Sayfa 82/342 İlkİlk ... 3272808182838492132182 ... SonSon
Arama sonucu : 2732 madde; 649 - 656 arası.

Konu: BAKAB - Bak Ambalaj

1. Ben şirketin yurtdışı satışlarının muhasebeleştirilmesinde ciddi oynamalar yapıldığını düşünüyorum. Stok, yurtiçi-yurtdışı satış dengesi ve bu bağlamda oluşan birim fiyatlardaki oynamalar dikkate alındığında bu bariz bir şekilde ortaya çıkıyor.

2.  Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    Ben şirketin yurtdışı satışlarının muhasebeleştirilmesinde ciddi oynamalar yapıldığını düşünüyorum. Stok, yurtiçi-yurtdışı satış dengesi ve bu bağlamda oluşan birim fiyatlardaki oynamalar dikkate alındığında bu bariz bir şekilde ortaya çıkıyor.
    Bunu şunun için söylüyorum.Sektördeki diğer şirketlerde 2016 yılında %20 ile %40 arasında ciro büyümesi var. Bakab ise o kadar yatırıma rağmen %10 bile büyüyememiş. O da euro artışından kaynaklı büyüme. Yoksa tonaj bazında gerileme var. Diğer tüm şirketlerin büyüme oranlarına bakıldığında Bakab'taki bu büyüme mantıklı değil. 2017 yılında da bu durum devam ediyor.

Bunun dışında şirketin ikinci çeyrek performansı benim beklentimin altında olsa da kar rakamında artış var. Çoğu şirkette ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre bilançolarda bozulma ve kar düşüşü var. Bu da dikkate alındığında Bakab fena bir bilanço açıklamadı. Bu performansın altına inmediği sürece sıkıntı yok. Tek sıkıntı satış tarafının beklentilerin altında kalması. Onda da yukarıda dediğim gibi rakamların tam yerine oturmamasından dolayı benim açımdan bir muallaklık var.

3. İhracat yapan birçok firmanın kendisine bir dış ticaret firması kurduğu ve ihracatını ise bu dış ticaret firması aracılığıyla yaptığını görmekteyiz. Bir başka deyişle, malın asıl üreticisi firma malı üretmekte ve ihraç edilmek üzere dış ticaret firmasına satmaktadır. Dış Ticaret firması ise yurt dışındaki firmaya malı satmaktadır.

Konuya girmeden önce küçük gibi görünen ama bizce oldukça önemli olan bir detaya değinmek istiyoruz. Malın üreticisi firma malı ihraç kaydıyla dış ticaret firmasına sattığında dış ticaret firmasının tüm giderleri düşüldükten sonra yüzde 5-10 arasında bir karlılık ile bunu yurt dışına satması gerekmektedir.

Birçok şirket yöneticisi duruma farklı yaklaşmaktadır. Hem imalatçı firma hem de dış ticaret firması için kurumlar vergisi ödeyeceklerini düşünüyorlar. Oysa bu böyle değildir. Zira imalatçı firma malı direkt kendisinin yurt dışına satması halinde 100 dolara satacağı bir ürünü 90 dolara dış ticaret firmasına satıp dış ticaret firması da bunu 100 dolara yurt dışına satmaktadır. Dolayısıyla ürün her halükarda 100 dolara satılmaktadır. Ve yine her halükarda 100 dolar vergiye tabi tutulmaktadır.

Önemli olarak gördüğümüz bu detaya değindikten sonra malı ihraç kayıtlı satmanın direk ihracata nazaran üstünlüklerine geçmek gerekirse.
    İhracat için ayrı şirket kurulması halinde, ihracat bedelinin %18’ine kadar, doğrudan üreticinin ihracatına nazaran daha yüksek KDV iadesi alınabilmesi sonucu doğmaktadır.

Bir malın doğrudan doğruya yurt dışına ihraç edilmesi halinde faturada KDV gösterilmediğinden dolayı bu malın bünyesine giren KDV ler için ayrı bir yüklenilen KDV listesi hazırlanması gerekmektedir. Dolayısıyla malın bünyesine giren KDV lerin hesaplanmasında daha çok hammadde alımlarından kaynaklanan KDV ler dahil olmaktadır.

Zira malın bir aracı firmaya ihraç kayıtlı satılması halinde tanzim edilen faturada KDV gösterildiğinden dolayı ayrı bir yüklenilen KDV listesi Maliye İadesi tarafından istenilmemektedir. Böylelikle faturada gösterilen KDV nin tamamının iadesi alınabilecektir. Konuyu basit bir örnekle sonuçlandırmak gerekirse;
    100.000 TL lik bir malın ihraç kayıtlı satılması halinde iade alınabilecek tutar KDV’nin tamamı olan yüzde 18 olup 18.000 TL olacaktır. Zira, malın direkt ihraç edilmesi halinde yüklenilen KDV hesaplanırken malın bünyesine giren hammaddeler dikkate alınacağından bu oran daha düşük seviyelerde gerçekleşeceğinden alınabilecek iade tutarı da o kadar azalacaktır.

Bunlara ek olarak, ihraç kayıtlı teslimlerde iade süreci daha temiz gerçekleşeceğinden ve herhangi bir yüklenilen KDV listesi hazırlanmadığından imalatçı firmanın riskini tamamen azaltmaktadır.

Yukarıda belirtilen açıklamalar çerçevesinde malın ihraç kayıtlı teslimi doğrudan ihracata oranla daha yüksek bir vergi avantajı doğuracaktır.

Olayın net olarak görünmesi için internetten yaptığım bir alıntıyı paylaştım.
    Bu firmanın kurduğu bir dış ticaret firması var, gerçekte yurtdışına yapacağı satışını sanırım bu firma üzerinden yapıyor ve sonuçta yurt içi satış olarak gözüküyor muhasebe genel tebliğleri gereği, yurtdışı satışların azalmış gibi görünmesinin sebebi bu, birde yukarıdaki yazıda 90 birime dış ticaret firmasına satış var ise ve dış ticaret firmasıda bunu 100 birine yurtdışına satıyor ise firmanın gerçek satış rakamı azalmış ve karıda 10 birim azalmış oluyor aslında, diğer dış ticaret firmasına ise 10 birim kar transferi yapmış oluyor, bizim elimizde BAKAB hissesi olduğundan bakab'ın bu 90 birimlik satışının yarattığı kar KAP'a açıklanıyor ve bu elde edilen kar üzerinden temettü veriliyor, bu elde edilen 90 birim satışın yarattığı kar bilançoda gözüküyor, şimdi diyeceklerki konsolide bilançoda bağlı ortaklığın elde ettiği karda gözükür, evet gözükür ama bağlı ortaklığında faaliyet giderleri ve pek çok gideri oluşacak ve bağlı ortaklığın bu 10 birim yapmış olduğu yurtdışı satıştan elde edeceği kar yapılan giderler neticesinde azalacak ve belkide bağlı ortaklığın zararı oluşacak, konsolide bilançoda bırakın kar artışını bağlı ortaklık zarar ediyorsa bu zararda konsolide edilecektir, çifte vurgun yani!
    Son düzenleme : BLACKM; 20-08-2017 saat: 03:54.

4. Ya biz buradan yönetime sürekli mesaj veriyoruz kendinize bir çeki düzen verin diye ama adamlar hala neler peşindeler, dış ticaret firmalarına ihraç kayıtlı mal satarak daha fazla KDV iadesi peşine düşmüşler, ancak diğer taraftan dış ticaret firmasının yaptığı örnekteki 10 birimlik satışın tamamı net kar değildir, dış ticaret firması stmm+faaliyet giderleri+ diğer olağan ve olağandışı giderler+finansman giderlerinide koyduktan sonra kalan tutarı kendi bilançosunda net kar olarak gösterecektir.İşte konsolide olacak kar bu kardır sonuçta kar bu şekilde tırpanlanarak azalmış bir şekilde BAKAB'ın bilançosuna yansıyacaktır.
    Siz kendinizi akıllı sanıyorsunuz ve biz yatırımcıları aptal yerine koyuyorsunuz, bizi hafife almamanız gerektiğini defalarca vurgulamıştım bu forumda!
    Köprüden önce son çıkıştasınız

5. Bilmeyenler! için bilgi vereyim bir takvim yılına ait zaman aşımı süresi takvim yılını takip eden yıldan başlar ve takvim yılını takip eden 5.yılın son günü yani 31 Aralık tarihinde biter zaman aşımı süresi, 2011 bitti zaten, 2012-2013-2014-2015-2016 yılları pek iyi yıllar değil karlılık! açısından,
    2012 yılı zaman aşımı süresinin bitmesine yani 31 Aralığa da fazla bir zaman kalmadı hani!

6. Beceremiyorsanız bırakın gidin kardeşim, satın şirketinizi yabancıya, bari yabancı yatırımcı profesyonel olarak çalıştırsın şirketi ve kar'a doyalım, hissenin fiyatı yükselir en azından şirket yabancıya satılırsa, her yıl temettü alırız en azından, bu çeyrek iyi kar açıkladı ancak hisse hala yerlerde sürünüyor, başka bir hisse olsa kar açıklandığının ertesi günü tavan çekerdi bu kar'a, eyyy CB, GÖRMÜYORMUSUN! tatildesin herhalde, Fatih Sultan Mehmet Han ne demiş babasına; Padişan sen isen Ordunun başına geç, eğer padişah ben isem emrediyorum sana ordunun başına geç!

Alıntı Originally Posted by BLACKM Yazıyı Oku
    Beceremiyorsanız bırakın gidin kardeşim, satın şirketinizi yabancıya, bari yabancı yatırımcı profesyonel olarak çalıştırsın şirketi ve kar'a doyalım, hissenin fiyatı yükselir en azından şirket yabancıya satılırsa, her yıl temettü alırız en azından, bu çeyrek iyi kar açıkladı ancak hisse hala yerlerde sürünüyor, başka bir hisse olsa kar açıklandığının ertesi günü tavan çekerdi bu kar'a, eyyy CB, GÖRMÜYORMUSUN! tatildesin herhalde, Fatih Sultan Mehmet Han ne demiş babasına; Padişan sen isen Ordunun başına geç, eğer padişah ben isem emrediyorum sana ordunun başına geç!
    Sn.Blackmn bu adamlar hramzade olmuslar ne yaparıza da ky soyarız onun pesindeler.hep kucuk hesaplar pesindeler...o yuzden de bi seviyeye kadar geldiler artık milim ileri gdemezer...stabil satıs ve uretim tonajı bunu dogruluyor...bu karlıloıga ragmen hareket az/cok olmalıydı...ama tın yok.Allahtan korkmazlar bunlar bunarın gebetesi bozuk...gecenlerde bi iplik fabrikası yandı ortak içerde kalıp , cesedi eridi gitti.gram eser kalmamıs...insallah cb ninde sonu buyle olur...bu taafta olmasada oteki tarafta insallah olcaka.yetim (been) hkkı yiyenin işi duzgun gdermi hic....ytd

8.  Alıntı Originally Posted by BLACKM Yazıyı Oku
    Beceremiyorsanız bırakın gidin kardeşim, satın şirketinizi yabancıya, bari yabancı yatırımcı profesyonel olarak çalıştırsın şirketi ve kar'a doyalım, hissenin fiyatı yükselir en azından şirket yabancıya satılırsa, her yıl temettü alırız en azından, bu çeyrek iyi kar açıkladı ancak hisse hala yerlerde sürünüyor, başka bir hisse olsa kar açıklandığının ertesi günü tavan çekerdi bu kar'a, eyyy CB, GÖRMÜYORMUSUN! tatildesin herhalde, Fatih Sultan Mehmet Han ne demiş babasına; Padişan sen isen Ordunun başına geç, eğer padişah ben isem emrediyorum sana ordunun başına geç!
    CB Reis, bu mahdumlarla olmayacak bu iş, Sertajjj ve Enboyver yukarıda yazılanlar sizin için anlıyorsunuz değilmi? Yeterli beceri ve kapasiteye sahip olmadığınızı bildiğimden FSM vurgusunu anlayamadığınızı düşünerek özellikle belirtme ihtiyacı duydumda o itibarla🙃 Hay Allahım, ne günlere kaldık ya!

Sayfa 82/342 İlkİlk ... 3272808182838492132182 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •