Sayfa 65/106 İlkİlk ... 1555636465666775 ... SonSon
Arama sonucu : 848 madde; 513 - 520 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Tuğrul bey yukarıdaki #512 no'lu gönderinizle zaten hemfikiriz biz. Bizim anlaşamadıklarımız bu kadar yazılan çizilenlere rağmen hala "alınan temettüyle yeniden hisse alırım, ortaklık payım artar, seneye daha çok temettü alırım daha çok kazanırım" artı "temettü veren hisse de patron da güvenilirdir, karını ortaklarına dağıtır" vs vs diyenler.

2. Önce ayberk hocamdan başlayalım.

Bunları 5 ana maddede aslında yazdım.

1-Net kar artışı
    2-EFK artışı
    3-Ciro artışı
    4-BU büyümelerin geçmişten bugune istikrarlı bir biçimde olması

Bir kere bir yatırımcıda kesinlikle bir mali analiz programı olması şart kesin. herkeste olmalı. Borsanın temeli bu ya siz bir dukkan acsanız muhasebesini tutmayacakmısınız. O yüzden mutlaka her ortagım diyen yatırımcının şirket bilancoları hakkında bir bilgisi olması lazım.

BEDELDEN kastetiğiniz benim anladıgım bazan yanlış hisse seçmek anlamında kullandınız sanırım.

İşte bizde bunları düzeltmeye calısıyoruz.

Fast web malı analiz programıyla bu saydıgım 4 madde grafiklerle cok rahat görülebiliyor. Yani oturup kalem kalem butun bılancoyada baklamaya gerek yok. Hani işi basite indirgersek. Sonuçta elınızde bır malı analiz programı varsa en azından ortagı oldugunuz şirketin diğer rasyolarınada göz atmanızda yarar var bilgi maiyetinde.

Mesela bu sene çimentoların genelenın kotu olacagını konuşuyoruz. Temettü verim oranları en yüksek şirketler cimantolardır. Peki çimentolar borsada netkarı en yüksek efk si en yüksek cirosu en yuksek ve istikrarlı büyüyen firmalarımıdır ?

İstikrarlı büyüyenler içine koyabılırız ama diğer rasyolarında ilk sırada cıkmayacagı kesın gibi. Yani temttü verimi yüksekliği 4 maddenin en yüksek cıkacagının işareti değil. yatırımcı bu 4 maddeyi öğrenirse bu sene çimento almaz. İşte bizde bu 4 maddeye adapte edersek insanları yanlış seçimler yapmasını engellemiş oluruz.

BU meselenin uzamasının sebebi yatırımcının daha temettü işleyişini dahi bilmemesinden kaynaklandı. Temettüyü extra girdi zanneden yatırımcıyı temettü verim oranı en yüksek olan çimentolaru bu sene almamalısın bak 3 rasyosu sıkıntılı desende banane 3 rasyodan ben extra kazanıyorum noktasında baktıgı için olaya sen istediğin kadar net kar de efk de boş.

O yüzden temelden girip önce temettünün mantıgını anlatıp daha sonra yatırımcıyı bu 4 maddeye cekmek taşların yerine oturmasına vesile oluyor.
    ---------------------------------------

@tugrul beye geçelim.

Düzey1 Düzey 2 meselesını güzel açıklamışsınız. bizim örneklerımızle uyuşmuş. Düzey1 etkisini arttıran şeyler neler düzey1 kendi kendinemi ortaya cıkıyor. Hayır İşte benim sözüm meclısten dışarı bilinçsiz yatırımcı olarak nitelendirdiğim aklı yok ama fikri var olan kişilerin yatırımcıya yazdıgı yazılar ve fikirlerden türüyor. düzey1 in insanlardaki etkisi artıyor. İnsanlara DÜzey2 noktasından açıklama yaparsanız doğru verilere odaklarsınız.

Mesela şu şirket ilerde şu projeyi yapacakmış. mış mış. aslında buda soyut henüz gerçekleşmiş birşey yok elde bir veri yok. E napıyor yatırımcı alıyor bunu dillendirerek hisse senedini alması için sebepmiş gibi öne suruyor ve maniplasyonun kurbanı halıne geliyor. Mesela bir örnek

Temettününde bu tarz sizinde bahsettiğiniz gibi düzey1 etkileri yaratılıyor var demiyorum bunu yatırımcılar ortaya atıyor.

ben bunları konu alan bir yazıda paylaştım kısaca maddeleri burada yayınlayayım içerğin detayına linkten gıdebılırsınız.

Çok uzatmadan maddeler halinde sıralayalım:
    Temettü dağıtıldıktan sonra şirket temettüden önceki fiyatına hemen çıkar.
    Temettü hissesi herhangi bir yükseliş kaydetmese bile temettü size ekstra gelir olarak yazılır.
    Temettü hissesi temettü dağıtmayan hisseden daha performanslıdır.
    Temettü ödeyen şirket yatırımcıya güven verir.
    Temettü alıp tekrar hisseye girerseniz hisse ortaklık payınız artar.
    Temettü alarak lotunuz artar lot arttığı için daha fazla kazanırsınız.
    Temettü hissesi fiyat düşürüldüğü için ucuzlamış olur.
    https://tr.investing.com/analysis/te...lari-200155721

İşte düzey1 düşüncesi ortaya yukardaki maddelerin atılmasına sebebiyet veriyor. Bir yeni yatırımcı hangi hisseleri almama gerekir diyor ordan biri atlıyor hemen.

TEMETTÜ VEREN HİSSELERİ AL BEN OYLE YAPTIM CUNKU BUNUN YARARLARI VAR MESELA TEMETTÜ VEREN HİSSE UCUZLAR FİYAT DÜŞÜRÜLDÜĞÜ İÇİN MESELA GÜVEN VERİR DER. MESELA KAR PAYINI ALIR BU KAR PAYINIDA HISSEYE KOYARSIN HEM LOTLARIN ARTAR HEM ORTAKLIGIN ARTAR HEMDE TEMTÜDEN GELEN PARAYIDA KULLANDIGIN ICIN DAHADA FAZLA KAZANIRSIN DER.

Aslında kendiside bir başkasından duydugu bu cumlelerı sanki biliyormuş hesaplamışta bu sonuca varmış gibi bir başkasınada aynı şekilde pazarlama/reklam calısması içine girer. Hesaplamada sonuca varmadan birilerinden duydugunu doğru kabul edip pazarlar. İşte düzey1 düşünen yatırımcı

bilmiyorkı grafikteki hareket temettü ile lot alınmış grafik.
    bilmiyorki temettü verilmesi bir şirketin güvenini nasıl kazanmış olabiliyor. Güven somut bir terimmi? bilmiyor.
    bilmiyorki fiyat temettü ile düşürülünce hisse fiyatı ucuzlamaz. Çünkü şirketten para cıkmıştır cıkan bu para şirket değerinden düşürülür bundan haberi yok.
    Onuda geçtim piyasa değeri ne demek onu bilmiyorki hisse fiyatının ucuzluguna veya pahalılıgına karar versin.

İşte böyle yatırımcılarla ugrasıyoruz BU insanlar alıyor başkasından duydugu cumlelerı herkese reklam yapıyor o reklam yapanlarda hiç sorgulamadan alıyor baskasına pazarlıyor o alıyor baskasına sonra noluyor hızlı bir şekilde yatırımcılar arasında bu yayılıp gidiyor. Durduramıyorsun. Cunku kimse sorgulamıyor düzey1 bunu cok iyi açıklamış. inanma eğilimleri çok yüksek cunku o yuzden sorgulama gereği duyulmuyor.

Bu yüzden temettü etkisizliğini anlatmaya calısan drik jenterin yazısında renkli kare içine aldıgım noktalara dikkat edin.

POPULER YAYGIN YANLIŞ

Gelelim bu durumun oluşturdugu piyasa hareketine. Şimdi ben bu durumun oluşturdugu bir etkiyi acık ve dürüst olmama gerekirse inanın göremedim. Yani temettü dağıtılıyormuş diye hissenin net bir biçimde bu sebeple hareket ettiğini göremedim. Mesela bedelsizlerde bunu görüyoruz fırlıyor gidiyor net bir şekilde neden gittiği belli. Fakat temettüde ben böyle bir etki göremiyorum. Hisse yukarı gittiğide oluyor aşağı gittiğide bunun normal bir piyasa hareketi oldugunu düşünüyorum cunku diğer türlü olsa hepsinin pozitif fiyatlanması lazım. bedelsizde siz hiç bedelsiz vereceğini acıklayıpta aşağı gidebilmiş bir tane kanıt görebildiniz mi yoktur.

Ama temettüde sanki oran ve orantı yapsak %60 yukarı gidiyor %40'ı aşağı gidiyor diyebilirim. Hal böyle olunca temettünün pozitif bir etki yarattıgını kanıtlayamıyoruz. Bir bu %60 lık kısım bedelsiz gibi değil sankı normal hisse fiyatlaması gibi fiyatlama gerçekleşiyor.

Mesela şirket %10 temettü dagıtacak diyelim. haftaya hisse şöyle hareket ediyor
    1. gün %2
    2. gün %1,5
    3. gün -%1
    4. gün %3
    5. gün -%1,5

yani arada negatif arada pozitif filan yani normal bir zamanda bir hisse nasıl hareket ederse öyle hareket ediyor gibi benim gördüğüm bu.

Ama biz yinede pozitif fiyatlandıgını düşünelim temettü haberinin pozitif bir fiyatlanması var diyelim bedelsiz benzeri. BU olsa bile geçici olacak. Çünkü temelle uyuşmayacak. diyelimki her yıl 4 kere temettü dağıtan ve her temettüsündede %10 temettü verimliliği olan bir hisse düşünün.

Bu hisse temettü açıklacağını kapa bildirincede %10 pozitif hareket ettiğini düşünelim.

Yıl sonuna kadar 4 kere temettü dağıtacagı için yıl sonunda şirket gerçek değerinin %40 üzerinde kalacaktır. Buda bu şirketin f/k sını pp/dd sini yüksek görünmesine sebebiyet verir. 2. sene aynı şekilde %40 daha yüksek görünecek.

2 yılda şirket olması gereken fiyattan %80 daha pahalı olacak 10 lıralık şirket 18 lıradan işlem görecektir. Böyle birşey olamuyor piyasada. Varmı temettü veren şirketlerde böyle bir durum. YOK Varsa cıkartabilen söylesin ismini kontrol edeyim tekrar.

Dolayısıyla bu bize neyi gösteriyor temettü veren hisse senedi düzey1 yatırımcıları tarafından yanlış anlaşılıp yukarı yönde fiyatlanıyorsa bile geçici fiyatlaıyormuş ki bu şirketlerin piyasa defter değerleri ve f/kları normal seyrediyor.

Şirket somut verileri olan BİLANCO ile çelişen tüm fiyatlama hareketleri buna bedelsizde dahildir. GEÇİCİ BİR ETKİ YARATIR.

E şimdi erhan bey bedelsiz gerçeğini görmeyelimmi para kazanmayalım bundan diyenleriniz vardır. Kazanın Yapabiliyorsanız elbetteki kazanacaksınız. Yapbiliyorsanızdan kasıt bedelsiz beklentısı bittikten sonra satmak.

Fakat siz temettüde ne yapıyorsunuz Temettü verecem diye yukarı cıktı diyelimki (böyle birşey varsa) tamam beklenti bitti buradan satayım diye hisse mi satıyorsunuz. Hayır 5 sene boyunca tutuyorsunuz o hisseyi Sanki temettü verileceğini acıklayınca yukarı cıkmış ve o cıktıgı yerden hiç düşmemişte sizde o parayı hiç satmasanız bile kazanmışsınız gibi düşünüyorsunuz.

Hayır kazanmadın. cunku temettü haberi (fiyatlanıyorsa bile) 1 ay yukarı fiyatlanır. 2. ay şirket temel değerlerine oturmak için tekrar düşüş gösterir. Eğer düşüş göstermezse piyasa defter değerine göre pahalı görünecektir.

Dolayısıyla temettü veren şirket diğer şirketlerden daha iyi fiyatlanamaz bu temele aykırıdır. bir etki varsa bile bu geçici bir etkidir.

Bu konuda cok acıgım temettü verileceğini söyleyen hisselerin bir istatistiğini cıkaralım. kapa haber düştükten sonra % kaç gidebilmiş yukarı böyle bir hareket etkisi görürsek istatistiksel olarak. Kapa düşen temttü haberiyle hisse alıp satalım.

Böylece GARANTI kar edeceğim bir starateji geliştirmiş olacagız.

Mesela bedelsizde böyle bir istatistiği net görebiliyoruz cok belli ediyorlar kendilerini cunki. Bu hareketin geçici oldugunuda net görüyorsunuzdur.

Ben mesela bedelsizde oluşan pozitif fiyatlamayı ANLAMSIZ BULUYORUM. Bom boş birşeyin fiyatlaması İşte buda sanırım duzey1 bir çeşit maniplasyon çeşidi BEDELSİZ VERİLECEK LOTLARIM COGALACAK. hikayesi.

Nasılkı temettücü arkadaşlar bedelsiz alacaklar için şunu der olm seninki boş iş bedelsiz finansal bir işlemden ibaret rakamların yer değiştirmesi işlemi der halbukı bu cumlelerıde hesapladıgı için değil birilerinden duydugu için söyler :D

Karşı tarafta LOTLARIM COGALIYOR LOTLARIM hahaaaaa der. Temettücü meselenin matematiksel boyutunu bilir lotları 2 katına cıksada fıyatta 2 ye bölünür elde var 0 bedelsiz boş iş derrrrrrrrr.

ŞİMDİ DÜŞÜNSENIZE BEDELSİZ ALACAKLAR ÜSTELİK HİÇ AL SAT YAPMAYANLAR SİZE SUNU DESE

"BENIM HİSSEM POZITIF FIYATLANIR" diye söylese

ONA NE CEVAP VERİRDİNİZ.

Pozitif fiyatlanıyorsa tutup sen bunu tepede satmıyorsun alıp beklıyorsun habıre geçici bir fiyatlama oluyor sonra tekrar düşüyor hissen cunku temel analizle uyuşmuor. şirketin hak etmediği bir değere bom boş birşey için fiyatlanıyor bu fıyatlama şişme ve boş yatırımcıların maniplasyonları sayesınde yukarı gidiyor fiyatın 2 ye bölündüğünü bilmeyen sadece lotların cogalacagını lotların cogalmasınında iyi birşey zanneden yatırımcıların maniplasyonu ile hissen yukarı gidiyor bu anlamsız birşey oldugu için geri temel degerlerıne düşüyor zaten cıktıgı fiyatta kalıcı olursa piyasa defter degerleri ve f/k lar cok yuksek görünecektir. Buda temele aykırı bu yuzden senın şirketin bilancoda kaç TL yi hak ediyorsa o değere inecektir istediğin kadar lotun cogalsın boş Lotların cogalması anlamsız cunku toplam sermayen aynı diye cevap verirsiniz değil mi ?

ODA SİZE SÖYLE CEVAP VERSE.

Hayır görmüyormusun bedelsiz veren hisse senetleride düzey1 gereği piyasada bu fıyatlanır yanı sen bedelsize ETKİSİZ diyemezsin cunku duzey1'ın yarattıgı bir hareket var. Soyledıklerın doğru ama bır hareket var ETKISIZ DEGIL DERSE ?????

SİZ NE CEVAP VERİRDİNİZ ESKİ FİYATINA TEMEL DEGERINE GERİ DÜŞÜYORRRR NASIL ETKISIZ DEGIL ETKILI OLSA CIKTIGI FIYATTA KALICI OLUR NIYE KALAMIYOR DERSINIZ.

ODA SİZEEEE DERKİ.

SEN BEDELSIZ TANIMAZSIN SEN BEDELSIZ KÖTÜLERSİN SEN BEDELSIZI TAKINTI HALINE GETIRMISSIN SEN KÖTÜ İNSANSIN SAN KI HERŞEYİ Bİ SEN Mİ BİLİYON NE BU EGO BILMISLIK DER.

BİRDE ETRAFINA GAZ VERİR BU ADAMI SIKAYET EDIN DIYE BIRDE BU SEBEPLE 10 GÜN BAN YERSİN.

ŞİMDİ BİR DÜŞÜNÜN SİZ BEDELSİZ SEVER ADAMA YANLIS BİRŞEY MI SOYLEDINIZ OLMAYAN BIRSEYMI SOYLEDINIZ MANTIGA TERS BİRŞEYMİ SÖYLEDİNİZ. DOĞRU OLANI SOYLEMEDINIZ MI

BU ŞEKİLDE KENDİNİZİ BİZİM YERİMİZE KOYABİLECEĞİNİZİ DÜŞÜNDÜM TEMETTÜ MESELesıNDE YAŞADIGIMIZ ŞEY TAMDA BU.

HA bİRDE UNUTMADAN SUNUDA SOYLEYEBILIRLER İLK SENE ICIN SEN HAKLISIN FAKAT UZUN VADELI DUSUN BEN HAKLIYIM COGALAN LOTLARIM ILERDE BANA DAHA COK KAR GETIRIYOR ILK SENEDE TMM AMA DIGER YILLAR BEN HAKLIYIM :D DERLER BİRDDE
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3. Anam yazımı yazdım ansiklopedimi
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku

@tugrul beye geçelim.

Düzey1 Düzey 2 meselesını güzel açıklamışsınız. bizim örneklerımızle uyuşmuş. Düzey1 etkisini arttıran şeyler neler düzey1 kendi kendinemi ortaya cıkıyor. Hayır İşte benim sözüm meclısten dışarı bilinçsiz yatırımcı olarak nitelendirdiğim aklı yok ama fikri var olan kişilerin yatırımcıya yazdıgı yazılar ve fikirlerden türüyor. düzey1 in insanlardaki etkisi artıyor. İnsanlara DÜzey2 noktasından açıklama yaparsanız doğru verilere odaklarsınız.
    Gerçekten bayağı uzun olmuş
    Bence kendinize bayağı büyük bir misyon edinmişsiniz. Becerebilirseniz Aziz ilan edilebilirsiniz St. Açıkgöz gibi bir şey olur sanırım

5.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Gerçekten bayağı uzun olmuş
    Bence kendinize bayağı büyük bir misyon edinmişsiniz. Becerebilirseniz Aziz ilan edilebilirsiniz St. Açıkgöz gibi bir şey olur sanırım
    Gercekten hosuma gidiyor insanlara bu konuda bilgi deneyim paylasip konusmak zevk almasam bu kadar ugrasmam.

Baska konular icinde bu boyle hersey degil.

Ozel ilginc genek kabul girmuslugun disindaki konularla ilgili

6. Mesela din dinler inanclar konusuyla ilgili

Cogu musluman dinini bilmiyor kuranin turkce mealininokumadan inaniyor.

Dusunsene sen Allaha inaniyorsun. Allahutealanin sana gonderdigi kitabi yani ondan sana gelmis en kutsal seyi bir kere acip okumamissin.

Ama inaniyorsun yasiyorsun dinini bu kadarmi meraksiz bir milletiz bu dunyaya gelis sebebim sinav oteki dunyanin sonsuzluguna cennet ve cehenneme inaniyorsun. Fakat bunun icin gonderilen kitapta ne anlatilmis hicbir fikrin yok.

Turkce ne alnatildihi konusundan bir haber namaz kiliyor okudugu seyin anlamini bilmiyor.

Ama sormaya kalksan en katiksiz muslumanda odur. Dininden habersiz sana din dersi verir.

İnsanlarin buyuk bir cogunlugu malesef boyle yaptigi eylemi aslinda gercekten mantikli sebeplerlemi yapiyir bellu degil.

Derin konu bu konular burasi yeri degil zaten ornek olmasi acisindan soyledim

7.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    DRZIM hocam kozları paylaşıyoruz madem paylaşalım. :D

getiri kozlarınızı ortaya döktünüz. Bende dökeyim.

Beni seçtiğim yöntemde iki adet biri hisse tarafındaki ilerde bahsedeceğim yöntemlerle içlerinde temettü kriter olarak görmeden (varmı yokmu dıye hıc araştırmadan) aldıgım sattıgım hisseler tamamıyle bılanco analızı teknık bıle yapmadım satarkende alırkende.

Üstelik bir algoritmanın geçmiş sonuçlarıda değil anlık o ankı psıkolojıyle beraber yapılmış alım satımlardır. Geçmiş test değildir.

ikinciside yine gerçek pıyasada yapılan algoritmanın gerçek zmanlı işlemlerinin karıdır.

Resim çekecekdım defalarca gösterdim diye resimleri atmadım istenirse atarım.

hisse senedi tarafı için 10 ayda 50 bin TL 188 bin TL olmuştur.

Viop algoritmik trade de ise 6 aylık kar %40 civarındadır.

Demekki neymiş TV yi kriterlerime sokmadanda para kazanılıyormuş.

Sizin paylaştıgınız şey bundan farksızdır. Ozman bende böylemi demeliyim. Bu artık işin stratejik boyutu oluyor.

Getiri ile seçim yapacaksak emin olun algoritmaları yöntemlerımle alt ust ederim :D

Üstelik ben algoritma uzak birisi değilim. Bilancoya keza oyle.

BU otomatik robot sistemlerimden bir tanesinin alım satımları. xu30 da

AMAÇ bu sayfada getiri olduktan sonra her türlü getiri cıkartabiliriz. sen dersinki bak şu kadar yılda şu olmuş.

Ben derimki hiç temettü ve bedelsiz dagıtmamış BOYP derim.

sen bak su sole olmus dersin ben tutar döner bak benim algoritmam bunu yaptı derim bak benım hisselerim bunu yaptı derim.

GETİRİLERLE KIYASLAMA YAPARAKTA TEMETTÜYÜ HAKLI GÖSTEREMEZSIN DEMEYE CALISIYORUM.

SEN BANA CIKARTIRSIN SUNLARI SUNLARI KRITER SAGLAYARAK ALDIM SATTIM BU GETIRIYI ELDE ETTIM.

BENDE SANA SAYARIM BENDE SU KRITERLERE BAKARAK ALDIM SATTIM GETIRIM BU CIKTI. YANİ BEN SENDEN DAHA İYİ KAZANMIŞIM BEN HAKLIYIMMI DEMEK BU ?

TARTISTIGIMIZ ŞEYE ODAKLANSAK

CUNKU VERDIGIN YONTEMLE İŞİN İÇİNDEN CIKAMAYACAGIZ.

TEMETTÜ VERİMİNİN CIKAN BU ISTATISTIKTEKI ANLAMI HİÇMİ YOK VAR ODA HİSSELERDEN SAGLAM OLANLARI AYIKLAMA GÖREVİ GÖRÜYOR. YANI NETKARI ARTMIŞ OLAN HİSSE SENEDİ OLARAK BAZ ALDIGI HİSSELERDEN BİR TANESI ŞU -12,000 TL ZARARDAN -1,000 TL ZARAR ACIKLAMIŞ HİSSE İÇİN NET KARI ARTMIŞ HİSSE OLARAK BAZ ALIYOR. ALGORİTMA DAHA SONRA BEN BU HISSEYI ALIRIM DIYOR CUNKU MATEMATİKSEL OLARKA NETKARI EN COK ARTAN HİSSE. EE İYİDE HİSSE HALA ZARARDA AMA ALGORİTMA BUNA BAKMIYOR BUNU MUHASEBE ETMIYOR VE BENIM ADIMA SEÇTİĞİ HİSSE SENETLERI ARASINA BU HİSSEYİDE YERLEŞTİRİYOR.

TEMETTÜ VERİMİNİ KRİTERLERİNE EKLEDIGINDE ZATEN HALI HAZIRDA ATIYORUm 40,000,000 TL KAR ETMİŞ HİSSE 50,000,000 TL KAR ACIKLIYOR ALGORITMA BAKIYOR HAA BU KARINI SU KADAR ARTTIRMIŞ OZMAN BUNU SEÇERİM -12,000 DEN -1,000 CIKAN ZARAR ACIKLAMIS ANCAK ONCEKI DONEME GORE DÜZELTMİŞ HİSSEYİ SEÇMEM DİYOR.

SONRA SEN BUNLARI BİZİM ONUMUZE SERİP BAK BEN SENI GEÇMİŞİM DİYORSUN.

İRASYONELSİN.

Yatırım işinde de skor GETİRİ ile tutuluyor, elde tutma süresi, alım-satım sayısı, sharpe oranı vb. kullanılamazmı? Kullanılabilir ama kabul gören GETİRİ.. MATRİKSTE DE, algoritma yazdığınızda da yazdığınız formülün sonucu GETİRİ olarak tutuluyor. MESELA “bir algoritma yazdım, elde tutma süresi 5 dk, karlı alımsatım oranı %80, ” vb. şeyler söylesem “eeeee SONUÇ ?” DEMEZ MİSİNİZ? GETİRİ YOKSA, sistemin işe yaradığını hangi veriyle kanıtlayacaksınız? Getiri yoksa sistem tasarlamanın, borsada risk almanın anlamı var mı? Ya da “bir sistemim var yıllık %10 kazanıyorum “dediğimde “ faizden daha çok kazanırsın” demezmisiniz?

Benim “en çok getiriyi ben yaparım” diye bir iddiam YOK, nitekim önceki iletilerimden birinde bu konuda yazdım : Algoritma ile, teknik analiz ile, hatta temel analizle saptadığı hisseyi teknik ile alıp satan ve iyi kazançlar sağlayan insanlar var, benim de bu şekilde hazırlanmış teknik formüllerim var.

Kısacası algoritma ve teknik uygulayarak benden çok kazanabilirsiniz……bunu neye dayanarak söylüyorum : bakıyorum gönderdiğiniz resimde aylık getiri % 1700. Benim sistemimin yıllık getirisi ne? Taş çatlasın % 80. Bu durumda aylık %1700 > yıllık % 80 olduğuna göre durumu anlıyorum. Algoritmayı yazdığın programı eleştiriyormuyum? Alım-satım formülünü eleştiriyormuyum? İşlem yaptığın VOB’U? Hayır, 2 sayıya bakıyorum hangisi büyük kararımı veriyorum ve gerçeği kabul ediyorum..

Ayrıca VOB da temettüyü işe karıştırmadan formül yazman da çok şık olmuş....Keşke temettülü bir hesapta yapsaydın, en azından karşılaştırırdık….

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Üstteki yorumlamalarımda şu yanlış anlaışmayı da ortadan kaldırayım.

Orta sutun ile sağdaki sutun. TV yide kriterlerine eklemiş böylece zarardan kara geçen firmaları ortadan kaldırmış oluyor. ANcak en soldaki sutun zarardan kara geçenleri veya zarar acıklayıp daha düşük zarar acıklamıslarıda Alınabilir hisseler içine koyuyor.

EN bastan beri dediğim gibi temettü kriteri varsayılan algoritmada sadece endeks ayırmak gibi.

sürekli kar acıklayıp karını arttıran firma seçerken diğer tarafta hala zarar acıklayan bir firmayı bile seçebilmektedir.

Sanırım bu yuzdendir ki iki tarafın hisse senetlerinin isimleri istenmesine rağmen yayınlamıyorsunuz. Çünkü içinde dandırık bizim hatta bir küçük yatırımcının dahi tercih edemeyeceği turde hisseler olacağı için Çekiniyorsunuz.

Dandık hisseleri seçmiş yorumunu yapacağız diye.

Oysaki bizler burda kötü ile iyiyi ayırma peşinde değiliz.

Bizim söylediğimiz Hisselerde SİZİN Temettü ile cıkan listenizle benzer liste.

İçlerindeki tek fark temettü varmı yokmu dıye bakmamaktan ıbaret. Bizim seçtiğimiz kriterle cıkacak hisselerin tahmınen %95'i TEMETTÜ 25 endeksi içindeki hisseler. %5 bir farkla içlerinde belki bu dönem temettü dagıtmamış veya son 2 yılda hiç temettü dağıtmamış veya cok duusk temettü dagıtmıs hisse cıkacaktır.

FAKAT SİZ Şu %5 lik hisse farkını bir türlü kabullenmemektesınız.

EE ARKADAŞ AYNI HISSELERI SEÇİYORUZ HEMEN HEMENE BU %5 lik bir fark olan son 2 yılda temettü dagıtmamıs veyahutta hiç temettü dagıtmamıs bir hisse olabileceği gerçeğini niye kabul etmeıyorsunuz.

BİZ burada sizlere farklı bir hisse senedi cıkartmıyoruz ki niye böyle yansıtıyorsunuz. Bizede TUPRAS CIMSE ADANA FOROTO ALIYORUZ. AMA DİYORUZKI FROTO 5 YIL TEMETTÜ DAGITMAYACAK MI OLSUN YINE ALIRIZ FROTOYU FROTOYU FROTO OLDUGU İÇİN ALIRIZ TEMETTÜSÜ VAR DİYE DEĞİLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL

ŞU CUMLEYI BIR KURAMADINIZ YAAAAAWWWWWWW HİSSEYİ KENDİSİNDEN ÖTÜRÜ ALIN TEMETTÜSÜNDEN ÖTÜRÜ DEĞİL.

NET KARINI ARTTIRAN, EFK YÜKSEK, CİROSUNU ARTTIRAN Hisseleri seçmek ne işe yarıyorsa, TEMETTÜ VERİMİNE göre hisse seçmek o an anlama gelir….

Tezinizi test ettim : NETKAR BÜYÜMESİ + FK > 1 olan hisselere göre baktım:

BİST 100 GETİRİSİ …………% 400 (önceki %1000)
    BİST 30 ………………………. % 250 (önceki %540)
    BİST 50……………………… % 136 (önceki %450)
    BİST TMTT…………………. % 345 (önceki %970)

Sayılara göre EĞER NET ZARARINI AZALTAN ya da ZARARDAN KARA GEÇEN ŞİRKETLERİ ANALİZİNİZDEN ÇIKARIRSANIZ 2005-06.2017 ARASINDAKİ GETİRİNİZ VAHİM OLACAKTI. Sizin deyiminizle “dandik hisseler” OLMASA GETİRİLER İÇLER ACISI….

Elinizde MATRİKS VARSA, BİST30/50/100/TEMETTÜ DE izleme sayfanıza TV + fk + NET KAR eklerseniz hangi hisseleri seçtiğimi görebilirsiniz.
    Ya da FASTWEB kullanıyorsanız, her bilanço döneminde seçilen hisseleri görebilirsiniz. Her şeyi benden beklemeyin rica ederim. Bu arada CRDFA, İSYAT tutturmuşsunuz….

QUEENSTOCK ; FİNNET 2000, FASTWEB, STOCKEYS AYNI GRUBUN DEĞİŞİK ÜYELERİDİR. FASTWEB’i beğeniyorsanız QUEENSTOCK’a bayılacaksınız…..FİNNET GRUBUNUN yıllık 400 TL’ ye sattığı FASTWEB mi, 13000 TL’ye sattığı, portföy şirketlerinin kullandığı QUEENSTOOCK mu dandik?

Sayfa 65/106 İlkİlk ... 1555636465666775 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •