNİ GÖSTERİR.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4. Temettü veren hisse senetlerının istisnalar/kötü zmanlar harıc bılancoları genellıkle nasıldır ?

Net karını artırır cırosunun arttırır esas faalıyet karını arttırır. Istikrarlı ve sürdürülebilir karlılıkları varıdır.

Ve bu ozellıklerdekı hısseler genellıkle temettü dagıtma eğilimindedir. Bu duruma göre temttü veren hisse senedi bu krıterlerı saglıyordur yanlışını düzelmek ıstıyoruz bız bızım temel amacımız bu.

Biz yatırımcıya diyoruz kı bu ozellıklı hısselerı bılancolarına bakarak bul temetüye bakarak bulma cunku temettüyü koyarsan işin içine o donem temettü dagıtamamıs ancak bıst içindeki bu ozelllıklerı en yüksek olan hisseyi mesela aselsanı alamazsın. Temettü kriteri eklersen aselsandan mahrum kalırsın. Bu hısseden mahrum kalma diyoruz yine keza sadece temettü üzerine konuşup konuşup durursan temettü soyle ıyı boyle ıyı deyip deyip durursan insanların sadece temettü üzerine hisse senedi almalarına sebep olursun. Buna sebep oldugunda insanlar

net karını artıramamıs cırosunun arttıramamıs esas faalıyet karını arttıramamıs. Istikrarlı ve sürdürülebilir karlılıkları düşük olan. Hisse seçtirmeye davetiye cıkartırsın.

Hisse seçerkenkı temel amacınız net kar cıro efk ve ıstıkrarlı surdurulebılır karlılıkları olan hisseleri seçmektir. Bu hısselerı sectıgınızde ister temettü dagıtsın isterse hiç dagıtmasın isterse mılyarlarca bedelsız versin. Bu hısse bu krıterlerıne gore en yüksek puanda ise emın olun o donemde en cok kazandıracak hısse budur. hiç temettü dagıtmadıgı için değil bu kriterlerde en iyisi oldugu için.

yineliyorum bu kriterleri en yüksek olupta en yüksekte temettü dagıtan yine bu hisse ise emin olun en cok kazandıracak hisse yine bu hissedir. sebebi bistin en yuksek temettüsünü dagıtıyor olması degıl bistin en iyi bilanco karlılıgına sahip hissesi oldugu için.

5. Erhan çok güzel yazmışsın. Daha başka nasıl anlatılır bilemiyorum. Tüm bu yazışmaların çok güzel özeti olmuş.

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Temettü veren hisse senetlerının istisnalar/kötü zmanlar harıc bılancoları genellıkle nasıldır ?

Net karını artırır cırosunun arttırır esas faalıyet karını arttırır. Istikrarlı ve sürdürülebilir karlılıkları varıdır.

Ve bu ozellıklerdekı hısseler genellıkle temettü dagıtma eğilimindedir. Bu duruma göre temttü veren hisse senedi bu krıterlerı saglıyordur yanlışını düzelmek ıstıyoruz bız bızım temel amacımız bu.

Biz yatırımcıya diyoruz kı bu ozellıklı hısselerı bılancolarına bakarak bul temetüye bakarak bulma cunku temettüyü koyarsan işin içine o donem temettü dagıtamamıs ancak bıst içindeki bu ozelllıklerı en yüksek olan hisseyi mesela aselsanı alamazsın. Temettü kriteri eklersen aselsandan mahrum kalırsın. Bu hısseden mahrum kalma diyoruz yine keza sadece temettü üzerine konuşup konuşup durursan temettü soyle ıyı boyle ıyı deyip deyip durursan insanların sadece temettü üzerine hisse senedi almalarına sebep olursun. Buna sebep oldugunda insanlar

net karını artıramamıs cırosunun arttıramamıs esas faalıyet karını arttıramamıs. Istikrarlı ve sürdürülebilir karlılıkları düşük olan. Hisse seçtirmeye davetiye cıkartırsın.

Hisse seçerkenkı temel amacınız net kar cıro efk ve ıstıkrarlı surdurulebılır karlılıkları olan hisseleri seçmektir. Bu hısselerı sectıgınızde ister temettü dagıtsın isterse hiç dagıtmasın isterse mılyarlarca bedelsız versin. Bu hısse bu krıterlerıne gore en yüksek puanda ise emın olun o donemde en cok kazandıracak hısse budur. hiç temettü dagıtmadıgı için değil bu kriterlerde en iyisi oldugu için.

yineliyorum bu kriterleri en yüksek olupta en yüksekte temettü dagıtan yine bu hisse ise emin olun en cok kazandıracak hisse yine bu hissedir. sebebi bistin en yuksek temettüsünü dagıtıyor olması degıl bistin en iyi bilanco karlılıgına sahip hissesi oldugu için.
    Temettü hususunda karışıklı bir tartışma yaparken siz, bana bir soru sormuştunuz ama ben gerekli cevabı yazamadım. Bu nedenle özürlerimi iletmek isterim. Lütfen kusura bakmayınız. Bu arada geçmişten bugüne yazılan yazılar okudum.

Şuan ki yazınızda Aselsan örneği vererek savunduğunuz mantık daha net anlaşılıyor ve şuandan itibaren size KATILIYORUM.
    Ancak takdir edersiniz ki bazı çekincelerim var: Bazı temettü Yatırımcıları, temel analiz bataklığında boğulmaktansa kabaca Şirketin bilanço analizi ile düzenli yüksek temettü ödemesi yapıp yapmadığına bakıp kolayca hisse tercihi yapma imkanı oluyor. Bu gözardı edilemez bir kolaylık bence ama bu kolaylığın BEDELİ DE vardır.

Sizin mantığınıza göre, Bilanço üzerinde önemli olan rasyolar nedir ? Binlerce bilanço rasyosu var ama önemli olan hangileri ?
    Bu iki sorumu net biçimde ve anlaşılır dille açıklarsanız temettünün yarattığı kolay ve pratik Firma seçimine rakip çıkarsınız ve sizin, mantığınızın daha kolay anlaşılmasına vesile olursunuz.

Saygılarımı sunarım.

7. sayın ayberk bey,

zahmet olmazsa büyük harflerle yazdığınız BEDEL ile ne kastettiğinizi açıklar mısınız?

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Temettü veren hisse senetlerının istisnalar/kötü zmanlar harıc bılancoları genellıkle nasıldır ?

Temel amaç karmaşası yaşanıyor anlaşılan. Buda topiğin adından kaynaklanıyor. Yukarda söylediklerinizi zaten (kısaca "Finansal Okuryazar" olarak tanımlayalım), Finansal okur yazarlığı olan kişilerin yapması gerekir. Bunlara karşı çıkmak zaten anlamsız.

Ama bu dediklerinizi, "Aselsan nereye gider nerden döner" diye fellik fellik forum gurusu arayan yada, yatırım uzmanı geçinen 28-29 yaşındaki aracı kurumda çalışan gençlere soranlara anlatamazsınız ki.

Sizin tartıştığınız insanların hepsi, zaten yazdıkları yazılardan belli, körü körüne gidipte temettü hissesine yatırım kişiler değil. Hepsi bilanço, finansal tablolar, temel veriler ve inanlardan teknik verilerle karar insanlar besbelli ki. Temettü dağıtanların arasından da kendi analizlerine göre ki siz nelere dikkat edilmesi gerektiğini çok güzel özetlemişsiniz, doğru olan hisseyi seçerler bu kişiler. Ha adamın kriteri bu verilerle temettü verenin üzerine yoğunlaşmaksa yoğunlaşsın.

Tek anlaşamadığımız nokta şu aslında; siz sadece somut düşünürüm diyorsunuz bende sadece somut olmaz soyut kavramlarda yatırımcının davranışını kararını etkiliyor diyorum. Konuyu çokda uzatmadan en azından bir kaynak göstereyim size ve üyelere. Merak edenler, Davranışsal Finans konusunda bir otorite olan Daniel Kahneman "Hızlı ve Yavaş Düşünme" adlı kitabını alıp okuyabilirler. Daha bir sürü kaynak var. Bu kitapta yatırımcıların %99'undan fazlasının; soyut kavramlardan etkilenerek beyninin Düzey1 ile yani "Hızlı ve duygularınla düşün, bu düşünceye inan ve kolayı kabullen..." şeklinde tepki verdiği söylenirken sadece %1den az kısmının Düzey2 seviyesinde ki bunlar gerçek gerçek yatırımcılar olarak nitelendirilmiş, "Somut verilerle" hareket ediyorlar konusu çok güzel ve verilerle açıklanmış.

Gerçek bu. Bakın "Doğru" olan bu demiyorum "Gerçek" bu diyorum. Doğru olan elbette Düzey 1 değil Düzey 2 ama realitede olan Düzey1.

Temettü olayıda bu, siz ne kadar somut verilerle konuyu değerlendirsenizde doğru olan buda olsa, ezici çoğunluğu Düzey1 olan piyasa oyuncuları temettüyü farklı değerlendiriyorlar. Buda bir etki yaratıyor piyasada. Onların yarattığı bu etkide yumurta-tavuk meselesine dönüyor. O mu ondan öbürü mü ondan tartışması.

Konuyu basite indirgeyip, temettü günü fiyat temettü kadar düşer demekle, temettünün finansal piyasalar üzerindeki etkisinden kurtulmuş olmuyorsunuz. Etkiyi eylem yaratıyor eylemide çoğunluğu Düzey1 olan yatırımcılar gerçekleştiriyor. Dolayısı ile temettünün, doğru veya yanlış, bir piyasa etkisi, fiyatlamaya etkisi oluyor.

Sayfa 64/106 İlkİlk ... 1454626364656674 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •